HELDERSCHE COURANT Onze vrouwen en kinderen zuchten nog in de kampen, de Jappen logeren in luxe berghotels! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA In Bandoeng en Soerabaia zwaait Soekarno de scepter Nogmaals: WIE STEM IK?.... Prof. Schermerhorn over Indië, politieke gevangenen en de verkiezingen WEERBERICHT VRIJDAG S OCTOBEE IMS. 3e Jaargang No, S53. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR: J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen l 3.00 Vier van Soekarno's volgelingen heb- ten de Japanners verdrongen en de controle van twee van de belangrijkste steden op Java, n.1. Bandoeng en Soe- rabaja, zo werd gisteren officieel nit Bandoeng gemetd. Associated Press meldt uit Batavia, dat de Indonesiërs beweren, dat hun leger uit 35.000 man bestaat, met nog 10.000 leden van het Moslim leger als vrijwillige reserves, terwijl nog 75.000 Indonesiërs door de Japanners werden opgeroepen. De „Daily Mail" van Woensdag 3 Oc- tober bevat een artikel van de hand van Noël Monks, die uit Batavia een uit voerig artikel schrijft over de toestand aldaar. Wij laten het hieronder volgen: „Germ&ny for ever". Een slanke, blonde man in de uniform van de Duitse marine stond gisteravond in een Chinees restaurant hier ter stede op, en zijn glas met Japanse sake op heffende riep hij in het Engels „Ger- many for ever". (Duitsland boven alles). Een luid applaus volgde van een groep Indonesische, door de Japanners uitge ruste, soldaten en van Japanse officieren, die, in verlegenheid gebracht, aan andere tafels hun rijst aten en dedea alsof zij Biets hadden gehoord. Dit is één van de dwaze dingen, die men hier toelaat te gebeuren in dit land wegens gebrek aan een sterke, doelbe wuste politiek van de zijde der bezet tingsautoriteiten, die, naar het toeval wil, Britten zijn. De Duitser, die deze toast uitbracht, was een lid van de bemanning van een Duitse onderzeeboot die hier gegrepen Werd toen de Japanners zich overgaven. Hij en zijn kameraden, wandelden hier sindsdien nog altijd vrpnd, vrij als een vogel in de lucht en moeilijkheden ver wekkende. Voorts >gn er nog 10.004 zwaarzieke Europese vrouwen en kinderen in de gruwelijke concentratiekampen, omdat t' elders nog geen accomodatie is. Doch 4e Japanners worden de bergen in ge sneden naar luxe hotels met tennisbanen en zwembaden. De Britse autoriteiten handhaven den collaborateur en anti-geallieerden „haat- koopman" dr. Soekarno, den mario- Bettenleider der Indonesische nationa- •stische beweging, die zelf zijn colla- oratie heeft bekend op zijn „presiden tiele" post. De Britten dringen er op aan, dat de ertegenwoordiger van de Nederlandse cgermg in Oost-Indië, de zachte ge- Barde heer van der Plas, met hen (de tionalisten der groep Soekarno) samen werken om de orde te herstellen. Hoe men ook de zaken hier bekijkt, en ik heb gepoogd ze van alle zijden te be zien, één ding is zeker: onze geallieer den, de Nederlanders, wier ondergrond se beweging de meest strijdbare in Europa was, wordt hier een zeer rauwe behandeling toegediend. De Japanners hebben een legaat van haat en geweld achtergelaten en zij pogen daaraan heimelijk nog voedsel te geven in de persoon van dr. Soekarno, die met voorliefde in zichzelf den Gandhi van Zuidoost-Azië ziet. Op iedere tram, die hier rjjdt, is een anti-Nederlandse slagzin geschilderd... in de Engelse taal. De enige Nederlandse vlag, die ik h:»r heb zien wapperen, is die bij het ge* allieerde hoofdkwartier. Een schilde wacht van de Britse marine staat er naast. De door de Japanners getrainde troepen van Soekarno controleren door de gehele stad of er geen rood-witte Indonesische vlaggen worden ver wijderd. De Britse bevelhebber hier heeft dui delijk gemaakt, dat zijn troepen alleen Batavia zullen bezetten en het gehele achterland van Java aan de Japanners en hun Indonesische marionettentroepen zullen overlaten. De Indonesiërs hebben voldoende wapens. De Indonesiërs hebben de beschikking over meer dan voldoende Japanse wa pens, die hun de beheersing over het gehele achterland van Batavia lenen. Deze erfenis van haat en woede, die aan de Nederlanders werd vermaakt, door den Japansen veldmaarschalk Terauchi als één van zijn laatste offi ciële daden voor de capitulatie, zullen een grote tragedie voor ohzen bond genoot worden, als de verenigde naties niet onmiddellijk een flinke houding aannemen. Onze tegenwoordige politiek schijnt er een te zijn van „wachten en toezien" en van de dingen op hun be loop te laten. Onze lezers aan hel woord: Door de actualiteit van het Indische vraagstuk, was de beantwoording van den heer Heuvelman min of meer in de knel gekomen. Er waren lezers van ver schillende richting en overtuiging, die gereageerd hebben op het stuk van den heer H. Wij plaatsten reeds het ant woord van den heer Potjewijd. Hieron- ver" der nemen we de quintessence over uit enige brieven, die ons gezonden werden. De heer C. Egmond, te Anna- Paulowna, schrijft o.m.: „De door U aangehaalde toestanden van vóór 1940 zijn juist gezien. Nog juister die van vandaag de dag. Pijnlijk juist heeft U geconstateerd, dat de so ciaal-economische positie van U en Uw mede-arbeiders slecht is. U verlangt sociale rechtvaardigheid, beste vriend, hoger lóón enz. Begeeft U niet op het glibberige poli- i tieke terrein. U schijnt daarin trouwens Ik heb'zowel met Nederlandse autori- a[ ervaring te hebben opgedaan. Maar... teiten als met den stroman Soekarno en i s[u;t u aan bij die organisatie, die strijdt voor de sociale en economische belan gen van alle werknemers in het a' ge meen en van haar leden in het bizouder, n.1. de Eenheidsvakcentrale. Zij staat voor U open. ongeacht uw politieke of godsdienstige overtuiging! zijn kabinet gesproken, en ik heb het gevoel, dat de Nederlanders hier in de steek gelaten zijn. De Nederlanders kunnen geen vol doende voorraden aanvoeren voor hun vrouwen, omdat hun schepen in Aus tralië worden opgehouden en de rest van j jjet ;s geen onbetreden pad, dat U be- hun eens zo grote handelsvloot in dienst I Wandelt. want er gingen reeds ruim is van de verenigde volken, voor wie zij j 170.000 arbeiders van hoofd- en hand Britse en Austr ische krijgsgevangenen i diezelfde weg naar huis brengen of Amerikanen van Europa naar Amerika vervoeren. Den Helder NOG RUSTIG WEER. Aanvankelijk zwakke> iater matige hail tusseB Zuidoost en Zuidwest, och, t0t zwaar bewo1 zelfa mist' overwegend - ie temperatuur. plaatselijk droog, In het gebouw Kalverstraat 111 te Amsterdam, waar eens het Duitse ver keersbureau gevestigd was, zetelt thans het Amsterdamse bureau van de rege- rings-voorlichtingsdienst, of beter ge zegd de afdeling „Oog en oor" van deze dienst. De regering wil n.1. met haar werkzaamheid midden in het volk staan en niet de indruk wekken onbe reikbaar voor de gewone burgers te zijn. Door een uitgebreide en snelle documentatie wil men antwoord geven op alle zakelijke vragen, die opkomen bij de moeilijkheden van elke dag. Be langwekkende opmerkingen en ideeën zal men er kunnen deponeren, welke aldus op de meest doelmatige wijze te recht komen bij degenen, die er ambts halve mee te maken hebben. Gistermiddag is dit bureau, dat een unicum is op het gebied van de voor lichting, zijn taak begonnen met een intieme bijeenkomst, waarop een aantal hoofdstedelijke journalisten in de ge legenheid werden gesteld, vragen te richten tot den minister-president, prof. ir. W. Schermerhorn. Op Indië kon de min.-pres. niet uitvoerig ingaan, omdat de toestand nog verward is en de regering de rapporten moet afwachten van hen, die ter plaatse aanwezig zijn. Velen geven b'.ijk hun evenwicht te hebben verloren. Het zou een onheil voor de wereld betekenen, indien extremisten van beide zijden thans de overhand zouden krijgen. De minister president drong er op aan, dat alle uitingen voldoen moeten aan een ob jectief waarheidsgehalte. Wat de politieke gevangen?n betreft zeide prof. Schermerhorn, dat hij ge voelig is voor de honderden ki achten die bij zijn departement en dat van justitie binnenstromen en dat de rege ring zich ten volle bewust is van de moeilijkheden, die een gevolg zijn van de overgangstoestand, welke moet lei den van de chaos, welke de Duitsers hebben aangericht, naar een normale situatie. Spr. was zich volkomen be wust van de gevoelens van duizenden onder ons volk ten opzichte van hen, die zich aan het volksbestaan hebben vergrepen. Het is noodzakelijk, dat de te volgen procedure voldoet aan hoge eisen, welke het Nederlandse volk waardig zijn. Er is deze week in den ministerraad een ontwerp-K.B. behandeld, waarin de gehele berechting van de politieke gevangenen geregeld wordt. Verder kondigde prof. Schermerhorn aan, dat het in het voornemen ligt over te gaan tot een schifting der politieke gevangenen, teneinde een vermenging van volstrekt ongelijksoortige gevallen te vermijden. Naar beide kanten zijn gerechtvaardigde klachten over de be handeling der gevangenen aanwezig. Men moest destijds de organisatie uit de grond stampen, zonder gelegenheid tot behoorlijke selectie. Bovendien was de praktijk geschoeid op het voorbeeld van het Zuiden, waar een oorlogstoe stand heerste er -«iet alleen straf-, maar ook veiligheidsmaatregelen moesten worden genomen. Tenslotte de verkiezingen. De rege ring. zo zeide prof Schermerhorn, streeft er naar zo snel mogelijk ver kiezingen uit te schrijven. Waarseh 'n- ljjk zal dit tjjdstip April 1946 zijn, zo wel voor gemeenteraden als parlement. Op een vraag van Canadese zijde, wat de regering denkt te doen voor de handelsbetrekkingen tussen Canada en Nederland, zeide de min.-pres., dat de regering alles zal doen om deze zo spoedig mogelijk te ontwikkelen en dat er voor de toekomst vele mogelijkhe den waren, niet alleen op commercieel maar ook op wetenschappelijk gebied De heer S. de Boer, te schrijft o.m.: „Dat de bestaande christelijke partijen nimmer op de bres zijn gesprongen voor onze belangen is een beschuldiging, dia U waarschijnlijk van horen zeggen hebt. Wanneer U zich werkelijk in de gele deren van de christelijke volksgroepen schaart, zult U anders beginnen te pra ten. Ik zou zeggen, sluit U aan als lid bij de Chr. arbeidersorganisatie, U krijgt dan gelegenheid uw grieven, wensen enz door middel van die orga nisatie te brengen waar ze wezen moeten. U krijgt dan voorlichting, hoe gij ook als christen de dure roeping hebt uw stem uit te brengen, hoe gij ge regeerd - wenst te worden, links of rechts". De heer Roozendaal te Wieringer- waard zegt, dat de critiek, die de heer Heuvelman heeft op de regeringspolitiek van 5 of 10 jaar geleden, meer aan het volk lag dan aan de regering. Immers we werden toen democratisch gere geerd, dat betekent dus, dat het volk die regering gekozen had en er dus verantwoordelijk voor was. Achteruit zien baat echter niet. we moeten voor uit. Laat iedere partij maar bestaan, zegt de heer R., al zijp het er 50 of 60, doch laten die kleine partijtjes beseffen, dat ze samengebundeld moeten worden :n hoogstens drie of vier grote partijen. Dit werk van samenbundeling wil spr. dan laten doen door de Ned. volks beweging. De heer H. Weemhoff, Den Helder, schrijft: „We moeten in ons leven allen kie zen. Voor of tegen den Christus. Wij moeten leven uit en door Zijn woord. Dus als wij Christenarbeiders, ministers, dominé's. advocaten enz. zijn, dan is er voor ons maar één keus. Dan kiezen wij die partij, die kerk, die organisatie, vaar getracht wordt te leven vorens en op de grondslag van Gods Woord. Dus kan kiezen wij politiek A.-R. of C -H., wat hopenlijk één wordt of R -K. Staatspartij. Op organisatieterrein C N. V. of R.-K. W In een slotartikeltje zullen we nog CfrTÏ socialistische stem laten horen. In dit verband kondigde hij aan, dat een c pravPr commissie, o. 1. v. professor Vening waarna wg onze lezers die zich erover Meines: een reis naar de Ver. Staten uitspraken, wat we met de N. B.-ers en Canada zal maken. moeten doen. aan het woord laten. B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1