HELDERSCHE COURANT Er komt eeri Indonesisch Parlement weerbericht OPNIEUW BOUWT EEN VOLK AAN ZIJN TOEKOMST NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Verklaring derNederl. regering ten aanzien van Indonesië De corr, van de „Daily Herald" John Steen seint uit Batavia, dat de Nederlandse regering aangaande Indonesië een ofliciële verklaring heeft afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de regering aandringt op „weder opbouw in samenwerking op Java en Sumatra onder garantie van behoud van het Indonesische zelfrespect". De verk aring bevat verder het voorstel tot het on- midde lijk houden van een ronde-tafelconferentie ten einde gezamenlijk plannen te ontwerpen. Het onderwijs za> op een ruimere leest geschoeid worden. Er zal een einde worden gemaakt aan het analphabetisme en de Indonesische taal wordt naast de Nederlandse erkend. Er komt een Indonesisch parement op democratische basis met een meerderheid van Indonesiërs, maar, zoo gaat de verklaring voort, ondergeschikt aan de „alge mene regering". De kwestie van het stemrecht moet nader in ogenschouw worden genomen. De verklaring spreekt zich uit voor wet, orde en een heid. (De volledige tekst volgt zo spoedig mogelijk). Drieduizend Indonesiërs gedood Het spootwegverkeer herstelt zich Elke minuut verlaat 4800 M3 water de Wieringermeer Volgend jaar reeds gedeeltelijke oogst De Nederlandse Volksbeweging DINSDAG I NOVEMBER 1945. 3e Jaargang Ne, 589. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving l 2.60Postabonnementen t 3.00 Slachtoffers van de Japanse hongerpolitiek. Deze foto werd niet in Buchenwalde gemaakt, maar in een Japans interne ringskamp, waar honderden Nederlan ders drie jaar lang aan ziekte en ont bering waren blootgesteld. Foto: ONEFO—P. KORT NIEUWS. Attlee zal na afloop van de be sprekingen te Washington ook een be zoek aan Ottawa brengen. Masaryk, de Tsjechoslowaakse mi nister van buitenlandse zaken, heeft ean beroep gedaan op Engeland en Amerika Tsjechosiowakije graan en vet te sturen om 700.000 ondervoede kin dexen, te. redden, waarvan 50 pet. lij dende is aan tuberculose. DE GEVECHTEN TE SOERABAJA. De correspondent van de Melbourne Herald te Soerabaja heeft verklaard, dat volgens officiële schatting in de afgelopen week vijf-en-twintig-honderd Britsche en Britsch-Indische soldaten tegenover twintigduizend door Japan ners uitgeruste en opgeleide Indonesi sche soldaten en een halfuitgeruste bende van honderdduizend Indonesiërs stonden. Indonesische leiders hebben ver klaard dat gedurende de gevechten drieduizend Indonesiërs zijn gedood./ De Britsche verliezen zijn nog niet ge publiceerd maar officieël is verklaard dat zij gering zijn uitgezonderd wat de officieren betreft. De spoorwegbruggen. De voorlopige data (behoudens mo gelijke tegenslag) van de indienstne ming van de spoorwegbruggan zijn als volgt: Maasbrug, bruggen bij Roermond: einde November. De Rijnbrug Ooster heek bij Arnhem: half December. De Maasbrug bij Venlo: begin Februari. Hollands Diep bij de Moerdijk: zomer 1946. Brug over de Oude Maas bij Dordrecht: zomer 1946. De Maasbrug bij Hedel: zomer 1946. De Waalbrug bij Zaltbommel: 1 Januari 1947. IJselbrug Zwolle (Katerveer) niet bekend. Mer- wedebrug bij Baanhoek (bij Sliedrecht( biet bekend. RUSTIG HERFSTWEER. Weinig verandering. behoudens Plaatselijke opklaringen. Ononderbroken, sedert 9 Augustus, dreunen de twee zware Dieselmotoren van het gemaal ,,Leemans"te Den Oever en iedere minuut wordt 500 kubieke meter water uit de Wieringermeer ge pompt. Dit is echter niet het enige ge maal, dat aan de droogmaking van de Wieringermeer werkt. Ook de „Lely" bij Medemblik werkt met een zelfde capaciteit. Daarnaast zijn nog 4 pompen te Medemblik en 2 te Den Oever in bedrijf gesteld, die elk 400 M3. per mi nuut verwerken. En in de loop van November zal nog een tiental, door de Nederlandse regering in Amerika aan gekochte pompen, dat thans te Kolhorn wordt gemonteerd, aan de hulpbemaling deelnemen. Deze installaties beschikken over een capaciteit van ca. 100 M3. per minuut. In totaal verlaat op deze wijze ongeveer 4800 M3. water per minuut het geïnundeerde gebied en het peil in de Wieringermeer daalt dan ook merk baar, zodat de verwachting, dat de polder medio December droog zal zijn, geenszins ongegrond mag worden ge noemd. Er zullen dan, afhankelijk van regenval en kwel 600 tot 800 millioen M3 VS er verwijderd zijn. Duurde de droog making in 1930 8 maanden, thans is de pompcapaciteit door middel van de hulpinstallaties bijna verdubbeld en zal het werk in vijf maanden voltooid zijn. Bijna 500 boerderijen gingen verloren. Van de 512 boerderijen, die de Wie- ringermeerpolder rijk was, bleven slechts 60 over, waarvan 20 vrij onbe schadigd en 40 zwaarder beschadigd, terwijl de rest volkomen vernield werd 1000 a 1100 woningen in Wieringerwerf. Middenmeer en Slootdorp, de drie dor pen in de polder en elders ondergingen eenzelfde lot. Een gedeelte van de Wieringermeer. c a. 1500 ha groot in het Noord-Oosten van de polder, is thans weer droog gekomen en hier wordt hard gewerkt om de boeren zo spoedig mogelijk te doen terugkeren. De drainering is vrij be hoorlijk intact gebleven en de bodem wordt weer bewerkt. Er wordt weer geploegd in de Wieringermeer. De Ne derlandse boer is niet gauw uit het veld geslagen en de boeren uit de Wie ringermeer vormen hierop geen uit zondering. Enige boerderijen zijn we derom bewoond en in de andere zullen de boeren voor de winter terugkeren. Het betreft hier het hoogstgelegen deel van de polder, waar veeboerderijen ge legen zijn, die over het algemeen vrij onbeschadigd uit de strijd zijn ge komen. De terugkerende boeren zijn ver plicht een gezin uit het getroffen ge deelte bij zich in te nemen, zodat ook deze gezinnen in de gelegenheid gesteld worden hun land te bewerken, zodra dit aan het water ontworsteld is. De D.U.W. en de Grondmaatschappij te Zwolle maken thans de grond zaai- klaar, waarna de boeren met eigen personeel de verdere bewerking ter hand moeten nemen. Men is tot op ze kere hoogte vrij, te zaaien wat men wil. hoewel een zeker gedeelte bezaaid moet worden met gewassen, die het stuiven tegen gaan. Vooral winter koren is hiervoor geschikt. Het -aaien zal binnenkort een aanvang kunnen nemen. In tegenstelling met het eiland Walcheren, is de Wieringermeer overstroomd met zoet IJsse'meer-water, hetgeen een gelukkige omstandigheid mag worden genoemd. Indien de water gangen pi draineringen niet be'angrijk b'ij'dichtgeslibd (en dat is in het 's droo"7e''omen betrek,..—meegevallen) en als het Zie vervolg pagina 3. Onze lezers aan het woord ,,Wat is die Nederlandse Volksbeweg z eigenlijk en wat wil ze?", dat zijn vrageri, die vele lezers zich ongetwijfeld stellen, die interesse hebben voor de geestelijke en maatschappelijke stromingen van onze tijd. De heer A. Potjewijd, leraar R.H.B.S, zal deze vragen in een tweetal artikelen beantwoorden: Hieronder volgt het eerste artikel: Toen op 5 Mei 1945 de vijand de wapens neerlegde, stond het voor een aantal man nen, die uit de kampen der gijzelaars en der politieke gevangenen te voorschijn traden, vast, dat het politieke, leven in Nederland op geheel nieuwe grondslagen weder moest worden opgetrokken. Aan stonds namen zij het initiatief en zo werd geboren de N.V.B. Die mannen, der ille galiteit ook, waren leden uit alle kringen der vroegere partijen, die nu gemeenschap pelijk, schouder aan schouder, den vijand weerstand hadden geboden, en die ge meenschappelijk hadden geleden voor de zaak van de Vrijheid. Die gemeenschap pelijkheid, dat gemeenschapsgevoel uit het leed geboren, moest behouden blij ven. ook ni de oorlog, meenden zij. want de vrede te winnen zou blijken nog een veel en veel moeilijker opgave te zijn. De N.V.B. stelt dan ook op de voor grond dat deze zwaar „geschonden we reld" alleen nog slechts een kans krijgt zich uit de puinhopen weer omhoog te werken tot een nieuwe wereld, waneer we als „nieuwe mensen" zullen kunnen denken en doen. Wij kunnen dit niet na drukkelijk genoeg uitspreken! Geen schijn van kans meer zonder ..nieuwe mensen"! De ..oude mens" heeft de boel finaal in de soep gewerkt, al zijn problemen zijn hem over het hoofd gegroeid, hij heeft ze niet. kunnen oplossen bij gebrek aan. geestelijke krafchten. Door de technische ontwikkeling was onze kapitalistische we reld eigenlijk .razend snel" van vorm veranderd en nu kon een en ander nog alleen maar gesmeerd blllven lopen als de mensen ook ..razend snel" verander den, dat nu lukte niet erg. De oude Individualistische ..ik-mens" bleef vol harden in zijn arbeid om winst, zijn klas senstrijd en zijn confessionele afgeschei denheid. Wij zeggen bleef volharden, want wij willen niets te kort doen aan al deze. wel zeer dogmatische, begin selen. fn zoverre zij eenmaal Juist, goed eri waardevol zouden zijn geweest. Maar toen en nu, in deze nieuwe wereld der technocratie, waren al die zaken ver ouderd, evenzeer als dat men internatio naal maar blindweg bleef volharden in nationale bekrompenheid, zonder dus te beseffen dat trein, boot. vliegtuig en we- reldoroductie de naties zó dicht in elkan der hadden geschoven, dat wij nu waren kernen te wonen als mensen in één groot huis, met voor ieder volk één kamer. Waar was nu de verantwoordelijkheid van de naties voor het gehele gebouw, wanneer er „ergens In huis" brand of on raad was? Nationaal was er evenzeer een schro melijk te kort aan verantwoordelijkheids gevoel bij de verschillende groepen en partijen voor de belangen van het ge mene vaderland en bij de inividuen voor die bedrijven en ondernemingen waar ai.» hun arbeid verrichtten. Ieder trok- en rukte maar en scheurde om de vetste brokken, het was een strijd van allei tegen allen, van groepen tegen groeper Toen ontstond een middelpunt-vliedende kracht en de gehele boel werd uit elkan der gedraaid. Welnu, hoe krijgen we nou „nieuwe mensen", dus mensen met verantwoord! Hjkheidsgevoel? Dan moet er van binne i in de mens iets veranderen. De bes1 leerschool is nog altijd het leed. N i vat U ho« d5e mannen met dat gemeen schappelijk gedragen lijden te zamea kwamen en opmarcheeiden uit St. Mi- ch'ielsges' zij verwierpen de oud~ be ginselen e-* *»e:den: bij elkander blijver er is gro levensgevaar voor onze be schaving. orwonnen de oude scheids muren in harten („de muren gii - gen spre' *elde de ex-politieke ge vangene Vorrink, voorzitter der S.D.A.P J laatste voordracht*, eeu grotere c werd geboren. Zij kre gen 't s". want het woord ge meenschap J dieoere inhoud gekre gen. Zij zeiden: zijn wij niet verant woordelijk zelfs voor de minste ond'- ons? Kunnen wij gelukkig zijn zo Iai één onzer ongelukkig is? Toen was ei „nieuwe mens", de sociale mens ge boren.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1