Japan geen wereidmogendheid meer Acht mijnenvegers naar Indië Wat brengt de Radio Staking te IJmuiden Alles voor Holland! Geen ongerustheid! Nieuws in 't kort. VIER BOMMEN Engelse havenstaking loopt ten einde Een man met een puntbaard] en rood haar PLANNEN VAN HET ECHTPAAR HITLER 7 milltoen man werd ontwapend Wij zijn bereid iets groois ie verrichten! FRANCO voor een ,tvreedzame evolutie Gisteren vertrokken. Het vertrek van acht Nederlandse mijnenvegers uit de haven van IJmuiden met Nederlands-Indië als bestemming, heeft Zondagmorgen grote drukte teweeggebracht op de kade van de mijnenveegdienst. Tal van familieleden en genodigden had den zich hier verzameld om getuige te zijn van een plechtigheid, die vooroorlogse dagen uit de haven van Nieuwediep in herinnering bracht. Om 11 uur inspecteerde de comman dant Zeemacht, vice-admiraal G. W Stoeve, de bemanningen, die voltal lig op de kade stonden aangetreden; hij was hierbij vergezeld van den captain m.s. kolonel J. J. Logger, den commandant van de mijnenveeg- dienst IJmuiden, overste B. C. M. Schouten, den chef staf overste de Booy en van zijn vleugel-adjudant luitenant ter zee der tweede klasse Dogger. De vice-admiraal hield vervolgens een toespraak, waarin hij wees op de grote taak die deze mijnenvegers in Indië wacht en de hoop uitsprak, dat drie wensen vervuld zouden worden: een voorspoedige uitreis, een krachtdadig en succesvol herstel van orde, rust en welvaart in Indië en een spoedige behouden terugkeer. Onder de tonen van het Wilhel mus, gespeeld door de stafmuziek van de Amsterdamse politie, zwenk ten om 12 uur de eerste mijnen vegers van de kade. Zij werden voorafgegaan door de mijnenveger Jan van Brakel, die op deze reis, welke ongeveer 2% maand zal du ren, als moederschip zal fungeren. Met als eerste reisdoel Chatham was daarna de flottille, die nog een eindsweeg vergezeld werd door twee motorlaunches met den com mandant zeemacht en genodigden aan boord, spoedig uit het gezicht van de Hollandse kust verdwenen. voor dinsdag 16 october 1945. 55.1515.30 Voor de vrouw. 15.3016.30Operetteklanken. 16.3116.45 Kort verhaal. „De Aflos sing" van F. W. Michels. Voordracht door J. Reinboud. 16 4517.00 Hobokwartet in F gr. t. K.V. 370 van W. A. Mozart. 17.4518.00 Orgelspel door Corporal Ed- gar Goodaire van Nmber/12 gar Goodaire van Number/12 Band. 18.0418.30 Ster van de dag: Richard Tauber. 19.0019.15 Nieuwsberichten. 19.1519.30 Een kwartiertje Bob Mallin en zijn guitaar. 19 3020.00 The Masqueraders. 20.3020.45 Nederlandse koren. 20.4521.45 Radio Philharmonisch orkest o.l.v. Albert van Raalte. 21-4522.15 Als meisjes dromen. 22.1522.30 Mens en maatschappij. 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.1523.30 Avondwijding door ds. E. H. Blauwendraad, Ned. Herv. pred. te Baarn. Hilversum II, 415 M.: 18.0118.30 Nieuwsberichten. 18.5019.00 Voor je slapen gaat. 19.00—19.30 Recital, Willy Busch, viool; Isja Rossican, piano. *9-0120.45 De werkende vrouw wint de vrede. Spreekster Joop Reijntjes. zO.4521.00 David Rose, the Inkspots en Wayne King brengen een „Sweet"-programma. 21.1521.45 Joop Walvis- orgel. 4522.00 Avondwijding (R.K.). 22.0122.15 Nieuwsberichten en post scriptum. 22.1522.58 „Heet van de naald", een programma van oude en nieuwe bekenden. radio woensdag u octobjer. „"ilv_ersum i 301 m. 7.20 Nieuwsberichten. 4.00 Ochtendwijding door pater W. la Haye. O.S.Gr. s ->ï ï'2® Nieuwsberichten. In rul Lichte orkesfwerken. 10 45 Muziek bij de arbeid. 3 H-15 „De zonnebloem" radiozieken- U t»_bezoek. lijo Kookpraatje door den heer 12 j- P. J. Kers. 12 Jj.30 Joop Walvis, orgel. 13.00—iw £°°P Walvis, orgel. 13-20 Nieuwsberichten. Eisch: hogere rantsoenen. In de vissershaven te IJmuiden liggen momenteel bijna twintig trei- lers, d.i. de gehele in Nederland aan wezige treiler-vloot, welker opva renden niet bereid zijn naar zee te gaan, zolang de rantsoenen niet worden verhoogd. In een Zaterdag middag drukbezochte vergadering, die was belegd op initiatief van De Eenheidsvakcentrale, werden de aanwezigen in kennis gesteld van het resultaat van een bezoek der af gevaardigden naar Den Haag. Dit resultaat was echter zeer negatief, want de regering heeft verklaard, dat zij dan eerst besprekingen wil houden, wanneer de schepen weer uit varen. Verstrekking van koffie en thee is in het vooruitzicht ge steld, maar extra tabak of sigaretten zullen niet worden verstrekt. De leiding der vergadering deelde mede, dat men wil trachten ook de vissers van Katwijk en Schevenin- gen bij het conflict te betrekken. Het bestuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders zou een vergadering beleggen met de schip pers en met de Katwijkse en Sche- veningse opvarenden die groten deels buiten het conflict staan en ook weinig neiging vertonen daarbij betrokken te worden. Nederlandse het dek van vrouwen schrobben de „Merak". Nederlandse vrouwen, die in Mel- bourne wonen, schrobben de dekken van het stoomschip „Merak", dat ten gevolge van de staking der Indonesiërs niet kan uitvaren .Zij koken ook het eten voor de officieren in de kombuis en houden hun hutten schoon. Zij heb ben een werkschema opgesteld, dat om half tien des morgens aanvangt en loopt tot een tijd, die de vrouwen ge legenheid geeft haar kinderen van school te halen. Tot deze vrouwelijke dekknechts behoren ook mevrouw Kos ter, de echtgenote van Schout bij Nacht Koster van de Koninklijke Ne derlandse marine en mevrouw D. E. van Huys, echtgenote van den raads man bij de Nederlandse legatie. Vervroegd vertrek van enige troepentransporten, Klaarblijkelijk hebben oproepen tot manschappen van infanteriebataljons, die met verlof waren en wien werd verzocht zich ten spoedigste te melden, hier en daar enige ongerustheid doen ontstaan. Van de zijde van het ministerie van Oor log verzekert men ons, dat hiervoor geen enkele reden bestaat. Er is slechts sprake van een vervroegd vertrek van enige troepentransporten, welk vertrek reeds weken geleden was voorbereid, doch cïoor wijzigingen in de verschepingsplannen, kon worden bespoedigd. Een delegatie van het Amerikaanse Congress of Insu trial Organlsations is te Moskou ontvangen. Het parlement van de Amerikaanse republiek Panama heeft de regering ge machtigd de diplomatieke en handelsbe trekkingen met Argentinië te verbreken. De Amerikaanse senator Pepper Is per vliegtuig in Ankara aangekomen. - op order van Mac Arthur zal na 26 Oct. a.s. een drastische beperking van het aantal Japanse nieuwsbladen worden doorgevoerd, terwijl qe erkende oorlogs correspondent vanaf die datum als civiele correspondenten beschouwd zullen wor den. 86 buitenlandse correspondenten zul len in Japan mogen blijven. en Parijs is niet meer... De atoombom zal niet lang meer geheim blijven. De Franse phycisus Paul Rivet heeft verklaard, dat het geheim van de atoombom binnen 6 maanden ook in 't bezit zal zijn van Rusland en Frank rijk. Hij deelde mede, dat de Russen een groep Duitse onderzoekers op een Deens eiland hadden gevangen genomen en naar Rusland hadden gevoerd. Deze onderzoekers stonden aan de voor avond van de succesrijke voltooiing hunner onderzoekingen naar de atoom bom. AI hun aantekeningen en hun ganse uitrusting en installatie zijn daarbij in Russische handen gevallen. Rivet voegde hieraan toe, dat het we tenschappelijk procédé reeds gevon den was voor het construeren van een atoombom, welks effect het60-voudige is van de bom, die tegen Japan ge bruikt is. Vier dergelijke bommen zou den voldoende zijn om geheel Parijs te vernietigen, zo zeide hij. invloed zal zijn op de houding van arbeiders van de West-Indiahaven. De arbeiders van de Royalhaven zullen vergaderen. Het is waarschijnlijk, dat de Tilbury-arbeiders besloten hebben weer aan het werk te gaan. De havenarbeiders van de Clyde be sloten te Glasgow te blijven staken. Acht dagen geleden legden 4000 man nen het werk langs de Clyde neer. Na een vergadering van drie uur besloten 2500 arbeiders te blijven staken. Ookde staking in Amerika loopt ten einde. Volgens de mening van den.rijksbe middelaar der Ver. Staten, John Burke, loopt de havenstaking in de Ver. Sta- nu spoedig ten einde. Burke heeft ge meld, dat thans 4000 stakers het werk hervat hebben. Alles wijst er op, dat de havensta king te Londen vandaag vrijwel zal eindigen. De arbeiders van de Lon- don- en Millwall-havens zullen vrijwel zeker aan het werk gaan, hetgeen van mee zou brengen, die de over- I - -1...nnrKATOD' Wie wordt de opvolger van Stalin? Een redacteur-verslaggever van de Daily Express Alaric Jacob. vraagt zich af, wie St .'in te zijner tijd zal opvol gen. Hij geeft zelf het antwoord door te zeggen, dat volgens sommigen de man, die op het ogenblik Stalins werk zaamheden heeft overgenomen, ook later Stalins taak te vervullen zal krij gen. Stalin is met vacantie in Georgië- Jacob meent, dat een weinig bekend man met een puntbaardje, rood haar en zomersproeten, genaamd Nikolaj Boel- ganin, thans tijdelijk Stalins plaats in neemt. Hij gelooft verder, dat.'wanneer Stalin tenslotte gaat vertrekken, aan vankelijk een comité de Sowjetunie zal regeren en wel de verdedigingsraad, be staande uit Beria, Mikojan, Kagano- wietsj en Worosjilof. Een marineofficier van de voormalige Japanse staf heeft een correspondent van Reuter. Details onthuld van een plan van Hitier om met Eva Braun naar Japan te ontkomen. Hitier had Japan beloofd, dat hij, indien Japan hem bij dit voornemen behulpzaam wilde zijn, winning zouden waarborgen Hij zou Japan behulpzaam zijn bij organisatie van Europa, natuurlijk na dat Amerika en Australië veroverd zou den zijn. Het kwam zelfs zover, dat toen Hitier ook in Duitsland niemand meer vertrouwde, hij een Japanse onderzeeer uitnodigde hem uit Duitsland te ontvoe ren, maar de onderzeeër, die de 5de Maart uit Yokohama vertrok met een voorraad voor 90 dagen aan boord, is nimmer in Hamburg aangekomen. Het is nog onbekend, wat er mee gebeurd is. BORMS TER DOOD VEROORDEELD. De Vlaamse activist, dr. August Borm's, is Maandag door de Brusselse krijgsraad ter dood veroordeeld. Mac Arthur over algehele wapening van Japan. ont- Generaal Mac Arthur heeft voor de radio een lange redevoering uitgespro ken ter gelegenheid van de volledige militaire en maritieme ontwapening van Japan. Terwijl hij een beroep deed op het oordeel van de wereld, vroeg hij om tijd en geduld voor zijn taak. die hij beschreef als meer evolutionair dan revolutionair. Hij verklaarde: „Er is in de geschiedenis geen voorbeeld van de ontwapening van een overwon nen volk, welke zo vredelievend en scel doorgevoerd werd. Japan is in geen enkel opzicht een wereidmogend heid meer. Zjjn weg in de toekomst, indien het wil voortbestaan, ligt in de vrede. Wijzende op het feit, dat 7 millioen mensen de wapens neer legden zonder dat de overwinnaar e»n schot hoefde te lossen en zonder dat een enkele druppel bloed verloren ging, zeide Mac Arthur dat de bezet ting van Japan „een voorbeeld voor de overwinnende legers aller tijden" was Mac Arthur vervolgde: „Niets heeft meer indruk gemaakt op de Ja panse geestesgesteldheid De Japan ners zien voor het eerst hoe de vrije volken leven. Nieuwe denkbeelden zijn op deze wijze in hun geest gegrift. De revolutie, of juister gezegd de evolu tie, die hun de vrijheid van den gewo- Indiëvaarders groeten het vaderland. Een detachement onder leiding van majoor Steenhouwer heeft het volgende telegram aan het vaderland gericht: Op weg naar het Verre Oosten laten alle officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen van de eerste, tweede, derde en vierde compagnie gezags- bataillons, de eerste en tweede compagnie luchtstrijdkrachten en de cadetten van het Indische leger, die allen gelegerd geweest zijn in het Transit Kamp Wood- farm in Engeland, hun familieleden en vrienden bij het passeren van Port Said hartelijk groeten. Zij verkeren allen in goede gezondheid en zijn bereid iets groots te ver richter nen mens zal geven, is begonnen. Zij zal heel wat tijd in beslag nemen en veel geduld vergen. Tot slot wees Mac Arthur erop, dat de verovering van Japan „een zeer goede les voor de toekomst' zou zijn, d.w.z.: macht berust op de samenwer king der strijdkrachten", den drie- dimensionaire oorlog". „De overwinning is aan hen, die in eendracht samenwerken". Reuters bijzondere correspondent te Lausanne meldt, dat in deze Zwitserse stad uit Spanje is aangekomen de mil- lionnair en fabrikant Jose Maria Oriol, de persoonlijke agezant van generaal Franco voor het voeren van onderhand, delingen met den Spaanschen troon pretendent Don Juan voor herstel van de Spaanse monarchie. Spaanse kringen, diemet Oriol in nauw contact staan, hebben over de hervatting van deze besprekingen ver- k'aard, dat Franco voldoende patriot is om te willen aftreden en zich ter wille van zijn land op het Juiste ogenblik terug te trekken, teneinde een „vreed zame evolutie" van de Spaanse aange- egenheden mogelijk te maken. De alge mene indruk in Spaanse monarchis tische kringen te Lausanne is echter, dat Franco nog steeds tracht voor zich zelf een machtspositie te verwerven onder de monarchie, hoewel Don Juan herhaaldelijk verklaard heeft, met den caudillo niet te v-Men samenwerken, en evenmin bereid is, uit diens handen de troon te ontvangen. Over Franco's positie onder een her stelde monarchie is hier tot dusver nog geen accoord bereikt, Oriel zou Woens dag weer naar Spanje willen terugkeren, doch in de naaste toekomst opnieuw r.aar Lausanne komen om verdere on derhandelingen te voeren.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3