Scherpe woorden over het regeringsbeleid Laval ter dood veroordeeld Texel. Tweede Kamer Sport. „Voortzetting van Duitse methodes" Familieberichten voor Indië Grens van f 10.000 opgeheven voor 't bedrijfsleven Het afhalen van nieuw geld Nationalisatie in Tsjecho-Slowakije De hoge hoed uit Amerika Het begin is er! De Londense conferentie „Ift heb het wel verwacht" TEXELSE MARKT. Aan de markt bestond Maandag de wolvee-aanvoer nog voornamelijk in rammen en ramlammeren, waarvan een deel weder in ruilhandel van de hand ging. Ook was er enige aanvoer van rundvee. In totaal werden aangevoerd: 26 ramlammeren 100 tot 140; 16 oude re rammen 180 tot 220 4 koeien (taxatie) 250 tot 400; 11 koeien en 4 graskalveren voor de levering. TEXEL-FILM. De Texel-film, waaraan T. E. S. O. als propaganda-middel voor ons eiland belangrijke kosten heeft besteed, en die onder de bekwame leiding van den heer H. H. van der Horst op Texel is opgenomen, is gereed geko men. Dezer dagen Maandag 15 Oct. en Dinsdag 16 Oct. zal het Texels publiek in de gelegenheid zijn om eerst zelf de film te zien, (tegen een geringe entreé-prijs) voor men haar elders zal geven. Voor de hoogste 3 klassen der lagere scholen zal de film worden ge geven op Woensdag 17 Oct. om 2 uur en om 4 uur. Wij veronderstellen dat de belang stelling hier voor deze 6peciaal Texel se film-opname algemeen zal zijn. Men krijgt een overzicht van de scha penfokkerij, visserij, duinvorming, vo gelstand enz. Naar wij vernemen is de muziek van den heer Hugo de Groot; Ze moet opvallend goed zijn. Handbal. D.OA.E.V.- OLYMPIA (WIERINGERWAARD) 2—7. Een slecht gespeelde wedstrijd, van beide kanten. Slechst het feit, dat O. in haar voorheode 2 uitstekende speelsters had (Blaauhpervan Balen-Blanken en Lindenberg—Bakkerwas oorzaak van de grote overwinning. Slechts deskun dige leiding zal het spelpeil der dames kunnen verbeteren en dat is dringend nodig. De scheidsrechter liet zien, dat ook hier nog heel veel kan gedaan wor den, bijv. het organiseren van een scheidsrechterscursus. Voetbal. B.K.C.—OUDESLU1S M. Door deze wedstrijd te winnen heeft B.K.C. thans 5 punten uit 3 wedstrijden en daarmede een goede kans deze ronde te overleven. Rest thans nog een thuis wedstrijd tegen Schagen. De over..Inning is geen ogenblik in gevaar geweest, hetgeen men na u- goede O.-overwinning op Schagen niet verwachtte. B.K.C. was over alle linies de meerdere en speelde een vlotte partij voetbal. De achterhoede is thans, in tegenstelling tot vorige jaren, niet het sterkste deel van het elftal. Prins en van Teulingen Jzn., vooral de laatste, 2Ün er thans weer als van ouds in. Van Dalen echter moet nog veel leren, al 2al hij na enige tijd inspelen zijn plaats Wel waard zijn. De middenlinie is wel bet beste deel, vooral Paardekooper en Heyblok terwijl ook Wiggers zich hier al aardig begint aan te passen. Ook de voorhoede is er goed in. Thans stond van Loon middenvoor, voldeed goed en scoorde 3 keer. Ligtendag stond voor bet eerst ilnksbuiten en zal hier zijn weg wel vinden. Met de Laat, van Wees en Blok bezitten de geel zwarten thans een snelle, productieve voorhoede. Den fraaie wedstrijd is het niet ge weest, daarvoor was het overwicht der thuisclub te groot. De eerste aanval was voor o., waaruit direct een doelpunt ontstond, dat echter moest worden afgekeurd wegend buitenspel. B.K.C. nam toen het heft in handen en regel- Jnatig werd er gedoelpunt. Scheidsrech- ,er van der Kooy leidde correct. De tijdelijke Tweede Kamer kwam Dinsdagmiddag weer bijeen onder lei ding van mr. J .R. H. van Schaik. De heer de Wilde (a.r.) verzocht de regering te mogen interpelleren over de ernstige toestand, welke zich in Ned-lndië heeft ontwikkeld. De voorzitter verwees naar het betreffende K. B., volgens hetwelk deze Kamer geen andere onderwerpen kan behandelen, dan die, waarvoor zij is bijeengeroepen. De heer De Wilde zag hierna van het woord af onder protest. Hij be twistte de regering het recht, aan de Kamer de gelegenheid te ontnemen, dergelijke onderwerpen te behandelen. De voorlopige Staten-Generaal. Aan de orde kwam voorts het ontwerp, houdende regelen omtrent de voorlopige Staten-Generaal. De heer Schouten (a.r.): De voor lopige Staten-Generaal wijken in bijna alle opzichten van de bepalingen der Grondwet af. Alleen is een beroep op het noodrecht gerechtvaardigd, indien het daartoe dient, de grondwet zo spoe dig mogelijk te doen naleven. Thans hebben de Staten-Generaal niet mogen spreken, na de bevrijding, na die van Indië, ook niet over het beleid vna het vorige kabinet, en dat van deze regering. Opzettelijk is de Kamers de gelegenheid daartoe ontnomen. Wat zou het niet van grote betekenis zijn ge weest, als in de overhéersende belang rijke Indische aangelegenheid de Kamer van gedachten had kunnen wisselen met de regering. De toestand van thans is constitutioneel ongehoord en komt in geen enkel ander land voo«. (Geroep: Zeer juist). De heer D e c k e r s (r.k.) zeide, dat men reeds van het kabinet-Gerbrandy had mogen verwachten, te streven naar een ontmoeting met het parlement. Het deed dit niet en evenmin streefde deze regering ernaar. Er heerstte nu onrust in het volk, dat zich onvoldoende be schermd achtte. Het volk ziet in het re- regeringsbeleid een voortzetting der Duitse methodes. De onderdrukker is verslagen maar voor de waarachtige, burgerlijke vrijheid is er pas sprake als het parlement alle bevoegdheden kan hanteren, welke het vroeger bezat. Directeur S. Koning, hoofdredacteur Bijlsma, stadsverslaggever Taeko W. e Boer, alg. reportage W. Kok. Cor respondenten: Breezand-Anna-Paulowna k" J. de Wilde; Julianadorp I. 3- paakeer; Texel, W. J. Rey, Den Burg, deorrespondentschapWieringen: 18 Wilms, Hippolytushoef. ru^. Dagblad v. Noord-Holland N.V. Via de radio. „Herrijzend Nederland" deelt mede, dat vanaf Zaterdag 13 October familie berichten kunnen worden uitgezonden aan verwanten in Indonesië en andere gebieden in het Verre Oosten. De be richten zullen iedere dag worden om geroepen over de korte-golfzender P.C.A, op D 7.41 meter van 15 uur tot 15.00 uur Nederlandse tijd. Teneinde snel een zo groot mogelijk aantal families in staat te stellen hun familieleden gerust te stellen, zullen de berichten slechts mededelingen van goe de welstand kunnen bevatten en voor lopig slechts verzonden kunnen worden door naaste familiebetrekkingen en verloofden. De berichten zullen worden omgeroepen als in volgend voorbeeld: Bericht voor H. Jansen en zijn echt genoot B. Jansen—de Jong, laatstbeken- de woonplaats: Bandoeng, Java. De familie J. de Jong (volgt adres) bestaand uit vader, moeder, dochter Annie en schoonzoon Han, zoon Wim en ioon Piet, bevinden zich allen in goede welstand. Ook de familie R. Jansen maakt het goed, alleen Mien de Jong uit Arnhem is in 1943 gestorven. Dit bericht was bestemd voor H. Jansen en echtgenoot B. Jansen—de Jong uit Bandoeng op Java. „Herrijzend Nederland" verzoekt be langhebbenden zo spoedig mogelijk te willen schrijven, met opgave van de tails aan „Herrijzend Nederland" radio baken Indië, postbus 100, Hilversum. Gelieve ook op de brief of de briefkaart zelf te vermelden: radiobaken Indië. Aan deze berichtgeving zijn geen kos ten verbonden. De a.r. leden der Twede Kamer de Wilde, Schouten. Diepenhorst, Terp stra, Roosjen, Baas Kzn., van der Zaal, Tjalma, van den Heuvel, Amelink, Smeenk en van Dijken hebben enige amendementen ingediend op het wets ontwerp „voorlopige Staten-Generaal". Enige hebben de strekking 0m de aan vulling van de beide Kamers te doen geschieden overeenkomstig de bepa lingen van de kieswet, met dien ver stande, dat op de candidaten volgens de lijsten dezelfde zuivering wordt toege past, welke ten aanzien van de leden der Kamers reeds heeft plaats gevon den. Een ander amendement heeft tot strek king in de wet op te nemen de bepa ling. dat vóór 1 April 1946 verkiezingen worden gehouden voor de beide Kamers der Staten-Generaal op de bij en krach tens de grondwet voorgeschreven wijze. Het laatste amendement tenslotte heeft tot strekking om de tijdelijke Staten- Generaal de positie van grondwettelij ke Staten-Generaal te geven, totdat de gewone zitting van de voorlopige Sta ten-Generaal zal zijn geopend. Het ministerie van financiën maakt bekend, dat een aanvullingsbeschikking bfl de beschikking deblokkering 1945 zal worden gepubliceerd, waarbij de mi nister van financiën de in artikel 4, eerste lid van de beschikking déblok- kering vervatte grens van 10.000 voor girale rekeningen opheft voor het be drijfsleven. De bedoelde grens wordt gehandhaafd voor particulieren en even zo voor z.g. eenmanszaken. Ook volgende week nog! De toeloop van bet publiek voor het afhalen van nieuw geldop de geld- kaart, eventueel met aanvulling uit het spaarbank- of girotegoed, blijkt in som mige gevallen zo groot te zijn, dat ern stige vertraging in de afhandeling niet steeds kan worden voorkomen. Teneinde een regelmatig verloop van de gang van zaken te waarborgen is be paald, dat de postinrichtingen ook de volgende week voor deze uitbetaling ge opend zullen zijn. De houders van een geldkaart, die deze week het nieuwe geld niet hebben afgehaald, kunnen de volgende week op de overeenkomstigen, voor hun letter bepaalde dag dus nog terecht. De Tsjecho-Slowaakse minister van nijverheid, Lausman, heeft in het blad „Pravo Libu" verklaard, dat nog slechts enkele dagen het land scheiden van een nationalisatiewet. Genationaliseerd wor den alle mijnen, de ijzersmelterijen, ertsfabrieken, chemische fabrieken, de hout- en koperindustrie en de steengroe ven. Voor de suikernijverheid en de destilleerderijen zal een afzonderlijke vorm worden gevonden en zelfs voor sommige grote molens en bierbrouwe rijen. Het verhaal hoe de burgemeester van Tiel zijn gehele have en goed verloor en dat hij dringend behoefte had aan een hoge hoed om zich op gepaste wijzen van zijn plichten te kunnen kwijten, werd in het „Nether- lands News" in New York overgeno men uit „Vrij Nederland" en kwam onder de ogen van mr. Fletcher H. Montgomery, president van de Ver eniging van hoedefabrikanten in Amerika. Mr. Montgomery schreef toen aan den burgemeester van Tiel: „Daar wij inzien van hoe groot be lang een hoge hoed is voor een man van uw functie, hebben wij de vrij heid genomen u een dergelijke hoed toe te zenden met onze complimen ten en de beste wensen voor uw stad en land'. De eerste 26 Nederlandse meesters terug uit Duitsland. Het begin is er! Maandagmiddag om 5 uur zijn per Amerikaans legervlieg tuig uit Duitsland de eerste 26 schilde rijen van Nederlandse meesters op Schiphol aangekomen en onmiddellijk naar het Rijksmuseum te Amsterdam vervoerd. Er bevinden zich enkele werken van Rembrandt onder (o:a. diens laatste zelfportret, dat jarenlang in bruikleen in het Rijksmuseum heelt gehangen), van Rubens en van Van Gogh. Zij vormen een zeer klein ge deelte van het door de Duitsers tij dens de bezetting uit ons land geroof de kunstbezit, waarvan een groot ge deelte waaronder ook de thans teruggevoerde schilderijen onmid dellijk na het einde van de strijd in Berchtesgaden en Linz is aangetroffen in de enorme particuliere kunst-col lecties van Hitier en GSring. Verwacht wordt, dat binnenkort méér schilde rijen naar ons land zullen worden teruggebracht. (Vervolg van pagina 1). Overeenkomst van Berijjn geschonden. „Ik was dus verrast toen Molotof op de morgen van de 22e September tegsn Byrnes en mij verklaarde dat wij allen de overeenkomst van Berlijn had den geschonden, en dat htj er niet mede kon instemmen de besprekingen over de vredesverdragen voort te zet ten volgens de procedure welke wij tien dagen lang hadden gevolgd." Mo lotof had later medegedeeld, dat zijn nieuwe standpunt berustte op instruc ties van zijn regering. „Het kwam mij en Byrnes voor," aldus zeide Bevin, dat het menings verschil met de Sovjet-delegatievan technlschsn aard was. doch in werke lijkheid zou het kunnen blijken te be rusten op een principiële kwestie, na melijk de vraag tot welke hoogte de Big-Three de andere landen mogen uit sluiten van de bespreking over zaken, welke voor hen van het grootste be lang zijn." Hjj besloot met zijn ver trouwen uit te spreken, dat men met tijd, volhardend geduld en begrip voor elkanders moeilijkheden, de huidige en eventuele verdere meningsverschillen te boven zou komen. Ook in de gisteren gehouden laatste zitting van het proces tegen den oud- premier van Vichy, was Laval niet aanwezig. Zijn verdedigers bevonden zich evenmin in de rechtszaal. Leon Noel, de Franse ambassadeur te Warschau, weigerde getuigenis af te leggen in Lavals afwezigheid. Het is mij moreel onmogelijk, zo zeide hij, een getuigeverklaring af te leggen zonder aanwezigheid van den beklaagde. De openbare aanklager betoogde, dat Lavals binnenlandse politiek een aanslag was op de Staat; zijn buitenlandse politiek was misdadig. Altijd had hij een wrok gekoesterd tegen de parlementaire democratie en tegen Engeland. De jury verklaarde Laval schuldig en h(j werd ter dood veroordeeld. Dit vonnis brengt mee het verlies van de burgerrechten en de confiscatie van zijn bezit. Het doodvonnis werd aan Laval in zijn cel medegedeeld. Zijn reactie was: „Ik heb het wel verwacht. Ik zal geen verzoek om gratie tekenen". Lavals verdedigers zullen zich rechtstreeks tot de regering richten met het verzoek het over Laval uitgesproken doodvonnis te vernietigen en het proces te herzien. Vandaag wordt Laval overgebracht naar de gevangenis van Fresnes.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3