HELDERSCHE COURANT DE TOESTAND OP JAVA NIET I Attlee over de verenigde volken MEER TE CONTROLEREN! „Macht, niet steunend op het leidt tot bederf" recht, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nationalisten hebben vrij spel Toestand wordt slechter Tweede Kamer De Minister-President antwoordt En nu: Wat doen we met de N.S.B.ers? n. Ministers naar Engeland Het weerbericht DONDERDAG 11 OCTOBER W«. Se Jaargang No. 558. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEURJ. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60 Postabonnementen 1 3.00 3 H.tf* Onze correspondent Coniston heeft over de nationalistische radio het volgende gemeld: Twee Japanse marine-officieren, die belast waren met het bevel over de marinebasis Soerabaja, hebben Zaterdag j.1. een munitiedpöt opgeblazen, waarna zij voor de ogen der nationalistische politie, die de basis kwam overnemen, met handgranaten harakiri pleegden aldus is mij door sublieutenant F. Worth meegedeeld, die getuige geweest is zowel van de explosie van het depót als van de begrafenis der beide Japanners. De betrokken Japanners waren kapitein-luitenant ter zee Watanabe en luite nant ter zee tweede klasse Yosikawa, die de opdracht hadden, de marinebasis intact aan de geallieerden over te dragen. Zij hadden, toen ze bemerkten, dat de nationalistische politie hen omsingeld had, een tijdbom geplaatst en toen deze detoneerde, liepen zij naar buiten, waar zij harakiri pleegden. Volgens Worth hadden de Japanners in Soerabaja niets te beweren. De natio nalisten rijden nu in pantserwagens, die zij de Japanners hebben afgenomen, door de straten van Soerabaja. Spanning wordt groter. Hier in Bandoeng, waar, zoals een collega mij vertelde, het t;-*i dagen ge- leden héél kalm was, begint de span ning groter te worden. De nationalisten zijn hier de enigen, die nog gezag uit oefenen. Soortgelijke berichten komen uit Semarang en Cheribon, welke steden nu in handen der nationalisten zijn, terwijl gemeld is. dat alle luchtverbin- dingen, wegtransport en mogelijk ook treinverbindingen zijn afgebroken. Zon dag werden in Bandoeng alle auto's aan gehouden door de politie en zelfs door Indonesische knapen. Vooral Nederland se burgers werden aangehouden door knapen getooid met de nationalisti sche kleuren en gewapend met kle wangs, scherpgepunte bamboestaken en speren, die alles onderzochten wat zij met zich voerden, teneinde wapens te kunnen confisceren. Volgens de natio nalisten provoceren de Nederlanders hen en dreigen zij wapens te gebruiken. Een Nederlandse luitenant vertelde mij, dat de nationalisten hem, toen hij Bandoeng binnenkwam, zijn tommy gun met ge weld ontnamen. Europeanen kunnen géén voedsel ko pen. De Nederlandse burgers beklagen zich, dat zij door de nationalisten ge volgd worden, die de winkeliers aan zeggen hun niets te verkopen Van an dere zijde wordt bericht, dat van hen geëist wordt, dat zij een verklaring te kenen, waarin zij trouw aan de natio- Palistische regering beloven. Indien zij weigeren, worden zij uit hun rijksbe trekking gezet. Hiewel het nationalistische leger oor spronkelijk door de Japanners is gere- cruteerd en door hen maanden geleden, omdat een afdeling aan het muiten was geslagen, ontwapend en ontbonden was, blijkt thans, dat het nog altijd bestaat. Soldaten met roodwit op hun helmen 'ijden door de straten in vrachtauto's ■net mitrailleurs en anderszins gewapend „Het wordt steeds duidelijker dat de nationalistische beweging in Neder lands Oost-Indië niet meer te contro leren is", schrijft de correspondent te Batavia van de Times. „Soekarno en zijn zelfbenoemde „regering" schijnen machteloos te staan tegenover de ex tremistische en oproerige elementen in het land en zij maken zich zeer on gerust hierover want zij beseffen dat het gevaar bestaat dat de politieke kwestie op de achtergrond geraakt tegenover de noodzaak wet en orde -e handhaven. Er komen verontrustende berichten binnen uit verschillende landstreken op Java. Extremisten in Bandoeng hebben Britse en Nederlandse onder commandanten van oud-krjjgsgevange- nenorganisaties gearresteerd en on danks hun protesten een van hun hospitalen overgenomen. Zjj houden ook Nederlandse vrouwen op straat aan om haar te fouilleren. In Soera baja verhinderen zjj vliegtuigen ook die van de organisaties van terug gekeerde krijgsgevangenen te lan den. In een rede tot een nationale demon stratie van verenigingen voor de „Ver enigde Volken', zeide de Engelse mi nister-president Atllee heden, dat het de bedoeling van de Britse regering is, van de „Verenigde Volken" de spil van haar buitenlandse politiek te maken. ,.Wij zijn gekomen op een ogenblik in de geschiedenis der mensheid dat het noodzakelijk is een instituut als dit op te richten of anders de consequenties on der ogen te zien. De atoomenergie ls bevrijd en dit feit maakt een oorlog een voudig tot een zelfmoord voor de mens heid. De veiligheid van het Britse rijk ls verbonden aan het succes van de „Ver enigde Volken-*: het handvest is onze eerste verdedigingsgordel. In Djokjakarta maakten zij het vliegveld onbruikbaar door er onge veer 40 Japanse vliegtuigen te ver branden. Er zijn botsingen en gevech ten tussen nationalisten en Japanners, waarbij aan beide zijden doden vallen. Speciale treinen, die gebruikt werden voor het vervoer van bevrijde krijgs gevangenen en geïnterneerden van de kampen naar nieuwe plaatsen, werden teruggezonden en er werden zo dik wijls auto's aangehouden dat de auto riteiten zoveel mogelijk het reizen over de weg vermijden". De correspondent besluit: „Over het geheel genomen vertoont Java het beeld van een volksbeweging, die niet meer te controleren is. Het zal be langwekkend zqn om te zien of Soe karno en zijn collega's ofwel een totaal andere groep er de controle over kun nen krjjgen en haar tot een einde kun nen brengen". We geven hier het vervolg van de de batten uit de vergadering van de Tweede Kamer van 10 October. De heer Ruys de Beerenbrouck (r.k.) is van mening, dat een spoedige over winning der technische moeilijkheden dure plicht der regering is. Alleen een werkelijke, materieele overmacht zal tot uitstel mogen leiden. Een gekozen par lement ls de enig juiste weerspiegeling van de volkswil. De regering mist het recht, naast materieele overmacht, poli tieke' overmacht te construeren. Macht niet steunend op het recht, leidt tot be derf en recht om de verkiezingen op de lange baan te schuiven, heeft de rege ring niet. De taak der regering is zwaar, maar zij heeft die zwaarder gemaakt dan nodig was, doordat zij niet onmiddellijk koerste naar legale verhoudingen. De Voorzitter van de Raad van Mi nisters beantwoordt de sprekers. Hij dankt voor de waardering, die het wetsontwerp gevonden heeft en van het begrip voor de moeilijkheden, waarmede de regering te kampen heeft. De regering I»at zich alleen leiden door de beginselen van recht en wet. Als doel wordt slechts nagestreefd, het Nederlandse volk in zijn geheel uit de chaos te brengen naar geestelijke vrij heid en stoffelijke welvaart. Voor de hartekreten van de heren Schouten en de Wilde is de regering echter geens zins doof. Zij verkeert echter in de omstandigheid, de wet niet letterlijk te kunnen toepassen. De Minister trad vervolgens in be schouwingen over het Nederland tij dens de bezetting. Talrijk waren de visioenen, die vele illegale werkers hadden van een beter Nederland in de toekomst. In die geest diene men te zien een zekere tegenstelling, welke gegroeid is tussen hen, die vóór de oorlog ons volk in staatkundige orga nen vertegenwoordigden en de groep, welke ons volk met de daad vertegen woordigde in de strijd tegen den over weldiger. Bij de keuze van een oplossing is gezocht naar de weg van de minste spapningen en weerstanden. Ons zwaar geslagen volk mag immers geen slachtoffer worden van een te £terk doorgevoerd formalisme. Het is niet te dulden, dat het jonge geslacht, dat tijdens het verzet zoveel voor ons land gedaan heeft, geheel buiten vertegen woordiging in de Kamers zou worden gehouden. Van nieuwe stromingen wil de Minister nog niet eens spreken. Hij doet echter een beroep op den heer Schouten om ertoe mede te werken, de elementen jeugd en verzet in de Kamer een redelijke vertegenwoordi ging te geven. Intussen is de regering bereid, met deze Kamer in urgente aangelegenhe den overleg te plegen en dezer dagen zal zij een Kon Besluit bevorderen, waarin zij gemachtigd wordt, derge lijke onderwerpen bij deze Kamer aan hangig te maken. Het voornemen be staat bij de regering, in het begin der volgende week in deze Kamer een verklaring af te leggen over de toe stand in Ned.-Indië. Voorts betoogt spr. dat de regering verkiezingen zal doen houden zodra dit technisch verantwoord zal zijn. ofi- Generaal Eisenhower zal een cieel bezoek brengen aan Praag. In Ankara zal een krachtige radio- bass-bal zijn hobby. De heer E. Zon van Julianadorp for muleert zijn mening over het vraagstuk wat we met de N.S.B.-ers aan moeten kort en zakelijk als volgt: „Als het bewijs geleverd is, dat een N.S.B.-er iemand vermoord heeft, dan moet onherroepelijk de doodstraf wor den uitgesproken." Onze abonné J. uit Den Helder schrijft: „Mijn opinie ls spoedige vrijlating van de lichte gevallen, daar 5 maanden op sluiting voor die mensen al heel erg is. Degenen, die straf verdienen, die straf zo spoedig mogelijk toepassen, zodat we weer met moed aan de opbouw kunnen beginnen." Mevr. L. Fransen—Schenk zegt: „In geen enkel opzicht moet deze zaak zacht behandeld worden. Integendeel! Zij hebben zich naar het beestmens ge noemd en moeten, volgans mij, ook zijn lot delen. Nooit mogen wij de wreed heden van den gehaten verrader over nemen, doch recht moet er geschied an. Hoevelen toch zijn door hun verblin dend fanatisme in smart, rouw en mar telende onzekerheid gedompeld? Deze plaatsen kunnen nooit meer aangevuld worden. Dit onschuldige bloed mag niet voor niets gevloeid hebben. De verra ders kenden, zelfs tegenover weerloze kinderen, geen erbarmen. Zij allen roe pen om vergelding. Ook in de kampen behoort men gestreng op te treden. Stuur er de mariniers naar toe, die hebban genoeg ondervonden en in Rot terdam opgedaan." Een korp.-mach. van de K.M., de heer P. Westdijk, wil het Duitse voor beeld geheel volgen. Hij schrijft o.m.: „Waarom richt men hier geen Bu- chenwalde in? Laat ze daar van profi teren. maar dan ook in dezelfde zin als in bovengenoemde kampen. Ze hebben toch ook gelach an en er zich niets van aangetrokken, toen ze hoorden, dat de mensen daar zo verschrikkelijk hadden te lijden? Nu komen deze huichelaars met het smoesje, dat ze van niets heb ben geweten, terwijl ieder kind wist, hoe 't in Vught toeging. Het verbannen naar Nova Zembla is toe te juichen, want dan profiteren ze ook eens van de kou. Om ze naar Indië te sturen is volgens mij, zo zegt schr., niet goed, want het zou voor zulke sujetten te mooi zijn om ipdere dag de zon te zien opgaan." We zullen het vandaag bij deze vier stemmen laten. Morgsn laten we dan een lezer aan het woord, die de zaak van een andere kant belicht, terwijl we daarna twee N.S.B.-vrouwen aan het woord laten. B. Dinsdag zijn de ministers van Buiten landse Zaken en Overzeese gebiedsdelen, mr. E. N van Kleffens en prof. dr. J. H A. Logemann, per vliegtuig naar En geland vertrokken, waar zij belangrijke besprekingen zullen voeren met vooraan staande figuren uit Engelse regerings kringen. De ministers worden vandaag In Ne derland weer terug verwacht. FRAAIE HERFSTWEER BEDREIGD. Matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen Z.-W. en Noord-West, half tot zwaar be wolkt, aanvankelijk nog droog, later in het Westen en Noorden van het land plaatselijk lichte regen, normale temperatuur.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1