Dr. J. Suys over politieke partijen STADSNIEUWS. EEN GEDENKBOEK over Den Helder in oorlogstijd Esperanto-cursus Doel en streven van de Noorder Kunstkring Texel. Schagen. Wieringen. Spori in hei kort Voor de huisvrouw Helderse Volksuniversiteit Wat doen we met het rantsoen erwten? KORTE BERICHTEN. Medewerking der bevolking gevraagd. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk een gedenkboek uit te geven, waarin de geschiedenis van Den Helder gedurende de vijf oorlogsjaren opgete kend staat, een boek, dat niet alleen van belang is voor het naslaan van alle gebeurtenissen, die zich in die periode hebben afgespeeld, doch daarnaast van het grootste belang voor de historie. In verband hiermede wordt thans een beroep gedaan op de gehele bevolking van onze stad, om de samenstellers ter zijde te staan. Men kan dat doen door het afstaan en inzenden van geschriften, waarin feiten staan opgetekend, door het beschikbaar stellen van actuele oor logsfoto's, bijv. van bombardementen, branden, de afbraak der stad enz. enz. Ook opnamen van luchtgevechten, beel den van den Ouden Helder e.a. Aangezien het noodzakelijk is, dat dit boek zo spoedig mogelijk verschijnt, wordt verwacht, dat men het beschik bare materieel zo snel mogelijk inzendt of afgeeft. Eerst dan kan worden over zien waarover men de beschikking heeft. Verwacht wordt, dat in dezen niet vergeefs een beroep op de bevol king gedaan wordt. Men wordt verzocht al het beschik bare goed verpakt en geadresseerd met „Redactie Gedenkboek Den Helder" af te geven of te zenden aan de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr., Koning straat, Den Helder. Men schrijft ons: De Helderse Esperantisten-vereniging „Nova Sento", afdeling Den Helder van de Ned. Esp. Bond „La Estonto Estas Nia" organiseert deze winter een Espe- rantocursus voor beginners. Dit is sinds 1940 de eerste cursus, die in onze stad gehouden wordt. Vijf jaar lang waren de esperantisten aan handen en voeten ge bonden. De Duitsers verboden iedere activiteit voor het esperanto, liquideer den alle esp.organisaties en namen hun bezit in beslag. Zij motiveerden dit met de bewering, dat de esperanto-beweging Marxistisch, pacifistisch en humanistisch was en dat er een „volksbedervende in vloed" van uitging. Overigens behoorde volgens hen de Duitse taal de eenheids taal te worden in het nieuwe Europa. De esperantisten hielden gedurende de bezetting illegaal contact met elkaar en terstond na de bevrijding gingen zij Weer vol enthousiasme aan de slag. Voor de nieuwe cursus gaven zich reeds verscheidene stadgenoten op; ech ter kunnen er zich niet te veel aanmel den, want de vereniging beschikt over meerdere bekwame cursusleiders. Men zal zich wellicht nog herinne ren, hoe vóór de oorlog éénmaal per jaar een grote expositie werd gehou den in Musis Sacrum, uitgaande van de Noorder Kunstkring, Hoewel aan vankelijk voor deze tentoonstelling weinig belangstelling bestond, was het toch vóór de oorlog zover gevorderd, dat het bestuur van de kunstkring te vreden kon zijn over het aantal bezoe kers. De oorlog is gekomen en met hem de Cultuurloze periode, waarin al het oor spronkelijke werd verboden en de kunst onder dwang stond van een v,germaanse" cultuur-dictatuur. De kunstkring is verdwenen uit het open- bare cultuurleven onzer stad. Sedert enige tijd bestaat de Noorder kunstkring weer, uit het niet van de evacuatie is met de terugkeer van de Helderse bevolking de kunstkring her lezen. Véél hebben wij nog niet van de kunstenaars kunnen merken, alléén een pover berichtje in de Heldersche courant maakte melding van de we dergeboorte van deze kunstkring. Wat wil de Noorder kunstkring en 'wat doet zij? Het is een vraag, welke logisch door den Heldenaar gesteld zal worden. De leden van de Noorder kunstkring zijn allen overtuigd van één ding: wil de wereld beter worden dan moet men beginnen bij de verheffing van den gewonen mens, alle culturele achter lijkheid moet ingehaald worden, de mens moet zich bewust worden van de abstracte waarde van de kunst, van het schone, dat in dagelijks dingen op gesloten kan liggen. Er wordt de laat ste tijd nogal eens gesproken over een „leegheid", die naar de mening van velen de oorzaak van de oorlog ge weest moet zijn. De Noorder kunst kring stelt zich oa. de taak deze zie len te „vullen" met besef voor schoon heid. voor innerlijke waarden, welke door kunst-aanschouwing en kunst-be grip kunnen worden bijgebracht. Men wil waardering bij anderen kweken voor de kunst. In de tweede plaats zijn de leden, dat zijn werkende leden, door het be staan van hun kring in de gelegenheid tezamen de kunst te beoefenen, en el kander begrip bij te brengen voor hun eigen werk en elkaar op te voeden tot betere kunstenaars. Wij willen er op wijzen, dat ook de Noorder kunstkring momenteel te kam pen heeft met vele moeilijkheden: ma terialen. expositiegelegenhld en finan ciële moeilijkheden. 25 Octobep as. zal de Noorder kunst kring een lezing beleggen over Michel Angelo door ds. Enklaar. Plaats en tijd van aanvang zullen nog nader be kend gemaakt worden. De kunstkring telt momenteel negen werkende leden; het donateursschap kost 1 per jaar; donateurs ontvangen een premie. Wij hopen, dat de Noorder kunst kring zijn werk, dat door de oorlog ruw werd afgebroken, zal voort zetten tot heil van het Helderse kunstleven. LEZING VOOR GEREFORMEERDEN. Donderdag a.s., des avonds 19.30 uur, zullen ds. J. van Bruggen en ds. J. Kei zer een dogmatische en kerkrechtelijke toelichting geven op de leerbesluiten van de Synode's der Geref. Kerken 1905—1942. Zie verder de advertentie. EEN LICHTPUNTJE! De straatverlichting zal weer spoe dig gaan branden. Op vele plaatsen brandt zij reeds. Nog heel wat palen zullen er nage keken moeten worden, 't Begin is er! BRAND. Vermoedelijk doordat kinderen met lu cifers hebben gespeeld, is Dinsdagmid dag omstreeks half zes brand ontstaan in twee grote strooklampen van den heer C. Veeger te De Westen, die nabij de hofstede „Weltevreden" stonden, 't Vuur sloeg over op een loods van den heer Veeger en ook geraakte een hooi schelf in brand, die echter ten dele ver brandde. De motorspuit van de Hoorn was spoedig ter plaatse; het spuiten ging echter bezwaarlijk, omdat er zulk een vonkenregen ontstond, dat voor uitbreiding werd gevreesd. De motor spuit van de Burg rukte niet uit, omdat de Westen onder 't rayon Den Hoorn behoort. Als bizonderheid deelt men ons mede, dat de eigenaar van de stroo klampen op t moment dat de brand uit brak, juist in onderhandeling was over de verkoop. POLITIE. POLITIE. Verloren een zilveren polshorloge met gouden randje en leren riempje. Inlichtingen bij den gemeentebode, Koningstr., Hippolytushoef, Wieringen. Gevonden: zwarte portemonnale en huissleutel. Verloren: boodschappentas, wollen overjasje, zilveren armband, cape, zilve ren horloge, parapluie, tweede distribu tie-stamkaarten, zilveren ring, school tas, jas en br. lederen tas. BURGERLIJJKE STAND. Geboren: Jack. zoon van Cornelis Kruit en Trijntje Rensje Bart. Overleden: Jacob Johannes Bui- kes, oud 70 jaren, weduwnaar van Enge- lina Kos. Gehuwd: Piet Lucas Luider en Nelly Wardenaar. STEMBUREAU. In de gemeente Schagen is door den Commissaris der Koningin dezer provin cie Ingesteld een stembureau ter vast stelling van de uitslag der verkiezing van leden van de tijdelijke gemeenteraad voor de gemeenten: Schagen, Texel, St. Maarten, Zijpe. Wiering.waard, Wieringen, Barsingerhorn, St. Pancras, Langedijk, Harenkarspel, Warmenhuizen, Koedijk, Bergen, Schoorl, Heerhugowaard, Nieuwe Niedrop, Oude Niedorp, Winkel en Anna Paulowna. Generaal Dneight D. Eisenhower was als 20-jarige jongeman een goed honkballer. Thans is nog het Amerik. voetbalspel zijn hobby. Joe Louis, die momenteel 31 jaar oud is, zal binnenkort boksen tegen Billy Conn. Reeds eerder had de wereld kampioen met dezen tegenstander wei nig moeite. In d athletiekwereld heeft men al verschillende leden, die fout waren ge royeerd. Wij noemen Osendarp, Kaan, Klaase, Oberink, van Ieperen, Pen, Kalkman en v. d. Schalie. Daarnaast de officials Huizinga en èt Stuling. Ook hun record zijn vervallen verklaard. Theo Middelkamp heeft in een half wielerseizoen al reeds 21 kermiskoersen gewonnen. Met Paschen vindt in België de hockey-wedstrijd BelgiëNederland plaats. - Wolverhampton Wanderes, 'n En gelse voetbalclub, kocht den internatio nalen doelman Williams van Walsall voor 6.000 pond. Er werd in dat land ook een wind hond verkocht. Wel was het de snelste, want hij had juist de 525 yards afgelegd in 29.11 sec. Magie Bohemian, zo heette het lieve dier, werd verkocht voor 2.500 pond of ongeveer 25.000 gulden. Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. Dinsdagavond j.1- hield dr. Suys zijn tweede voordracht over politiek in een lokaliteit van de Vakschool voor Meis jes in het kader van de Museumlessen voor Volwassenen. De heer Suys resumeerde hetgeen hij in zijn eerste voordracht geconcludeerd had, n.1. dat. wil vruchtbare samenwer king mogelijk worden, een zeer hoog ideaal gesteld moet worden; dat dit ideaal ligt in de absolute noodzaak om tot eendrachigheid te geraken. Politiek cirkelt om het verschijnsel „macht", politieke partijen streven naar het grootste machtsblok, dat zij kunnen bereiken door de massa met leuzen en frasen te „vangen". Is de .helft plus één" bereikt, dan wordt de „andersgerichte" onderdrukt. Juist door de machtsdrang is men door de poliiek gefascineerd, en het streven naar de grootste machts concentratie doet een machteloosheid ontstaan- Toch ziet spreker de macht als een wezenlijk element in het poli tieke leven, doch de macht, welke hij bedoelt en die de machteloosheid doet ontstaan, zou hij willen noemen over macht. Vervolgens gaf dr. Suys een historisch overzicht van de politieke partijen. Voor het ontstaan van de naties is de poli tieke partij een strijdende partij, die in een burgeroorlog de andere partij tracht te verslaan. Na de tijd van de Franse Revolutie spelen de partijen hun rol bin nen de natie, de natie is superieur aan de partij. Na de Franse Revolutie ont wikkelde het volk in de strijd tegen de vorstelijke macht de democratische re geringsvorm. Dr. Suys uitte de mening, dat politieke partijen ontstaan zouden zijn door erasa> cipatie van bepaalde volksgroepen, die tot nu toe werden onderdrukt. Spr. ziet het nationale gevoel als iets goeds, doch al6 keerzijde ziethij de sou- vereiniteit, de toenemende bewapening en de persoonlijke vrees voor de totale oorlog; „de souvereiniteit moet worden afgeschud". Er bestaat een harmonie tussen na tionale eenheid en internationale samen werking; door tot ruime nationale sa menwerking te geraken kunnen wij een voorbeeld vormen voor andere landen. Hoe moeten wij dan de natie bezien? Niet als deel van een internationaal ge heel. Spreker noemt het noodzaak, dat wij tot verheffing komen van de natio nale eer en binnen de natie naar partij eer. De nationale eer, ontstaan uit de vrijwaring van de vrees, de behoud zucht en de wraakzucht ziet spreker als een sterk opvoedend element voor de internationale samenwerking. De par tijen moeten niet langer strijden om de overmacht, doch inplaats van de massa te misbruiken als strijdobject kan men de democratie versterken door tezamen de massa op te voeden. „Het wordt hoog ttijd, dat men de partij-strijd in de oude zin gaat begraven". De unanimiteit is mogelijk gebleken tij dens de bezetting, men kan elkander o.m. vinden in de volksopvoeding. Een sterke regering is noodzakelijk, doch deze moet zich door het volk gedragen weten. Tot nu toe was de regering de resultante van elkaar tegenstrijdige krachten. Spreker ziet de practische po litiek als hoofdzaak. Op zeer brede samenwerking, zonder uitsluiting van enige groep, en in naam der democratie moet on6 politieke stre ven zijn gebaseerd. Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad schrijft: Op dagen, dat er noch vlees, noch vis en evenmin eipoeder of kaas in de maaltijd verwerkt wordt, dient het rantsoen erwten aan de beurt te ko men. Deze kunnen de genoemde le vensmiddelen niet geheel vervangen, omdat de eiwitten uit plantaardige voedingsmiddelen niet gelijk staan met de eiwitten, die in dierlijke voedings middelen voorkomen. Toch mag een maalijd, waarin 100 gram erwten teza men met aardappelen en groente ver werkt zijn, als volledig worden be schouwd. Een volledig maal is zoo ook een maaltijd van aardappelen, groenten en peulvruchtengehakt. Recepten voor vier persone». Stoofpot met wortelen, erwten en aardappelen. 400 500 gram (pl.m. 5 kopjes) erw ten, 2 kg wortelen. l*/« S 2 kg aardappe len, boter, margerine of vet, zout, pe terselie. De erwten wassen. 24 uur weken, 20 minuten koken en in de hooikist 8aar laten worden. Pl.m. 3 uur. De aardap pelen schoonboenen en in stukken snijden. Aardappelen en groente opzet ten met weinig kokend water en zout en gaar koken. Kooktijd 20 minuten. De erwten en het erwtennat, de boter en de fijngehakte peterselie toevoegen. Alle bestanddelen losjes door elkaar mengen, doch niet stukwrijvsn en m een schaal overdoen. Het vocht binden met aangemengde bloem en er 818 saus bijgeven. Erwtengehah». Een rest gaargekookte erwten of 206 gram (pl.m. 2 kopjes) erwten, 200 ?r brood, 1 ui, zout. nootmuskaatsurrogaa De erwten weken en in het wee, water gaar koken. De hooikist daar u gebruiken. De erwten goed laten ni lekken en fijnwrijven. Het brood nJ maken en er mee vermengen Eve" eel het brood met zéér weinig erw nat weken. De fijngesneden ui en z en nootmuskaatsurrogaat toevoe„ Van de massa 4 balletjes vormen^, deze in de koekenpan bruin ba De saus afmaken met erwtenna Dr. J. Ptccard, de bekende stra^ tosfeer ballonvaarder heeft een ballonvlucht naar de stratosfeer «g kondigd, waarbij hij een hoogte van mijl hoopt te bereiken. - De Duitse legatie^in St^khoW» heeft bevel gekregen 10 October Z te verlaten, met uitzondering va kanselier Eichler. die reeds 27 )aa Zweden vertoefde en mag blijven,

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2