HELDERSCHE COURANT Amsterdamsche haven voor 2/3 in bedrijf Indonesische Leiders verklaren zich bereid - met Nederland te onderhandelen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van de 220 weer 45 kranen in gebruik Een Koninklijk voorbeeld DE VIERDAAGSE A!s onmiddellijk resultaat van de twee dagen geleden tussen Soekarno en den politieken adviseur van het Engelse Ministerie van Buitenlandse Zaken, Maberley Denning, gevoerde bespreking, geeft een verklaring namens de „Indonesische Regering" van Ir, Soekarno uitdrukking aan de bereidheid van de Indonesische Leiders om alle belanghebbenden te ontmoeten (to meet any party) om de toekomst van Indonesië te bespreken- Deze besüssing betekent een aanzien ijke verande ring in de houding der Indonesische nationalisten ten aanzien van een bespreking met Neder andse autoriteiten, die zij tot dusverre hebben geweigerd te ontmoeten, be halve onder auspiciën van geallieerde autoriteiten. Geen huurverhoging! De aflevering van biscuit vertraagd Het weerbericht Eervol ontslag Jhr. v. Starkenborgh De liquidatie van het M.G. Robert Ley pleegt zelfmoord Nog geen antwoord van Stalin Troepenbewegingen bij Iraanse grens VRIJDAG M OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 571. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR i J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen 1 3.00 In de Amsterdamse haven heerst thans weer een levendige bedrijvigheid, weliswaar niet te vergelijken met die van vroeger dagen, maar die desniettemin een reusachtige vooruitgang betekent, wanneer men zich het beeld van trooste loze verlatenheid en vernietiging van enkele maanden geleden in herinnering roept. Aan het herstel van de haven wordt hard gewerkt. Naar ir. C. J. Tuyn, hoofdingenieur der gemeentelijke havenwerken, mededeelde, is op het ogenblik reeds twee derde van de haven in bedrijf. De opruimingswerkzaamheden maken gestadig voortgang. Toch zal het nog twee jaar duren voor alle sporen van het Duitse geweld zullen zijn verdwenen. Reeds in bezettingstijd werd de orga nisatie van het herstel van de haven voorbereid en werd de stichting ,,We- ham" (wederopbouw haven Amsterdam) in het leven geroepen. Toen de bevrij ding kwam, had men dan ook een tot in finesses uitgewerkt plan gereed. Zeer vernuftig is men tewerk gegaan bij het herstel van de doorvaart in het Noordzeekanaal tussen Hembrug en petroleumhaven, waar de Duitsers twee casco's hadden laten zinken om de Oostelijke haventoegang te blokkeren. Aangezien het verwijderen daarvan te veel tijd in beslag zou nemen, heeft men het kanaal ter plaatse verbreed door een inham te maken in de Noor delijke oever, hetgeen gemakkelijk kon, aangezien zich daar een stortplaats voor tagger bevond. Zodoende kwam. een vaargeul vrij van 60 meter breedte en 30 voet diepte, zodat grote schepen zelfs zonder sleepboothulp, gemakkelijk kunnen passeren. De Engelse marine is bezig met de berging van het 9000 ton grote casco van een pasgebouwd Duits schip, dat men tracht te behouden. De vernielde kranen zijn grotendeels opgeruimd. In totaal zijn er thans weer 45 in gebruik, tegen voor de oorlog 220. Voorts is de helft van de gezonken shepen meest binnenvaartuigen gelicht, namelijk veertig stuks, alle boeien zijn weer naar de oppervlakte gebracht. Tegen 15 No vember zal men gereed zijn met het her stel van alle vernielde of beschadigde loodsen. In de petroleumhaven zijn enige tanks hersteld, zodat er in be scheiden mate kan worden gelost. Ook de Bataafse Petroleum Maatschappij be schikt nog over enkele grote tanks, die eveneens in bedrijf zijn. De steenkolen handel maatschappij zal binnenkort weer over een laadbrug beschikken met een capaciteit van 60.000 ton kolen. De oude houthaven, die geheel intact is. kan weer worden bereikt. Er worden reeds vele houtboten gelost. Binnenkort zal er ook houtaanvoer uit Afrika zijn. De Oostelijke ingang van het Noord- Hollands Kanaal is nog geblokkeerd, maar de scheepvaart kan normaal ge schieden via de Westelijke ingang. De Nederlandse Dokmaatschappij is weer in vol bedrijf. De drie droogdokken, waaronder een van 30.000 ton, zijn her steld. Bij de Nederlandse Scheepsbouw maatschappij zijn nu drie kranen in werking. Er worden diverse kleine or ders uitgevoerd. i De Amsterdamse Droogdokmaatschap- Pij is intact, behalve het grote drij vende dok van 25.000 ton, dat de Duit sers met een Italiaans schip lieten zin ken. Men tracht het dok zoveel mogelijk te behouden. In het Oostelijk haven gebied, nog steeds het belangrijkste deel Met het oog op die zuinigheid, die betracht moet worden ten aanzien van warmte en het licht, heeft H.M. de Koningin besloten gedurende de wintermaanden af te zien van ont vangsten, die het gebruik hiervan noodzakelijk zouden maken. De Koningin heeft haar omgeving ver zocht evenzo te handelen. van de haven, is 9'/t km kade te ge bruiken. De Duitsers vernielden er slechts 160-180 m bij wijze van proef en oliezen daarna alle kaden van de Coen- haven op. Het herstel daarvan zal ge ruime tijd vorderen. De toestand is als geheel genomen niet ongunstig. Indien men de nieuwe kranen had, zouden de kaden op volle vooroorlogse capaciteit kunnen werken. Volgend jaar weer In Nijmegen? Woensdagavond vergaderde het Nijmeegs actiecomité voor de vier daagse, dat bestaat uit vertegen woordigers van alle groepen der burgerij. Voor een volle zaal schetste majoor Breunese de sfeer van de wandelmarsen, die hij onafscheidelijk met Nijmegen verbonden noemde. De voorzitter van het comité, de heer G. B. Wijers, zeide dat heel Nijmegen als een man achter de vierdaagse staat en nu reeds voor bereidingen treft voor ontvangst, huisvesting enz. Medegedeeld werd, dat in de omliggende gemeenten sub- comité's zullen worden opgericht. Op de vergadering kwam een geest driftige stemming en een vastbe sloten wil, de vierdaagse in de vol- dende zomer te Nijmegen te laten doorgaan, tot uiting De laatste tijd deed het gerucht de ronde, dat een commissie gevormd zou zijn tot herziening van de woninghuren; huiseigenaren, die hun bezit de laatste jaren goed hebben laten onderhouden, zouden hun huren zelfs met 30 pet. mo gen verhogen, zo schrijft „Het Vrije Volk". Bij informatie ten departemente deel de men ons mede, dat dit gerucht uit de lucht gegrepen is. Herziening van de woninghuren is op het ogenblik niet aan de orde. Evenmin bestaan plannen, een herziening voor te bereiden. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het niet altijd mogelijk zal zijn, terstond de aangeboden bonnen voor biscuit ge honoreerd te krijgen. Betrachtin- van enig geduld van de zijde van hc publiek ten aanzien van het tijdsL van aflevering door den detaillist i gewenst. de eerste olie van overzee Te IJmuiden is aangekomen het Engelse s.s. „San Ubaldo" van Lon den, met de eerste olie, die per zee. schip voor. de Bataafse Petroleum Maatschappij ls aangevoerd. Stormachtige wind tussen Z-W. en W. Wisselende bewolking. Regen buien, aan de kust met kans op on weer. Vrij koud. Bij K. B. is aan Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië en zulks met dankbetuiging voor de vele sn gewichtige diensten door hem onder weergaloos moeilijke omstandighden den lande bewezen. In het radiopraatje „Op de brug" zal de minister-president prof. ir. W. Schermerhorn Vrijdagavond a.s. spre ken over „De liquidatie van het mi litair gezag". Robert Ley, de voormalige leider van Hitler's arbeidsfront, heeft heden te Neurenberg zelfmoord gepleegd. Volgens mededeling van kolonel Burton Andrews, die de leiding heeft van het toezicht in de gevange nis der oorlogsmisdadigers te Neu renberg, heeft Robert Ley zich Don derdagavond met een strook van een badhanddoek verhangen aan de stortpijp van de toiletspoelinrichting in zijn cel. President Truman heeft heden tijdens een persconferentie medegedeeld, dat hij nog geen antwoord van generallssi- mo Stalin had ontvangen op de brief die hij hem vorige week had gezonden. Truman had een week geleden ver klaard dat hij zich onmiddellijk met Moskou in verbinding had gesteld over de impasse die tijdens de conferentie te Londen ontstaan was. Volgens uit Tebris ontvangen be. richten, welke door welingelichte personen te Teheran worden beves tigd, hebben er bewegingen van Sov jet-troepen plaats in de buurt van de Iraanse grens, aldus Agence France Presse. EEN SUPER VLIEGENDE VESTING OP SCHIPHOL. Dezer dagen landde op het vliegveld Schiphol een der geweldige vliegende ves tingen, welke destijds de luchtaanvallen op Japan uitvoerden. Deze gebeurtenis is juist daarom zoo opmerkelijk, omdat het pas voor de tweede maal was, dat een van deze luchtreuzen in Europa landde. Foto: ANEFO'X-P. i

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1