Districtsbureau Verzorging Oorlogsslachtoffers Practische hulp voor Helderse bevolking is zijn taak begonnen Toch licht maar f^een winkelverlichting Een lastig geval „Lege" zielen de oorzaak van de oorlog DISTRIBUTIE-NIEUWS. Weer babypakketten Schaakmeester Kmoch speelde simultaan-seance Burgerlijke Stand. Sociale voorzieningen op zéér brede basis Er waren optimisten, die van oordeel bleken te zijn dat tegelijk met het einde van de oorlog ook het einde aan de meeste moeilijkheden zou komen, waar mede de bevolking te kampen had ge durende de laatste jaren. Dit nu is maar zeer ten dele het* geval. Juist thans blijkt hoezeer deze oorlog een algemene ontwrichting teweeggebracht heelt, hoe diep hij ingreep in het leven van den kleinen man, den kleinen mid denstander en vaak in het bestaan van diegenen, die voor de oorlog tot de z.g. „beter-gesitueerden" behoorden. Dat geldt voor geheel Nederland in het algemeen, het geldt voor Den Hel der in het bijzonder. Juist in Den Hel der waarde het noodlot grimmiger rond dan waar ook en het liet zijn sporen na. Ook nu, nu de oorlog voorbij is. Wat doet de Overheid? Men leest van hulp-acties, men leest van comité's, van allerhande sociale maatregelen, maar de praktijk bewijst dat verreweg het merendeel van hen, die het recht hebben zich op praktische hulp te beroepen, niet weten waarheen en tot welke instantie zij zich wenden moeten. Toch is dit zeer eenvoudig en aan de hand van een onderhoud, dat wij dezer dagen met den heer B. Fels, directeur van het Districtsbureau voor verzorging van oorlogsslachtoffers te Alkmaar, hadden, kunnen wij thans de bevolking van Den Helder mededelingen doen, waarvan het goed is dat zij met aan dacht kennis neemt. Gebundelde hulp. Het districtsbureau voor verzorging van Oorlogsslachtoffers is gevestigd in Alkmaar en wel in het gebouw van het voormalige Evacuatiebureau in de St. Laurensstraat. Het bureau nam de taak over van dit Evacuatiebureau en tevens die van het Herstelfonds 1940. Als taak werd het bureau opgedragen door de regering het verlenen van fi- nantielo en morele steun aan oorlogs slachtoffers in de ruimste betekenis van het woord, met inbegrip van de evacué's. De regering heeft een en ander zo .georganiseerd, dat alle hulp, die aan vankelijk over diverse instanties ver deeld zou worden, samengebundeld werd in dit Districtsbureau. De hulp van dit bureau wordt dis creet verstrekt. Zij, die thans menen zich tot deze instantie te kunnen wen den. behoeven in geen enkel opzicht angst te hebben dat hun „zaak" aan de openbaarheid prijs gegeven wordt. Dit zal niet gebeuren. In de eerste plaats wordt nu gedacht aan de ook in Den Helder zo uitgebrei de categorie van niet-werknemers, de kleine zelfstandigen dus. Mensen, met een eigen bedrijfje. Melkhandelaren, schoenmakers, bakkers, enz., die zich feitelijk niet meer kunnen bedruipen tengevolge van de omstandigheden, waarin Den Helder zo lang verkeerd heeft. De regering wenst niet, dat die men sen hun laatste handelskapitaaltje op eten. Zij kunnen naar het Districtsbureau komen en ze zullen geholpen worden, ook al hebben ze nog een zeker kapitaaltje op een Bank staan, dat ech ter hun bedrijfsgeld vormt. Deden zij dat wèl, dan zou de Regering zélf een permanent pauperdom in de hand wer ken. iets wat zij zeker niet wenst. 7 als gezegd: alle evavué's vallen r onder de helpende hand van 1 t Districtsbureau en aangenomen mag worden, dat vele honderden Hel derse evacué's, die inmiddels terug ga komen zijn, thans met grote moei lijkheden zitten. Op geldelijk en op a der ge ed. Hun kan maar één ad- v es worden gegeven: wendt U ter stond tot het Districtsbureau. Men wordt geholpen als men 1*0 bedrijfskapitaal verloren heeft, men wordt geholpen indien men z'n rente niet kan opbrengen, men wordt gehol pen indien men zjjn meubilair kwijt geraakt is. Ook indien men, als kleine neringdoende, niet weet hoe weer aan de slag te komen. Het Districtsbureau schakelt, waar nodig, de Schade En quête Commissie in, doch het districts bureau zorgt voor de uitbetalingen. Inwoners van Den Helder, en uiter aard ook van alle andere gemeenten in onze provincie, die niet weten hoe zij zich moeten bedruipen, door welke omstandigheden ook, dienen zich dus tot het Districtsbureau te wenden. Voor hen, die niet gemakkelijk naar Alk maar kunnen reizen, is de oplossing dat zij zich wenden tot de Dienst voor So ciale Zaken in Den Helder, die inge schakeld is voor dit doel en alle ge wenste inlichtingen zal verschaffen. Oorlogsslachtoffers. Vooral verwacht men dat de oorlogs slachtoffers zich zullen melden. Bijv. na bestaanden van hen, die verplicht naar Duitsland moesten en niet terug keerden. Gezinnen, die door deze uit zending geheel aan lager wal geTaakt zijn. Gezinnen, die het slachtoffer wer den van ten bate der illegaliteit be dreven daden. Voorts gezinnen, waar in zich zieken bevinden, t.b.c.-patiën- ten e.a. Het Districtsbureau krijgt de beschikking over eigen sanatoria en het wenst deze terstond practisch aan te wenden. Dat men een zeer nauw con tact onderhoudt met het Helderse ge meentebestuur, spreekt vanzelf en tus sen dit en het Alkmaarse Bureau be staat een zeer hechte samenwerking. De oorlogsslachtoffers worden in twee categorieën verdeeld: zij, die bij illegaal verzet vielen en zij, die door bombardementen, treinbeschieting e.d. het leven verloren, eventueel invalide werden. De financiële hulp aan de eer ste groep is uiteraard hoger dan die van de andere. Op brede basis! Het Districtsbureau ziet zijn taak breed. Het gaat van het standpunt uit, dat een ieder, die niet in eigen huis kan wonen, in feite oorlogsslachtoffer is en dus geholpen dient te worden. Het helpt, indien in een gezin de vader of de moeder ontbreekt. Het helpt als er hulp dient te komen in een gezin, vanwege ziekte of anderszins. Het helpt als een zaak of bedrijf niet verder kan draaien tengevolge van gebrek aan ma teriaal. Het helpt, indien een gezin ver paupert door gebrek aan geld. Een allernauwst contact onderhoudt het Districtsbureau, dat per 1 Augustus jj. zijn uiterst belangrijke taak aanving in onze provincie, met de Stichting 19401945, met Nederlands Volksherstel en met de Bisschoppelijke Hulp Actie. Er is een klein leger van sociale wer kers en werksters aan verbonden, van wier werk men spoedig wel meer zal merken. Voorts is er een regeling ge troffen, dat, indien een bepaald per soon uitkering krijgt van twee of meer instanties, deze tezamen gebracht worden en via 't Districtsbureau wor den uitbetaald. Een andere taak v&n het Bureau is die van de sociale voorlichting. De werkers fn werksters worden thans ge schoold en het behoort mede tot hun taak voor morele en praktische gezins hulp zorg te dragen. Ziehier het werk van het Districts bureau, hetwelk 78 gemeenten in Noord- Holland omvat en loopt van Marken tot en met Texel. Een enorme taak wacht de instelling, doch de heer Fels zeide ons, dat men zich die taak ten volle realiseert. Men is echter van goede wille en wij kregen de Indruk dat hier niet „ambtenaarlijk" gewerkt zal worden. Integendeel, snel en prak tisch. Vóór de winter bomt.... Het was hierop, dat de heer Fels in het bijzonder de aandacht vestigde: men late alle valse schaamte varen, omdat daar in de huidige omstandig heden volstrekt geen reden toe is. En vooral: men martele maar niet dóór en men gebruike niet z'n allerlaatste geld. Men wende zich vóór de winter nog aan het districtsbureau of de plaatse lijke Dienst voor Sociale Zaken. Er ls geen sprake van, dat men op lijsten komt te staan en „ter gelegener tijd" misschien geholpen wordt. Dat is niet de bedoeling. Integendeel. Alle hulp, die de Nederlandse Staat in Noord-Holland wil verlenen is dus, wij herhalen het wederom, gebundeld in deze instantie en zij werd Ingesteld voor hen, die hulp nodig hebben. Dat zijn er duizenden en men weet het. De Helderse bevolking, tot wie wjj het bovenstaande in 't bijzonder richt ten, wete het dus! Men wende zich óf tot het districtsbureau in Alkmaar óf tot de Dienst voor Sociale Zaken in Den Helder. Het kan niet anders, of hier ligt voor duizenden de mogelijkheid open om de moeilijkheden, waarmede men thans kampt, te laten oplossen door de instel ling, die de Staat der Nederlanden voor h e n in het leven geroepen heeft. Men make er dus gebreuk van. Naar wij van officiële zijde vernemen is het gebruik van reclame- en étalage- verlichting ten strengste verboden. Winkeliers, die deze verbodsbepaling overtreden, zullen worden gestraft met afsnijding van hun licht. Deze maatregel is te betreuren en het is ons bekend, dat vele zakenlieden een deel van hun privé-rantsoen zouden willen gebruiken om 's avonds hun win kel te verlichten, hetgeen de ouder wetse gezelligheid van onze winkelstra ten zeker zou hebben doen terugkeren. Toch zal de straatverlichting verbe terd worden. Het ligt in de bedoeling van de directie der Gem. Water- en Lichtbedrijven te Den Helder van de winter gaslantarens aan de straatver lichting toe te voegen. Op deze wijze zal Den Helder iets terug krijgen van zijn oude glans en wij verheugen ons er al op langs Nieuwedieps grachten te wandelen, terwijl de lichtjes weerspie gelen in het Helderse Kanaal. Iemand, die reeds jaren op de Rijks werf werkzaam was, moest tijdens de oorlog naar Duitsland; hij weigerde en dook onder. Om zijn inboedel in veilig heid te brengen, bracht hij zijn meubels over naar een boerderij buiten Den Helder. In de boerderij brak later brand uit en de bezittingen van den man raakten verloren. De oorlog is voorbij, de man komt te rug van zijn onderduikadres; hij gaat op pad om de schaed vergoed te krijger. Maar de Schade-enquète-commissie kan hem niet van dienst zijn: zijn inboedel is niet door oorlogsgeweld verloren gegaan, dus hij is geen „getroffene". De brandverzekering keert hem geen vergoeding uit, omdat zijn inboedel wel thuis, doch niet onder ander dak ver zekerd was, hetgeen trouwens niet kon, omdat de plaats, waar zijn bezittingen zich bevonden geheim moest blijven. Resultaat: de man kan niet geholpen worden door officiële instanties. Wij menen, dat dit inderdaad lastige geval opgelost moet worden. Deze man handelde als goed Nederlander, maar zal nu het slachtoffer worden van een „gewone" brand. Wij spreken ons ver trouwen uit in de instanties, die zeer zeker voor dezen man een oplossing zullen vinden, tenminste, wij hopen het! De heer A. Potjewijd schrijft ons naar aanleiding van het verslag zijner voor dracht op de Gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad: „In het erslag van de gehouden in leiding is een onjuistheid geslopen, welke tot een goed verstaan van het geen werkelijk werd bedoeld, wel even rechtgezet moet worden. De verslagge ver doet een opsomming van onderwer pen, die de oorzaken zouden zijn van de oorlog. Dit is natuurlijk onjuist. De opgesomde zaken zijn illustraties van de problemen, waarmede alle volken toen worstelden. De oorzaak van de oorlog is ons aller geestelijk tekort, de aanwezigheid van millioenen mensen, die, ja erger dan met lege handen, doel loos rondliepen met „lege" zielen". Wat aanstaande moeders kunnen aanvragen. De huidige textielpositie laat thans toe, dat aanstaande moeders bij de distributiediensten een aanvraag indie nen voor het verkrijgen van een baby pakket. Het babypakket is samengesteld uit 6 luiers en 500 gram breigarens. Bij de aanvraag dient een doktersattest te worden overlegd, waaruit blijkt, dat de baby binnen 3 maanden verwacht wordt. De vergunning voor het baby pakket moet bij een winkelier naar keuze worden ingeleverd. De winkelier moet deze vergunning inzenden aan- het centraal magazijn van zijn rayon van Distex, waarna toezending aan den winkelier volgt. De aanstaande moeders ontvangen gelijktijdig met de vergunning voor het babypakket van de distributiedienst 50 punten, waarmede zij bij de handel bereidverklaringen kunnen verzamelen voor het verkrijgen van babykleertjes. Na waarmerking van de bereidverkla ringen door de distributiedienst kunnen de verlangde kleertjes tegen afgifte van de gewaarmerkte bereidverklarin gen alsmede van de benoodigde punten in ontvangst worden genomen. Zoals inmiddels reeds is aangekon digd, kunnen aanstaande moeders be halve bovengenoemde artikelen, aan vragen indienen voor aanvulling tot 2 camisoles en directoires, terwijl voor de te verwachten baby 1 matrasje, 1 kussentje, 1 dekentje en 2 onderleggers kunnen worden aangevraagd. Voor het afhalen van formulieren en het indienen daarvan lette men op de plaatselijk getroffen regelingen. Maandagavond organiseerde onze plaatselijke schaakclub Morphy een simultaan-seance, waarvoor men uit genodigd had mr. Kmoch, één der be kendste schaakfiguren uit ons land. In zijn openingswoord heette de heer Beek alle aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den heer Kmoch. Ondanks de nog steeds be staande moeilijke reisgelegenheid, on dernam deze schaker de tocht naar het verre Nieuwediep, waarvoor hem een woord van dank zéér zeker toe kwam. De heer Beek ging in vogelvlucht nog even de gevolgen na, die de oor log ook in de schaakwereld teweeg had gebracht. Ook Morphy had ver schillende leden verloren, maar ge lukkig is de vereniging wéér op de goede weg. Enkele jongeren staan al weer klaar om de opengevallen plaat sen in te nemen, terwijl ook de heer Geus. de nestor van de club en oud kampioen van Den Helder, die nog steeds niet in Den Helder mag komen, al reeds popelt om wéér aan de wedstrij den deel te nemen. Met een krachtige aanmoediging tot de leden, besloot de heer Beek zijn woorden, waarna mr. Kmoch zijn eerste ronde langs de 34 spelers ondernam. Toen om 12 uur de laatste partij uit was, waren wij er van overtuigd dat deze avond bijzon der geslaagd was. De heer Kmoch won 30 partijen, verloor van J. Groe- nevelt en speelde remise tegen Rui tens, Kwak en Smit. Wij vinden dat genoemde vijf heren een extra pluim toekomen, in het bijzonder de heren Kmoch en Groenevelt. Bevallen: W. JansenPannebakker, d. B. J. van AnraatKuit, z. D. A- de Vriesvan Meer, z. J. Marchan de Wit, d. A. Broekhuizen—van Die, z. T. BoereeSchorsij, d. N. SanderseLuikes Butter, z. ri" Muijresvan der Mussele, d. HartsuikerGeus, d. C. A. Mulle!"r van Vlerk, z. T. Hoefnagel—van der Heide, d. Ondertrouwd: Chr. A. C. van Schip en W. Ouwens. B. Schout en J. Bruin. Gehuwd: H. Bakker en W. M- Nijveld. P. Snijder en H. G. K*j\ tein. G. Pape en W. A. C. van de Vaart. Overleden: C. M. Driessen, v., -- - (overleden te Zeist). - J. C. Nebbe»1"' m., 42 j. (overl. te Medemblik). 54

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2