Ék DE NEDERLANDSE VOEDSELPOSITIE Een Amerikaans oordeel INGEZONDEN. Ons nieuwe leger wordi opgeleid I DISTRIBUTIE-NIEUWS. Een oorlog ging voorbij BUITENLAND Waf brengt de Radio „De Nederlandse voedselpositie is, behalve die van Denemarken, beter dan van enig ander land in Noord-West-Europa", aldus verklaarde major J. M. Tinley aan een medewerker van A.N.P.-Aneta. Major Tinley is het hbofd van de sub sectie „Food and Agricultural" (levensmiddelen en landbouw) van Civil Affairs. pe heer Tinley was vroeger professor in de economie aan de universiteit in Californië. Het vooral in het westen van Neder land heersende hongeroedeem wierp alle van te voren gemaakte berekenin gen van de voedsel-teams omver, aan gezien de gevallen van uithongering in ons land verschilden met hetgeen z;' bijv. in Brits-Indië hadden meege precies vereisen. Het is mogelijk, dat stakingen de opbouw en de vooruit gang zullen vertrafen, maar de be langen van de arbeiders moeten on dergeschikt zijn aan de eisen, die aan de bevolking gesteld dienen te wor den. De geest en het moreel van de maakt. Hier geraakten de mensen vóór Nederlanders moet nieuw gevormd worden. Gedurende de periode tijdens de Duitse bezetting werden de Neder landers aangespoord, langzaam te wer ken. Thans echter moet het tegendeel geschieden. Een eresaluut werd gebracht aan de Nederlandse voedselautoriteiten. „Nim mer heb ik een groep mensen harder en oprchter zien werken dan bij het Nederlandse departement van voedsel voorziening," aldus verklaarde maj. Tinley. het overlijden in een slaaptoestand, terwijl de Nederlanders plotseling doodvielen. Niet minder dan 200.000 mensen leden in het westen aan hon geroedeem. Iedere Nederlander was ge middeld 20 pond te licht In gewicht, thans is echter iedereen ongeveer 5 tot 15 kg aangekomen. Het voedsel, dat op het ogenblik wordt verstrekt, is gevarieerder dan gedurende de eerste tijd na de bevrijding. De officiële rantsoenen in ons land zijn zelfs iets hoger dan die in Engeland. Door het feit, dat de goedkopere soorten vlees in de Ver enigde Staten niet meer zijn gerant soeneerd, heeft de Nederlandse rege ring aldaar 50.000 ton vlees kunnen reserveren. De heer Tinley was van mening, dat de Nederlandse regering nog 20.000 ton vlees kan kopen, wanneer zij deze kan betalen. Flinke hoeveelheden melk poeder en afgeroomde melkpoeder zijn aan ons land daarnevens aangeboden. Indien de eredietovereenkomsten tegen het einde van dit jaar tot stand zullen lijn gekomen, zal de Nederlandse vlees positie belangrijk verbeteren. De •eheepsruimte is nu geen probleem Ineer, daar de schepen van de Ver. Staten op de heenweg voorraden aan voeren, en op de terugweg troepen kunnen meenemen. Vis en binnenlandse groenten inbe grepen. bedraagt het Nederlandse rant soen op het ogenblik ongeveer 2300 k 2400 calorieën .zonder vis 2200 calo rieën. Sprekende over de voedselvooruit- zichten in Nederland in de komende Winter, zeide Tinley: „Als de regering In staat is crediet-overeenkomsten te trffen, zal het land op hetzelfde voed- selniveau kunnen blijven als thans 't geval is. In leder geval zal het niet beneden de 2000 calorieën komen met het voedsel, dat hier reeds aanwezig is en de levensmiddelen, die op komst Over de huidige toestand en de naaste toekomst gaf majoor Tinley lijn mening als volgt weer: In de twee komende jaren zal Nederland een Moeilijke tijd tegemoet gaan. Het zal Véél inspanning kosten, de industrieën Weer op gang te brengen. Iedereen moet alle kracht bijzetten te besluiten wat goed is voor Ne derland en niet in de eerste plaats «an emigreren denken. Ik ben bang, dat vele mensen niet kunnen of wil len begrijpen wat de landsbelangen Den Oever, 3 October 1945. Mijnheer de redacteur. Wij zouden u willen vragen of u 't volgende 6tukje eens opnemen wil in uw blad. Bij voorbaat hartelijk dank. Zwarte handel. Iedereen spreekt van zwarte han del. Welke krant je óók openslaat, overal staan stukken in over de zwar te handel. Men schrijft altijd over zwarte sigaretten, tabak, paling en brood, maar één ding wórdt er steeds niet in genoemd, nml. het reizen per bus. Reist men tegenwoordig als scho-. lier van Wieringen naar Den Hélder, dan betaalt men 0.75 per rit, dus 1.50 per dag. Dat is 9 in één week,, terwijl men vroeger voor 8 een maand-abonnement had. Daar komt nog bij, dat je vroeger altijd mee kon en als je nu niet oppast, blijf je staan, zoals zovele scholieren reeds onder vonden hebben. Dan mag je nog van geluk spreken als je nog met de laat ste bus mee kunt, terwijl je om half vier uit school komt. En da« te den ken, dat je nu, zoals enkelen, die nu al vijf jaar per bus naar school gaan, dan soms het nakijken Hebt, terwijl Op 6 Mei van dit jaar ging een groep B.S.-ers, onder leiding van den heer Bijlsma, naar het kamp Zeeburg bij Amsterdam, waar een detachement Duitsers gelegerd was en nam daar het bevel over. Dit kamp Zeeburg was vóór de oorlog slechts een stuk opge spoten land, maar de Duitsers hebben er een militaire nederzetting van ge maakt, vooral met het oog op de nabij heid van het Noordzeekanaal. Wie thans op Zeeburg komt, zal daar het best ge outilleerde opleidingskamp voor Neder landse militairen aantreffen van West- Nederland. De heer Bijlsma en de zijnen hebben in opdracht van Z.K.H. Prins Bernhard als opperbevelhebber van de Binnen landse Strijdkrachten het kamp opge ruimd, van mijnen ontdaan en opnieuw voor de opleiding van de Nederlandse militairen ingericht. Op de kaderschool Zeeburg, zoals 't thans heet, worden de compagnies- en sectiecommandanten van de L.I.B.I.-s (Lichte Infanterie Bataljons voor Indo nesië) opgeleid. De manschappen, die uit de B.S. zijn gerecruteerd, worden in vier kampen in Noord-Holland, Z.- Holland en Utrecht (het rayon van de kaderschool Zeeburg) opgeleid. De cursus van de commandanten duurt 6 weken. Na die tijd gaan zij naar hun bataljons terug om de recru- ten op te leiden. Hierna dit hangt van het vervoer af vertrekken zij naar Indonesië. In deze opleiding lig gen op het ogenblik twee groepen van ieder 100 man plus een dertig man compagnies-commandanten, die eigen lijk niet bij bun troep gemist kunnen worden en daarom een „spoedcursus krijgen. De instructeurs van deze op te leiden commandanten zijn onderofficie ren van de Prinses Irsne-brigade en onder-officieren, die reeds na de capi- """CELH.R.C. H. Zondag 11.30 werd op het Sportter rein te Den Burg een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld door Texel I H.R.C. II (Uit Den Helder), 't Was een zeer prettige wedstrijd, 't Spel stond van begin tot het eind op vrij °°g Peil. 't Veld, dat nu gemaaid is. *as uitstek r 4 bespeelbaar en de **akke wind had op 't spel zo goed s Been invloed. De leiding was bij den W. v. Zeylen in zeer goede han- het beging ging 't spel gelijk op, eens scheen Texel dan weder H.R.C. °e beste .lub in t veld te hebben. e eerste doelpunt was voor Texel. P°edig echter kwam de gelijkmaker v "let lang daarna kwam geheel on- hetWaC^ k een worsteling voor v Texeldoel bet tweede doelpunt r Racing. Texel pakte nu beter aan volorf keeper 'u 't Racing doel kreeg nu stond Werk' Voor belde doelen ont- ten zeer gevaarlijke momen- een voor de pauze erante bij bai r trapte bij een back van Racing een uaun. van navius «elilk e,gen doel* rust kwam W «pel X—2. In de tweede helft kwam duidelijk tot uiting dat Texel verreweg 't beste elftal in 't veld had. Racing speelde met vijf backs en verdedigde aanvan kelijk met groot succes. Vooral de Hel- derse keper verdient alle lof. Meer dan twintig gevaarlijke ballen wist hij uit zijn doel te houden. Het publiek ap- plaudiseerde en juichte herhaaldelijk den doelverdediger toe. Ten slotte scoorde Henk Boon, (die een prachtige wedstrijd heeft gespeeld) het winnende doelpunt. In deze match viel bizonder op het uitstekend samenspel van Gom- mert Witvliet, Henk Boon en H. Neijens. Deze spelers begrijpen elkaar volkomen. Over 't algemeen speelde Texel een wat te kort spel waarmede men vooral in de aanvang tegen Racing weinig suces had. Het elftal van de gasten bevatte verschillende uitsteken de spelers o.a. werd Henk Ran be waakt door een halfback, die kens weder de bal bij hem wist weg te koppen. Piet Neijens speelde een beste wedstrijd. Zijn schieten was wat onzui ver. tulatie een bistmctia-eursue hebben ge volgd. Training met de nieuwste wapens. De opleiding bestaat in een volldige wapen-training van de nieuwste, in deze oorlog gebruikte infanteriewapens, zoals de Bren-gun, de Sten-gun, 't Lee Enfield 2 Inch Mortier en het P.I.A.T. (anti-tankgeschut). Op de kaderschool krijgen de solda ten een basistraining voor de veld dienst en als de theorie er goed in zit, gaan ze naar buiten, in de omgeving van Laren, waar een prachtig terrein is voor gevechtsoefeningen in klein verband. Kleding, voeding, wapenen en munitie worden door de geallieerden beschikbaar gesteld. Commandant vian de kaderschool is kapitein Van der Vet, tevens regionaal trainingsofficier van district West (N.- Holland, Zuid-Holland en Utrecht). Groot enthousiasme. Wie de soldaten van ons hernieuwde Nederlandse leger, zowel bij de theorie als bij de veldoefeningen gadeslaat, zal zowel bij de instructeurs als bij de leer lingen een geest waarnemen, welke men vrijwel tevergeefs in ons leger aantrof. Er is een enthousiasme, een leergierigheid en een interesse, die het mogelijk maken, dat in de opleidings- tijd van 6 weken ongeveer hetzelfde ge leerd wordt als vroeger in 6 maanden. Het feit, dat de instructeurs hun scho ling voornamelijk door de werkelijkheid van de oorlog hebben gekregen en de leerlingen van de Binnenlandse Strijd krachten zijn gerecruteerd, is daar na tuurlijk grotendeels oorzaak van. Maar verder is ook bij allen het be wustzijn aanwezig, dat we niet in een tijd leven van lanterfanten en praten, maar In een tijd, waarin actief en snel gehandeld moet worden. In aansluiting op hetgeen dezer dagen ls bekend gemaakt over de distributie van biscuit, beschuit en gebak, kan thans nog nader worden meegedeeld, dat op 26 October zullen worden aan gewezen ean bon voor 125 gram bis cuits, geldig gedurende het tijdvak van 1 t.m. 10 November. Vervolgens zal op 9 November een bon worden aangewe zen voor 70 gram beschuit, welke gel dig is gedurende het tijdvak van 11 t.m. 24 November en een bon voor 75 gram gebak, welke eveneens geldig is gedu rende het tijdvak van 11 tot en met 24 November. Onder gebak wordt ver staan koekjes, cake, speculaas, stroop wafels, poffertjes, Hollandse wafels en oliebollen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor poffertjes, Holland se wafels en oliebollen behalve de ge bakbon per rantsoen gebak (75 gram bloem, als boven) 3 wisselbonnetjes voor 5 gram boter moeten worden in geleverd. Fabrikanten, grossiers en detaillisten worden voor bijzonderheden betreffen de de bevoorrading verwezen naar de officieele publicatie dienaangaande. Zeven millioen Duitsers omge- gekomen. Volgens een officiële schatting door een lid van het Duitse bestuur voor de Russische bezettingszone, bedraagt het aantal Duitse soldaten en burgers, dat in de oorlog gedood is, ongeveer zeven miUioen. De oor log heeft een zeer drastische veran dering gebracht in de samenstelling van de Duitse bevolking. In sommi ge provincies zijn tweemaal zoveel vrouwen als mannen. Te Berlijn zelf is de verhouding ongeveer 4 man nen op zeven vrouwen. De balans tussen de vrouwen en mannen zal gedeeltelijk hersteld zijn na de terugkeer der krijgsgevange nen. Men voorziet echter toch een scherpe stijging van het sterfte- en een teruggang van het geboortecijfer. er jongens en meisjes zijn, die voor het eerste jaar heengaan, in de bus nog een plaatsje hebben. Is dit nu recht? Ik noem dit nog véél groter zwarte handel dan die men op de Nieuw Markt of in de Haarlemmerstraat uit oefende. Vroeger 8 per maand, te genwoordig 40. De directeuren der betrokken scho len hebben al enige malen aan de busonderneming en verkeersinspectie geschreven, maar antwoord krijgt men niet, of de chauffeurs vertellen, dat de verkeersinspectie de abonnementen verkoop nog niet vrij geeft. Ik hoop dat de heren der verkeers inspectie dit eens in behandling wil len nemen. De scholieren van Wieringen. MASSA-VERGADERING TE JERUZALEM RUSTIG VERLOPEN. De massa-vergadering welke te Je ruzalem werd gehouden kenmerkte zich door grote geestdrift, doch met volledige discipline. Duizenden men sen luisterden naar de hartstochtelijke toespraken der Joodse leiders. In de omgeving der vergadering was opmer kelijk weinig politie aanwezig, doch er werden pantserwagens in reserve ge houden. De vergadering ging even eens weer ordelijk uiteen. ER WERD GOUD EN DIAMANT GEMAAKT. Droom der alchimsten in ver valling gegaan. Vóórdat het geheim van de atoom energie ontdekt werd, werden vóór dien honderden nieuwe ontdekkingen en uitvindingen gedaan, die een om wenteling in 't leven der mensen zul len teweeg brengen, ald. meldt de bij zondere correspondent van „Npws of the World", een der Londense Zon dagsbladen. Om het atoom te splitsen was het nodig om een hitte en druk voort te brengen, die oneindig groter waren dan men ooit had kunnen op wekken. In het verloop van de proef nemingen werd de droom der alchi misten verwezenlijkt. De omzetting van metalen werd bereikt en er is goud gemaakt, ofschoon de kosten, die aan de vervaardiging verbonden zijn momenteel véél hoger zijn dan de huidige goudprijs. De vervaardiging van diamanten daarentegen kost even veel als de marktprijs ervan bedraagt. Dinsdag. Hilversum I: 14.30—15.15 Mozartconcert. 19.15—19.30 Reportage. 20.3021.00 Ensemble Georgu Frank. 23.00—23.15 Nieuwsberichten. 23.15—23.30 Avondwijding. Hilversum II: 18.00—18.15 Nieuwsberichten. 18.50—19.00 Vóór je slapen gaat 19.00—19.30 Alleen voor mannen. 20.0020.30 Eddy Walis. 20.4521 00 Victor Silvester. 21.4522.00 Avondwijding. 22.0022.16 Nieuwsberichten. Woensdag. Hilversum I: 7 00—7.15 Nieuwsberichten. 7.508.00 Ochtendwijding. 10.45—1115 Radio-ziekenbezoek. 13.0013.15 Nieuwsberichten.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3