HELDERSCHE COURANT Tegen twee verraders de doodstraf geëist Soekarno nodigt Aziatische groten uit Java te bezoeken NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tegen Annexatie! het weerbericht yanninq te Batavia stijgt Spi In New York wachten 223 schepen Er wordt gewerkt op Walcheren Bijzonder Haags Gerechtshof HITLER VERLANGDE NAAR HESS COMMUNISTEN IN HONGARIJE IN EERSTE RONDE VERSLAGEN DINSDAG OCTOBER 1945. Se Jaargang No. 5Ji VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen i 3.00 Het was niet onze bedoeling, na de uitspraak van onze abonné's over het vraagstuk van de annexatie, nog verder ep dit probleem in te gaan. Dezer dagen ontvingen wij echter enige aanteke ningen tegen annexatie van de hand van Prof. Dr. J. A. van Hamel, de oud Hoge commissaris van Dantzig voor de Volkenbond. Wij meenden deze gezaghebbende stem *nre lezers niet te mogen onthouden. Prof. v. Hamel schrijft dan: Ethisch zou er tegen annexatie van Duits grondgebied voor ons Neder landers niets zijn aan te merken. Bij al het afschuwelijke leed, dat de Duit sers ons hebben aangedaan, kan er niet3 geen bezwaar zijn hun verantwoorde lijkheid voor de toekomst door gebieds- beperking vast te regelen. Historisch ligt er iets aantrekkelijks in de gedachte, gebieden ten Oosten van de grens bij Nederland te voegen. Toch mogen zulke gevoelens geen argument zijn vóór annexatie, wanneer andere ge wichtige redenen er zich tegen ver zetten. Er zit ook een grote historische kracht aan het vasthouden aan de eeuwenoude grens, die in 't Oosten ons land nu bijna meer dan vier eeuwen gekenmerkt heeft en waaraan van geslacht op ge slacht is vastgehouden. Het is de in tuïtieve grootheid van Nederland, zijn maat te weten en zijn maat te houden. Het is steeds een ongeluk van andere landen geweest, wanneer zij dit te bui ten zijn gegaan. Ook nationale eerzucht mag ons niet vèrleiden. Nederland kan zijn eigen waarde op ander§ wijze hoog houden ian door annexatie. Opmerkelijk is, dat andere kleine landen als België en Denemarken steeds afwijzend tegen annexatieplan nen staan. De ervaringen zijn niet aan genaam. Het meest pakkende argument vóór annexatie lijkt wel: de vermindering aer dichtheid van bevolking en daar door verruiming van grondgebied. Maar op zichzelf mag de „Lebens- raum"-theorie toch niet gehuldigd wor den. als de annexatie niet op andere gronden te rechtvaardigen is. Het meest aangevoerde argument is 'at van de vergoeding der ons zo roe- eloos en schandalig toegebrachte schaden. Vergoeding is inderdaad bil lijk en gewenst. Maar wij zullen prac- "sche methoden moeten vinden om *oige vergoeding binnen te halen. An nexatie geeft die niet. Vergoeding der schade, zoals die ge- *enst is, is in de annexatie niet te 'len. Het lijkt alleen maar zo. Er zal °°r nieuwe inrichting en exploitatie an het gehele gebied in Nederlandsen n 0Qtzaglijk veel moeten worden be- Het is er ook alles armelijker dan bij 0ns- de grond slechter, en bovendien °or een goed deel verwoest. Een nieu- ^v 'g ste" Hoge eisen. Ier» 7u'-'en veel méér geld moeten o. En de credietwaardigheid zal r worden, want een land met Ij nnexeerd gebied is een minder so- f waarborg en dit weegt bij de eters zwaar. de rl-'nd zal zwakker worden door fast 'eice moei'Ükheden, waarin het ^saakt. De komende jaren zullen in tbf.tiPa nt>8 langen tijd moeilijk en on land® 7'in- In de landen en tussen de •ukk6" ,zullen wrijvingen heersen. Ge hecht8 !and, dat in eigen boezem zo mogelijk is. Dit zou voor ons 2 DROOG WEER. Wee(iar tot half bewolkt, droog kUst 'ets warmer. Zwakke aan de Weoi l)^e''jk matig wind tussen en Zuid. Dr. Soekarno nodigde Zondag per radio Batavia de „vier leiders van de vrijheid" madame Tsjang Kai Sjek uit China, Pandit Nehroe uit Britsch- Indië, Dorcrot Evatt uit Australië en gen. majoor Carlos Romulu van de Philippijnen tot een bezoek aan Ja va uit, om zich persoonlijk op de hoogte te stellïn van de toestanden daar. Toen Soekarno door de omstre ken van Batavia reisde om de bevol king op het hart te drukken dat het in het voordeel van de republikein- sohe beweging zou zijn om de orde en rust te handhaven, gingen 7000 koelies in de havenwijk in staking, die wei gerden Nederlandse schepen te laden, maar zij zeiden wel bereid te zijn om Britse schepen uit te laden. Neder landse autoriteiten hebben verklaard bereid te zijn heden een onderhoud met de stakingsleiders te hebben. In Soerabaja zijn de leiders van de Ja panse Kempeitai gearresteerd door de Indonesiërs, die bezit hebben genomen van zes Japanse tanks en een aantal pantserwagens. Het vliegveld is met palen onbruikbaar gemaakt en de luchtverbinding met Batavia is ge staakt. ONGEREGELDHEDEN OP JAVA. De toestand op Java nam een ern stige wending tengevolge van botsingen in latavia. Soerabaja. Poerwakarta en andere steden tussen Japanse en na tionalistisch-- elementen aan de ene kant en pro-Nederlandse en anti-na tionalistische aan de nadere. In Batavia werden acht personen ge dood in botsingen tussen Japanners en Indonesiërs na plunderingen, die de laatste drie dagen plaats vonden. Be richten uit Soerabaja zijn nog steeds verward. Volgens een rapport hebben de Japanners, toen zij zagen, dat zij de controle steeds méér verloren, de nationalistische leiders voor een be spreking op het hoofdkwartier van de Kempeitai (geheime politieontboden. Toen de nationalisten kwamen, zo gaat het bericht verder, openden de Japan ners het vuur. Dit was het sein voor een opstand, waarbij volgens berichten honderd personen gedood werden. An dere berichten spraken ook van ge weer bedorven worden door annexatie van Duits gebied. De Duitsers zullen niet gauw weer een oorlog kunnen beginnen. Maar ziJ zullen er wel op uit zijn in Europa onrust en tegenstellingen aan te wak keren, om daardoor de eigen positie te verbeteren en in troebel water te vissen Duitsland zal om te beginnen daartoe de zwakke plekken opzoeken en dit zal een klein land als het onze treffen met zijn geannexeerde gebieden. Die zullen een bron van Duitse agitatie, zo nodig ondergronds, worden. Op een zeker ogenblik zal ons land geïsoleerd staan, zoals Noord-Nederland in 1830 bij de Belgische opstand. Dit alles geldt ook in het geval van. de Duitsers er uit". En als het blijven moet „de Duitsers er in", hebben wij alle ellende van een minderhéid, ons tot dusverre onbekend. En al die zorgen en hindernissen zou Nederland zich op de hals halen in een tijd terwijl wij voor twee hercules- opgaven gesteld zijn, die wij moeten volbrengen -en zullen volbrengen: recon structie van het moederland en recon structie van Indië. Om een denkbeeldig schadevergoedingsbegrip een derden, veel te zwaren en ondankbaren Her- culesarbcid er bij op de schouders te nemen? Dit is te veel gevergd. vechten in Poerwakarta, De Japan ners zouden de spoorweg hebben af gesneden. De geallieerde autoriteiten in Batavia herinnerde kolonel Miama- to, de verbindingsofficier bij het geal lieerde hoofdkwartier, eraan, dat de Japanners nog steeds verantwoordelijk zijn voor de handhaving van de wet ten en de rust in die gebieden, welke de geallieerde hebben overgenomen. Dr. Hubsrtus van Mook heeft op 4 October een onderhoud gehad met lt.- gen. sir Philip Christison en zich er over beklaagd, dat Soekarno zijn be lofte niet nagekomen is om de orde en rust te handhaven. DE SPANNING IN BATAVIA NEEMT TOE. De correspondent van de „Daily Te- legraph" seint uit Sydney dat de spanning in Batavia toeneemt. Gewapende Javanen rijden in auto's door de stad, terwijl de Nederlanders zware machinegeweren opstellen dij de ingang van het Nederlandse hoofdkwar tier in Hotel Des Indes. De Britse ver pleegsters hebben de order gekregen hun kwartieren niet te verlaten. Ongeveer 45.000 havenarbeiders te New-York en New-Jersey hebben geweigerd weer aan het werk te gaan, ondanks het besluit van hun vakverenigingen, Zaterdag j.1. ge nomen, dat de staking Maandag zou worden opgeheven. De houding der arbeiders baart geen verwondering, gezien het kleine percentage dat het met genoemd besluit eens was. Bij de 123 schepen, die reeds verschillende dagen op lading of lossing liggen te wachten, hebben zich nog een hon- derdnieuwe gevoegd. Het geschil loopt over loonsverhoging. 3240 dijkwerkers aan de arbeid. Het aantal arbeiders, dat momenteel in totaal werkzaam is bij de dichtings- werken aan de dijken op Walcheren be draagt 3240. DDT TEGEN TSETSEVLIEG. Een nieuw anti-pestmiddel, DDT, Is geschikt gebleken tot bestrijding van de gevreesde tsetsevlieg, welke in Centraal-Afrika de slaapziekte teweeg brengt. Door 't bijz. Haags Gerechtshof dat te Rotterdam zitting hield, is door den advocaat-fiscaal mr. J. S. Loke, tegen de 25-jarige J. M. Vermeulen en haar 30-jarigen man J. de Jong de dood straf geëist, met ontzetting van het kiesrecht yoor het leven. Beiden wa ren in Juni 1942 naar den Duitsen sicherheits dienst gegaan, om er te gaan verraden, dat C. Schouwenburg met plannen rond liep om telefoon kabels op het sportterrein Woudesteijn c,oor te knippen, een plattegrond bezat tan vliegvelden en benzine opslagplaat sen en besprekingen voerde over het geven van seinen aan Engelse vliegtui gen. Genoemde Schouwenburg werd eni gen tijd later voor deze zaak te Utrecht door de Duitsers gefusilleerd. De 24-jarige C. Scheffers, die vrij willig dienst had genomen bij de Waf- fen SS hoorde 15 jaar gevangenisstraf tegen zich eisen met uitsluiting uit kiesrecht voor het leven. 10 Jaar gevangenisstraf met uitslui ting voor het leven uit het kiesreoht werd voorts geëist tegen den 18-jari gen Arie van Vliet, den 19-jarigen B. A. Dorchain, den 20-jarigen H. Linde man en den 26-jarigen J. W. Hessel- bergh, die vrijwillig bij de N. S. K. K. waren gegaan. Tegen den 22-jarigen N. H. van Herwijn an werd wegens hetzelfde feit 8 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen enige wachtmannen bij de Duitse weermacht, nl. den 46-jarigen J. C. van Leeuwen, den 25-jarigen F. F. Fekker en den 20-jarigen Arie Hoefnagel, werden resp. acht, tien en zes jaar gevangenisstraf geëist met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Tenslotte hadden zich nog enige land- wachters te verantwoorden. Tegen den 25-jarigen M. van der Berg en den 29-jarigen M. Kievit luidde de eis 20 jaar gevangenisstraf met uit sluiting uit het kiesrecht voor het leven. Het Haags bijzonder gerechtshof heeft vandaag te Rotterdam zijn eer ste vonnis gewezen. De onderwijzer C. Koomen. die als lid van de illegali teit honderden bonkaarten verduister de en, door zijn kornuiten ter verant woording geroepen, den Duitsen si- chereits dienst ging waarschuwen, werd ter dood veroordeeld, met ont zetting uit het kiesrecht voor het le ven doch met recht op cassatie. Twee leden van de Waffen-SS, A. G. Scholten en Arie van der Riet werden resp. tot 20 en 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Tot 10 jaar gevangenisstraf, met le venslange ontzetting uit het kiesrecht werd de N. S. K. K. man W. Blokland veroordeeld, terwijl het vonnis tegen den wachtman bij de Duitse weer macht J. van der Berg luidde: 8 Jaar met ontzetting uit het kiesrecht voor het leven. Naar aanleiding van de overbrenging van Rudolf Hess naar Neurenberg wordt nog gemeld, dat na de ont snapping van Mussolini in September 19'? de Britse intelligenee service een gedetailleerd plan op het spoor kwam, volgens hetwelk Hess op dezelfde ma nier als de Duce moet worden ge schaakt. Bij nader onderzoek bleek het hier een dusdanig uitgebreid complot te betreffen, dat Churchill order gaf de bewaking te verscherpen. In het bij zonder moest worden gelet op over vliegende machines. Sindsdien was het verblijf van Hesa dag en nacht door zwaar bewapende troepen omgeven, die in staat zouden zijn eventuele aanvallen af te slaan. De eerste vrije verkiezingen in zo. Europa zijn Maandag gehouden voor de gemeenteraad van Boedapest. Hierin hebben de liberaal-democraten een grote overwinning behaeld. De poa" litie van communisten en sociaal democraten. waarvan verwacht was. dat zij het merendeel der stemmen zou behalen, bleef gehel en al bene- den die verwachting niet 42 procent.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1