ALS DIEREN TREKKEN GAAN Stadsnieuws De heer C. P. Berkhouwer benoemd tot rector van het Gem. Lyceum Mijnenvegers vertrekken naar Indië Een trein op Zondag Mededeling De krent actiever Maar later SPORT H.R.C.-nieuws Helder-nieuws Wieringen. Wieringerwaard. Julianadorp. Bond van Oud-leerlingen der Landbouw-winter cursussen. Texel. 't Wordt beter De opstand der Georgië Aan onze Texelse abonné's LU de natuur Met ingang van 1 Sept. JX is bij be sluit van B. en W. van 25 Sept. d.o.v. de heer G. P. Berkhouwer benoemd tot Rector van het Gem. Lyceum te Den Helder. De heer Berkhouwer ving zijn loop baan op 1 Mei 1912 aan als tijdelijk on derwijzer te Den Heldgr; op 1 Juli d.o.v werd hij tot vaste leerkracht benoemd te Kolhorn en op 1 Januari 1914 te Den Helder. Op 1 Sept. 1921 werd de heer Berkhouwer leraar aan de Handels school en toen deze onderwijs-instelling op 1 Sept. 1937 in het Gem. Lyceum overging, werd de heer Berkhouwer daar leraar. Op 1 September 1941, na het vertrek van den rector, den heer K. Bouma, nam de heer Berkhouwer diens functie waar. Een tweetal mijnenvegers, de „Voor- ne" en de „Wielingen", zijn, na op de Helderse Marinewerf in revisie geweest te zijn. Vrijdag jl. naar hun basis te IJmuiden vertrokken om over enige.da gen met een groep andere vegers naar Indië af te reizen. Acht mijnenvegers zijn op de Rijkswerf voor de Tropen in gereedheid gebracht. Naar wij verne men is de revisie tot grote tevreden heid van de officiële instanties ver lopen. Een mooi succes voor de Werf, Den Helder zal ook zijn treindienst op Zondag krijgen, slechts één dienst wel is waar, doch veel ongemak zal op deze wijze voorkomen kunnen worden. De trein vertrekt om 9.07 uit Alkmaar, 10.20 uur Schagen, 11.20 uur Anna Pau- lowna, aankomst Den Helder 11.30 uur. Om 12.50 uur vertrekt de trein naar Alkmaar, 13.30 Anna Paulowna, 14.20 Schagen en aankomst Alkmaar 14.53 u. PREDIKBEURTEN ZONDAG 1 OCT. Ned. Herv. Gem. Nieuwe Kerk, 10 uur, ds. E. Schuur- bian. Palmstraat, 10 uur, ds. Borghardt. Herst. Evang. Lutherse kerk, 10.30 uur, ds. J. G. Bahnmüller van Bodegraven. I.iturgie. Solozang. Evangelisatie Vijzelstraat. Zondag v.m. 10 uur en n.m. 7 uur samenkomst, n.m. 2.30 uur Zondagsschool; Woensdag n.m. 7.45 uur Bijbelkring; Donderdag n.m. 7.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag n.m. 7.30 uur Bidstond. Chr. Geref. Kerk a. d. Steengracht. Godsdienstoefeningen v.m. 10 en n.m. 5 uur de heer J. Robel. ANNA-PAULOWNA. Ned. Herv. Gem., godsdienstoefening Zondag 7 Oct. 10.30 uur ds. J. de Zwaan. In verband met het feit, dat nachtar beid voor kranten verboden is, zal de Heldersche Courant met ingang van as. Maandag bij de abonné's in Den Helder in de namiddag bezorgd worden. Wij begrijpen, dat dit voor onze abon né's een lichte teleurstelling is omdat de bezorging in de vroege morgen zeer gewaardeerd werd. Daartegenover staat, en dat is ook belangrijk,, dat de krant belangrijk actueler zal worden, omdat wij het nieuws nu tot 's morgens 10 uur kunnen opnemen. Onze postabonné's zullen de krant op dezelfde tijd ontvangen. Wij vertrouwen, dat deze regeling tij delijk is en dat we er weer spoedig voor kunnen zorgen, dat de krant in het morgenuur in de bus komt. Vanaf heden worden door de R. C. M. geen kwitanties meer in behandeling genomen, indien geen „Mededeling aan de R. C. M." kan worden overgelegd. Bedoelde mededeling kan worden ver kregen bij het P. B. 'V. O. te Alkmaar, Langestraat 104. Rydings Centrale Meubeltransport, Den Helder. De beheerder: J. P. Albers. Watervogels IHelder I. Het elftal van Helder I dat morgen tegen Watervogels uitkomt, is als volgt: Boogaard, Booy en Teekelenburg; Vonk, Beekhoven en Krab; Horik, Kie- sewetter, Dorlijn, de Gast en Helder. Helder II gaat in de volgende opstel ling naar Schoorl. Keuter, Neerhof en Burger; Been, Bogaerde en Bakker; Siersma, v. d. Blom, Rottier, Brinkman en de Leur. H. R. C. I—Atlas I. Het elftal van H. R. C., dat tegen Atlas uitkomt, is als volgt samengesteld; Carsjens, Stins en Koster; de Werker, de Jong en Heeris, de Boer, Nieuw- stadt, de Vries, Bakker en Rijkers. H. R. C. II gaat naar Texel, voor een vriendschappelijke wedstrijd. BENOEMING. Tot heemraad van het heemraadschap Wieringen is benoemd de heer J. Kooij Cz. te Westerland. JONGETJE VERDRONKEN. Tijdens het kanovaren raakten Don derdagmiddag jX twee jongens van 11 jaar door het omslaan van het vaar tuigje in het Nieuwe Kanaal. Een van hen wist zich te redden, doch de andere jongen, Keesje Brou wer alhier, verdronk jammerlijk. Voor de fam. Brouwer is het verlies van hun enig zoontje een zware slag. De vereniging weer nieuw leven leven ingeblazen. Enige dagen geleden was In de zaal van het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, een leden vergadering samengeroepen van bovengenoemde vereniging. Dit was de eerste bijeen komst nai het herstel van de vrede. Aanwezig waren 20 leden. Daar, voor al van de jongeren, de adressen niet bekend waren, moest men het nu met dit aantal doen. doch een volgende maal worden er meer verwacht. Na enige besprekingen besloot men deze nuttige vereniging weer op te richten. Het be stuur onderging enige wijziging. De heer S. Eriks Jnz. bedankte wegens drukke werkzaamheden als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer G. van der Vliet. Als secretaris bleef in functie de heer G. Baken en als pen ningmeester Jan Hoornsman Kz. Als bestuursleden werden verder gekozen de heren B. Thomas en P. Rampen. Daarna hield het adviserend lid der vereniging, de heer J. Henderikx, e:n inleiding over het thans heersende ge brek aan fosforzuur, en speciaal laat zich dat gelden op onze lichtere gron den in- de Polder „Het Koegras". Ver der werd medegedeeld, dat de heer Henderikx de komende winter weer 'n Productiecursus zal houden, waar hij alle leden van de Bond v. O.L. hoopt te zien. Daar er verder niets meer te behan delen was, sloot de nieuwe voorzitter deze erste bijeenkomst. Brandde sinds enige weken alleen op enkele punten te Den Burg een enkele lamp van de straatverlichting, zodat in de meeste straten (wanneer de ingeze tenen zelf niet voor verlichting zorg den) des avonds een Egyptische duister nis heerste, Donderdagavond echter werden bijna alle electr. straatlantaarns weder ontstoken, 't Was gezellig op straat en 't deed prettig aan dat de Duitsers er geen stokje meer voor konden steken. De kinderen beneden jaar kunnen zich de ontstoken stL, verlichting niet eens meer herinneren." Binnèn enkele weken verschijnt bii den uitgever H. J. W. Becht te Amster- dam een boek over de opstand der Georgiërs op ons eiland. Schrijver van dit werkje is de heer J. A. v. d. Vlis (wrn. redacteur van de Tex. Crt.). De heer v. d. Vlis was op Texel, toen de opstand der Russen uitbrak en hij heeft dit geweldig gebeuren van begin tot 't eind meegemaakt. De prijs van dit boek werkje zal pijn. 3.50 bedragen, 't zal eerstdaags in de boekhandel verkrijg baar zijn. Daar de oplage echter beperkt is zal men er tijdig bij moeten zijn 't aan te schaffen. Het boekje zal de titel dragen „Tragedie op Texel". Wij delen onze Texelse abonné's mee, dat tot agent-correspondent te Den Hoorn is aangesteld, de heer D. Pool. Abonnementen en advertenties kunnen bij den heer Pool worden opge geven. Wij verzoeken ook nieuwsbe richten, vergaderingen enz. aan dit adres door te geven. Agente te Oudeschild is mevr. Hoo- gerheide. Ook daar kunnen dus nieuwe abonnementen en advertenties worden opgegeven. Onze correspondent te De Waal is heer Pieterse, hoofd der O.L. school aldaar. Agent Is de heer Joh. Eelman, bij wien men adv. en abonn. kan opge ven. Te Oosterend wordt het agentschap en correspondentschap waargenomen door den heer J. Brouwer. Kerkstr. 24. Te de Koog is correspondent de heer Braak. Agente is mej. Boon, hulppost" kantoor. Het agentschap voor Eierland er, de Cocksdorp wordt waargenomen door den heer A. Bakker, te Eierland. Zoals bekend is het hoofdagentsthap en correspondentschap van onze krant gevestigd bij de firma Retf, Warmoes- straat, Den Burg. Voor het doorgeven van berichten aan bovenstaande adressen roepen wij de medewerking van al onze lezers 1W Red. Heldersche Cr». Het overkomt mij de laatste tijd nog al eens, dat ik laat in de nacht nog buiten ben. De straten van de stad zijn dan geheel verlaten, het rumoer heeft opgehouden, niemand, behalve soms een agent, kom je tegen. De stad slaapt en door dat wegvallen van het stadslawaai kun je je meer instellen op andere dingen. Dat gebeurt onwil lekeurig. Je kijkt naar boven, waar de nachtlucht zich welft over de donke re wereld. Woeste wolken jagen aan de maan voorbij: een prachtig spel van licht en donker, waarbij de wol ken soms fantastische figuren vormen. Die luchten doen je dan denken aan aan flarden gescheurde landkaarten.». Aan flarden, net zoals de wereld, waarin je op het ogenblik leeft, ook aan flarden ligt. Een enkele keer zijn er sterren zichtbaar, die ondank6 het heldere licht van de maan niets van hun stralende schoonheid verliezen. Plotseling trekt de lucht dicht en striemt een felle regen over de stad; een ogenblik later zijn de sterren er weer Midden op straat sta je dan stil, je kijkt en je luistert. Luistertja, want toch zijn er geluiden! Hoor door de luchten reppen zich troepen vogels. Je hoort het suizen van de snelle vleu gelslagen, je verneemt de roep, die de dieren elkaar doorgevende trek roep, die overal klinkt nu het najaar Onzichtbaar zijn ze, je herkent enkel geluiden: het snelle gefluit van de tu reluur. de roep van de wulpen, het alom bekende geluid van de kieften en verder In het getij verneem je 's nachts het kloe-kè van ganzen en wilde zwa nen Niet alle trekvogels gaan eerst in de herfst op reis. Er zijn veel soorten, die onmiddellijk na het grootbrengen van de jongen, ofschoon nog volop zo mer. hun taak in deze streken als af gedaan beschouwen en reeds op tocht gaan .De oudere vogels vertrekken het eerst, maar de jongen laten toch óók niet. zo heel lang meer op zich wachten. We noemen de koekoek. Nog een voor beeld is de lepelaar. Ik herinner mij, toen we eens zeilden op het Alkmaar- dermeer in de eerste week van Augus tus, reeds een troep van tachtig tot honderd van die prachtige witte vo gels te hebben zien overkomen, richting Zuid. Zn waren kennelijk op weg naar hun winterkwartieren! Niet alleen vogels trekken! Niet alleen bij de vogels treffen we dit trekverschijnsel aan. Talrijke dier soorten zijn ermee behept, al lopen de oorzaken of redenen dikwijls zeer uit een en Is men van het ene dier wel en van het andere dier niet op de hoogte van het waarom van het trekken. Bij de vogels b.v. heeft men duizend en één motieven trachten aan te wijzen die de oorzaak zouden moeten zijn van het komen in het naar de zomer gaan de getij en het vertrekken in het einde van het zomerseizoen en in de herfst Men sprak van de grotere tempera tuursveranderingen, noemde ook voed selgebrek maar een werkelijk gefun deerde reden was en is nog steeds niet bekend, ondanks de jarenlange onder zoekingen op dit gebied verricht. Dit is ook zo met de trek van de vleermuizen. Reeds eerder schreven we hierover. Zij trekken wel. evenals de vogels m verband met de seizoenen, maar zijn niet van weersinvloeden af hankelijk. Zij volgen louter en alleen een instinct, dat hen dwingt te gaan. De vleermuizen kiezen meestal dezelfde trekrichting als de vogels en kunnen ongelooflijk •grote afstanden aflegB®1- In Midden-Europa leven soorten, ®e meer dan 750 km. van hun zomerkwar tier de winter doorbrengen! Men ste dit vast door middel van ringonaw zoek, dus op dezelfde manier de vogels. Bij andere zoogdieren, die de woonte kennen, zijn wél uiterlijke oor zaken aan te wijzen. Abnormale kingen van het klimaat (grote dr0<*7' strenge koude), overstromingen ®n kanische uitbarstingen zijn da® dan de oorzaak. In Ned. Oost-Indië lette de Vulkan logisch Dienst, die zich o4». bezig met de contróle op het werken der hieid vul de kanen, sterk op de gedragingen va» dieren. Was er een uitbarsting komst, dan groeide er onder de 1 in de nabijheid van de vulkanen^^ sterke onrust en trokken zij d> weg. De „dodentrek" der Jen««* De lemming is een klein Knd,'f^é! dat in Europa o.a. leeft in Scan 1 Het dier vermenigvuldigt zich no er komen echter ook jaren voo het wijfje tot tien maal per Jaa gen werpt. Het getal lemmingen dan onrustbarend. Het evenwic rdeD, natuur dreigt verstoord te arjj»| maar zal zich op een wonderi wijze herstellen. De dieren w0'.l_ tf0e- rustig, verzamelen zich tot t'r0 rv)aar- pen en gaan trekken. Het is onVL',heden baar, maar onder alle oms We» \t ei richten ze zich naar de kust. e0 d« ze weten, dat daar het einde 1 van mogelijkheid tevens, door i,cr^u<j iet het evenwicht, van levensbehou^ andere soortgenoten. EeD1"a'i_(ien kust storten zij zich bij diende gelijk van de rotsen in zeeein„ heeft dan de mysterieuze tre ^0meti de gevonden, want alle dt omMeten °°S Zo geeft het trekken der i>eper in allerlei schakeringen e r en le" beeld van het wezen dern gebef ren wij hoe ontzaglijk WÜS ping is opgebouwd. KO&-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6