Hoe verhuis ik en wanneer mag ik verhuizen? Eerste gemeenschapsavond Helderse Jeugdraad Stadsnieuws Manifestatie van Humor en Frisheid Het is Vrijdagavond kwart over ze ven. In de grote, gapende ruimte van de Casinozaal branden de lichten ge deeltelijk en halfpits, eenzaam staat op het toneel de katheder. Een enkele heel vroege bezoeker staat huiverig in zijn winterjas weggedoken en wacht op de dingen, die komen gaan Half acht. De drommen, waarvan het bestuur gedroomd heeft komen! De stille zaal vult zich met enthousiaste jongeren; de Padvinders komen als een bijenzwerm de zaal binnen zoemen, Driehoeksmeisjes, A.J.C.'ers, Oranje Oarde-ieden, het groeit aan tot een bonte verzameling van uniformen, la chende gezichten, kleurige japonnen. En het geroezemoes zwelt aan, stapelt zich op in alle hoeken, zweeft door de lichte zaal. Tegen achten wordt het een ware in vasie, ze puilen de deur in, brengen vrolijkheid en frisheid mee. Het is een wonder! Ze zitten er door elkaar, al die groepjes, die vóór de oor log 6lechts een wrang woord voor el kander over hadden, die de grootste vreugde daarin vonden, als zij elkaar een hak konden zetten. Een oorlog is ervoor nodig geweest om ze bij elkaar te brengen. Miaar als het lukt, als zij waardering voor de andere groep kun nen krijgen, dan is de oorlog toch niet voor niets gestredan, dan wordt hiar de grondslag gelegd voor de samenleving, die de enige juiste kan zijn: naast el kaar, met elkaar voor het behoud van de vrede! Openingswoord. In zijn openingswoord heet de voor zitter van de Helderse Jeugdraad, Jo Schendelaar, de jonge vrienden van harte welkom, en begroet den verte genwoordiger van het Gemeentebestuur, Mr. Mulder, en de vertegenwoordigers van het Streekmuseum, de Openbare Leeszaal en de Jeugdherbergcentrale. Spreker hoopt, dat deze eerste Ge meenschapsavond, waar door den heer Potjewijd het woord gevoerd zal wor den, „iets" zal doen groeien, „iets" van saamhorigheid en kameraadschap. De voorzitter besluit met de woorden: „Aan jullie is het deze avond een suc ces te doen worden, zorgt, dat de eerste Gemeenschapsavond slaagt!" Community-singing. „De Zingende Zwervers" zorgen al dadelijk voor de juiste stemming, hun vrolijke liedjes worden op hun ver zoek enthousiast meegezongen. „Home, sweet Home on the Prairie", „Pak al je zorgen in je Plunjezak", het senti mentele >an geliefde „Home on the Range" en het „dein'Miedje, door iedereen enthousiast megedeind, „My Bonny is over the Ocean". De grote leugen. De heer A. Potejwijd, leraar aan de R.H.B.S., vertelt dan op de hem eigen originele aanschouwelijke wijze over „De Grote Leugen". Voor hem prijken twee boeken: „Mein Kampf" en ,.De Bijbel", de grote Leugen en de grote Waarheid. Wij geloven, dat de heer Potjewijd erin geslaagd is de jongeren tal van vraagstukken onder ogen te brengen, 2onder ze voor hen op te los sen, „dat moeten jullie zelf doen!' Spreker toont zijn jeugdig publiek, hoe niet slechts Duitsland de schuld van deze oorlog heeft, maar dat wij allen, ook de omringende en nu vic torie-roepende volken hun schuld aan deze ramp hebben. Hij wijst op het Nationaal-Socialisme, dat overal zijn sinistere aanhang had. De heer Potjewijd zoekt vervolgens naar de oorzaken van deze oorlog Hij vindt er veie: het werklozenpro- bleem, de toename van echtscheidin gen, de zware belastingen, de stakin gen. „Hoe is de werkloosheid ont staan?" Onder meer door de machine, die den arbeider verdrukte, door de ontzaglijke ontwikkeling op tech nisch gebied, een ontwikkeling, die ons boven het hoofd groeide. „Want", zo vervolgde spreker, „technisch was een nieuwe wereld ontstaan terwijl de mensen deze vernieuwing zelf nog niet ondergingen". Wij begrepen niet, dat een collectieve verantwoordelijk heid nodig was om deze geweldigs „Hoe vind je deze avond van de Helderse Jeugdraad", vroeg ik de vreemdelinge. „Ik ben verbaasd, dat jullie zo gauw al tot zoiets konden komen in een stad, die vier maanden geleden nog dor, doods en onbe woond was; ik vind het reuze!" Nieuwe bon voor schoenreparatie: Bon 736 ontwikkeling van de techniek en daardoor van het bedrijfsleven, de arbeidsvoorwaarden, kortom van het gehele sociale stelsel, te kunnen dra gen. Voor deze taak schoten wij gees telijk tekort, „Er blijft ons maar één oplossing •ver, de uitvinding van bijvoorbeeld de atoombom maakt geen keuze meer mogelijk, het is; SAMEN WEBKEN of SAMEN STERVEN!" Vervolgens wees spreker op de nood zaak van de arbeid en op de vreugde van de arbeid. „Het komt er niet op aan waar je werkt maar boe je werkt", wij moeten ons geestelijk vullen met aloude waarden, die eeuwig zijn in hun bete kenis en die slechts van belang zijn. Wij moeten meer geloof en vertrouwen krijgen in het doel van ons leven, in de uiteindelijke bestemming van den mens. Tenslotte citeerde de heer Potjewijd uit „Mein Kampf", hij toonde ons de leegheid van geest, de terugkeer naar het dierlijke, de Middeleeuwse oerbe schaving, die Hitier in zijn volgelingen wekte, opgezweept tot ongekende hoog te. Daarnaast schetste spreker ons de waarheid van de Bijbel en eindigde zijn voordracht met dat prachtige citaat: „Een is uw Meester gjj zijt allen broeders!" Het Duitse volk is geen siaven- volk in aanleg. Na het optreden van de Milipitten, die vele Zuid-Afrikaanse liedjes zon gen, beantwoordde de heer Potejwijd ingekomen vragen. Enige merkwaardi ge antwoorden waren de volgende. Het Duitse volk is geen slavenvolk in aanleg. Bovendien heeft het heel mooie eigenschappen: het is arbeidzaam, heeft gevoel voor hiërarchie en kan niet goed liegen. Zeer zeker moeten wij beginnen met de Duitse jeugd her-op te voeden. Hef Germaanse Ras bestaat niet. Hitier is een idealist geweest. Sluiting. Na enkele liedjes van de Zingende Zwervers sloot Jo Schendelaar met zijn dank uit te spreken aan ieder, die deze avond hielp voorbereiden. Veel 6taat nog op het programma: meer gemeen schapsavonden, sport-, toneel- en de clamatieavonden, één avond, gewijd aan het N.J.G., terwijl men het plan heeft ook filmmiddagen te geven. Ook zal voor de jeugd beneden de zestien plan nen t^n uitvoer gebracht worden, ter wijl de ongeorganiseerde jeugd de vol le aandacht van het bestuur geniet Speciaal bracht spreker dank aan den spr. van die avond en den heer Was- sinck, die de zaal beschikbaar stelde. Jo Schendelaar eindigde met een op roep te richten tot de leden van de Jeugdraad het bestuur te steunen bij de vele acties, opdat meer nog kan ge beuren dan deze avond werd gebracht De Helderse Jeugdraad is er, hij heeft getoond levensvatbaarheid te bezitten. Maar een lange weg ligt nog voor de jeugd. Samen zullen zij verder gaan, in samenwerking, vriendschap en een dracht om te vechten voor de wereld die komen moet: een wereld van naas tenliefde en gerechtigheid! GESLAAGD. Geslaagd voor kantoorstenografe 180 lettergrepen: mej. J. Kreijger. Voor het t- -!rien-diploma: de da mes: A. Boogert, C. Postmus, R. WU lemse, S. Schadee, M. Veul en de heer P. v. Leuwenstetn. VOOR HET RODE KRUIS. Door café-dancing De Roskam is een bedrag van 170,50 afgedragen ten bate van bet Rode Kruis. Het C.D.K, deelt mede, <tet de ben 736 van de bonkaarten 511 met ingang van 7 October geldig is verklaard voor het doen repareren van schoenen met een hoeveelheid leer van 25 gram per bon. Het publiek dient deze bon eerst bij den schoenhersteller in te leveren, wan neer deze verklaart de reparatie bin nen 14 dagen te kunnen verrichten- Bovengenoemde bon blijft geldig en kan in combinatie met reeds aangewezen en nog aan te wijzen bonnen gebruikt worden. Correspondentie over deze regeling dient gericht te worden aan de Vak groep of aan het Rijksbureau voor Huiden en Leder te Amsterdam. DE WEG, DIE VOOR ONS LIGT. Tivoli. Deze film geeft ons een beeld van de opleiding van den gewonen infante rist, waarop de Geallieerde leger macht steunde. Een aantal Britten, uit alle lagen der bevolking gerecruteerd, wordt door de algemene oproep tot dienstpli bt bij elkander gebracht. De film volgt de oorlog op de voet: de eerste jaren, de jaren van tegen slag en onvoldoende uitrusting, wor den besteed met de vervolmaking van het leger. Wij zien de zware opleiding van den soldaat. Aan het slot van de rolprent be vindt het infanterie-onderdeel zich in de strijd om Noord-Afrika. Daar krij gen wij een goede indruk van het zenuwslopende dezer woestijnoorlog. Ons wordt het duidelijk, dat de uit stekende opleiding van het groepje hier van pas komt, dat zij toch niet voor niets is geschied of om een bij tenden sergeant te behagen. De opnamen in de film zijn uitste kend, vooral de brand aan boord van het transportschip, en later de verfil ming van de woestünoorlcg zijn prima. Als speelfilm bezit „The Way Ahead" goede kwaliteiten, terwijl het scenario ruimte over laat voor humor en sol- datengrappen. Dit is een film van goede kwaliteit, een oorlogsfilm weliswaar, maar waar van men iets goeds heeft gemaakt. De hoofdrollen worden vertolkt door David Niven, Stanley Holloway, Eileen Erskine en Graee Arnold. Regie: Grace Arnold. HUISDUINEN VRIJ. gf Sinds enkele dagen is Huisduinen weer voor het publiek toegankelijk Toch is het nog niet zover, dat wandelaar en zeekijkers in het Bod- hotel een slokje kunnen halen en uit- ru-ten van dv wandeling. Door de Duitsers is het paviljoen volkomen leeggeroofd en het zal nog wel enige tijd duren, voordat er weer tafeltjes, stoelen en de nodige entourage is om het Badhuis zo gezellig te maken als voorheen het geval was. Wel zeggen wij nadrukkelijk, dathet strand nog verboden is. Men houde daar rekening mee. VERLICHTE WINKELS, Ja, er zijn zaken, die mede tot de evond-gezelligbeid bijdragen: som mige étalages zijn vrolijk verlicht, Maar er zijn er vele, die hun winkel zwart van duisternis laten, wat de straat doods en oorlogs doet schijnen. Sommige van onze lezers opperden de gedachte, dat men op Zaterdagavond bijvoorbeeld zijn etalage zou verlich ten. Dat kan met een kleine lamp ge schieden en geeft dan toch al heel wat gezelligheid en doet ons meer besef fen, dat de oorlog teneinde is! Wie geeft bet voorbeeld? Schaken. GROOTMEESTER KMOCH KOMT. Wie heeft nog nimmer gehoord ven grootmeester Kmoch, den man, die in de verschillende tournooien altijd een belangrijke rol speelde. Deze su per-schaker nu komt hedenavond eea simultaan-séance geven voor Morphy. Wij behoeven hier niet lang over uit te wijden. De liefhebbers van schaken worden uitgenodigd deel te nemen aaa deze séance, die aanvangt om half acht en wordt gespeeld in het clublokaal café De Roskam, Koningstraat. Wil twijfelen er geen moment aan, el deze avond zal een succes worden, te meer daar de schaaksport weer volle populariteit geniet. Urfc. CHR. GER. KERK KRIJGT WEE* EEN PREDIKANT. Ds. van Doom, die het beroep ent- ving van de Chr. Ger. Kerk te Urk heeft het beroep aangenomen. Binnen korte tijd hoopt hij nu 's-Gravendeel met Uw te verwisselen. Dit is een voorzienioê in de vacature van ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, die thans te Sbe» drecht staat. De vacature duurde 4 jaar. gOver het algemeen blijkt het, dat men onbekend is met vele maatrege len, welke indertijd werden genomen om de her-evacuatie vlot te doen ver lopen. Daarom brengen wij het volgen de nogmaals onder de aandacht van hen, die bij deze regelingen belang hebban. Alle vervoer van inboedels zonder strekkende vergunning, afgegeven door de R. C. M. (regeling centrale meu beltransport, Loodsgracht 6, Den Hel der, tel. 2365) is verboden. Voor het krijgen van deze vergunning dient het betrokken transport door een erkend meubeltransporteur te worden aange meld bij een der bijkantoren van de R. C. M., waarnaar men ter plaatse kan informeren. Indien de verhuizende géén erkend meubeltransporteur voor süa verhui zing kan verkrijgen, kan hij zich om bemiddeling wenden tot het bijkantoor van de R. C. M, in welks rayon zich de te vervoeren Inboedel bevindt. Wanneer een vergunning voor meubeltransport? De R. C. M. geeft voor meubeltrans porten, verband houdende met domi cilieveranderingen slechts een vergun ning af indien de verhuizende in het bezit is van: a. bij verhuizing binnen een gemeente een verhuisvergunning, afgegeven door of namens den burgemeester; b. bij vestiging in een andere gemeen te een vestigingevergunning, afgege ven door of namens den directeur van het P. B. V. O. (provinciaal bu reau verzorging oorlogsslachtoffers) in welks provincie de gemeente van vestiging is gelegen; o. bij yestiging yan bedrijven, kanto ren e.d. een vestigingsvergunning van de betrokken K. v. K. (Kamer van Koophandel). P In alle overige gevallen dient v0° het verkrijgen van een vergunning eerst advies bij het betrokken bij ka" toor der R. C. M. te worden gevraag"' Alléén erkende verhuis»8- De vergunning van vestiging en jj? aangehechte strook „Mededeling de R. C. M-" worden aan de verg, zende afgegeven, die onder ey"r ging van de laatste zich voor zijn v huizing wendt tot 'n erkend l"e'tan- transporteur, dan wel tot het bi toor van de R. C. M., in welk" de te vervoeren inboedel zich bey Hieruit blijkt dus, dat alléén verhuizers met de uitvoering va» beltransporten kunnen worden be Er moet dus volledig worde» geven vanwaar en waarheen beien dienen te worden verv°e.k'enipg mede of het transport voor r v0(tf komt van den aanvrager, dan w rekening van het C. B. V. °- L ffelS), bureau verzorging oorlogsslacb Verhuizingen voor yekenl»* het C. B. V. O. Is de verhuizing voor re^eI1'"g^. M' het C. B. V. O., dan doet de n- pe de te vervoeren inboedel te* r^otty rekening wordt dan door den tif der na uitvoering van 't go«r de R. C. M ingeleverd met n<jertr- hemzelf en do verhuizen jj, de kend „bewijs van uitvoering vergun* door de R. C. M. verstrekte ning is opgenomen. Aett ui'" Men doet or verstandig rttfl»<^ eenzetting te bewaren, zullen In de toekomet op vermeden worden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2