HELDERSCHE COURANT DE INDONESISCHE REPUBLIEK EEN JAPANS PRODUCT Nogmaals de conferentie van Londen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederlandse troepen in Batavia geland Persstemmen uit Amerika tfef weerbericht De Wieringermeer met Kerstmis droog! Er was toch vooruitgang Zest:en bijeenkomsten Fransen benoemen Dnitsen re<*er'nrfsDresident En nu: Wat doen we met de N.S.B.ers? Vier weken lang telkens een rokertfef WOENSDAG 1* OCTOBER 1945. 3e Jaargang Ne. 557. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60Postabonnementen t 3.00 Van betrouwbare zijde wordt te Ba tavia vernomen, dat de voedselpositie op Oost Java tamelijk goed is, op Midden Java moeilijk en op West Java en in Batavia slechter, ofschoon nog geen sprake is van hongersnood. De oorzaak is gelegen in het gebrek aan transportmiddelen. Het Brits militaire hoofdkwartier maakt bekend, dat te Bandoeng alle gematigde ambtenaren door de Indo nesische nationalisten zijn gearresteerd. De winkeliers is verboden voedsel te verkopen aan Europeanen en Indo- Europeanen. Overtreders zullen als ver raders worden beschouwd. (Volgens een bericht in de Daily Express zou dit ver bod weer zijn opgeheven, redactie A.N.P.) In Batavia duurt het leegroven van Nederlandse huizen voort. Maandag avond hebben geall. patrouilles op straat enige arrestaties verricht. Onder de ge arresteerden was een Indonesisch poli tieman Verder wordt gerapporteerd, dat er vanuit hinderlagen door Indone siërs op Nederlandse officieren wordt geschoten. Het nationalistisch blad „Merdeka" meldt, dat vierduizend spoorwegmannen Soekarno trouw hebben gezworen. In „Mendcka" wordt met dikke letters aan gekondigd, dat het volksleger gereed is. In het desbetreffend artikel staat onder anderen: heden is in een gebouw buiten batavia het volksleger gevormd, met de bedoeling de autoriteit der republiek te versterken. We hebben deze krachten bijeen gebracht om te allen tijd terug keer van het Nederlands koloniale be stuur te bestrijden. Het blad voegt er aan toe, dat zo spoedig mogelijk nieuwe recruten zullen worden opgeleid. Het nationalistische persagentschap Antara" maakt bekend, dat door de Indonesiërs twee vliegvelden bij Soe- rabaja zijn veroverd. Het roept vrij willigers op om te worden opgeleid tot vliegers, navigators, en mecano's. Men zal op vliegvelden aangetroffen toestel- len gebruiken. Verder kondigt „Antara" aan, dat „het ministerie van volkswelvaart" alle uit voer uit Java heeft verboden. NEDERLANDSE SOLDATEN IN BATAVIA. De eerste duizend man Nederlands- Indische troepen zijn hier uit Balik Pa- Pan aangekomen aan boord van het K.P.M.-schip Rijnst, dat ook 550 ton aan reliefgoederen aanvoerde. Een ander handelschip, de Luna, dat binnenliep, had een lading van 1200 ton levensmiddelen en 600 ton medicamen ten. Duizend oud-krijgsgevangenen uit de Changiegevangenis te Singapore zijn inmiddels ook reeds aangekomen. Zij nebben weer dienst genomen in het Ne- rlands-Indische leger. De „Washington Post" schreef gisteren m een hoofdartikel onder andere: „Er schuilt werkelijk een, groot ge- toenemende bewolking Matige, aan de kust tijdelijk wel- yCJ?t krachtige wind tussen Z.O. en Plaatselijke ochtendmist. Toe nemende bewolking. Geen regen van c,ekenis. Zelfde temperatuur als Bisteren. vaar in, dat door hun afkeer van im perialisme de bevolkingen van demo cratische landen worden beetgenomen door luid schreeuwende agitators die in de bevrijde koloniale gebieden de on- afhankelijkheidsvlag zwaaien. Dit schijnt gebeurd te zijn in Australië waar de dokwerkers en de zeelieden onder het geroep over Nederlands imperialisme hebben tegengehouden dat Nederlandse schepen geladen met voorraden die in Ned.-Indië dringend nodig zijn, Austra lië konden verlaten. Er bestaan overvloedige bewijzen dat de zogenaamde Indonesische republiek die na de „V-J-dag" op Java werd op gezet een Japans product is met aan het hoofd den doortrapten Quisling dokter Soekarno. Vanaf het begin van de Ja panse bezetting van Ned.-Indië, heeft Soekarno met de vgand samengewerkt." Het gebruikelijke smoesje. Na een aantal voorbeelden van Soe- karno's collaboratie te hebben opge roemd vervolgt het artikel: „In onze ogen is hij veroordeeld. Soe karno en zijn volgelingen zouden kun nen beweren dat zij slechts gebruik heb ben gemaakt van de Japanners om hun Indonesische nationalistische wensen te zien vervuld. Dit is toevallig 't smoesje dat elke collaborateur (noem hem Quis ling, Laval of Soekarno) nooit aarzelt om te gebruiken. Australiërs zijn evenwel niet de eni gen, die deze Indonesische collabora- Gisterenavond werd nabij het ge maal Lely te Medemblik een der vier aldaar door Werkspoor N.V. ge plaatste grote hulpbemalings-installa- ties in bedrijf genomen. Een tweede installatie zal deze morgen in bedrijf worden genomen, terwijl een derde reeds bij het gemaal Leemans te Den Oever in werking is gesteld. Elk der installaties heeft een capaciteit van ruim 425 M3 per minuut. Binnen enkele weken zal nog een drietal hulpbemalings-installaties gereed ko men, waardoor de droogmaling van de Wieringermeer ten zeerste zal worden bespoedigd. In totaal zijn nu naar schatting reeds 1500 a 2000 H.A. droog gevallen. Zonder grote tegen valler zal omstreeks Kerstmis de ge hele polder droog komen. teurs helpen en op hun gemak stellen. Oficieren van het Britse leger in Indo nesië helpen de zaak door met de Ja panners in Batavia te fraterniseren. Een Britse correspondent spreekt in een be richt uit Batavia vrijelijk over „De misselijke schroomvalligheid die door de Britten tegenover de Japanners aan de dag wordt gelegd". Als zij met de Ja panners een afspraak willen maken dan kunnen zij dit wel wat minder in het openbaar en wat minder hartelijk doen. Misschien- vinden zij hun gedrag spor tief. Andere mensen en niet in het minst de Nederlanders die langdurig hebben geleden, denken hierover in an- "flere en minder complimenteuze termen. Als de Britten geen verantwoordelijke beztters kunnen zenden, waarom wor den dan de Nederlandse schepen niet uit de geallieerde pool vrijgemaakt op dat de Nederlanders hun mensen zelf hulp kunnen zenden? De Engelsche minister van Buiten landse Zaken, Bevin. heeft voor het Lagerhuis een verklaring afgelegd over het afbreken van de conferentie der vijf ministers van buitenlandse zaken te Londen. Hij zeide dat hij bij de aanvang van deze conferentie zijn col lega's een voorstel over de te volgen procedure had voorgelegd. Ik meende, aldus verklaarde Bevin, dat het de conferentie veel zou ver gemakkelijken wanneer men het er over eens zou kunnen worden, dat alle vijf leden aan alle besprekingen zou den deelnemen, zelfs al betrof het de vredesverdragen, doch dat de be voegdheid om beslissingen te nemen in de raad zou worden beperkt tot die leden, wier regeringen de betreffende oapitulatie-overeenkomsten hadden on dertekend of die aangewezen waren om deze te ondertekenen. Bevin zeide, dat de minister van buitenlandse zaken van de Ver. Staten. Byrnes van het zelfde gevoelen was geweest als hij, en dat Molotof had gezegd, dat hij ook instemde met het voorstel, indien dit, zoals hij het op vatte betekende, dat alle vijf leden van de raad de besprekingen zouden bijwonen en. Indien zij dit wensten, zouden deelnemen aan de discussies doch dat de beslissing slechts zou wor den genomen door de delegaties welke de regeringen vertegenwoordigden, of die, volgens besluit van den raad, als ondertekenaars waren aangewezen. In overeenstemming met dit besluit, aldus verklaarde Bevin verder, hield de raad zestien voltallige bijeenkomsten gedurende tien dagen en men had veel voortgang gemaakt niet alleen betref fende de algemeene kwesties, doch ook aangaande de kwestie der vredesver dragen. Hij zeide, dat men pr&ctisch tot overeenstemming was gekomen over de opstelling voor de verwijzing van deze zaak naar de plaatsvervangende afgevaardigden. Aanzienlijke voortgang was gemaakt wat betreft de opstelling van het verdrag met Italië. Den plaats- vervangenden afgevaardigde was ver zocht rapport uit te brengen over een internationaal bestuur voor de haven van Triest. Ook zou de kwestie van het Trusteeship over de voormalige Ita- liaansche koloniën naar de plaatsver vangende afgevaardigden verwezen worden. Voorts waren besprekingen be gonnen over de vredesverdragen met Roemenië en Bulgarije. waartoe de Sovjet-voorstellen tot basis werden ge nomen. Daar bij dit laatste pun^ grote me ningsverschillen naar voren kwamen omtrent het al dan niet erkennen van de regeringen dien twee landen had Bevin voorgesteld dat een onpartijdig onderzoek naar de toestanden in beide landen zou worden ingesteld. Na dit overzicht van bereikte resultaten zeide Bevin: (Zie vervolg pagina 3). De Franse bezettingsautoriteiten heb ben in de provincies Rijnpaltz en Rijn hessen benoemd tot regeringspresident dr. Eichenlaub. Eichenlaub is een be kende anti-fascist die ook een aandeel nad in het complot van 20 Juli 1944. De Hertog van Windsor overweegt de aankoop van het landgoed Himley Hall in de Midlands by Dubley. Verschillende van onze lezers hebben gereageerd op onze vraag: „Wat doen we met de N.S.B.-ers?" We zullen hen ia enige artikelen aan het woord laten. Men zal kunnen constateren, dat bij velen de verbetenheid op deze bevol kingsgroep nog zó groot is, dat ze de meest radicale methoden willen toe® passen om van deze elementen verlost' te worden. Men laat z'n gevoelens meer spreken dan zijn verstand en we hadden eigenlijk zo'n stille hoop gehad, dat het oordeel, na maanden van „rust", be® zonkener en objectiever geworden zou zijn. We komen daarop later nog terug. Nu geven we dan allereerst het woord aan enige radicale .ezers. We hebbetl ook enige brievën-ontvangen van vrou wen van N.S.B.ers en die zuilen we ook' deze week een plaatsje geven in deze kolom. Een Wieringer lezer schrijft o.m.: „Zullen ze hier in Nederland nog het let hebben om deze ellendige landver raders dood te schieten, zoals een Max Blokzijl en vele anderen? Je walgt van de slappe houding tegenover deze mis- dadigersbende. Hulde aan alle dagbla den, die een krachtig protest laten horm tegen deze wantoestanden. Volgens mijn bescheiden mening is het berechten van deze lieden een zeer eenvoudige zaak. We kunnen ze in drie eroepen verdelenf leden der S.S., W A. en land wie .ter? alsmede de kopstukken der N.S B. de kogel; het schuim dat daarop volgt dwangarbeid en de groep weermacht»® afcnnemers (collaborateurs), financieel schoonmaken." En de heer S. Coltof schrijft ons: „Wat er met landverraders moet ge® beuren? Och mijnheer de Redacteur, daarop ls maar één antwoord: De strop. Wat denkt U wel van een comedie-ver- toning. zoals die plaats heeft met su® jetten als Max Blokzijl, den burgemees ter van Wassenaar en consorten? Dq eenvoudige afmaking door de strop is toch zeker veel te goed voor die luL Ik sta er verbaasd over, dat er nog ééqi Nederlands voelend advocaat te vinderE ls. die de verdediging van dat rapaille op zich wenst te nemen. En nu geeft men dat gespuis nog gelegenheid om ii( cassatie te gaan. Nee, ik ben het geheel met den in® zender van j.1. Donderdag eens: voo? hen die slechts één moord op hun ge® weten hebben, onvoorwaardelijk dg strop, voor de rest is dan wel eeg plaatsje in de tinmijnen van Ned. Indië o- in de bossen van Borneo." Wij zullen het vandaag bij deze tweg stemmen laten. Ze vertolken de mening van vele anderen, die helaas, zonder dat ze het willen weten, teveel geïnfecteerd zijn door het Duitse systeem Men ver» sta ons goed. We bedoe'en niet, dat ev geen straf, geen strenge straf toegepast zou moeten worden op landverraders, maar wel, dat wij ons niet moeten lateti drijven op onze zo vaak onredelijkg antipathie. b. Het Rijksbureau tabak en tabakspro ducten deelt mede, dat op 13 October een bon zal worden aangewezen voor het kopen van 40 Rhodesiasigaretten of "C cigarillos of 10 sigaren: op 20 October een bon voor het kopen van 20 Engelse of Amerikaanse sigaretten: op 27 October een bon voor 40 Rhodesiasigaretten of 20 cigarillos of 10 sigaren en op 3 No vember een bon voor 20 Engelse of Ame rikaanse sigaretten. Alle andersluidende berichten zijn onjuist.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1