HELDERSCHE COURANT België, land van belofte HET VRAAGSTUK INDONESIË Vrijheid voor Indië NIEUWSBLAD VOOR 0^1 HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Er is van alles ie koop, maar... iegen hoge prijzen RIJKE ARMOEDE Attlee zou zich scharen aan de zijde van hei Nederlandse imperialisme Mohammed Hatta over de Hef weerbericht verklaring van Attiee. De troebelen op Midden-Java NIEUW MINISTERIE IN REGERING SOEKARNO Nederlandse troepen op Java Vliegveld Waalhaven AMERIKAANSE ONDERSCHEIDING VOOR PRINS BERNHARD MAANDAG a OCTOBER 1945. «e Jaargang No. 567. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60, Postabonnementen t 3.00 „Uw land is een mooi land", verzeker de ons de vertegenwoordiger van het Belgische Nieuwsbureau „Belga". De man zat vier maanden in Holland en had er zijn hart aan verpand. Ah. die blinkende ramen van uw huizen, dat rijke van de inrichting van uw woningen, dat vinden we in België niet. Wij hebben vensterglas inplaats van spiegelglas. Bij U glanst en blinkt ieder huis". We reden door de buitenwijken van Rotterdam, toen de Belga-man zich zo enthousiast over ons land uitliet en hij stadscentrum wijken in het donker, wijken waar schaars hier en daar een lamp brandt, waar je zoekend je weg moet gaan. En 's avonds, na 10 uur half elf is de stad dood, dan schuift er nog een enke le nachtvlinder, aan de arm van een Amerikaan of Tommy langs de boule vard, de tram brengt de laatste bezoe kers uit bioscoop of café naar huis, maar het leven is weg. België lijkt in sommige opzichten ver der op de weg van herstel dan Neder land, maar of dit werkelijkheid is, zal j de toekomst moeten uitmaken, In een slotartikel zullen we nog een en ander van dit vriendelijke land ver wees op de ruime, lichte woningen, die j tellen, dat zo nauw verwant is aan ons eigen land, door zijn taal en door de gewoonten van zijn bevolking. Ja, Holland is een rijk land, of moeten Rotterdam omzomen. we zeggen, was een rijk land. Onze huizen en onze wegen getuigen ervan. Als je met de bus over „kinderhoofdjes" rijdt, dan weet je. dat je Holland achter de rug hebt en dat je aangeland bent in hetland der belofte. België is de trekpleister voor menig Hollander en als je er niet zo moeilijk son komen, dan zouden zeker duizenden Nederlanders eens een kijkje over de grenzen nemen, ook al heeft de Belgische shag geen beste naam. België is.... het land van de rijke armoede. Je kan er alles kopen. Gebakjes, zo veel je wilt, en zonder bon, maar voor vijftig cents per stuk. De dames kunnen er een japonnetje kopen, een snoezig ding, maar.... voor 120 tot 140 gulden. Een paar schoenen, zonder bon, je ziet ze in rijke étalages uitgestald, maarvan 60 tot 100 gulden. Bon bons. zoveel u wilt, 1 gulden per ons, koffie met suiker, een likeurtje of een borreltje. Etalages kinderspeelgoed als etn vooroorlogse Sinterklaas-uitstalling, maar prijzen om van om te rollen, 25 gulden voor een pop, zes zeven gulden voor een pistooltie, een tientje voor een flesje eau de cologne. Voor wie geld heeft, maar wie heeft dat tegenwoordig nog. is België een land van vele mogelijkheden. Maar wie geen geld heeft en dat zijn we practisch allemaal, voor die is België een land vol heerlijkheden, maar die onbereikbaar zijn. België heeft de schijn mee, maar in wezen is het er zeker niet beter dan bij ons. Of het moet de verlichting en het gas zijn, waarvan de Belgen weer volop profiteren, terwijl het voor ons nog mondjesmaat is. Maar daarvoor is Bel gië dan ook ruim een half jaar vroeger bevrijd dan wij en daarvoor heeft Bel gië dan ook heel wat minder van de oor log geleden dan Nederland. Het is anders wel een prettige erva ring, als je in een stadscentrum van Antwerpen of in dat van Brussel weer eens op z'n ouderwets de verlichting ziet branden. Een zee van licht. En niet ïlleen op de brede boulevards, maar het stroomt ook van de amusementspaleizen, waaraan België zo rijk is. Het straalt overdadig vanuit de winkels. Maar laat U daardoor, nu ook weer niet bedriegen, Want wie verder kijkt, vindt buiten het B. Han van Meegeren, wiens levende „Vermeer", voorstellende „Christus in de Tempel" is gereed gekomen. Foto: v. Bennekom-P. In ons no. van morgen gaan wij nader op dit onder werp in. (Red.) ENIGE REGEN. Meest zwaar bewolkt met vooral in. de ochtend enige regen. Matige Zuidwesten wind. Iets minder zacht. Naar Reuter uit Batavia meldt heeft Hatta verklaard: „De verklaring van Attlee in het Engelse Lagerhuis van Woensdag, verandert in feite niets aan de situatie: „Over de gevraagde erken ning door de verenigde volken zei Hatta, dat die in beduidende mate het afvoeren van geallieërde krijgsge vangenen en geïnterneerden zou be spoedigen. „Elke poging om het Ne derlandse gezag weer te vestigen, zou slechts leiden tot verdere botsingen".. De Merdeka valt verder de speech van Attlee nog aan met de bewoor ding: „Attlee schaart zich hiermee aan de zijde van het Nederlandse impe rialisme". Een zeer betrouwbare ooggetuige die zo juist in Batavia is aangekomen, na zijn ontsnapping uit het Pekalongan district, verhaalt dat moordpartijen daar aan de gang zijn onder alle In- do-Europeanen, die in de kleinere ge meenten wonen. Benden als die van den „roden stier" vermoorden hun slachtoffers me' messen. Zij zoeken speciaal naar diegenen, die betrek kingen hebben in de Nederlands-Indi sche legermacht of die hun opleiding hebben genoten aan Europese scho len. In de grotere gemeenten zoals Pe kalongan werden de Indo-Europeanen in de gevangenissen gedreven onder de bedreiging dat zij gedood zouden wor den, als de Nederlandse soldaten kwa men. De „Merdeka" meldt dat de republi keinse regering heeft besloten tot de instelling van een ministerie van „bin nenlandse veiligheid". Minister ad in- trim van dit departement is Moehamed Soeljodikoesoemo. Chef staf is majoor Oerip Soemohardjo, die vroeger als majoor van het K. N. I. L. commandant was van het garnizoen te Poerworedjo. Associated Press meldde op 18 Octo;- ber uit Batavia dat weer 700 man Ne derlandse troepen daar zijn gearri veerd, hetgeen het totale aantal Ne derlandse troepen op Java op 5000 brengt. (Van onzen R'damsen corr.) Het Rotterdamse vliegveld Waalhaven is dusdanig vernield, dat het vermoedelijk niet meer hersceld zal worden. Br bestaat evenwel te Rotterdam toch een dringende behoefte aan een vliegveld. Op het ogen blik behelpt men zich met een grasterrein aan de Gordelweg. Men is evenwel doen de, om althans Waalhaven weer enigszins bruikbaar te maken, zodat Rotterdam over enige maanden in het net van de Regeringsvliegdienst zal kunnen worden opgenomen. Tevens zijn er plannen in voorbereiding om ergens in de omgeving van Rotter dam de plaats staat nog niet vast een nieuw vliegveld aan te leggen. Tijdens de openingsplechtigheid van de gemeenschappelijke R. A. F. U. S. A. F -tentoonstelling in de Bij enkorf te Amsterdam heeft luitenant- generaal John K. Cannon. bevelvoe rend generaal van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, medege deeld, dat aan Z. K. H. Prins Bernhard is toegekend de onderscheiding „Se nior Officers' Wings" van de Ameri kaanse luchtmacht, uit erkentelijkheid voor zijn verdiensten voor de geal lieërde zaak en zijn verrichtingen als vlieger. Het zilveren embleem zal den Prins later worden overhandigd. Dit is de eerste keer, dat de „Senior Officiers' Wings" zijn toegekend aan een vlieger, die zijn opleiding niet in Amrika heeft genoten. Het embleem, dat door de Amerikaanse vliegofficie- ren op hoge prijs wordt gesteld, wordt alleen toegekend aan vliegers, die ten minste 1500 uur in de lucht zijn geweest. Generaal Cannon verklaarde nog. dat Prins Bernhard ter voldoening aan de vereisten voor deze onderscheiding de laatste types der Amerikaanse oorlogstoesteLlen had gevlogen. De toestand, zoals die zich in Indië ontwikkelt, baart de regering véél zorg. Dit acute vraagstuk is niet zo een voudig op te lossen ais velen wel me nen. De revolutionnaire pers schreeuwt: „trek uw handen van Indië terug. Geef het de zelfstandigheid, waarop het recht heeft. Herstel het onrecht van eeuwen", en dergelijke leuzen, meer. Men heeft zelfs moed gehad om een vergelijking te maken tussen ons bestuur in Indië en de Duitse be zetting van ons land. Zoals wij de Duitse bezetting zouden hebben ge voeld en verfoeid, zo zou Indië het Nederlandse bestuur hebben gevoeld en verfoeid. Wie de zaak Holland-Indië echter zo durft voorstellen, geeft blijk van een hopeloze oppervlakkigheid, want zo ligt de zaak niet. Wij hebben de laatste maanden nogal eens het Indische vraagstuk in onze krant behandeld. Deskundigen hebben zich uitgesproken over de verhouding Indië-Nederland en hebben gewezen op de grote betekenis van dit koloniaal bezit en op de wenselijkheid om In dië, na beëindiging van de oorlog, een grote mate van zelfstandigheid te ge ven. Trouwens onze Koningin heeft zich daarover op klare wijze uitge sproken. Nederland zonder Indië valt terug tot een tiende erangs mogendheid, zo zei eens ean deskundige. Nederland gaat een toekomst van grote armoede tege moet, als het Indië zou verliezen. Mag dit echter het motief zijn om Indië ten koste van alles vast te hou den? Wij geloven van niet. Wanneer het vasthouden van Indië alleen een materiële grond had, zouden we het recht daartoe niet hebben. Maar als Nederland Indië vasthoudt dan is dit ook voor Indië zelf. Want zonder over drijving mogen we zeggen, dat Neder land zonder Indië een donkere toe komst tegemoet gaat, maar evenzeer, dat Indië zonder Nederland, verloren is. De objectieve mening van hen, die Indië kennen, uit jarenlange ervaring, is, dat Indië niet klaar is voor zelfbe stuur. De onderlinge verdeeldheid is te groot. Het zou voor het Indischs volk een vloek worden, wanneer het gezag van Nederland verloren ging. Strijd en verdrukking zouden er het gevolg van zijn. Vrijheid voor Indië. dat is het ideaal, dat ieder, die Indië lief heeft, zich voor ogen stelt, maar vrijheid onder super visie van bekwame Nederlanders. Ne derland heeft een historisch recht ge kregen in Indië. Het heeft ontzagge lijk véél gedaan, ten zegen van Indië. Op het gebied van onderwijs en hy giëne, de medische verzorging, de gees telijke verheffing. Prachtige verkeers wegen doorsnijden Java. Havens zijn aangelegd. Vliegvelden geven 'n snelle verbinding naar alle delen van de we reld. Nderland als koloniserende mogend heid is altijd ten voorbeeld geweest aan andere koloniserende mogendhe den. En Nederland heeft bij dit alles niet in de eerste plaats gedacht aan eigen voordeel, maar het heeft dit ge daan in het belang van het land en het volk. waarover het de leiding, itt een geschiedenis van enige eeuwen, verkregen had. Natuurlijk zijn er véél zwarte bladzijden ook in dit boek der historie geschreven. Maar dat is dan ook inderdaad historie en een breuk, nü. zou alléén voor beide delen van het regering wijsheid en tact ontvangt om éne rijk, funest zijn. Het is van harte te hopen, dat onze dit uiterst moeilijke vraagstuk, zowel voor Indië als voor Nederland, tot e^jj bevredigende oplossing te brengan. B.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1