HELDERSCHE COURANT De „Johan de Witt" in Patria aangekomen 450. Centraal Duits bestuur? Weerbericht sigaretten Regeringsverklaring over ontmoeting v. Mook met de Nationalistische Leiders Duitsland op weg naar de democratie? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een schip komt thuis Wat vier Nederlandse zeelieden in Japanse gevangenschap doormaakten Een oordeel over Indonesiërs IIIIIIII De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt het volgende mede De Regering heeft van den Luitenant Gouvetneur- Generaal de gevraagde inlichtingen ontvangen omtrent een besprek ng met nationalistische vet tegenwoordige! s, waar bij ook Ir. Soekarno aanwezig was. Het antwoord licht toe onder welke omstandigheden en op we ke motieven de Luitenant-Gouverneur-Generaal gemeend heeft tegen de aanwezigheid van Soekatno bij deze oriënterende bespre k'ng geen bezwaar te moeten maken. De Re 'ering acht het niet in 's Lands belang thans in nadere beschouwin gen hieromtrent te treden. In het afwijzend standpunt ten opzichte van overleg met Soekarno is ook bij den j Luitenant-Gouveineur-Generaal geen wijziging gekomen. Zal het goede begrip in China zegevieren MAANDAG 5 NOVEMBER 1945. Se Jaargang No. 579. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertentie* 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen t 3.00 nu Holland, waarvan we Je xo vaak verteld hebben ginds, en kijk daar in de verte dat is Amsterdam, die grote stad. waar opa woont". „Is Amsterdam net zo groot als Engeland, mam?" vraagt het kind. En de vrouw zegt: „Nee, niet zó groot, maar toch wel erg groot hoor. Straks zul je het zelf zien". Vier mannen, die 't overleefden De mist blijft wervelen om de „Jo- han de Witt", en dan wordt de mist regen. Een vale, grauwe motregen, zo als er alleen maar motregen valt in een Hollandse herfst. Zwart en grijs duikt Amsterdam op. als het ware zwemmend in het blakke water. Maar vóór de hoofdstad bereikt Is spreken we nog 4 man aan boord, die iets méér meegemaakt hebben dan de meeste anderen. Dat zijn de hoofdma chinist Spangberg, de stuurman Span jaard, de matroos van den Bergh. alle drie van de S. M. „Nederland", en de stuurman van der Harst van de V.. N. S (Slot). Kapitein Van Rees Vellinga Als wij aan boord stappen in IJmui- den is een der eersten die wij spraken kapitein R. van Rees Vellinga, dezelfde die in Mei '40 de zware taak opgedra gen kreeg om de "„Coen" bij IJmuiden te laten zinken. Gedurende de oorlog bleef hij in Holland, maar in Juli van dit jaar kreeg hij z'n kans. vertrok naar Engeland, en voer in September mei de „Johan de Witt" van Glasgow naar Bombay. 2000 man Britse troepen van het 14e Engelse leger bracht hij 29 Octo- ber in Southampton aan wal en het was een fijne en voorspoedige reis. aldus ka pitein Van Rees. De Britten waren uitermate tevreden over de verleende service op dit Hollandse schip en wat mag een gezagvoerder méér verlangen? Nu keert de .Johan". na heel de oor log over alle zeeën gevaren te hebben, naar huis. naar Amsterdam. Twee weken in reparatie en dan terug naar Engeland. Want eisn orgveeltSep-aozd Engeland. Want er is nog veel te doen Kapitein Van Rees is tevreden over zijn volk en tevreden over zijn inlands Personeel, dat, op 4 Javanen na, be staat uit Goeanezen. Er zijn er 80 aan boord. Als wij bijzonderheden vragen over de oorlogsgeschiedenis van de „Johan' laat de kapitein le stuurman Vrugt ntan komen, die 4'/t jaar lang 1ste of ficier aan boord was. Deze is het, die vertelt' van de vele tienduizenden strij ders, die het schip naar de fronten bracht, maar hij ontkent dat het „avon turen" beleefde. Of.... maar dat is niet „belangrijk", die ene reis dan die oversteek van Bombay naar New York, in '43, in haar eentje, zonder en'g convooi. Er moest een beetje ge luk bij komen en zie.... dat kwam! Maar wat doe je. als zeeman, zonder geluk, vraagt stuurman Vrugtman lachend. Wel vertelt hij. dat er prettig geva- J"en ia. Hoge geallieerde officieren be tuigden keer op keer hun erkentelijk heid voor datgene, wat de .Johan" voor hen deed en met hun lof voor de Ne derlandse bemanning waren niet karig. „Dat geeft den burger moed", aldus de "te stuurman. Intussen vaart het schip door het Kanaal en groene landen, schuiven traag voorbij. Langs de wegen stoppen auto's. Bestuurders springen er uit. Uken.. gaan zwaaien. Fietsers stop- Pen. Zwaaien óók. En overal kinderen, °P de bermen, die dansen en springen Van pure overmoed, bij het zien van dat geweldige schip, het grootste dat u> 5 lange jaren door het Kanaal kwam. 441 het is een Hollands schip. w« staan naast een jonge vrouw, met een kind op haar arm, in 'n rosé c*Pe. Dat kind praat maar en dan *'St de moeder: „Kijk Liesje, dat is Zwaar tot half bewolkt, geen regen Van betekenis, zelfde temperatuur a,s gisteren. Zwakke, tijdelijk mati- 8e Oostelijke wind. Spoedig weer Hollandse walvisvaarders? Naar wij vernemen zijn te Am sterdam plannen ontworpen om Nederland weer een belangrijke rol te doen spelen In de walvischvaart, welke voor de oorlog in handen was van Noorwegen, Engeland, Duits land en Japan. Deze plannen zijn reeds in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Binnenkort hopen de initi atiefnemers in staat te zijn de vol ledige details van de op te richten „Nederlandse maatschappij voor walvischvaart" aan de pers te ont vouwen. De regelmatige verstrekking van Engelse sigaretten is voorlopig ge waarborgd, doordat de regering in het buitenland 450 millioen sigaretten beeft aangekocht. Wat die gevieren hebben meegemaakt in Indië Ls voldoende om een complete tropen-trilogie te vullen, maar waar schijnlijk zal dat boek nooit geschreven worden, omdat zeelui slechte schrijvers en onvolledige praters zijn... Maar in die kapiteinshut van de' „Johan" lekt toch iets uit van wat zich daar afspeelde in het door de Jappen be zette Indië. Zie vervolg pagina 3. AMSTERDAM. Het grote passagiersschip „Johan de Witt" van de Stoom vaart Mij. „Nederland" is na een afwezigheid van 5'A jaar weer in de Amster damse haven teruggekeerd. Het schip in het Y. Fotö: v. Meerendonk-P. Eerste grote demonstratie. Te Ohlsford. een voorstad van Ham* burg, is Zondag de eerste grote demon stratie in Duitsland gehouden voor dd democratie. De demonstranten brach ten eerbiedig hulde aan de nagedach tenis van al die landgenoten, die door de nazi's in de concentratiekampen zijn vermoord. Achter het platform, vanwaar de sprekers het woord voer den, was een obelisk opgesteld, welkd gesierd werd door een rode driehoek. Deze driehoek is gedurende de heer schappij van het Hitier-regime het symbool geweest, dat door zijn gevan genen werd gevoerd. Daarbij stonden woorden geschreven: „Wij gedenken". De meeste betogers zijn zelf vele ja ren in concentratiekampen opgesloten geweest. De Berljjnse correspondent van de Amerikaanse radio-omroepmaatschap- p(j C. B. S. heeft bericht, dat Amerika, Sowjet-Rusland en Engeland besloten zouden hebben een centraal Duits be stuur voor geheel Duitsland in te rich ten, ongeacht Frankrijks oppositie hier tegen. Frankrijk verzet zich Rede van Georges Bidault. De Franse minister van buitenland se zaken. Georges Bidault, heeft t« Parijs een rede gehouden, waarin hij te kennen gaf. dat Frankrijk zich zou blijven verzetten tegen de vorming van een centrale Duitse regering, terwijl zijn land zich verder het recht voor behield regionale pacten te sluiten. On afhankelijk van de kwestie, of men al dan niet zou wensen te spreken van vorming van een „westelijk bloc" geen enkele plek op aarde, zo ging de mi nister verder, zal in vrede kunnen leven, tenzij de gehele wereld in vrede leeft. „Wij keuren chauvinisme af, maar aanvaarden waakzame en moedi ge liefde voor het vaderland". Uit Tsjoengking wordt vernomen, dat de Chinese minister van voorlichting bijzonderheden heeft onthuld van voor stellen, die de regering heeft gedaan aan de communisten van Yenen in de hoop een eind te maken aan de bur geroorlog. Deze punten i(jn: 1. Stopzetting der troepenbewegingen aan beide zijden. 2. Terugtrekking der communistische strijdkrachten S mijl van de aan gevallen spoorlijnen. 3. Overleg met de communisten, al vorens troepen zich langs de spoor lijnen bewegen. 4. Instelling van een corps tot be houd van de vrede (antibandieten- troepen) en van een controlerend lichaam. Dit voorstel van de regering betekent, dat Tsjang Kai Sjek tegemoet kom: aan de voorwaarden van de communisten. De belangrijkste concessie is de bereid heid van de regering om de communis ten te raadplegen over de troepenbe wegingen langs de spoorlijnen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1