EEN TAAK! STADSNIEUWS. Driemaal zoveel adelborsten! Het zeepaviljoen Huisduinen Boekenactie O. en O. De ontembare nachtegaal Het vergaderruimtevraagstuk Voor de huisvrouw INGEZONDEN. Gas of electrlclteil voor verwarming Naar een verslaggever van „Het vrije Volk" verneemt, zal het aantal adel borsten dat strs«js gaat deelnemen aan de opleiding op het Kon. Instituut te den Helder, driemaal zo groot zijn als voorheen. Dit zal zeker het beeld van onze stad zeer verlevendigen. De ma rine komt zo weer terug, langzaam maar zeker. Wanneer volgt de rest? Den Helder gaat Huisduinen helpen. Het hoort er vandaag aan de dag bij de een of andere gemeente te adop teren. Welnu, als U gezien hebt hoe Huisduinen uit de oorlog te voorschijn is gekomen, dan zult U gaarne deze plaats onder de hoede van Den Helder brengen. Vooral het Zeebad Huisduinen, het Paviljoen, ziet er droevig uit. Men ver telde ons, dat letterlijk alles door de heren bezetters is weggesleept; stoelen heeft men opnieuw, en een ieder be grijpt dat „nieuw" slechts „tweede hands" kan zijn, moeten aanschaffen, terwijl vele reparaties moesten worden verricht. Maar met een bewonderenswaardige voortvarendheid heeft de directie het Paviljoen bewoonbaar gemaakt, en bin nenkort zal het weer mogelijk zjjn er de woeste zee te bewonderen onder het ge not van een heerlijke dronk. Er bevinden zich echter nog bezit tingen van het Zeebad onder de bevol king van Huisduinen en Den Helder. Want indertijd heeft men een en ander in ve'ligheid gebracht en zolang bij zich thuis opgeslagen. Nu is echter de tijd gekomen om het Paviljoen weder op stel te maken, laat dus ieder, die nog eigendommen van het Zeebad Huisduinen in zijn bezit heeft, dit opgeven aan den heer v. d. Bergh, hij zal er dan voor zorgen, dat de eigendommen hun plaats herkrijgen. In de tweede plaats vestigen wij er de aandacht op, dat op de tafeltjes van het Paviljoen, als het straks heropent, dekkleedjes ontbreken, tenzij.... de Helderse bevolking hier steun verleent en op zolder nog eens goed de lappen mand doorzoekt naar kleedjes! Den Helder is aan zijn badplaats ver plicht het er weer bovenop te helpen, laten wij ons van die taak kwijten! Door de grote bereidwilligheid van de Helderse burgerij is de boekenactie van O. en O. een groot succes gewor den. De Commissie voor O. en O. be tuigt langs deze weg hiervoor zijn dank aan de bevolking, maar zeker ook aan de padvinders, die vrijwillig hun hulp beschikbaar hebben gesteld. Als wij vertellen, dat reeds 465 boe ken aan den Commandant Marine zijn afgedragen en een even groot aantal aan den Commandant Gezagstroe- pen. dan wil dat zeggen, dat de Helder se bevolking bijna duizend boeken heeft afgestaan voor onze jongens. Verschillende stadgenoten echter deelden de padvinders mede dat zij nog niet in de gelegenheid waren ge weest om boeken en spelen voor de O. n O.-actie opzij te leggen. Voor deze nensen wordt alsnog de gelegenheid egeven hun gave af te staan. Willen zij zo vriendelijk zijn een be richtje te zenden aan een van de vol gende adressen, de boeken of spelen zullen dan worden afgehaald en ter esfcmde plaatse worden afgeleverd. A n de volgende adressen kunnen 1 richt zenden; Redactie Heldersche Cou- at. Koningstraat; de heer G. J. J. or- -i. Van Galenstraat 95; de heer •T ar.'man, Ruyghweg 19; de heer H Boe!s, Javastraat 14; de heer Th. ij-ma, coembastraat 12; de heer J. Rothuis T'°'tor Treubstraat 75. f'nn EVEN GEDULD. rr.or rr-c 'jikheden van technische r.a-d is 1k« niet mogelijk het Badpavil joen a.s 7erdag reeds te openen, zoals aa-.."i,»i:at jn ,je bedoeling van de direct e Doch men kan erop reke nen dat z<--er binnenkort het beloofde borreltje geschonken zal worden. DE NEDERLANDS-INDISCHE LUCHTMACHT. Ter aanvulling van de sterk gedunde eskaders door de strijd in het Verre Oosten, is momenteel personeel voor de Nederlands-Indische luchtstrijdkrachten in opleiding in Amerika. Een Ned.-lndische piloot in zijn lesvliegtuig. Foto: ANEFO-P. Witte Bioscoop. „De ontembare nachtegaal", dat is Toodles la Veurne, een knap zangeresje, dat wordt ontdekt in een minder be schaafd New-York's variété-theater. De man die haar daar aantreft is de zoon van den directeur van het kamp „Inter- loeken", waar verschillende jonge men sen een muzikale on'eid'ng ontvangen ln dit kamp komt ook Toodles, waar zij we'dra aller harten weet te verove ren door haar fraaie stem en de gees tige wijze, waarot) zij Mariene Dietrich en andere bekendheden weet te imi teren. Zij kan zich aan dit nieuwe milieu echter moeilijk aanpassen, haar hart trekt naar het variété. Zij krijgt de grote kans, wanneer de jongelui voor een examencommissie een gemeenschappelijke proef moeten af leggen; Toodles moet de zangeres ver vangen. die zogenaamd door ziekte plot seling niet kan optreden. Muzieklezen is haar fort niet, dus ls het wel een grote prestatie van haar, als ze haar taak keu rig weet te volbrengen en haar optre den tot een succes maakt. Aan het eind van de film zien we haar in een grootse, opera-revue, waarin op wonderlijke wijze melodieën uit Bizet's Carmen en Gounod's Faust door elkaar gevlochten zijn. De muziek is uitstekend; we horen composities van Sousa, Strauss, Brahms en Grieg. Jammer, dat de film hier en daar geplakt is. Het is een Paramount-rolprent met goed spel, niet spannend, maar vlot en enderhoudend. In de hoofdrollen spelen Allan Jones, Susanne Forster en Marga- ret Lindsay; de regie is van Andrew Stone. Hinderlijk is de pauze; het publiek komt daardoor in een soort paniek stemming. terwijl de zich ontladende rookwoede tot gevolg heeft, dat men zelfs zondeT sigaret roken kan. Ook is het tempo van een film nu nog niet zo adembenemend, dat een pauze beslist noodzakelijk is om den toeschouwer op verhaal te laten komen. Van vele zijden horen wij van de moeilijkheden, waarmede de Helderse verenigingen, clubs, amateurorkesten en andere organisaties hebben te kam pen. Het zijn er vele, doch wat wel het meest naar voren komt is het feit, dat Den Helder over absoluut te wei nig vergaderruimte beschikt. Voor een -belangrijk deel is dit wellicht te wijten aan de vergaderwoede, die macht over Nederland en speciaal over Den Helder gekregen schijnt te hebben: alle voor oorlogse verenigingen, waarbij dan nog de inmiddels nieuw-opgerichte gevoegd moeten worden, schijnen elkander de loef te willen afsteken in het aantal vergaderingen, bijeenkomsten en repe tities. Men mag wel eens de gek met deze zaken steken, doch aan de andere kant is het verheugend, want er blijkt wel degelijk uit dat Den Helder, zelfs zon der marine, een springlevende stad is, waar het verenigingsleven als voor de oorlog bloeit als een roos. Doch dit berichtje heeft niet de be doeling alleen het feit van vergader ruimte-tekort te constateren, het wil een oproep zijn aan allen, die over een eigen lokaliteit beschikken, aan d« verenigingen, die een vergadergebouw rijk zijn, om indien het enigszins kan, ook andere, minder gelukkige, vereni gingen in de gelegenheid te stellen bijeenkomsten te houden, en dan tegen een .redelijke prijs, of desnoods voor niets. Wij begrijpen, dat het lastig is zijn wensen in dit opzich tkenbaar te ma ken. dat het moeilijk is enkele dagen tevoren te zeggen, wanneer de zaal ruimte beschikbaar komt en evenzeer valt het niet mede, daarvan aan iedere vereniging bericht te zenden. De jongerenverenigingen kunnen ln dit opzicht terecht bij de Helderse Jeugdraad, die in deze gaarne zijn bemiddeling aanbiedt. Andere vereni gingen kunnen wellicht op een cen traal punt in de stad bekend maken, wanneer in de toekomstige weken hun zaal vrij komt. De verschillende groepen moeten el kander behulpzaam zijn terwille van het Helderse verenigingsleven. KAARTEN VOOR DE FILMVOORSTELLING HELDERSE JEUGDRAAD. Het bestuur van de Helderse Jeugd raad verzoekt ons het volgende mede te delen: Woensdag a.s. kunnen de secretarissen van de aangesloten verenigingen kaarten afhalen bij mej. Annie Slikker, Weezen- straat, gedurende de gehele dag tot 's avonds acht uur. Het verdient alle aanbeveling voor de gehele vereniging reeds kaarten te kopen. De entré be draagt voor leden 25 ct., voor niet- leden 40 ct. Op de filmmiddag a.s. Za terdag in Tivoli wordt men slechts toe gelaten op vertoon van de lidmaatschaps kaart, zo men een kaart van een kwartje bezit. PAST OP UW FIETS! In de afgelopen week werden weer een aantal rijwielen verduisterd. Als wij eens optellen, hoeveel fietsen er sinds de bevrijding verdwenen zijn, dan loopt dit aantal in de tientallen Nog maals waarschuwen wij den wielrijder: ziet een slot op de kop te tikken en anders: Past op Uw fiets! herdenking der kerkhervorming in de lutherse kerk. Men schrijft ons: Op Woensdag, 31 October a.s., 's av. 8 uur, zal in de Lutherse kerk. Weezen- straat, het gebeuren van 31 October 1517 feestelijk herdacht worden in een liturgi sche dienst, waarin de heer J. K. Schen- delaar hoopt te spreken over het onder werp: „Puinruimen bouwen bewa re» £a" ,de dienst werkt mede het Lu- tiïnaS i °jr' ter.wijl orgelbegelei ding is gelegd in handen van mevr. A. Graaff—Kamp en van mevr. A v. Hoek— KUjan, de laatste voor de begeleiding van de koorzang. De toegang tot deze dienst is geheel vrii. Ieder ls zeer hartelijk welkom. burgerlijke stand. Ondertrouwd: H. van Leeuwen en F C. Jongepier. J. a. van Steijn en N. van Leeuw*. HERORIëNTERING IN DE DEMOCRATIE. (Vervolv van pag. 1.) een volk steeds verdelen kan in één groep, die zich voor politiek interesseert en een andere groep, die zich er per- soonlijk niet zo voor interreseert, doch zich door de andere groep laat duwen in een bepaalde richting. In de demo cratische landen betitelt men deze groep als de z.g. .kleurloze midden stof". Deze is onberekenbaar, want zij is vervat in de stemmentotalen van alle partijen. In de dictatoriale landen nu. is door één of andere oorzaak het democra tisch stelsel in het ongerede geraakt, impopulair, of door een te groot aan tal partijen impotent geworden en dan is het bedje voor den dictator, die bo vendien handig met een programma van volkswensen (echte of vermeende) weet te zwaaien gespreid. Het „Wie me liefheeft, volge mij" heeft op duizenden een fascinerende invloed en daar de democratie door bg. oorzaken geen weerstand meer kan bie den is de dictatuur een feit geworden, omdat in dit geval ook van de „kleur loze middenstof" geen tegenactie is te verwachten. Het is van belang er de aandacht van de huisvrouw op te vestigen, dat ook zij kan bijdragen tot de melk- en vleesvoor ziening. Aardappelschillen namelijk zijn bij uitstek geschikt als veevoeder voor het melkvee en verhogen de melkproductie. Het is daarom dringend noodzakelijk, dat alle aardappelschillen voor het melkvee beschikbaar komen, temeer daar de vee voederpositie in het gebied rondom de grote steden niet bevredigend is. Alleen indien de huisvrouw de schillen afgeeft aan den daarvoor aangewezen schil- lenophaler, die van gemeentewege ^en vergunning voor het inzamelen hiervan heeft ontvangen, kan men er van verze kerd zijn, dat de schillen hun juiste be stemming bereiken. Worden de schillen aan anderen dan aan den erkenden ophaler afgegeven, het geen ingevolge de bestaande bepalingen niet toelaatbaar is, dan is niet na te gaan, of deze schillen op de juiste wijze worden gebruikt. Geachte redactie. Bij gelegenheid der controle bevol kingsregister en uitreiking van distri butie-bescheiden op het raadhuis ging alles vlot toe. Men hoefde niet lang te wachten en buiten waren géén rijen mensen. Het een en ander zat in de practische organisatie om de stad in wijken te verdelen. Zou het niet mogelijk zijn om deze manier ook toe te passen bij de uit reiking der nieuwe bonnen? Dan waren er géén honderden wach tende en mopperende mensen meer in de Spoorstraat voor het gebouw. Menigeen zou deze maatregel toe juichen, vooral met het oog op het gure weer in de komende winterdagen. V. R. (Wij geven dit de betrokken instan ties gaarne in overweging. Men zou er de gemeenschap een dienst mee bewij zen. (Red. Held. Crt.) Voor woningen, waarvan verwarming met vaste brandstoffen niet mogelijk kan een rantsoen gas of electriciteit v°°r dat doel beschikbaar worden gesteld. Restaurants, café's en gebouwen voor pu- blieke vermakelijkheden komen voorlopig niet voor deze regeling in aanmerking Voor inlichtingen wende men zich tot distributiediensten. ILLEGALE MEESTER IN DE RECHTEN. Een dezer dagen werd aan den heer Rehorst, burgemeester van Callants- oog aan de Utrechtse Universiteit officiële bul uitgereikt, zo lezen in „De Waarheid". Burgemeester Re" horst deed tijdens zijn onderduikperio de met goed gevolg het doctoraal-exa* men in de rechten (publiekrecht). dit clandcst.en afgelegde examen moet het den heer Rehorst wel bijzondere voldoening schenken, de titel Meester in de Rechten te mogen voe-

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 4