HELDERSCHE COURANT Nog geen vrede in het Hemelse Rijk WIJ KUNNEN NIET HET SOEKARNO ONDERHANDELEN Hitier pleegde toch zelfmoord NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Toestand op geheel Java blijft gespannen Dc Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Indien moet worden aangenomen dat Dr. H. J. van Mook met Soekatno een bespreking zou hebben gehad, kan slechts worden verklaard, dat zulks zou zijn geschied tegen de uitdrukkelijke wil der Regering en haar instructies. Richtsnoer voor de Regering blijft, dat tussen haar en Soekarno geen gemeenschappelijke grondslag voor bespreking bestaat en dat bespreking dus onjuist ware. Zij handelt dienovereenkomstig. Centrale regering contra communisten Belangrijke cijfers Geen socialistische meer derheid in Denemarken Nieuwe arbeidersregering in Noorwegen ■VKTTTVAO 8 NOVFMBER TM!, 3. luriaaf R*. 577, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60, Postabonnementen t 3.00 Volgens een gisteravond gepubliceerd rapport van de British Intelligence Ser vice, heeft Hitier zichzelf op 30 April 1945 om Z uur n.m. in de Berlijnse Rijkskanse larij doodgeschoten, terwijl Eva Braun zichzelf vergiftigd heeft. Volgens dit rap port werden de lichamen van Hitier en Eva Braun verbrand, waarna de beende ren werden verstrooid. In het zeer uitvoerige rapport, getiteld „De laatste dagen van Hitler en Eva Braun'* wordt verklaard, dat Hitler zich door zijn mond schoot, nadat hij door Eva Braun was overgehaald in Berlijn »e blijven. Op 29 April was Hitler met Eva Braun in het conferentievertrek van een bunker schuilkelder getrouwd en het „hu welijk" werd gevierd met een feest. De Britse majoor, die het onderzoek in deze aangelegenheid heeft geleid, ver klaarde, dat hij met ongeveer 20 getuigen gesproken heeft. Deze getuigen waren in vijf groepen verdeeld, ten einde een zo nauwkeurig mogelijk beeld te krijgen van het einde van Hitler. Gevechten tussen Nationalistische groepen Volgens mededelingen van nationa listische züde zün vandaag op twee plaatsen in Soerabaja na de moord op Mallaby gevechten uitgebroken tussen nationalistische groepen. Het is waarschijnlijk, dat de gevech ten zijn ontketend door de gematigde groep, die de extremistische groep tracht te beteugelen. In Batavia werden in de nacht van de 29st^ October twee Nederlandse mi litairen door Indonesiërs aangevallen en met messteken om het leven ge bracht. 4 Spanning op 'Bali en Magelang. Volgens Reuter zijn ook op Bali on afhankelijkheidsbewegingen tegen de Nederlanders gaande. Een troepenafde ling zou naar Bali onderweg zijn, waar Indonesische agitatoren aan het werk zijn. - situatie te magelang door luchtactie verbeterd. Een woordvoerder van de 23ste divisie verklaarde, dat de situatie te Magelang gedurende de nacht slechter werd en dat de Gurkha's het zwaar te verduren hebben tegen grote troepen van aanvallende extremisten. Daar de Gurkha's slechts am munitie hadden tot de middag, verzochten zij om vliegtuigen voor bescherming en het neerwerpen van voorraden. Het neer werpen dat op tijd geschiedde had tot resultaat dat de Gurkha's de stad weer in handen hebben tot het Montagne Ho tel. De actie uit de lucht droeg er toe hij de bevolking tot rust te brengen. de toestand te soerabaja nog steeds gespannen. Door een Britsen zegsman werd mee gedeeld, dat, hoewei er niet werd ge vochten, de toestand te Soerabaya „ge spannen" was. Hij verklaarde, dat de Indonesische leiders bij de besprekingen met den Britsen commandant kol. L. H. O. Pugh, D.S.O., een grimmige houding hadden aangenomen. Er worden drie Britse legerofficieren en twee officieren van de r.a.f. vermist. Hij zei verder, dat het ontbreken van nadere bijzonder heden omtrent de moord op Mallaby, te wij ten was aan de slechte communicatie middelen, maar een van de twee officie ren die er getuige van zijn geweest, zal morgen naar Batavia vliegen om rapport uit te brengen. Hij kon geen nadere mededelingen doen' over de gevangen Nederlanders en Indo-Europeanen die door Britsch-Indische troepen bewaakt werden, maar hij wist dat de bewakers hadden gevochten tot hun munitie op was, en zich toen hadden overgegeven. Over de geïnterneerden in het Darmo- gebied zij hij, dat deze streek het rus tigst geweest was, terwijl het schieten baar het eerst was opgehouden en zij bewaakt werden door een infanterie bataljon en een regiment artillerie. Hij verklaarde tenslotte dat hij niet geloofde bat de overeenkomst tussen generaal Hawthorn en de Indonesiërs voor wat betreft het vrijlaten der gevangenen reeds °uedig was uitgevoerd. Volgens den correspondent van A.F.P. worden de kansen *t» het voorkomen van een burgeroorlog in China ongunstig beoordeeld. Uit de maatregelen, welke door de centrale regering worden genomen, blijkt, dat deze streeft naar de poli tieke eenheid van China onder haar uitsluitende controle en dat wordt over gegaan tot een omvangrijke militaire operatie, welke de definitieve liquidatie van het communistische regime en van de communistische legers, ten noorden van de Jangtse, beoogt. Dit blijkt' uit "dfe voortdurende TjiJeén- komsten van de nationale militaire raad, uit de reizen naar Tsjoentóng van de commandanten der verschillende oor logsgebieden uit de inspectiereizen van generaal Ho Jin Tsjing, chef van de generale staf en uit de schefperen toon in de bladen, waarin de cömmunisten weer met de naam van „bandieten" worden aangeduid, zoals '4n de periode van 1927 en later. Uit goede bron verneerht de genoem de correspondent voorts nog, dat Tsjang Kai Tsjek onlangs een communiqué had opgesteld, waarin onomwonden de mislukking van de besprekingen met de communisten zou worden bekend ge maakt, doch dat hij; de publicatie op bet laatste ogenblik had uitgesteld, ver moedelijk in afwachting van het ant woord van Jenan op zijn laatste voor stellen. De militaire toestand is voor de cen trale regering buitengewoon gunstig. Dienaangaande verklaarcfe generaal Jen Sji Sjan aan den correspondent van A.F.P., dat de centrale regering de voor delen ondervindt van een machtiger steun, dan tijdens de. Spaanse burger oorlog door bepaalde mogendheden aan de beweging van Franco werd verleend. Tenzij van de zijde van de Sovjet-Unie in Washington wordt geprotesteerd te gen Amerikaanse inmenging in de Chi nese aangelegenheden, zouden de com munisten genoodzaakt kunnen worden naar de bergen te vluchten of zich ach ter de groote muur terug te trekken. Bij een overval op het centrum van de zwarte markt te Tokio heeft de militaire politie o.a. vier Amerikaanse soldaten gearresteerd, alsmede vol gens de Times twee Italiaanse diplo matieke ambtenaren. De te' verhande len goederen bleken alle gestolen van de legervoorraden. Een ondergrondse stad voor den Mikado Voor het geval van een Ameri kaanse landing was voor het Japan se algemene hoofdkwartier en de Japanse regering een ondergrondse stad klaargemaakt. Dit mierennest, met negen kilometers tunnel en een middenhal voor het werk der bedrij ven, was aangelegd in de bergstreek van Nagano, bij Jasjiro. De keizer zou geweigerd hebben er zijn toe vlucht te nemen, daar hij vreesde voor ontreddering van het moreel der bevolking. Er wordt beweerd, dat het leger het plan opgevat had den keizer er met een bijzondere tank naar toe te brengen, wanneer de Amerikanen zouden landen. H.K.H Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard bezochten Woensdag de R.A.F.- U.S.A.A.F.-tentoonstelling „Vleugels der Victorie" te Amsterdam. Bij deze gele genheid werd den Prins het zilveren embleem van de „Senior Officers Wings of The United States Army" uitgereikt. Het was de eerste keer, dat een vlieger, die zijn opleiding niet in Amerika had genoten, deze hoge onderscheiding ontving. Kolonel John. S. Griffith, die dé onderscheiding uitreikte, spreekt den Prins toe. Foto: ANEFO'LEMAIRE—P. Uit een rede van minister Vqs blijkt, dat de Nederl. mijnen thans 600.000 ton kolen per maand produceren. Daarvan is 125.000 ton nodig voor de gas- en electriciteits- voorziening. Half Nov. zullen de voor de 4 bonnen benodigde hoeveelheid kolen bjj de mijnen voor verzending gereed liggen. Eind 1946 kan ieder Nederlander een paar nieuwe schoenen hebben. De bewo ners van de noodgebieden zullen van de kens worden voorzien. De productie is thans 2Vi millioen stuks per jaar. De geldsanering bracht het Rijk een winst van f 800.000.000! Het resultaat van de gisteren gehou den Deense verkiezingen is als volgt: socialisten 48 (68) zetels, radicalen 11» conservatieven 26 (31), liberale partij 38 (28). rechtse liga 3, Deense Unie k comunisten 18 (5). De sociaal-democraten hebben acht tien van hun in '43 behaalde 66 zetels verloren aan de communisten, zonder er een zetel van de middenstands partijen voor terug te winnen. Het door hen gevraagde mandaat voor het door voeren van nationalisatie-maatregelen is hun door de kiezers dus duidelijk ge weigerd. De vorming van een regering zal moeilijkheden opleveren. Er is geen socialistische meerderheid en er bestaat niet voldoende overeenstemming tussen de middenstandspartijen om een niet- socialistische regering te kunnen vor men. De Noorse eerste-minister en leider van de arbeoderspartij, Einer Ger. hardsen, heeft in zijn nieuwe arbei dersregering zes leden van zijn oud£ zakenkabinet gehandhaafd. AU mi nister van buitenlandse zaken zal op treden Trygvelie en aU minister van defensie Jens Kristian Hauge. De re geringswisseling gaat Maandag aan staande in. De nieuwe ministens waren actieve leden van de verzetsbeweging. Hun gemiddelde leeftijd is ongeveer DE EERSTE NED. BLOEMBOLLEN IN CANADESE AARDE. De Nederlandse consul-generaal heeft in het Central Square te Montreal de eerste exemplaren van 'n zending van 100.000 tulpenbollen, door Nederland aangeboden als een symbolische dank betuiging voor zijn bevrijding door het Canadese leger, geplant. WEERBERICHT BETROXKEN. Meest nevelig of betrokken weer, geen regen van betekenis, veran derlijke wind, zelfde temperatuur.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1