HELDERSCHE COURANT Hevige strijd te Soerabaja gewapende vrede Soekarno beveelt de wapens neer te leggen TRUMAN WENST Weerbericht Heroriëntering in de Democratie NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Soekarrio onthutst Soekarno heeft Maandag per radio een oproep gericht tot de Indonesiërs in Soera baja om de wapens neer te leggen. Alles is nu rustig in Soerabaja. RUSLAND ZAL DE VREDE BEWAKEN! Attlee naar Amerika? Weer schoenenbonnen Voor een waarde van 1.186.000 Do l ar DINSDAG 39 OCTOBER 1945. 3e Jaargang No. 574. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pei millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen t 3.00 republikeinse kringen er meer en meer van overtuigd raken dat onder de tegenwoordige verhoudingen in de we reldpolitiek de bemiddeling van een of andere derde partij of groep van par tijen, wel eens uitermate moeilijk te verwezenlijken zou kunnen zijn. VLIEGTUIGEN DOEN SCHIJNAANV ALLEN. Het hoofdkwartier der Britse lucht macht heeft formeel bevestigd, dat Soekarna per vliegtuig naar Soerabaja vertrokken is. Voordien had Soekarno's hoofdkwartier gemeld dat Soekarno, Hatta en Sjarifoedin vanmorgen naar Soerabaja vertrokken waren. Soekarno's bezoek aan Bekassi is op het laatste ogenblik uitgesteld. Het ver trek van Soekarno betekent een ver traging van de onderhandelingen, die, naar gemeld is. elk ogenblik een aan vang zouden nemen. Men gelooft dat Soekarno, Hatta en Sjarifoedin uiter lijk morgenochtend te Batavia terug zullen zijn. Britten contra Indonesiërs. De geallieerde befichtgevingsdienst heeft, wat de toestand in Soerabaja be treft, gemeld, dat het havengebied noch het vliegveld onder vuur genomen worden. De strijd woedt grotendeels rond het postkantoor en het brigade- hoofdkwartier. Naar gemeld is. opereren de Indonesische tanks in het zuidelijk ste deel der stad. alsmede rond het spoorwegstation. Een aantal Thunder- bolts vertrokken om één uur in de na middag van Batavia en zullen om drie uur boven hun doel zijn. Zij zullen van wege de verwarde omstandigheden in Soerabaja en vanwege onmogelijkheid een bepaalde strook der stad te besto ken. niet vuren. Zij zullen gebezigd worden om zo laag mogelijk over de 6tad te vliegen en zoveel mogelijk la waai te maken, alsmede om schijnaan- vallen uit te voeren op de punten, die door de geallieerde strijdkrachten met rooksignalen worden aangegeven. Japanse tanks in de strijd. Nader wordt nog het volgende uit Batavia gemeld: Vandaag hebben de Indonesiërs voor malige Japanse tanks ingezet in de strijd tegen de Britse troepen te Soe rabaja. Men vreest in het geallieerde hoofdkwartier voor het lot van zwak bezette punten. De strijd die gistermid dag bij het brigadehoofdkwartier werd ingezet duurde de gehele nacht voort en werd vandaag met nog groter in tensiteit voortgzet. De Indonesiërs heb ben een verzoek om een wapenstilstand gedaan, maar hun aanval is er in geen enkel opzicht door verminderd. Dc voor het behoud van de wereldvrede". Herdenking der Octoberrevolutie. In verband met de publicatie der leu zen van het Centrale comité der com munistische partij van de Sovjet-Unie voor de 28e verjaardag van de ..grote socialistische Octoberrevolutie" schrijft de Prawda o.a.: Vier jaar lang waren de partijleuzen doordrongen van het ene enkele denkbeeld: de vernietiging van de Vijand, de overwinning op Hitler-Duitsland. Thans gaan wij het Octoberfeest vieren met een zegevie rende afloop van de oorlog en met de klare vooruitzichten van vreedzame constructieve arbeid. Aan de vooravond van hun grote feest groeten de vol ken der Sovjet-Unie alle naties die hun bondgenoten waren in de over winning op Duitsland en Japan, als mede alle naties die de banden met de Hitlerianen verbroken hebben en haar wapenen keerden tegen het fascisme. De volken der Sovjet-Unie beloven de vrede zorgvuldig te zullen bewaken en niet te zullen toestaan, dat agressieve naties wederom de vreedzame samen leving bedreigen. „Amerika is vast besloten een voldoende gewapende macht op de been te houden om zjjn vredelievende bedoelingen kracht bij te zetten", aldus heeft president T r u m a n in ijjn eerste rede over de buitenlandse politiek te New- York verklaard. Hij gaf voorts te kennen, dat de Amerikaanse natie niet de bedoeling had, binnen de naaste toekomst het geheim van de atoombom met andere landen te delen. Het bezit van het geheim van de atoombom door de Ver enigde Staten is geen bedreiging voor enige natie, maar het wordt door de V. S. beschouwd als een „heilig pand", dat, zoals alle weldenkende mensen op de wereld weten, niet misbruikt zal worden. Truman zeide in zijn rede, dat wan neer de demobilisatie van de vloot zal zijn voltooid, de Verenigde Staten toch nog de grootste vloot ter wereld zullen hebben. Ook zullen zij één der grootste luchtmachten ter wereld bezitten. Dit is nodig, om de militaire verplichtingen na te komen, die Amerika als lid van de Verenigde Naties op zich heeft genomen om een duurzame érede, desnoods met geweld, te waarborgen. Bovendien moe ten leger, vloot en luchtmacht samen werken met de bondgenoten, om de aan de verslagen vijanden opgelegde vredes voorwaarden te doen uitvoeren. „Wij trachten", aldus Truman, „onze mili taire kracht uitsluitend te gebruiken Onze (ezers aan het woord Britse troepen worden thans volkomen belegerd. Een zegsman van de Britse 32ste di visie heeft gemeld, dat Soekarno bij het zien van de onlusten in Soerabaja zjcht- baar onthutst was. Hij had den zegsman verklaard, dat Mustopo, een Indonesi- sche lieder In Soerabaja. gek en zwak zinnig was, en niet behoorde tot Soe karno's republikeinse bestuur. over de „voorbereidende en informele" besprekingen. Neutrale toeschouwers in Batavia zijn hoopvol gestemd dat de zogenaam- ..voorbereidende informele" bespre kingen veel vruchtbaarder zullen blij ken te rijn. dan deze woorden zouden vermoeden. Men meent ook dat doen zwakke wind. Over grote delen van het land j °chtendnjist, overigens gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer, '•wakke wind, normale temperatuur. Truman zette vervolgens de buiten landse politiek van de Verenigde Staten uiteen. Amerika zoekt geen uitbreiding van grondgebied en is niet bedacht op eigen belang; het heeft geen aanvals plannen tegen welke staat ook. Het ge looft in de uiteindelijke terugkeer van de souvereine rechten en 't zelfbestuur tot alle volken, die daarvan door ge weld met de wapenen zijn beroofd. Volken, die tot zelfbestuur in staat zijn, moeten vrij, zonder tussenkomst van vreemde zijde, hun eigen regerings vorm kunnen kiezen, zowel in Europa, Azië en Afrika als op het Westelijk Half rond. Alle volken moeten de vrije beschik king over de zeeën hebben en gelijke rechten ten aanzien van de scheepvaart op grensrivieren en waterwegen. Ame rika zal voortgaan vrijheid van me ningsuiting en godsdienst te bevorderen. Alle staten, die in de gemeenschap der volkeren worden opgenomen, moeten op basis van gelijkheid toegang hebben tot de handel en de grondstoffen van de i wereld. Het behoud van de vrede ver eist een organisatie van de Verenigde Volken die desnoods geweid zal gebrui- f Volgens de „Evening Standard" zou de Britse eerste-minister Attlee waar schijnlijk nog voor Kerstmis een bezoek brengen aan Amerika. Hij zou een openhartige godachtenwisseling met president Truman willen hebben over alle hangende internationale kwesties. Volgens een later bericht uit Was hington zouden de besprekingen, welke Attlee met Truman zal voeren, naar verluidt, hoofdzakelijk wereldproble men betreffen, zoals de atoombom, Pa lestina en de Brits- zowel als de Ame- rikaans-Sowj et-Russische betrekkingen in het algemeen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat door de distributiediensten in 't tijdvak 1 t/m 15 Nov. op nader bekend te maken dagen in het gehele Noorden des lands wederom bonnen voor beroeps- en werkschoenen worden uitgereikt. De schoe nenbonnen moeten vóór 22 November a s. bij een handelaar worden ingeleverd. Men kan wederom aanvragen voor orthopaedisch schoeisel of gewoon schoei sel op medisch attest indienen, op dezelf de wijze als voorheen het geval was. londen—hoek van holland. Het Engelse ministerie voor oorlogs transport deelt mede, dat op 14 Nov. de bootverbinding tussen Harwich en Hoek van Holland weer hersteld zal worden. Drie maal per week vertrekt er een boot uit de Hoek. De verkiezingen staan voor de deur. Nog enkele maanden, dan zal het Ne derlandse volk worden opgeroepen om zijn vertegenwoordigers in staat, pro vincie en gemeente te kiezen. Een abonné. de heer B. Harj er, uit Nijmegen, zendt ons een zeer lezens waardige beschouwing over „heroriën tering in de Democratie" weike be schouwing we in enige artikelen zullen opnemen. I. Nu de oorlog beëindigd is en aller- wege het verlangen om weer in nor male banen te komen zich kennen doet, spreekt het vanzelf, dat vooral op po litiek gebied de vraag rijst: wat nu? Op het gebied der lands-, provin ciale- en stedelijke politiek tot een be vredigende regeling te komen, schijnt wei het algemeen zoeken te zijn en ondergetekende wil trachten hierop als eenvoudig staatsburger zijn visie te ge ven. hopende hiermede een steentje bij te dragen om tot een bevredigende op lossing te komen. Immers wat den wij ze verborgen is wordt dikwijls den een voudige geopenbaard. Daar gaan we dus. In Nederland fungeert het democra tisch st 'sel, hetgeen wil zeggen, gen. dat het volk hier in z'n geheel de volksvertegenwoordiging kiest, die het wenst. Hiertegenover staan de dictato riale stelses. as daar waren het Ita- laans fascistische en het Duits nat.- soc. stelsel en nog zijn. het Phalanx- regime van Franco-Spanje en het bols jewistisch (is dit wel hetzelfde als com munistisch?) stelsel in Rusland. In de democratische landen dus heerst de volkswil, in de fascistische (om ze nu -maar in één verzamelnaam te noe men) en boljewistische. niet. Is dat wel juist? De heren dictators en hunne propa gandisten hebben zich er meermalen over uitgelaten, dat zij het met die zienswijze niet eens waren. Zij vinden die democratische kiesmethoden 'n pas kwil door het min of meer handig kne den van die volkswil in de vorm van hun partijenstelsel. En nog onlangs werd van geallieerde zijde betoogd, dat de Russische opvatting van democratie nog wel wat verschillende van- de Wes terse opvatting in deze. Hoe dit zij, men mag rustig aanne men, dat ook voor die afwijkende op vatting wel iets te zeggen is. De meer malen geponeerde stelling, dat dictato riale regimes er in 't geheel niet zou den zijn als zij niet de grote meerder heid des volks achter zich hadden, moge niet voor 100% juist zijn, enige waar heid steekt er zeker wel in. Misschien zou men beter kunnen zeggen, dat men (Zie vervolg pag. J.) H. M. de koningin engeland. naar H. M. de koningin is voornemens in de loop van deze week voor enige da gen naar Engeland te vertrekken om afscheid te nemen van den koning, de ken om de vrede te verzekeren. Ten j koningin en de kon. familie Zij za' s.'oite bepleitte Truman nauwe econo- dan tevens enige persoonlijke zaken rnische samenwerking. 1 afwikkeien. De penningmeester van de „Ame rican Reiief for Holland" Richard Mansfield, maakte bekend, dat deze organisatie 4.275.253 Eng. ponden aan Amerikaanse hulpgoederen sinds de bevrijding gezonden heeft. De vorige maand werd een record hoe veelheid goederen tot een gewicht van 1.962 291 verscheept. Dit trans port bestond uit kleding, voedsel en medicamenten. Tot eind Sepiemi ?r j werd voor een waarde van 1.136.000 Dollar naar Nederiand gezonden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3