HELDERSCHE COURANT De Nederlanders moeten in Indië terugkeren G. G. van Ned. Indië vraagt ontslag Laval nam vergif in NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Engelse persstemment Nog steeds ongeregeldheden Hef weerbericht Landingen op Sumatra Intern. Luchtvaartconferentie begonnen VROUWEN VAN N.S.B.-ERS GETUIGEN OINSDA" 11 OCTOBER 1945. 3« lur;M( No SB. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJL SMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Daily Telegraph over Indië. Het hoofdartikel van de Daily Telegraph zegt o.a., er is een toe stand ontstaan die snel verslechterd is sinds de Japanse ineenstorting een stadium ingaat, waarin krachtige maatregelen vereist worden, wil er enig vooruitzicht zijn op vredesher Stel in Nederlands-In dië. Aangezien geen andere bezettings troepen beschikbaar waren, moesten zwakke Britse strijdkrachten eri Ja panse, die in naam zich hadden over gegeven, voor handhaving der orde zorgen. Laatstgenoemden hebben daarin gefaald en zij worden er ten Sterkste van verdacht den Indone siërs de wapens te hebben geleverd, die deze gebruiken. Geweldpleging en wetteloosheid nemen toe en het volksleger terroriseert het grootste deel van Java. Generaal Slims aankomst zal wel licht een duidelijker uitgestippelde gedragslijn inleiden dan tot dusverre gevolgd is, en wel kon worden. Het is duidelijk dat zo spoedig mo gelijk Nederlandse troepen geland moeten worden en getracht moet worden het Nederlandse bestuur te herstellen. De tegenwoordigheid van Britse troepen kan gemakkelijk ver keerd begrepen worden en tot ge vaarlijke verwikkelingen leiden. Het Nederlandse bestuur zal zich tegenover een dilemma geplaatst zien, dat niet nieuw is, hoewel dit eerst onlangs een gewelddadige vorm heeft aangenomen. De Indonesische partij bestond reeds voor de oorlog, doch bezigde constitutionele midde len om haar doel te bereiken. Het geweld, dat een erfdeel is van de Japanse bezetting, zal het economi sche herstel van Nederlands-Indië vertragen en mogelijk belemmeren. Succes voor de opstandelingen, die slechts een klein gedeelte van de bijzonder grote bevolking uitma ken, is niet denkbaar, maar de bestuursvormen in Neder- lands-Indië zullen wellicht gewij zigd dienen te worden naar een democratischer regime, indien aan bepaalde wettige aspiraties der In donesiërs voldaan wil worden. Tot zover hoofdartikel Daily Telegraph. De „Manchester Guardian" over de problemen in Z.O. Azië. De Manchester Guardian schrijft "i een hoofdartikel over de proble men van het Verre Oosten: „Wij moeten een zorgvuldig onderscheid maken tussen de Japanse marionet- ten die alleen naar voren zijn geko- men om ons te hinderen en de meer gematigde bevolking van Indo-China en Nederlands-Indië, die verlangt naar het einde van de oude kolonia- len status en naar een toekomst van groter vrijheid. In het Oosten zowel els in het Westen zijn de dingen ver- Zwaar tot half bewolkt, hier en daar nog enige regen, in het Noorden van het land tijdelijk matige wind tussen West en Noord, in het overige gedeelte van het land zwakke wind, zelfde temperatuur als gisteren. anderd in de afgelopen zes jaren. Zuid-Oost-Azië is in sterke mate een Brits deel van de wereld Ameri ka, dat er ook belang in zou moeten stellen, doet het niet en wij zul len worden beoordeeld, naar wat wjj er van maken. De orde moet op Java hersteld worden en de Nederlanders moeten er terugkeren. Al is het klein en al heeft het alles verloren wat het be zat, daarom moet het zijn rechten nog niet verliezen. Het is zijn eigen voorrecht om na een lange periode van niet onverlichte koloniale politiek, zijn inheemse volkeren op hun eigen vrije paden te zetten. De overwin- ning heeft ons van dit recht ver zekerd in Brits-Indië, op Malakka en in Birma, en de verplichting die uit de overwinning voortvloeit is er op toe te zien, dat onze kameraden in het Westen, Frankrijk en Nederland, hun koloniale tijdperk kunnen be ëindigen met evenveel fierheid en succes als zij voorheen hun beleid voerden". NEDERLANDERS TERECHTGESTELD WORDEN. "^Verlost door de Jappen. Gedurende de afgelopen dagen zijn 20 personen. ZESTIG ZOUDEN waaronder drie Nederlanders, door Indonesiërs in Garoet (Oost Preanger, op 60 km. van Bandoeng) gedood. Japanse troepen onder bevel van een kolonel zijn hier vanuit Ban doeng gearriveerd en hebben de vol ledige controle over de stad, waar nu rust heerst. Een Nederlander heeft gemeld, dat hij met nog zestig andere Nederlanders voor eigen vei ligheid door de Indonesische specia le politie 24 uur zonder voedsel was ingesloten. Hun werd aangezegd, dat zij om één uur 's ochtends te rechtgesteld zouden worden, maar voor dat uur arriveerden vracht- uato's en pantserwagens met Ja panners, die hen verlosten. Depok geteisterd door natio nalistische rampokkers. Depok, een dorp tussen Batavia en Buitenzorg, heeft veel geleden door nationalistische plunderaars en moordenaars. In de afgelopen dagen hebben gewapende benden daar huisgehouden. Een groot aantal be woners is gedood v";zen zijn be schadigd en ds alles, wat meegenomen kc v n, gestolen De bevolking v sa?t i de stad. Radio Djokjakarla ..eoft uitgezon den, dat „Oemat Islam" (de Moham medaanse gemeente) den Nederlan ders de heilige oorlog verklaard heeft. De trams in Batavia rijden nog, maar het aantal rijwielen, taxi's en andere verkeersmiddelen is sterk afgenomen, hoewel er nog geen aan- wijzigingen zijn, dat de pogingen van de „Oemat Islam" voor een alge mene staking succes zullen hebben. Het bataljon Gurkhas, dat te Tand- joëng Priok arriveerde, reisde dade lijk door naar Buitenzorg om de Ja panners te ontwapenen. Naar wjj vernemen is bg besprekin gen gebleken, dat er over het in Ned- ludië te voeren beleid verschil van in licht bestaat tussen de regering en den kortelings uit Japans krijgsgevangen schap gerepatrieerden gouverneur-gene raal van Nederlands-Indië, jhr. mr. A W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta- ehouwer met betrekking tot het stand punt, dat tegenover de nationalistische stromingen in het kader an dit beleid valt in te nemen De gouverneur-generaal meent ten aanzien van dit gewichtige punt niet de drager van de politiek der regering te kunnen zijn en heeft om eervol ontslag uit zijn ambt verzocht. Verklaring van min. Logemann. Nader vernemen wij, dat heden, Dins dag, de minister van overzeese gebieds delen, prof. J. H. A. Logemann, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verklaring zal afleggen over de toestand in Indonesië. Uiteraard zal daarbij ook de ontslagaanvrage van den gouver- r.eur-generaal, jhr. Van Starkenborgh, ter sprake komen. Uit regeringskringen wordt verno men, dat Zaterdag geallieerde strijd krachten zijn geland te Padang (Su- matra'a westkust) en bij Medan (Su- matra's oostkust). Ook de bezetting van Buitenzorg en Bandoeng (op Java) kan ieder ogen blik worden verwacht. Toch geëxecuteerd. Piérre Laval heeft gepoogd een exe cutie door het vuurpeleton te ontko men door in zijn cel in de gevangenis van Fresnes vergif in te nemen. Reuter meldde verder, dat door doktoren alles in het werk werd ge steld om alsnog zijn levan te redden. Laval zweefde echter tussen leven en dood. Het einde. Nadat Laval zich van het vergif enigszins hersteld had, werd hij in de Fresnes gevangenis voor het vuurpele ton geleid. Honderden mensen uit het dorp hadden zich rond de gevangenis opgesteld. To»n de schoten van het peloton weerklonken, en men nadien het genadeschot hoorde, riep een oude vrouw uit: „Dat is het einde van dien vuilen hond". In de omgeving van de gevangenis was een politiecordon opgesteld om journalisten en fotografen te verhinde- ran naderbij te komen. Ruim 100 gedelegeerden van 24 lan den zijn heden te Montreal in conferen tie bijeengekomen .Deze conferentie is de eerste algemene vergadering van de internationale bond voor luchtvaart transport. Ooo Nederland is hier ver tegenwoordigd. WASHINGTON ERKENT RENNER. De Amerikaanse regering heeft be sloten de Oostenrijkse regering-Renner te erkennen op voorwaarde, dat a'ge mene verkiezingen zullen worden ge houden voor het einde van dit j&an Onze lezers aan het woord IV. Vandaag geven wij, in onze artikelen serie, wat we met de N.S.B.-ers moeten doen, het woord aan een tweetal vrou wen van N.S.B.-ers. Mevr. G. WeijereKerssans van A. Paulowna schrijft ons: Wat we met de N.S.B.-ers moeten doen? Ja, dat vraag ik me al 4'/t maand af. Toen mijn man gehaald werd, had den we geen angst, want we dachten, er zal een spoedige rechtspraak volgen en dan behoefden we niet bang te zijn. Door de grote nood, die in de landbouw heerste vóór 1940, is m'n man over gegaan naar de N.S.B., doch na enige tijd kwam hij tot het inzicht, dat ook dat de verkeerde weg was, dus be dankte hij eind 1942 als lid. Wat is nu het gevolg? Als misdadiger is hij 4'/t maand opgesloten, zonder onderzoek. De betreffende autoriteiten spreken van een licht geval, dus zeggen zij, u behoeft niet bang te zijn. Intussen gaat ons bouwerijtje totaal ten gronde, iets waar we met 5 kinderen van eten moe ten. Ondersteuning krijg ik niet, dus leef ik van de giften en gaven van men sen, die het met ons te doen hebben. Nu schrijft die meneer G. over verban ning naar Groenland, Nova Zembla enz. Nu meneer, ik weet een betere oplos sing. Als alle N.S.B.-ers toch aangewe zen zijn om al het leed te boeten, dat hier door een stel misdadigers is bedre ven, zet ze dan maar allemaal op een rij, daarvóór de vrouwen en kinderen en stuur ze naar O. L. Heer, dan wordt hier aan de haat en wraakzucht voldaan en voor ons is 't barmhartiger dan lang zaam te moeten stervan van verdriet en gebrek. Wij zouden dan zeker in onze laatste uren nog bidden: „Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij aan ande ren hun schuld vergeven". Mevr. v. Dijk, Breezand. schrijft ons:' „Ze moeten schooiers, die een ander een haar op hun hoofd hebben ge krenkt, hun verdiende loon geven, maar ze moeten eerlijke mensen ogenblikke lijk laten lopen. Wij hebben nooit an ders dan voor onze medemensen klaar gestaan en menigeen in de afgelopen winter onderdak verleend. Als mijn man zei: „U kunt hier een bed krij gen om te slapen en eten wat de pot schaft, maar ik moet u waarschuwen, dat u bij ean N.S.B.-er bent," dan lie pen de mensen niet door. maar maak ten van de aangeboden gastvrijheid ge bruik. Onderduikers zaten bij de bu ren en kwamen bij ons in huis. Ze werden door ons gewaarschuwd als er wat aan de hand was en wij het bij tijds hoordan. Nu vraag ik me af, moeten zulke men sen nu als misdadigers behandeld wor den? En moet ik, met m'n drie kinde ren omkomen van armoe en ellende? Ik moet m'n bonnen verkopen om m'n kinderen te kunnen geven wat op hun bonnen te koop is, want ik moet van 10-60 leven. M'n kolenbonnen kan lk wel verkopen, het beetje brandhout, dat er nog ligt is opgeschreven, m'n armoe dig boeltje eveneens. Mijn man gaf zich uit armoe en el lende op als lid, want U denkt toch niet, dat het weelde is om 7 jaren lang van 11.17)4 te moeten leven? Wij had den gehoopt op een betere toekomst, niet voor ons. maar voor onze kinde ren". Wij zullen het hier vandaag bij latea en morgen als slot een artikel opnemea van den heer Potjewijd. B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1