STADSNIEUWS Een stukje Nieuwediep in Bergen ANOVA-amusementen Ons ingeleverde radiotoestel Heropening Museum Den Helder „Doel voor vannacht" Feike Asma komt Texel. Burgerlijke Stand. Waf brengt de Radio Sport. Helder sterker dan de Black-boys Watervogels wint van Atlas Verrassende nederlaag van B.K.C. Bewoners van „Parkzicht" naar dit vriendelijke dorp. De bewoners van het rusthuis „Park zicht", zullen hun „eigen huis" aan het Timorpark niet meer kunnen be trekken. Zoals wij reeds eerder mee deelden is „Parkzicht" bestemd voor gemeente-ziekenhuis. De leiding van het rusthuis moest dus naar een an der onderkomen uitzien. In onze stad was het onderbrengen van de bewo ners vrijwel onmogelijk .Er is géén wonir.g vrij, die voldoende ruimte biedt voor de „Parkzicht-bewoners". Dus moest men buiten Eer- Helder zoeken Liefst was men echter toch zo dicht mogelijk in de omgeving van Nieuwe diep, want men vertrouwt er natuur lijk op dat de verplaatsing zo kort mogelijk zal zijn en als Den Helder 6traks wéér zal worden opgebouwd, dat men dan een rustig plekje zal vin den voor hen, die hun oude dag in de omgeving, die hun lief geworden is, zo gaarne willen slijten. De directie heeft nu in Bergen aan de v. Oldenburglaan, in de woning van wijlen dr. Blok, een tehuis gevon den voor de bewoners van „Parkzicht". Zij zullen dus, na enige jaren van af wezigheid, nu een vaste woonplaats krijgen en wij geloven zeker, dat onze cuden van dagen zich in Bergen thuis zullen voelen. We kennen het dorp uit een ervaring van enige jaren en we vonden er véél van de geest van de Helderse bevolking. Het is er vlotter en gemoedelijker dan b.v. in Alkmaar en met de omgeving zullen de bewo ners zeker gauw verzoend zijn, want Inderdaad mag Bergen de parel van Noord-Holland genoemd worden. Het Cora t'idt véél aar. natuurschoon, hc» duin en strand. We twijfelen er niet aan of de Parkzicht-bewoners zullen zich in hun nieuwe omgeving spoedig thuis voelen, al hopen wij met hen, dat de tijd niet veraf is. dat ze weer naar Den Helder kunnen trekken, maar dan is een plaats te verkiezen meer in het cenrum van de stad. Het terrein naast Bellevue zou zich b.v. uitnemend lenen voor een rust huis. Een plantsoen voor het huis en in de onmiddellijke nabijheid van het centrum van de stad. Enfin, dat is van later zorg en dat plan moet natuurlijk Stroken met de plannen, die het ge meentebestuur heeft ten aanzien van de op'muw van onr.e stad. i Gisteravond bood ANOVA het amuse ment-minnend Den Helder een avond aan, waaraan vele medewerkenden, dit maal alle van buiten de stad, hun krach ten gaven. De heer J. Gast, voorzitter van de plaatselijke ANOVA-afdeling, opende de avond en heette den heer D. van Don gen, ANOVA-correspondent te Rotterdam, en de aanwezigen hartelijk welkom. Het programma werd bijna geheel ver zorgd1 door leden van het Rotterdamse dansorkest ,,The Travellers". Als band konden wij deze combinatie slechts ma tig appreciëren, het koper-duo is naar onze mening te luid en te scherp. Indi vidueel brachten de musici goede kwa liteiten naar voren. Wij noemen in de eerste plaats den bassist, Peter Metaal, die zeker de naam „Neeriands Tino Rcssi' •^erdient als zanger in het lichte Zuide- ijke genre. Hij zingt buitengewoon een voudig, makkelijk en met een heel licht timbre. piek Kleinsmith, de tenorsaxofo nist, bezit een brede toon en forse stijl en bracht op beheerste wijze Alleen" ten gehore. Willy de Vries gaf blijk een uiterst bekwaam accordeonnist te zijn- Van de vocalisten noemen wij W. Bakker, wiens Teddy" vooral succes oogstte. De s~*£wer^èr van Travellers zorgde voor <te kcmische noot; hij bracht een tweetal tylc >hoonsoli op verdienstelijke wijze ter ehore. De dansmuziek tijdens het gezellige bal ri verzorgd doos „The Travellers", p v'otte wijze, en door het orkestje a "'-nny v. d. Water op niet minder amnvrende manier. INGEBROKEN. Dwor e-n bewoner van de Loodfi- g'-icht w rd aangifte gedaan, dat erin de nacht v: n 9 op 10 October bij hem was ing broken; verschillende goede ren werden vermist. NOG EEN RIJWIELDIEFSTAL. Frn bewoner van de Bassingracht deed aangifte vtn de diefstal van zijn rijwiel. Verschillende van onze abonné's zijn ontstemd over ons onderschrift bij het berichtje, dat de ingeleverde radio toestellen wéér teruggebracht werden en straks wéér gehaald zouden kunnen worden. Wij verbonden daaraan het commentaar, dat we het waarlijk niet zouden betreurd hebben als deze toe stellen nu maar weggebleven waren. Een abonné schrijft: „U hebt zeker zelf lekker warm gezeten, maar als je door de Duitsers achter je broek ge zeten werd, dan was het wat anders". Een andere abonné vindt het niet juist nu met verwijten te komen. We moeten nu maar vergeten wat gebeurd is en gezamenlijk opbouwen, zonder elkaar zwart aan te zien. In zijn algemeenheid was ons onder schrift waarschijnlijk ook niet juist. Wij weten te goed, dat niet ieder het risico kon dragen om de inlevering van zijn toestel te weigeren. Er ston den belangrijker dingen op het spel. Die treffen geen verwijt. Er waren ook stadgenoten, die door huiselijke om standigheden gedwongen waren géén zwaardere lasten te dragen, dan hun al op de schouders werden gelegd. Ook hun treft geen blaam. Onze opmerking betrof meer die mensen, die in de voorbije vijf jaren altijd weer de weg van de minste weer stand hebban gevolgd en die immer ge hoorzaam waren aan de stem van dbn bezetter. Of dit nu radio-toestellen, koper, kleding of wat ook betrof. Zij brachten hun spullen. En die verdie nen waarlijk niet, dat ze hun toestel weer terug ontvangen. Overigens zijn we het met dien inzender eens, die zegt, laat ons nu~maar niet méér verwijten, maar laat ons opbouwen, want dat is nodig en daaronder moeten we geza menlijk onze schouders zetten en dan moeten we véél vergeten van wat ge weest is. Op zeer eenvoudige wijze opende de heer J. A. Nijkamp, voorzitter van het Streekmuseum Den Helder, de instel ling, die zo'n belangrijke plaats in het Helderse culturele leven is gaan inne men. De heer Nijkamp verklaarde het feit, dat een en ander zonder een offi cieel aspect geschiedde; het bestuur meende het museum eenvoudig weer open te moeten stellen, daar men in 't geheel niet tevreden was met de toe stand, waarin het museum zich nu be vindt, Door vijf jaren oorlog heeft de collectie natuurlijk, al is het niet veel, te lijden gehad. Het museum is nog niet zoals het voor de oorlog was. Voor de aanwezige donateurs en belangstellen den toonde de heer Nijkamp vervolgens de talloze mogelijkheden, welke het mu seum bij het onderwijs en de voorlich ting over flora en fauna en streek van Den Helder biedt. Lantaarnplaatjes wer den vertoond, waarna men een filmpje draaide over- de bloedsomloop. Voorts wees spr. nog op de aanwezigheid van microscopen en collecties grotere en kleinere boekwerken, die de Helderse jeugd en ouderen ten dienste staan bij de studie van onze streek. Wij kregen de indruk, dat, indien de onderwijzer voldoende wil bezit om zich korte tijd in te werken, hij op prachtige wijze gebruik kan maken van het museum Den Helder bij de verle vendiging van zijn onderwijs, terwijl ook voor andere belangstellenden gele genheid te over bestaat om zich in de kennis der streek te bekwamen. „Doel voor Vannacht" is een Britse film, die een Engelse bommenwerper op zijn tocht naar een Duits militair doel op de voet volgt. Aan de rolprent werk ten mede: leden van de R.A.F., die, zo als uitdrukkelijk vermeld wordt, in de film de rollen vervullen, welke zij in 't dagelijks leven als functie hebben. „Filmisch behoort „Doel voor Van nacht" zeker niet tot de beste oorlogs films in dit kader, de opnamen zijn on duidelijk, dikwijls halfbakken, terwijl de truc-opnamen een te grote plaats In de film innemen; het feit. dat een en ander nogal doorzichtig is, pleit zeker niet voor het geheel. Aan het betrekkelijk ouderwetse vlieg tuigtype kunnen wij merken, dat de film niet tot de nieuwste oorlogsfilms behoort, en, trekken wij een vergelij king met het kortgeleden hier ter plaat se vertoonde „Air Force", dan kan er van deze Britse luchtvaartfilm maar weinig goeds te vertellen zijn. De regie voerde Harry Watt. POSTZAKKEN TERUG NAAR P.T.T. Door verschillende omstandigheden zijn gedurende de oorlog verscheidene particulieren in het bezit gekomen van een of meerdere postzakken. Aangezien thans hierdoor echter bij het Staats bedrijf der P.T.T. een nijpend tekort aan zakken bestaat, wordt aller mede werking ingeroepen dit materiaal weer pan dé P.T.T. te doen toekomen. Afgifte kan op elk postkantoor plaats vinden. Ook aanwijzingen dienaangaan de worden zeer op prijs gesteld. Achttien jaar geleden. Achter het harmonium van de noodkerk in het Militair Tehuis aan de Kanaalweg zit een jongen met kniekousen, die de ge meentezang mag begeleiden. En hij doet dit uitstekend. Zijn vader geeft hem ies, en het blijkt dat er méér in den jongen zit dan alléén - maar de vaardigheid Op dragelijke wijze het zingen in de kerk te begeleiden. Als hij ouder wordt, volgt hij orgel lessen bij den befaamden Jan Zwart. Hij bezoekt den groten Marcel Dupré en neemt kennis van het werk der Franse meesters Widor, César Franck en Alexanöre Guilmsnt. Al spoedig begeleidt hij zanguitvoe ringen =n dan volgen de eerste orgel concerten. De orgels die hij bespeelt zijn hem echter al gauw niet uitge breid genoeg; hij wenst instrumenten met veel hoge registers en diepe bas sen, met meerdere klavieren en rij kere registratie. Hij vindt die orgels ook. Er zullen weinig goede orgels in ons land zijn, die Feike niet heeft be speeld. Jarenlang is Feike Asma organist geweest van het drieklaviersorgel in de Hooglandse kerk te Leiden. Mo menteel is hij de vaste bespeler van het sublieme vierklaviersorgel in de herst. evang. lUth. kerk te Den Haag, waarop hij ook voor verschillende gra- mofoonopnamen heeft gespeeld. Zijn werk oogst critiek. Zijn spelop vattingen wijken ook inderdaad veelal af van de gebruikelijke. Men zegt dan: Bach moet niet zo worden afgeram meld, of: Haftdel moet niet zo strak worden gespeeld. Hoe het ook zij, Feike Asma weet de composities die hij voor ons speelt, klaar en duidelijk „uit te stallen", met een verbluffende techniek en ware virtuoziteit. Dinsdagavond komt hij voor het Hel derse publiek spelen op het gerevi seerde orgel van de Nieuwe kerk aan de Weststraat. Op het programma staat Bach's meesterlijke Brandenburgs Concert, door den componist geschreven voor symphonie-orkest, door Feike Asma voor kerkorgel bewerkt. Voorts het machtige Allegro Vivace uit Widor's vijfde Symphonie, bene vens composities van Handel en Bo- rowski. Het belooft een avond te worden van intens muzikaal genieten, die kunst zinnig Den Helder geenszins mag ver zuimen. Het concert vangt aan om acht uur; het is echter gewenst tijdig aanwezig te zijn, daar de belangstelling groot zal zijn. Er worden ook kaarten in voorverkoop gegeven, daarvoor zie men de groene raambiljetten. NARR VERPLICHT VERKEERS. ONDERWIJS? In een adres aan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heelt de K.N.A.C. verzocht, thans zo spoedig mogelijk over te gaan tot het invoeren van verplicht, eenvoudig en eenvormig verkeersonderwijs op alle lagere scholen. Geboren: Tineke, d. van J. Huis man en M. Witte. Cornelis M„ z. van P. Dros en M. Burger. Johanna M., d, van J. Vlaming en C-, G. Hin. Ondertrouwd: Gerrit Koolstra en Grietje van Kooten. Getrouwd: w. Duinker en N. Drij ver. Overleden: Aaltje Boerhorst, 73 jaar. Wijnand van der Wal, 4« Jaar, GEVONDEN VOORWERPEN. Een autocrick, een portemonale en een paraplle. VOOR MAANDAG 15 OCTOBER. Hilversum I. 13.0013.20 Nieuwsberichten. V 15.3016.30 Beroemde orkesten. 19.0019.15 Nieuwsberichten. 22.0022.15 Liederen van Henri Duparc. 23.1523.30 Avondwijding (R.K.) HILVERSUM II. 18.0118.30 Nieuwsberichten. 19.0019.30 Muzikale minnebrief- 20.30--20.45 Landhouwpraatje. 21.45—22.00 Avondwijding door prof. Ba* vink. 22.0122.15 Nieuwsberichten. Helder 1 heeft een 3—2 overwinning behaalt op de Sneker tweede klasser Black-Boys. Het was jammer dat de bezoekers niet wat krachtiger voor de dag kwamen, want eerlijk gezegd we ten wij nu nog niet wat onze stadge noten waard zijn. Wij hadden eena graag een pittigen tegenstander gezien en dan hadden wij kunnen beoordelen of Helder er al klaar voor is. De Sneker® waren niet tot een grote prestatie in staat en Helder behoefde zich dan ook geenszins in te spannen. Het werd ten slotte 32, maar dat was meer een ge volg van kalm aan doen in de witte gelederen, dan van een krachtige tegen stand van de bezoekers. Helder probeerde een nieuwe mid- voor, n.1. Bakker van Haarlem. Ook om hem te beoordelen vonden wij de ze wedstrijd niet geschikt hoewel men al direct de indruk krijgt dat hij uit goed voetbalhout is gesneden, trouwens zijn sporen heeft hij reeds verdiend. Helder nam de leiding door haar linksbinnen, die de bal juist langs de paal schoof. Bakker smaakte het ge^ noegen om het eerste doelpunt voor zijn vereniging te maken en zodoende de stand op 20 te brengen. Nog vóór de rust wisten de Snekers tegen te scoren. Na de thee was het waar schijnlijk Paul Helder die de stand op 31 bracht, waarna de bezoekers toch weer wisten te doelpunten, zodat de eindstand 32 was. Helder 2 won van B1..-B. 2 met 61. Hoe kan dat ook anders, een elftal met Kiesewetter, Kenter, de Leur en Rottier 'en dergelijke, daar zullen wel méér tegenstanders tegen sneuvelen. De wedstrijd Watervogels—Atlas was wel van heel slecht gehalte en alleen het feit dat de linksbuiten van W. bij zonder actief was deed de balans over tuigend naar de zwarten overhellen. Hij zag n.1. kans om drie doelpunten te scoren en daarmede dus een verdienste lijke prestatie te verrichten. Het was moeilijk in te denken dat tóöf nu twee clubs aan het werk waren, die het de plaatselijke derde klassers zo zuur gemaakt hebben. Van het fraaie, open. spel was niets meer te bekennen, terwijl de totaalindruk een zeer slordige was. Watervogels nam de leiding. Het was Schoneveld, die met een keurig geplaatst schot het eerst het net vond 01. Atlas was echter niets minder en het duurde niet lang of via de gebr. Wijker was de stand weer gelijk. Ook dit was een fraai doelpunt. Na de rust werd de strijd nogal rommelig en moest Atlas drie spelers vervangen, wat hoofdzakelija door eigen slordigheid kwam. Dit drukte van zelf zijn stempel op het verloop en vooral Atlas was er nu geheel en al uit- Voornamelijk door toedoen van Schone veld en Beekhoven werd de stand opge voerd tot 4-1, wat wel Iets geflatteerd was. De sport heeft gisteren weer vol ledig haar slag geslagen, als is de hockey-competitie voor onze sta wel wat vroeg begonnen. Den Hri- der is n.1. nog steeds niet bereik baar op Zondag voor clubs v*® buiten, zodat dit dus voorlopig stagnatie teweeg brengt.^ er/ic]lt H.R.C. 4 won in de morgenuren van Atlas II met 41 en aangezien nu definitief is komen vast te staan, dat I.V.C. een ongerechtigd speje heeft gehad, is hier nog van alle mogeliik H.R.C. II won verrassend van B.K.C. met 5—3. De achterhoede van B.K.C. was buitengewoon zwa*- Door deze overwinning staan He der H; H.R.C. II, Watervogels e" (B.K.C. theoretisch gelijk)', alleen Schoorl is kansloos.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 4