HELDERSCHE COURANT Nederlanders bereid tot informeele besprekingen Proefvlucht naar Ned. Indië De verkiezingen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Indische probleem De Indonesiërs willen wel uil de impasse 600 000 p. schoenen per maand Spoorlijn naar Wieringen Vit de Pers: De mijnwerkers doen hun best Repatrieering van Nederlanders uit Indië ZATERDAG 27 OCTOBER 19M. 3e Jaargang No. 378, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen i 3.00 Volgens berichten uit Britse bron hebben de Nederlanders erin toegestemd, om informele besprekingen te houden met luit.-generaal Christison en een repu- blikeinsen afgevaardigde. De republikeinen zün thans van mening, dat het voor delig zou zjjn, als Soekarno zelf op deze eerste bijeenkomst de republikeinen vertegenwoordigde. Op de volgende besprekingen met de Nederlanders zou Soe karno dan worden vervangen door „een autoriteit der republikeinen, die voor de Nederlanders aanvaardbaar is". Over een en ander is echter nog geen beslis sing genomen. Dit zal geschieden op een tweede zoogenaamde kabinetszitting. Deze zal niet worden gehouden voordat de leden van het werkcomité zgn gehoord. Naar het einde van het conflict? Over de verklaring van Sjarifoedin, Soekarno's minister van voorlichting, die wij gisteren zonden, schrijft de „Times" hedenmorgen ondermeer het volgende: „Deze verklaring is een veel betekenende zet van de meer gematigde leiders (waaronder Soekarno, Hatta en Soebardjo) met betrekking tot een ont moeting met de Nederlanders en een bespreking van het gemeenschappelijk probleem. Amir Sjarifoedin heeft voor de oorlog gewerkt onder dr. van Mook op het departement van economische zaken en hij is de enige nationalistische minister met een goede anti-Japanse staat van dienst. Hij is voor de Neder landers aanvaardbaar en zou een be langrijk aandeel kunnen vervullen bij de toenadering". De „Times" schrijft, dat de Indone sische ministers van oordeel zijn, dat de Britten in het geschil meer aan de kant der Nederlanders staan en de Amerikanen onpartijdiger zijn. De pro minente Amerikaan is hier Walter A. Foote, de onlangs aangekomen consul- generaal te Batavia. De hogere Neder landse officieren zijn niet voor de zoo genaamde bemiddeling oftewel informele samenkomsten tussen Indonesiërs en Engelsen of Indonesiërs en Amerikanen. Zij vinden namelijk, dat het geschil slechts tussen nationalisten en Neder landers bestaat. Het kan zijn, dat deze bemiddeling door de gematigde Indo nesiërs wordt begunstigd, om er hun figuur mee te redden, gezien de huidige impasse. „Britten en Amerikanen", vervolgt het blad, „staan steeds klaar om te helpen tot een overeenkomst te geraken, al is I*et maar om te zorgen voor thee en koekjes, doch indien de Nederlanders en de Indonesiërs het zonder hulp van bui ten eens kunnen worden, dan kan dit alleen maar duurzamer zijn. Onder de gematigde Indonesiërs, Nederlanders en Engelsen heerst de mening, dat de im passe thans lang genoeg heeft geduurd en dat de verklaring van Sjarifoedin een welkome stap van de Indonesiërs betekent op de weg tot beëindiging hier van", aldus de „Times". Met ingang van Januari Van Januari af zullen er 600.000 paar schoenen per maand gemaakt worden, waarvan er ongeveer 500.000 in de distributie komen, zo meent ,.Het Vrye Volk". De rest dient als voorraad voor den winkelier, die na tuurlek keus moet hebben in de maten. Er bestaan plannen tot de aanleg van een spoorlijn van Wieringen naar Anna Paulowna, zo meldt „Het Pa rool". Burgemeester Kolf van Wie ringen, die een open oog heeft voor de toekomstmogelijkheden van dit vroege re eiland, heeft stappen gedaan bij de Ned. Spoorwegen om Wieringen uit zijn isolement te verlossen. Een spoorverbinding van Anna Pau lowna, dwars over het Wieringerland langs Hippolytushoef naar Den Oever, wordt noodzakelijk geacht om de af slag van Den Oever, veilig te stellen. Deze aanvoer is sinds de afsluiting van de Zuiderzee belangrijk toegeno men. Ook met het oog op de vestiging van nieuwe industrieën, b.v. strocar- tonfabriekzn, waarvoor belangstelling schijnt te bestaan door de nabijheid van de stro-producerende Wieringer- roeer, is deze verbinding van belang. De plannen worden in de kring der Spoorwegen als zeer goed beoordeeld. Uit Engeland kan 90 km. rails tegemoet gezien worden. Voor deze lijn zou on geveer 20 km. nodig zijn. MET MEDENEMING VAN POST. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend: Op 7 November a.s. zal een rege ringswege een proefvlucht naar Neder lands IndiC worden uitgevoerd. Het toe stel vertrekt die dag van het vlieg veld Schiphol en zal na 4 of 5 dagen te Batavia landen. Met deze vlucht zal post voor geheel Ned.-Indië worden meegegeven. Ter verzending zijn toegelaten ge wone (niet aangetekende) brieven en briefkaarten. Expres-bestelling is niet toegestaan. Het tarief voor de verzen ding met deze vlucht bedraagt bij voor uitbetaling voor brieven 30 cent per 10 gram over restend gedeelte van 10 gram en voor briefkaarten 20 cent voor elke kaart. De aandacht wordt erop ge vestigd, dat alle met dit vliegtuig te vervoeren post te Batavia zal worden gelost en dat omtrent de wijze van doorzending van poststukken voor ver dere bestemming in Ned.-Indië geen gegevens voorhanden zijn. Dit vervoer zal gehéél afhankelijk zijn van de eventuele beschikbare vervoermiddelen daar te lande. De adressering der poststukken zal in Ned.-Indië zoveel mogelijk in over eenstemming worden gebracht met het tegenwoordige adres van de gadres- seerden. indien en voorzover dit aldaar bekend is. Vermelding van naam en adres van den afzender op de stukken is noodzakelijk. Voor een vlotte gang van zaken in de postdienst en om mogelijke teleurstelling te voorkomen, verdient het aanbeveling, dat met het gereedmaken en verzenden van de cor respondentie niet wordt gewacht tot kort vóór de dag van vertrek van het vliegtuig, doch dat reeds nu zoo spoe dig mogelijk de ter-post-bezorging plaats vindt. ZORGWEKKEND. Wij mogen het niet ver helen dat de situatie in Indië en hetgeen er ter liquidatie van de opstand op Java geschiedt, ons in toenemende mate met zorg vervult. De situatie op Java is zo dat er voortdurend meer Engelse en Nederlandse troepen landen. Te Batavia hebben de Engelsen de feitelijke macht in handen. Naast elkaar bevinden zich daar echter de luitenant- Gouverneur-Generaal Van Mook. de drager van het Nederlands gezag in Intfië, dat door Engeland als 't wettig gezag wordt erkend en de zich noemende rege ring van de Republiek Indonesië. Dit is een onbestaanbare situaelc. Het Nederlandse gezag en een regering van een republiek zijn onvere nigbaar. Intussen luncht generaal Christison met een zich noemenden minister van buitenlandse zaken dier z.g. republiek in plaats dat deze man gearresteerd wordt, gelijk men met der gelijke actieve revolution- nairen behoort te doen De heer Van Mook is be zig contact te zoeken met nationalistische leiders. Het herstel van het wettig gezag zou immers begeleid worden door besprekingen over de toekomstige status van Ned.-Indië. De berichten dienaangaan de gewagen er echter van dat de heer Van Mook ook leden der regering Soe karno" laat benaderen, het geen de regering in Den Haag heeft verklaard niet te wensen. Voortdurend zijn er in de afgelopen weken berich ten van dergelijke aard geweest. Het s c li ij n t wel dat de hoogste Nederlandse gezagsdragers in Indië een andere houding aannemen dan de regering in Den Haag voorschrijft. Indien dit juist zou zijn, moeten deze heren onmid dellijk teruggeroepen wor den. Indien het niet ju st is, moeten deze berichten afdoende gelogenstraft wor den. Wij vrezen dat ronde tafel-conferentie en Staten- Generaal straks voor vol dongen feiten zullen staan. Wij vrezen zulks, ondanks geruststellende mededelin gen van regeringszijde, op grond van de voortdurende berichtgeving uit Indië, die in niets wijst op handha ving van wettig gezag, doch alleen maar wijst op een geleidelijk meer hand haven ener uiterlijke orde op de straat. DE HEFFING INEENS. Willen wij niet onherroe pelijk verzinken in het moeras van inflatie en van de daarmede gepaard gaan de sociale onrust, zo schrijft ,.Het Vrije Volk", dan zijn ingrijpend# maatregelen cp het terrein der openbare financiën nodig, met name ook de invoering van een progressieve heffing voor eenmaal van de vermogens in particulier bezit (dat zijn dan de vermogens na af trek van de eventueel ver schuldigde vermogensaan- wasbelasting). Voor net socialisme vormt een zodanige vermogens heffing voor eenmaal een principiële eis, waarvan geen afstand kan worden gedaan. De rechtvaardig heid eist, dat kapitaal en arbeid van de oorlogslasten elk dragen, wat typisch hun eigen aandeel is. De arbeid nu heeft in de financiering van de oorlog bijgedragen en zal dat gedurende een reeks van jaren nog doen door de daling van de reële lonen; daartegenover dienen de kapitaaisveiliezen voor zoveel mogelijk te komen voor rekening van de ver- mogensbezitteis, die im mers ook de voordelen van het nationale vermogen ge nieten. Tenslotte is slechts een Staat, die meester is over zijn geldwezen, krach tig genoeg om de leiding te kunnen nemen bij de maatschappelijke ontwikke ling. zoals wij die ver wachten, te weten bij een geleidelijke socialisering van de voornaamste pro ductiemiddelen. Meer nog dan voor anderen is daar om een grondige sanering van de publieke financiën voor het socialisme een punt van overwegend be lang. Tijdens een excursie van journa listen naar de Nederlandse kolen mijnen, onder auspiciën van het Ministerie van Handel en Nijverheid, werd niet alleen een onderzoek in gesteld naar de technische factoren, waaraan de nationale kolenvoorzie- ning onderhevig is, maar tevens werden de persoonlijke omstandig heden, waarin de mijnwerkers ver keren, onder de loupe genomen. Uit de gesprekken met vertegen woordigers der mijnwerkersbonden, met mijnwerkers en beambten zelf, kregen wij de indruk, dat de mijn werkers voor 100 pet. medewerken, teneinde Nederland van kolen te voorzien. Iedere dag weer opnieuw kijken de mijnwerkers met belang stelling naar de totale productie cijfers van alle mijnen gedurende de vorige dag. Er is voldoening op hun gezichten waar te nemen, wanneer zij zien, dat de opbrengst wederom is gestegen. DRIE OP EEN DAG? De Eerste Kamer heeft Donderdag het wetsontwerp, houdende regelen omtrent de voorlopige Staten-Generaal. aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. Tegen stemden de A.R, en C.H., de heren Poliema, De Savornin Lohman en De Vos van Steenwtyk. De Minister van Binnenlandse Zaken, dr. R. J. M. Beel, betoogde, dat een voorbereiding voor de verkiezingen di rect na de bevrijding uitgesloten was. De secretarieën hadden urgenter werk, in verband met het veroorzaakte oor logsleed. Een ingrijpende wijziging van de Kieswet is te verwachten. Voorts wordt overwogen, de drie verkiezingen op één dag te doen plaats hebben, het geen een bespoediging geeft. Er worut spoed betracht. De afdeling Pers en Publiciteit van de Dienst der Repatriëring deelt het volgende mede: Uit Coiombo is bericht ontvangen, dat kolonel B. G. van Os van Delden, het hoofd van de Dienst der Repa triëring, vandaar naar Batavia is vertrokken. Hij heeft reeds tal van belangrijke besprekingen kunnen voeren en maatregelen voor een vlotte repatriëring van Nederlanders uit Indië kunnen nemen. Hieruit b'jkt dus, dat de Dienst der Repatriëring niet aileen in eigen land al het mogelijke doet om onze landgenoten zo snel en comfortabel mogelijk naar Nederland te brengen, j maar dat hij ook, in den persoon van kolonel van Os van Delden, in de tropen reeds veel werk verzet. Stalin ontvangt boodschap van Truman Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Stalin Woensdag j.1. te Sochi in de Kaukasus den ambassadeur van de Verenigde Staten te Moskou. Avereli Harriroon, heeft ontvangen, en dat hem door Harriman een boodschap van president Truman is overhan ligd, Stalin vertoeft met vacaatie te So^hi. De radio voegde er aan toe, dat Har riman twee besprekingen met Stalim gehad had en Vrijdag naar Moskot was teruggekeerd.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1