Opening van de Rijks Lagere Landbouwschool Stadsnieuws „Herstel van onze export de enige uitweg" Jubileum op de „Prikfabriek" Helderse Volksuniversiteit geopend Hermes-nieuws De doodstraf geëist voor Van Genechien »»Een man die over lijken ging" Met ingang van 6 September 19# 1® De officier vlieger tweede klasse M de K. M. R„ j. van der Schaaft, is tö" delijk bevorderd tot ottlcler-vheger der eerste klasse bij de K. M. R. ,vo0J speciale diensten, voor zolang hij verbonden aan het directoraat «te luchtstrijdkrachten en tevens de fan tle vervult van chef van de rsdi dienst van dat directoraat. r Woensdag j.1. vond de plechtige opening plaats van de Rijks Lagere Landbouwschool te Julianadorp in café Doorn. Tot de aanwezigen behoorden de burgemeester van Den Helder, de heer G. Ritmeester, burgemeester Reehorst van Callantsoog, de Rijkslandbouwcon- sulent, de heer Lienesch, wethouder van Loo, het hoofd der Landbouwschool, de heer J. Hendrikx, de leden van de Commissie van Toezicht en de leerlin gen van de Landbouwschool. Als eerste spreker voerde wethouder van Loo het woord. Hij vertelde hoe reeds in 1931 pogin gen werden gedaan om voor de Ge meente Den Helder de zo nodige Land bouwschool te verkrijgen. Hij memo reerde in dit verband de ijver en vast houdendheid van den toenmaligen wet houder van Onderwijs, den heer W. de Boer, wien het echter, door de bezuini gingsmaatregelen, niet gelukte deze school voor Den Helder en daardoor voor de kop van Noord-Holland te win nen. Men liet het er echter niet bij zitten, doch pleegde overleg met deskundigen, geestelijken, autoriteiten en onderwijs krachten om toch tot deze school te ge raken. In 1937 en 1938 scheen er een kans: aangezien tien scholen door het Rijk ge subsidieerd zouden worden; op 21 Febr. kwam helaas het bericht van het Dep. van Onderwijs, dat er geen kans was. In de oorlogse jaren, toen belek, dat er voor dergelijke scholen een bedrag op de begroting zou worden uitgetrok ken, werd hard gewerkt aan de voor bereiding van de stichting van een La gere Landbouwschool voor Den Helder en omstreken o.a. in samenwerking met den Rijks Landbouwconsulent. In 1943 kreeg men zekerheid, dat de School er zou komen. Men moest echter de oprichting laten rusten, totdat in Juli van dit jaar de oprichting een feit werd. Nog is de school een Rijksinstelling, doch in de toekomst zal hij aan de Ge meente Den Helder worden overgedra gen. Vervolgens richtte de heer van Loo zich tot den heer Henderlkx, wiens be noeming als hoofd van de school op 22 Augustus jl. door den Minister bekrach tigd werd. „Ik hoop", zo eindigde wethouder van Loo zijn toespraak, dat deze dag een aangename in onze herinnering moge blijven, en dat de stichtig dezer school het begin zal zijn van de opbouw van het lagere landbouwonderwijs". Burgemeester Rimeester voerde ver volgens het woord. Nadat hij de histo rische ontwikkeling van het landbouw onderwijs geschetst had, constateerde hij, dat deze tak van onderwijs een zeer belangrijke was. Spreker wees op de hoogst belangrijke opbouwtaak, die speciaal de landbouwer in Nederland van vandaag heeft te ver dien. „Wij vergeten wel eens, dat de landbouwarbeider tot de best geschool de arbeiders behoort". Het is, zo meen de spreker, voor de toekomstige export van ons land noodzakelijk, dat de land arbeider zich meer en meer ontwikkelt. „Ons product moet zo volmaakt moge lijk worden, o.a. moeten wij met ken nis van zaken bemesten". Op de Land bouwschool vormt de kennis van chemie wel de voornaamste leerstof. Vervolgens zeide burgemeester Rit meester, dat juist in deze opbouwperiode zo verheugend is, dat reeds een zestig tal leerlingen de Landbouwschool zullen bezoeken. Spreker drukte zijn dankbaar heid uit ten opzichte van hen, die het ontstaan van de Landbouwschool moge lijk maakten, maar legde «r de nadruk op, dat de school een beter onderdak behoeft dan deze twee lokaliteiten in de O.L. school te Julianadorp. Met zijn bekend optimisme schetste de burge meester de aanwezigen een toekomst beeld voor ogen: een hernieuwd dorp met als centrum een goed geoutilleerde Gemeentelijke Landbouwschool. In den heer Henderikx hebben wij de Juiste man op de juiste plaats gevonden; onder zijn leiding zal deze school groeien en bloeien". Met het toepasselijke gedicht „Want mijn Werk is Gods Werk" van Willem van Nérode besloot burgemeester Rit meester zijn toespraak en verklaarde d Lagere Landbouwschool voor geopen De Rükslandbouwconsu ent de he Lienesch zag de enige uitweg uit deze ïd van 'armoede het herstel van onze export, speciaal van landbouwproducten. Daartoe achtte hij een grote kundigheid van den landbouwer noodzakelijk en vond daarom de Landbouwschool zo be langrijk. „Wij moeten die armoede zelf wegwerken". Toch moeten wil de per goonlijkheid van den landarbeider niet verwaarlozen, maar deze juist tot grote ontwikkeling brengen. De tweede taak van het onderwijs aan de Lagere Lan - bouwschool moet daarop gericht zijn. de menswording van het platteland. De toeloop naar deze onderwijsinstel ling is niet het gevolg geweest van enige reclame, het is een gevolg van de overtuiging van den landarbeider en de jongeren zelf, omdat men voelt, dat kennis en kunde, gepaard gaande aan persoonlijkheid alleen in staat zul len zijn de landbouw, primair in de Nederlandse volkshuishoudkunde, to. die hoogte op te voeren, die nodigte om aan de verarming mettertijd een einde te maken. Spreker achtte de organisatorische vorming van de plattelandsbevolking zeer belangrijk en hoopte, dat daar op school ook de nodige aandacht aan be steed zou worden. Uit de schooi vormt zich een vereni ging van leerlingen, die de organisatie van den landarbeider persoonlijk en in groter verband voorbereidt. Kerels met karakter zullen nodig blijken. Spreker gelooft, dat de heer Henderikx deze taak toevertrouwd is en eindigt met de school veel su<%» toe te wensen. Burgemeester Reehorst van Calants- oog hoopt, dat men den boer ook zal wijzen op de verbetering van het land- schapsschoon en vooral de algemene economie van het land een deel van het onderwijsprogram zal uitmaken. Namens de afd. Den Helder van de Holl. Mij. voor Landbouw sprak de heer K. Hoornsman. Hij drukte als zijn overtuiging uit, dat de Lagere Land bouwschool o. 1. v. den heer Hende rikx succes zal hebben. Als laatste spreker trad de heer Hen derikx naar voren. Hij sprak van e moeilijkheden, waarmede hij gedurende zijn loopbaan als hoofd van de om school te Julianadorp te kampen had. Toch bleef hij Den Helder trouw om dat hij voelde, dat altijd achter hei het voltallige gemeentebestuur stond. Er is bij mijn weten geen plaats m ons land waar het gemeentebestuur zo pal staat voor de belangen van het onder wijs als Den Helder". Spreker meent, dat de landarbeider in de toekomst niet de nadruk op kwantiteit doch op kwaliteit moet leg gen om de dodelijke overproductie te vermijden. Betaling naar kwaliteit acht hij wenselijk. Tenslotte richtte de heer Henderikx zich tot zijn toekomstige leerlingen en hoopte op een plezierige samenwerking. De bijeenkomst werd gesloten door wethouder van Loo, waarna de geno digden de lokaliteiten van de Lagere Landbouwschool bezichtigden. Den Helder heeft zijn Lagere Land bouwschool. Het is verheugend m deze tijd, waarin de opbouw nog wat op zich laat wachten. Voor Den Helder en omstreken, ja, voor de ganse kop van Noord-Holland zal deze instelling een groot gemak en een groot voordeel blijken bij de wederopbouw van Ne derland. ■Woensdagochtend vond op feestelijke wijze de huldiging plaats van den heer B. Beneker, die het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij de Gebr. Meyer in dienst trad. Aanwezig waren behalve het perso neel van de confectiefabriek, de chefs «n de heren J. B. F. Meyer en K. W. A. Meyer. De heer J. B. F. Meyer sprak als eer ste het jubilerende paar toe. Hij memo reerde de toevallige omstandigheid, welke tot de indienstname van den heer Beneker leidde, en bracht de ja ren van voorspoed in herinnering, waarbij bleek, dat de jubilaris in deze voorspoed deelde. Doch evenzeer bleef hij de zaak trouw in de jaren van te genslag en zelfs van rampspoed: de crisisjaren, de dood van „Meneer Wil" en tenslotte in de mobilisatietijd de zware slag van het sterven van „Me neer Hein". Niet slechts zakelijk leefde de heer Beneker mede, doch meer nog trok hij zich de persoonlijke moeilijk heden van zijn chefs aan. In 1944 werd het bedrijf gesloten, mocht niemand van het personeel en de directie in Den Helder blijven. Maar steeds weer bleek ook toen de ver knochtheid van den jubilaris aan zijn fabriek. De heer Meyer besloot zijn hartelijke toespraak met de wens, dat de heer Beneker ook de wederopbloei van de zaak in prettiger omstandigheden zou mogen meemaken. Den jubilaris werd een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl mevr. Beneker een bloemstuk werd aangebo den; de moeder van mevr. Beneker, die juist haar verjaardag vierde, werden eveneens bloeman aangeboden. Namens het personeel sprak de heer G. Smit. Hij legde er de nadruk op, dat de jubilaris zoveel heeft bijgedragen tot het ontstaan en behoud van de goede sfeer. Aan hem was het voor een be langrijk deel te danken, dat ieder mee leefde met de fabriek, zodat men reeds gauw over „onze fabriek" spreekt. De heer Smit hoopte, dat de heer Beneker in staat zou zijn deze geest weer levendig te maken, nu man op nieuw was begonnen. Van het personeel ontving de Jubi laris een schilderstuk, terwijl zijn vrouw bloemen werden aangeboden. In zijn dankwoord richtte de heer Beneker zijn blik op de toekomst en toonde zich vol goede moed en opti misme. Na declamatie door den neer Smit werd de ochtend in feestelijke stem ming besloten, waarbij bleek, dat een goede stemming van kameraadschap heerste tussen directie en personeel van de „prikfabriek". Woensdagavond werd de Helderse Volksuniversiteit op eenvoudige wijze geopend. De heer J. A. Nijkamp sprak een kort woord van dank aan hen, die deze vlotte gang van zaken mogelijk maakten en zeide in zijn verwachtingen overtroffen te zijn. Het Museum leslo kaal bleek te klein om alle cursisten te bergen. Door het vriendelijk gebaar van de directie van de Vakschool voor Meisjes kunnen de cursussen nu gehou den worden in een ruime lokaliteit in genoemde school. Spreker legde er de nadruk op, dat van de cursisten een maximum aan inspanning wordt ver eist en men niet moeten menen een ont- spannigsavond te genieten. Na dit openingswoord ving de eerste les aan in de rubriek Sociologie, ge doceerd door Dr. J. Suys. Het bestuur verzocht ons erop te wij zen, dat de cursus over Stedenbouw vervangen zal worden door een tweetal voordrachten, n.1. „De Kenmerken der Nederlandse Steden,, door Wilger Bruin op 11 December a.s. en „Reis van een Architect door Voor-Indië" door H. A. J. Baanders op 18 December a.s. Het bestuur van de K.N.H.B. heeft dezer dagen voor de derde klasse E Heren, de volgende indeling bekend ge maakt: Amsterdam V, F.I.T. I, Kraaien I, Alkmaar II, Hermes I, Alkmaar Hl. Voor aanstaande Zondag is o.m, vast gesteld de wedstrijd: Alkmaar III Hermes I. JJ. Zondag speelde Hermes I te Am sterdam ter gelegenheid van de Hoc key dag een onfortuinlijke wedstrijd tegen H.B.S. II, door na vrijwel steeds in de meerderheid te zijn geweest een 0—0 gelijk spel te behalen. Tenslotte werd bij het nemen van doelschoten de strijd ten voordele van H.B.S. beslist. Hermes II weerde zich uitstekend tegen F.I.T. I, dat uiteindelijk in de B-afdeling zegevierde, maar moest met 3—0 het onderspit delven. Voor het bijz. gerechtshof te 's cn venhage heeft gisteren de behandel»; van de zaak van Genechten piaats gehad, het tweede grote politieke pro ces, dat ons land sinds onheuglijke tijden meemaakt. Mr. dr. R. van Genechten nam naast figuren als Mussert, Blokzijl, Rost van Tonningen, van Geelkerken en andere „grootheden" in de N. S. B. een bij- zondere plaats in, daar hij pas sedert 1930 de Nederlandse nationaliteit be zit. Na de vorige oorlog is hij als ac tivist uit België uitgeweken. Ongetwij feld verzwaart dit feit zijn schuld tegenover 't Nederlandse volk, dat hem, toen hij in België wegens zijn samen gaan met de Duitsers in een tijd, toen hij daarmede de Belgische onafhanke lijkheid doodelijk kon treffen, tot langdurige gevangenisstraf werd ver oordeeld, niet alleen gastvrij opnam en beschermde tegen de toorn van zijn landgenoten, maar bovendien gelegen heid gaf zijn studie in de rechten te voltooien en een eervolle plaats in te nemen in de rijen der mannen van wetenschap. De president vroeg verdachte of hij bekende zich schuldig te hebben ge maakt aan het ten laste gelegde, het geen verdachte ontkende. De president ging daarop over tot het getuigen verhoor. Fel requisitoir. Daarna was het woord aan mr. Zaayer voor het houden van zijn re quisitoir. Mr. Zaayer begon met te zeggen: ieder, die nationaal-socialis- tisch gedacht en gehandeld heeft, In welken vorm ook, heeft getoond voor de Duitsers te zijn. Mr. Zaayer zeide, dat van Genechten een zeer helder verstand had voor zo ver zijn politieke gezindheid dit niet benevelde. Hij paarde grote ijver aan werkkracht. Een man, die over lijken ging om zijn doel te bereiken, een man, die hoog uitstak boven het rapaille, dat de N. S. B. voortbracht en daarom was deze man zo gevaarlijk. Toen het Nederlandse volk een strijd op leven en dood voerde tegen Duitsland, koot verd de zijde van den vijand. Hij was de gevaarlijkste man, die in de eerste tijd der bezetting opstond om in dien» van de vijanden van het Nederlands® volk de dressuur van dit volk op dc te nemen. Op grond hiervan eis ik, aldus Zaayer, de doodstraf, gepaard gaan aan levenslange ontzegging van actieve en passieve kiesrecht. Vo°* verzocht mr. Zaayer het hof verdac niet het recht van cassatie te verle" 3500 MAN NAAK INDIK. Naar wij vernemen, hebben de vernemen, Nederlandse autoriteiten de beschik king gekregen over een extra schip voor troepenvervoer naar Nederlands- Indië. Met dit schip, dat 8 dezer u" Engeland zal vertrekken, kunnen 3500 man vervoerd worden. Vier bataljon®' die volgens de oorspronkelijke opzet, pas in de tweede helft van October ui Engeland zouden vertrekken, zullen thans met dit schip hun bestemming Ma rineberich ten MUTATIES. benoemd tot tijdelijk vlootpredikant ds. Abraham Willem Wijminga, geb. te Amsterdam (in rang gelijk gesteld Biet mitenant ter zee eerste klasse). Bevorderd tijdelijk tot kapitein mariniers K. M. R. voor speciale ai sten de eerste luitenant der marim K- M. R voor speciale diensten Slees wijk voor de tijd, dat deze der is belast met de functie van classificatie en registratie bij de jeft Holland van het detachement ma de U. S. A.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2