STADSNIEUWS Verstekelingen Mariniers marcheren Twee lezingen over Michel Angelo Predikbeurten Wat brengt de Radio Helder—Texel en Watervogels—H.R.C. OVERZICHT Nederland België HRC.-Nieuws Hermes-Nieuws Nieuws in 't kort. De Cineac verdwijnt, de Witte verschijnt! Lucior ei emergo! Meer vlees Zondagsoverdenking Zij kwamen na jaren uit Brabant Weerom.... Onze mariniers kwamen ook weerom, niet uit Brabant, niet met vliegende vaandels, maar wel met slaande trom en vrolijke dwarsfluitklanken. Gistermiddag marcheerde ean déta- chement mariniers door onze straten. Tamboers en pijpers voorop, als voor heen, en toch anders. Ze dragen andere uniformen, die eerst nog in ons stadsbeeld moeten in burgeren. De vorige week vroeg ons tenminste een dame: ,,Wat zijn dat toch voor jongens, met die groene pakjes aan?" Enfin, dat inburgeren is een kwestie van tijd. Laat ze eerst maaj eens een keer of wat, net als gisteren, kranig door de stad marcheren. Het zien voorbijmarcheren van deze troep mariniers deed ons Jutterhart goeo. We voelden het: het gaat weer komen. Het gepijnigde hart van deze marinestad begint weer te kloppen. Onze stad zal weer leven, als voorheen. Adeiborsten zullen weer het instituut bevolken, er zullen weer drommen Ne derlandse matrozen komen, en het zal bij dat ene troepje mariniers niet blij ven. Mariniers gingen voorbij. Jonge ke rels, vrijwillig, bereid hun leven in te zetten voor het vaderland. Méér dan vijf jaren misten we hen; een lange tijd, doch wat schijnt die ons bij het weerzien kort toe! De noorder kunstkring belegt een tweetal lezingen met lichtbeelden over Michel Angelo. De voordrachten wor den 25 October en 8 November as. ge houden in het v.m. militair tehuis aan de Ksnaalweg, aanvang 8 uur. Op de eerste avond zal het beeld houwwerk *n op de tweede het schil derwerk van den groten kunstenaar worden behandeld. Ds. Enklaar zal den toehoorder op deze kunstavonden na der brengen tot de grandioze schep pingen van Michel Angelo, een der grootste geniën, welke de mensheid heeft voortgebracht. Herinneringen aan reeds vroeger door ds. Enklaar gehouden lezingen over kunst, verwekken bij ons de verwach ting, dat deze avonden ons waar kunst genot en ware kunstwaardering zullen bieden. Voor verdere bizonderheden verwij zen wij naar de advertentie. ZONDAG Z1 OCTOBEK 1945. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nieuwe kerk 10 uur ds. Enklaar; Palingstraat 10 uur ds. Borghardt. Herst. Evang. Luth. Gem., Weezenstraab 10.30 uur, de Eerw. Heer K. Bervellng van A dam. Doops- gez. Gem., 10.S0 uur, ds. Kruldenburg. Chr Ger. Gemeente, Betfaelkerk, 10 uur, ds. Tollenaar. 5 uur ds. v. Twillertu Re. hobothkerk, 10 uur, ds. v. Twillert, 5 uur ds. Tollenaar. Chr. Geref. kerk, a. d. Steengracht, 10 u. vm. en 5 uur nm. de heer Rebel. Oud Ger. Gemeente; Hoog straat, 10 en 5 uur leesdienst. Oud-Kath. kerk, vm. 0.30 uur, H.Dlenst, past. H. J. Verhey. Evangelisatie. Vijzelstraat, 10 u. vm. en 7 u. nm. samenkomst, nm. 2.30 Zondagsschool; Woensdag nm. 7.45 uur Bijbelkring; Donderdag nm. 7.30 u. Vrou- wenkrans; Zaterdag nm. 7.30 uur Bid stond. Leger des Heils. Spoorgracht 35, 10 uur Heillgingsdienst, 3.30 uur Open luchtsamenkomst naast het distributie- bureau, 7.30 uur Verlossingssamenkomst; Maandag 22 Oct., 2.15 uur, Dameskrans; Donderdag 25 Oct., 7.30 uur. Bidstond. Deze samenkomsten staan onder leiding van kapiteins H. Winter. GER, ZONDAGSSCHOOL. Men deelt ons mede, dat 22 Oct. a.s. de eerste ZojndagsschooLavond ge houden zal worden. BENOEMING. Zuster L. Butter, die als sociaal werkster verbonden was aan het ad viesbureau voor geslachtsziektenbe- strijding in het district den Helder, is in diezelfde functie benoemd in het district Haarlem. FIETSEN GESTOLEN. Bij d* politie werd aangifte gedaan, Van het «telen van een tweetal fietsen. Donderdagmiddag heeft H.H. de Ko ningin het Corps Diplomatique officieel ten Paleize Noordeinde te Den Haag ontvangen. De Russische ambassadeur, de heer Valkov, verlaat na zijn eerste officiële bezoek aan H.M. de Koningin het Paleis. Foto: Thuring-P. ZATERDAG 20 OCTOBER. Hilversum I: 18.3019.00 Indonesische muziek. 19.0019.15 Nieuwsberichten. 20.3021.30 Revue. 23.00—23.15 Nieuwsberichten. Hilversum H: 14.0414.20 Tuinbouwpraatje. 15.4517.00 Symphonieconcert. 17.3018.00 Meisjeskoor. 18 308—19.30 Gevraagde platen. 21.4522.00 Avondwijding (r.k.) ZONDAG 21 OCTOBER. Hilversum I: 9.019.20 Nieuwsberichten. 10.30—12.00 Kerkdienst Ned. Herv. kerk te Naarden. 12.15—13.00 Teddy Brooks. 13.0013.20 Nieuwsberichten. 14.3016.30 Concertgebouworkest. 16 31—17.30 Kerkdienst. 19 1519.30 Sportuitslagen. 23.0023.15 Nieuwsberihten. Hilversum II. 9 0010.30 Hoogmis uit Helmond. 12.0112.30 Nieuwsberichten. 13.0013.45 Orkest Jack Louis. 16.3017.00 Amsterdams A Capella-koor. 18.0018.15 Nieuwsberichten. 20.0120.45 Radio Philharm. orkest. 21.4522.00 Avondwijding (prot.) 22.0122.45 Nieuwsberichten. Sporl voor Zondag De laaste wedstrijden voor de voor ronde van de KNVB-beker vinden Zondag plaats. Maar dat worden ook de belangrijkste, want nu valt pas de beslissing. Het wordt dus één der laat ste krachtmetingen voor de compe titie, die zoals bekend, op 4 November aanvangt. Helder is favoriet in deze bekerwed strijden en zal Zondag a.s. de kroon op het werk zetten door van Texel te win nen. Een gelijk spel is overigens al vol doende. De aanvang van deze wedstrijd is half elf wat in verband staat met de reis naar Texel terug. Watervogels is de enige ste club die nog een kleine kans heeft. Dan moet Helder verliezen en moeten de zwart jakken zelf van HRC winnen. En dat willen wij niet aannemen. Overigens zal de nederlaag van W. tegen HRC wel klein zijn. De aanvang is half drie. Wij hebben ,dus Zondag a.s. twee belang rijke wedstrijden en ditmaal niet op het zelfde uur. In de afd. van BKC valt Zondag ook de beslissing, althans dat is te verwach ten. De stand is n.1.: BKC 3 2 1 0 5 10—4 Succes 3 1 2 0 4 74 Schagen 3 1113 55 BKC ontvangt nu Schagen. Dat zal een pittig partijtje kunnen worden. Wij hou den het eerlijk gezegd op een gelijk spel, waarna Schagen uitgeschakeld is. Aangezien echter het doelgemiddelde meespreekt, zou Schagen alleen gebaat zijn met een grote overwinning. In dat geval echter moet Succes ook minstens 1 punt verspelen en dat dat tegen Wieringerwaard gebeuren zal, kun nen wij niet geloven. De kansen van Succes zijn dus nog wel aanwezig, maar zij doen er goed aan met flinke cijfers te winnen, want anders lopen zij BKC nog niet voorbij. Indeling West. Eerste klasse. District I: ADO, Ajax. DOS, EDO. Em ma, 't Gooi, Hermes DVS, RFC, Volewij- ckers, VSV en Xerxes. District II. Bi. Wit, DFC, DHC, DWS Feyenoord, Haarlem, HBS, Neptunus, Sparta, Stormvogels, VUC. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de data van de interlandwedstrijden tussen Nederland en België als volgt: 14 Apri België—Nederland en 5 Mei Nederland— België. Wij vragen ons echter af of de heren er rekening mee hebben gehou den dat 5 Mei onze nationale feestdag is. HOCKEY. Het eerste dames- en het eerste heren elftal zijn toevallig Zondag vrij. Voor de lagere elftallen raadplege men het Her- mes-nieuws. KORFBAL. Van KVH mochten wij voor a.s. Zon dag geen bericht ontvangen. Wel is ons bekend dat de korfballers Zondag J.l.f hun eerste competitie-wedstrijd verloren van Meo uit Amsterdam met 42. HANDBAL. Ook hier zijn de competities nog niet aangevangen. Wel kunnen wij medede len dat de heer Enklaar aangewezen is voor competitieleider van de noordelijke dames-afdeling. Watervogels I—HRC I. Het eerste is om half drie de gast van Watervogels. Het elftal Is als volgt: Carsjens; Bijl en Koster; De Werker, De Jong en Bakker; De Boer, Nieuw-,, stadt. De Vries, Heerts en Rijkers. Om 10 uur speelt HRC III tegen Oude sluis I om de Bevrijdingsbeker. Uitgebreid programma. A.s. Zondag zullen dan voor de eerste maal competitiewedstrijden mogelijk zijn. Jammer is het, dat zowel Her mes I (he- Ten), als Hermes I (dames) een vrije Zondag hebben, zodat uitsluitend de re serve-elftallen in het veld zullen treden. Het programma luidt als volgt: District Noord-Holland (beren): Afd. I: UVO I (Schagen)—Hermes H aanvang 10.30 uur. Afd. II: Hermes IIIAlliance IV (Haar lem), aanvang 15.30 uur. District Noord-Holland (dames): Afd. I: FIT UI (Amsterdam)—Hermes n (vertrek per trein om 9.25 uur). Afd. II: Hermes IIIStrawberries VI (Beverwijk), aanvang 2 uur. De wedstrijden zijn vastgesteld op het voormalige HRC A-térrein, dat op het moment echter nog in onbespeelbare toe stand verkeert. Waar blijft echter de uitvoering van het in de laatst gehou den vergadering van de Sporcommissie opgestelde schema? Weenen staat voor de afgrond. De voedselvoorziening is hoogst ernstig. Prinses Jyliana bezocht Tiel en de Bommelerwaard t- In totaal zijn thans 24.337 Nederlandse kinderen naar het buitenland gezonden. Den Helder legt zijn grote-stadsnei- gingen af: de Cineac, reeds zo volko men ingeburgerd, is verdwenen, maar daarvoor in de plaats zal de Witte Ijioscoop zijn werk hervatten, zal hij het Helderse bioscooppubliek weer als vroeger in staat stellen tweemaal per week zijn filmpje te „pikken". Wij weten, dat het nog moeilijk te een werkelijk goede film te vertonen; in dit opzicht is het zeker geen pretje bioscoop-xploitant te zijn, maar wij hebben het vertrouwen, dat Straks de filmmarkt betere waar te bieden heeft. Toch geloven wij, dat de Cineac zijn plicht zeer naar behoren vervuld heeft: in informatieve films van Frank Ca- pra hebben een groot publiek getrok ken en niet ten onrechte. Zeker, er liepen minder goede, en soms onbe langrijke rolprenten tussendoor, maar als bioscoop, waar men zich overtui gen kon, van hetgeen de geallieerden deden tot het winnen van deze oorlog, was de Cineac zijn plaats waard. De Witte begint met een film, welke zeker aftrek zal hebben, het door ons reeds verslagen „Fanfare", een echt- ouderwetse film, die den bezoeker een paar uur vrolijke verpozing bezorgt. Wij wensen de Witte een even tal rijk publiek toe als vroeger. Walcheren. Het gat in de dijk bij Veere, dat in- het begin 500 m. groot was, is Donderdag, ondanks die geweldige stroom, -gedicht. Thans biijit op geheel Walcheren nog één gat bij fort Rammekens te dichten. Daarna kan ook de laatste 2000 ha. grote polder droog gelegd wor den. Met groot enthousiasme heeft de be volking van Warschau het hart van den groten componist Chopin ingehaald. Volgens een nog niet bevestigd bericht zullen de Russen deelnemen aan de be. zetting van Tokio. De verbeterde vleespositie maakt het mogelijk het vleesrantsoen voor de vol gende week met 50 gram te verhogen, zo dat dit 150 gram zal bedragen. Het Centraal Distributiekantoor maakt in verband hiermede bekend, dat naast de in de bonnenlijst aangewezen vlees bonnen A. B. C, D 775 voor 100 gram vlees, eveneens zijn geldig verklaard de bonnen A, B, C en D 782 voor 50 gram vlees. Natuurlijk hebt u ook in onze krant gelezen van Klaas Bakker, den Texe laar, die tijdens de Duitse bezetting, ondergedoken in een harmonium, de reis maakte van Haarlem naar Den Helder en vandaar met de Texelse boot als blinde passagier meereisde naar zijn ouderlijke woning Het was een kranig stukje, een moedige daad, voor al omdat er ook Duitsers aan boord waren. Onze bewondering voor de ver stekeling van de Texelse boot. Wij hadden het hem niet nagedaan. Toch is Klaas Bakker niet de enige verstekeling. Wie zijn ogen de kost geeft, ziet er véél meer. Heel ons men selijk leven is er vol van. Laat mij maar enkele exemplaren geven. Daar was een man, een stevige ro- buste figuur. Zijn verschijning was één brok gezondheid. Als men een gepaste naam aan hem zöu geven, zou het zijn: Hollands welvaren! Wij zagen hem enige jaren niet. Tot wij hem onver wachts,.op onze weg tegen kwamen. Hoe kwam dat zo? Hoe was die sterke man zo'n wrak geworden? In dat ster ke lichaam verborg zich een versteke ling. Er reisde een verborgen kwaal met hem mede en die deed het hem. Daar was een zelf-mode zakenman. Zijn gehele optreden stond in het teken van business. Had hij bij het begin een klein zaakje in een achterbuurt 't breidde zich uit, dank zij zijn energie, van locaal tot provinciaal, van pro vinciaal tot nationaal, ja bijna tot. in ternationaal. F.n toch ging die pracht zaak er aan. Op een dag lazen wij zijn faillissement in de 'krant, 't Werd: Sr.elle afloop als der wateren! Hoe kwam dat nu toch? Er was een verstekeling aan boord, een over-het- hoofd-geziene-fout in het systeem. Een verborgen passagier. Daar woonde ergens een, gelukkig echtpaar- Ze leken echt voor elkaar geschapen. Niet alleen in de witte broodsweken maar zelfs na hun eerste lustrum scheen het zonnetje der liefde nog stralend. Tot opeens het gefluis terd werd: „Die twee zijn van elkaa af. Ze zijn gescheiden!" Het was a een donderslag bjj heldere heme Hoe was dat nu mogelijk? lederen" dacht, dat die twee gelukkig niet kaar waren. „n Het was de verstekeling, die in "u huwelijksbootje meevoer en t?n slo voor de dag kwam en hun van elsa deed gaan. Daar zitten in de gevangenissen mensen, die wanneer men hen zou gen: „Hoe komt u hier?" U ee" te verhaal geven waarvan de quintee- luidt: „Het was de verstekeling je geheime lust. een veronachtza zwakheid was de oorzaak, dat ze ten en in de cel terecht ^.l,men.„(,ral Ja die verstekelingen zijn er o in ons rijk geschakeerde niense"' pje En de kapitein van het levenss ontdekte hem, toen 't te laat w dragen wij allen een verstekeling. blinde passagier met ons mee. - hart. dat altijd het kwade wil ]iog Kwamen wij van die vers' onz0 maar af! Maar hij reist mee va„ laatste ademtocht en laat zich .«griel ons levensscheepje èf-praen met e„ mooie theoriën over zelf-cu „n- auto-suggestie. Daar moet moeten ders aan te pas komen. Wu j,et Jezus aan boord nemen. A's de stuur houdt, dan is de vaart zc)cer koers vast. de haven des beho - jje in het zicht. Eens komen wu J verstekeling af, want °P h®* eeuwigheid zet hij geen voe' zU1ien Aan de kusten der ecl"Y®?„5!ei v°°' wij verheugd zeggen: ..VaarL" eeuwig vaarwel, mijn verstek

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2