RECHT OP WRAAK STADSNIEUWS. Bestrijding van tuchteloosheid 1300 S.S.-ers in den Helder De Helderse HARK-goederen 450 millioen pond zuivelproducten Camera wil weer boksen Uil de Pers: Jongeren NJ.G. en Plaatselijke Jeugdraden Gisteravond werd ten stadhuize de vergadering van het Centraal Comité tot bestrijding van de tuchteloosheid der jeugd gehouden. De verschillende ver enigingen, welke zich met het jeugd werk bezig houden, hadden deputaties gezonden, de jeugdraad, onder welks auspiciën het Centraal Comité werkt, was aanwezig, evenals de hoofden van scholen en een aantal onderwijzers. De heer W. F. Laurier heette de aanwezi gen welkom en gaf het woord aan den heer C. Rudolf. Deze vertelde, dat het in October op gerichte Centraal Comité was voort gevloeid uit een punt van het urgentie programma van de Bond voor Onder wijzend personeel, welk punt tot doel stelling had de bestrijding van de tuch teloosheid der jeugd. Volgens spr. was het inderdaad hard nodig, dat hiervan zoveel gewag werd gemaakt. Toestan den, die een gevolg zijn geweest van vijf jaar oorlog, van slopen van huizen, van zwarte handel enz. De krasse staaltjes, die de heer Ru- dolf als voorbeelden noemde en die berusten op feiten, laten zien, dat een en ander zeker niet als overdreven moet worden beschouwd. Ook in deze naoorlogse tijd zoekt de jeugd het avontuur en heersen er toe standen, die het nodig maken dat er in gegrepen wordt. De schuld ligt bij de ouderen. Aan de ouderen nu ook de taak om de jeugd haar plaats te wijzen in een geordende maatschappij. Hoe nu te werken? De jeugd haar genoegens te ver bieden zou niet tot het gewenste resul taat leiden. Het Centraal Comité wordt tij gestaan door diverse sub-comité's en het doel hiervan is in de eerste plaats de jeugd te bereiken. Clubs moeten worden gevormd op elk gebied. De pl. verenigingen moeten worden ingescha keld en uit die verenigingen moeten leiders komen. Het is niet de bedoeling om daarmede de verenigingen leden te onttrekken. Het is slechts in het kort een gedeelte van het plan van het Centraal Comité. Het plan, dat het comité in samenwer king met alle ouderen zal doen slagen om de jeugd saamhorigheid en verant woordelijkheidsgevoel bij te brengen. Spr. deed een beroep op het onder wijzend personeel dat voor deze taak geschoold is en het als beroep heeft gekozen. Geeft U zich op om ook een klein gedeelte van dit grote werk op U te nemen. Een feestmiddag. Als eerste punt van het programma van het comité staat een feestmiddag in Casino. Na de pauze was het de heer Leibbrandt van de Helderse damclub, die vond dat door de ouders in de eerste plaats te beTeiken, de jeugd vanzelf zou komen. De heer Leibbrandt vertelde, dat de Heideree damclub een clubje van 25 jon gens op een dergelijke manier als de heer Rudolf bedoelde bij elkaar had, en dat dit clubje zich reeds uitbreidde. De heer Rudolf was het geheel met Spr. een De heer W. F. Laurier stelde hierna de gelegenheid open om zich als actief werker bij het comité op te geVen en sloot de avond. Gistermorgen is een trein met 1300 man Nederlandse SS in Den Helder aange komen. Deze gevangenen zijn ondergebracht op Erfprins, in de bunkers vanZeefront. V or deze beruchte lieden zal een extra sterke bewaking komen. LEZING Drs. BOS. 1' 'er (Woensdagmiddag), 8 uur, zal be' hoofd van de culturele afdeling van N" .1. Volksherstel een lezing houden over ü»-'- en doel van N.V.H. ^ot c' lezing zijn uitgenodigd allen d e leid'^T geven aan het geestelijk-cul ture1 e er 5">$iale leven in onze stad. Voor r - er ruimte is zijn ook be- 1'" tel1'-- o hartelijk welkom. Drs. B"- is een uitnemend spreker, zo- dot wii d^ze lezing van harte kunnen aanbevelen. GESLAAGD. Ges1aa,ti voor het diploma Ned. fcwem- en Reddingshond onze stadge- hote mej. Alie Pouli. „Waar blijven die H.A.R.K.-goe- deren toch?", zo vroeg ons een abon- né enige tijd geleden. En ze voegde er aan toe: „We lazen in uw blad, dat de Helderse gaven naar Baarle Nassau zouden gaan, maar nog nim mer hebben we gelezen, dat dit wer kelijk gebeurd is." Wij hebben die vragen aan den voorzitter van de H.A.R.K., mr. Mul der, voorgelegd. En die zei: „Inder daad was het aanvankelijk de be doeling om die goederen naar het Zuiden te sturen, doch het bleek, dat de nood in onze eigen stad zo groot was, dat het ons verstandig en vol komen verantwoord leek, dichter hij huis te helpen. Daar kwam boven dien bij, dat er uit het Zuiden be richt kwam, dat ze in Brabant vol. doende goederen hadden en dat onze gemeente in het z.g. adoptieplan tot de minusgemeenten gerekend werd, dat is een gemeente, die geen goe deren heeft af te geven, doch in tegendeel, goederen heeft te ont vangen, omdat de nood zo groot is." Honderden stadgenoten vonden bij hun terugkeer in Den Helder hun hele hebben en houden gesto len. Geen bedden meer, geen ta fels, geen stoelen. Het was gesto len of kapot. Wat een geluk dus, dat die mensen geholpen konden worden met de goederen, die hun eigen stadgenoten voor getroffe nen ter beschikking hadden ge steld. Dertienhonderd gevallen werden behandeld en konden aan het aller noodzakelijkste worden geholpen. „Dat alles kostte een zee van tijd", zo vertelde mr. Mulder. „En ik moet er aan toevoegen", zo zei hij, „dat mej. Ritmeester, die in het (comité zat, zich daarbij uitstekend geweerd heeft. Zij ontving alle be- roeksters, die ook buitengewoon verdienstelijk werk hebben gedaan Sinds enige weken moest mejuf frouw Ritmeester haar taak neerleg gen in verband met haar vertrek naar Den Haag. Wij betreuren het, omdat we in haar een uitnemende kracht verliezen". Mr. Mulder deelde nog mede, dat van de landelijke H.A.R.K. met ingang van deze maand textiel- goederen naar Den Helder zullen worden gezonden. En die zijn har telijk welkom, want door het tex tiel was men volkomen heen. Men moet zijn verwachtingen echter niet te hoog stellen, maar kan er van verzekerd zijn, dat het Hel derse comité zal helpen zoveel het kan. Geen ontstemming dus, dat de goederen niet naar het Zuiden gin gen, maaT erkentelijkheid, dat ze daar kwamen, waar hulp even drin gend nodig was. Tweede getuigenavond De grote belangstelling, waarin het destijds in de Cineac gegeven getuige nis zich mocht verheugen, heeft de initiatiefnemers doen besluiten ean dergelijke avond nog eens te organi seren op a.s. Donderdagavond te 8 uur in de Lutherse kerk in de Weezen- straat. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Door zekere gunstige omstandig heden is Amerika in staat dit kwar taal 450 millioen pond zuivelproduc ten, o.a. boter, kaas, gecondenseerde en gedroogde melk te exporteren via de Unrra. Hiervan zal ook ons land zijn deel krijgen! k. HANDBAL VMOND I—H. A. V. I 6—8. In de eerste competitiewedstrijd van het eerste herenelftal der H.A.V. was, ondanks de 83-nederlaag tegen H.O.C. I, al te zien, dat dit elftal sinds de laatste competitie aanmerkelijk was vooruitgegaan, zowel wat de techniek aangaat als wat de spelopvatting be treft. Zondag j.1. werd gewonnen van Ymond I. De wedstrijd stond niet op het hoge peil van H. O. C.H. A. V., dit was vooral te wijten aan het romme lige spel van Ymond. Overigens ziet het er wel naar uit dat de heren van de H.A.V. in deze competitie een woordje mee gaan spreken. De vroegere wereld- en Italiaanse kampioen bokser. Primo Camera, heeft aan de Italiaanse sportfederatie toe stemming gevraagd weer te mogen boksen. De federatie hééft hierop geant woord, dat zij genegen is hem een li centie te geven, als hij niet meer deel neemt aan andere takken van sport zoals worstelen. De herderlijke boodschap, die Zondag, nu ruim een week geleden, van de kan sels der kerken In Neder land is voorgelezen, heeft niet de weerklank gevon den, die zij verdiende en dat is een bedenkelijk, 7.0 niet een ontstellend feit, zo schrijft „Het Vrije Volk". Als ln bezettingstijd van de kansel een ver klaring werd gedaan, een moedig protest tegen on recht openlijk werd uitge sproken. leefde het Neder landse volk mee. Het stuk werd gedrukt of gestencild en ging van hand tot hand. Het versterkte de geest van afweer en verzet, het hielp ons volk door de pressies heen en leerde het neen te zeggen. Nu hebben de kerken opnieuw haar stem verheven, de bladen hebben de verklaring ge publiceerd en. verder hoort men er niet van. Dat is even onrustbarend als het feit, dat het ook nu weer, evenals ln de jaren der on derdrukking, nodig is te protesteren tegen onrecht. Hoe diep is de vernieti gende kracht van de Duitse geest wel ln de volksziel doorgevreten, dat het on recht kan geschieden en het volk er onbewogen onder blijft? In concentratiekampen zitten N.S B.-ers en poli tieke verdachten. Wie kan zeggen wat wij op de duur met hen moeten be ginnen? Is het rechtsgevoel bevredigd als ze maar ach ter prikkeldraad blijven? In andere kampen zitten N.S.B.-kinderen. Wie oe- kommert zich om hen? En hoe staat het met de zuivering? Er is geen lijn in en er ls geen eind aan. Allerlei colleges zuiveren volgens volkomen verschil lende normen en dikwijls is zuivering een mooi woord voor meedogenloze men senjacht. Een geest van farizeïsme en kwaadaardige wraakzucht overwoekert de drang naar zuiverheid en zuivering. Het rechtsbe ginsel, dat voor hetzelfde feit niet twee keer gestraft mag worden, heeft zijn kracht verloren. Wee hem, die het ongeluk heeft in handen te vallen van een vijand, die de zuivering wil gebruiken om zijn slacht offer moreel de nek te breken. Hij is er met één straf niet af; hij zal twee maal, driemaal, tienmaal zijn vijand op zijn weg vin den. Als de boodschap der kerken zegt, dat het recht in de plaats moet komen van wraak en haat en fis zij aan een ieder het recht ontzegt om na de beslis sing door de aangewezen instantie nog recht naar eigen inzicht toe te passen dan zijn dat geen los daar heen geworpen woorden maar dan wordt hier een ernstig gevaar blootgelegd Sommigen hebben het gevaar zien aankomen en er tegen gewaarschuwd, toen de regering in Londen lederen Nederlander opriep om iedereen, dien hij ver dacht, aan te geven, zon der er zich behoorlijk re kenschap van te geven, waartoe dit alles moest lei den. De aandacht van het Nederlandse volk is beoaa'd bij de wraakoefening, die boven aan het programma stond, op de plaats waar de eerste en grootste op dracht had moeten staan die luidde: Wederopbouw en herstel van onze volks kracht. Er heeft zich ln ons volk, na de vreugderoes di-r bevrijding een diepe teleur stelling geopenbaard. De eenheid, die verwacht was, is uitgebleven, de hoop op vernieuwing vervliegt cn op vele gebieden zien wij een snelle terugval tot Mei 1940. Is één der oorzaken wij zeggen niet de enige oorzaak niet gelegen in het feit, dat de aandaent van het volk verkeerd ge richt is? Heeft het ontke tenen van een algemene jacht van ledereen op iedereen de aandacht niet afgeleid van wat onze eerste plicht was? Indien van het begin af de over ijl ?J. haar or8®nen naar duidelijke normen en bin nen scherp afgebakende grenzen krachtig en snel recht hadden gedaan, zou dan het uitzicht op de toe- komst niet helderder ge- wffs' zijn op dit ogenblik? wij weten het niet. maar wtj weten wel. dat we ln een moeras van onrecht en huichelarij geraakt zijn, waarin de berechting en zuivering de glans der zui verheid verloren hebben. Het vermaan van de kansel, nat „het aanzien van ons volk staat of valt met de vraag of naar recht of naar wraak en haat in Neder land wordt gehandeld", ls een teken aan de wand. Moge het verstaan worden. (Slot). Op welke basis kunnen wij de genele Nederlandse Jeugd doen samengaan? Voorop gesteld moet worden, dat eventuele statuten voor wijzigingen on der gemeenschappelijk goedvinden vat baar moeten blijven. In de eerste plaats zien wij het als een noodzaak, dat de grondleggers van de N. J. G. contact zoeken met alle plaatselijke Jeugdraden, en verdient het zeker aanbeveling, zeer binnenkort een bijeenkomst te beleggen, waar de besturen van de plaatselijke Jeugdraden ernstig overleg plegen met de stichters van de N. J. G. Dan pas bestaat de mogelijkheid, dat men het op tal van punten eens wordt en de sta tuten na wijziging ook de onderschrij ving vinden van de jeugdfederaties. Het wil ons voorkomen, dat hecht contact voorlopig nog ontbreekt en het is zeker daaraan te wijten, dat vele jeugdraden er niet of weinig voor voe len zonder meer als districtsraden voor de N. J. G. op te treden. De leiders van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap moeten zich er ter dege van bewust zijn, dat de geest van de Jeugd een geheel andere is dan die van voor de oorlog. Was het voor de oorlog een opzien barend feit als een A. J. C.'er en een Padvinder samen gingen kamperen, nü is het gelukkig zover, dat A. J. C., Pad vinderij en andere groepen tot samen werking bereid zijn. Op dat „bereid zijn" moet naar onze mening de meeste nadruk gelegd wor den. Het behoort voorlopig tot de prac- tische onmogelijkheden reeds een be ginselverklaring Bamen ta stellen, waarop alle jongerengroepen, d.w.z. van uiterst rechts tot uiterst links, plus de sportorganisaties, kunnen samenwerken. Een N. J. G. móet er zijn, doch zij moet zich gedragen weten door alle Plaatselijke Jeugdraden, die zich op hun beurt gedragen moeten weten door de plaatselijke jeugdverenigingen. Wij geloven, dat het wenselijk is, ons in de eerste tijd te baseren op practi- sche werkzaamheid. Het is een feit, dat de Jeugdraden op velerlei terrein be hulpzaam kunnen zijn bij de weder opbouw van ons land, zowel op mate rieel als op algemeen geestelijk gebied. Het lijkt ons vooreerst onnodig, dat ook de jongeren zich gaan verstrikken in problemen van ideële aard. Er bestaat een grote kans, dat men door samen werken elkander leert waarderen en begrijpen. Het kan ook helemaal geen kwaad, als men de jon geren in de gelegenheid stelt te ver tellen, waarom zij tot een bepaalde groep behoren. Als men maar zo ver standig is er geen propagandistisch slaatje uit te slaan. Dan kan ook begrip ontstaan voor e'kanders idealen cn levensbeschouwing en vinden wij in de toekomst nog wel eens een ideaal, dat wij allen willen verwezenlijken. Wij moeten niet vergeten, dat de eeu wigheid, waarvan onze generatie slechts een heel klein gedeelte uitmaakt, niet geforceerd kan worden, maar dat het weinige, hetgeen wij bereiken zullen, door het volgend geslacht verder kan worden uitgebouwd. Enkele punten, die tezamen een zeer algemene beginselverklaring kunnen vormen, willen wij hier ter overweging geven: 1. Bereidheid tot samenwerking; 2. Datgene naar voren brengen waarin wij één zijn; 3. Eerbiediging van eikaars over tuiging; 4. Het aankweken van persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel; 5. Opvoeding tot gemeenschapsmens. Wij zijn bereid onze medewerking verlenen aan een Nederlandse Jeug Gemeenschap; maar wij verwachte", dat de mensen van de N J. G. beÊ"^ tonen voor de bezwaren, die wij feg dat instituut in zijn huidige ged3jnor hebben, en vertrouwen erop. dat 0 wederzijds begrip een Nedeslan Jeugd Gemeenschap zal ontstaan, rekenen kan op de daadwerkelijke s van de Plaatselijke Jeugdraden. de B ff V» Druk. Dagblad voor Nrd.-Hollaod

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2