HELDERSCHE COURANT Volwaardige plaats voor Indië in het Koninkrijk Tabak NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indische regering wijst de weg uit de chaos WEERBERICHT Sialin zweeg De Nederlandse Volksbeweging WOENSDAG T NOVEMBER 1945. Jur(u| No, 581. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent pei millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving l 2.60, Postabonnementen 1 3.00 De Indische regering heeft, naar verklaring uitgegeven. De tekst der ver regering luidt als volgt: De loop der gebeurtenissen na de capitulatie van Japan heeft ertoe ge leid, dat grote verwarring is ontstaan en dat omstandigheden, die niet door de regering in het leven zijn geroepen, haar tot dusverre hebben belet, de voornemens tot staatkundige hervor ming van het koninkrijk en van Neder- lands-Indië in hun hoofdlijnen verder bekend te maken. Reeds op 27 Jan. 1942 werd een rijksconferentie tot dit doel aangekondigd, te houden na de bevrij ding van alle bezette rijksgebieden. Op 6 December van dat jaar werden de be ginselen der gedachte reorganisatie in een rede van H.M. de Koningin in grote lijnen vastgelegd. De voornaamste zin sneden dier rede waren: „Ik stel mij voor, zonder vooruit te lopen op de adviezen der rijksconfe- rentie. dat zij zich richten zullen op een rijksverband, waarin Nederland. Indo nesië, Suriname en Curacao tezamen deel zullen hebbed, terwijl ieder op zichzelf de eigen, inwendige aangelegen, heden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil el kander bij te staan, zullen behartigen. Ik meen. dat zulk een zelfstandigheid en samenwerking aan het Rijk en zijn delen de kracht kunnen geven om hun verantwoordelijkheid naar binnen en naar buiten ten vólle te dragen. Daarbij zal voor verschil van behan deling op grond van ras of landaard geen plaats zijn. doch zullen slechtg de persoonlijke bekwaamheid der burgers eu de behoeften van de verschillende bevolkingsgroepen de doorslag geven voor het beleid der regering". Steeds dieper is het besef doorge drongen, dat alleen op deze beginselen van gelijkwaardigheid en samenwer king het koninkrijk kan worden ge bouwd. Daarbij is de vorm van deel genootschap naar voren gekomen, die nieuw is in de geschiedenis, doch die inderdaad aan het onder de bezetting gegroeide nationaal bewustzijn volle bevrediging kan schenken. In de ont stane verwarring heeft echter dit zelf bewustzijn niet alleen de weg gekozen van de uitroeping. met medewerking van de Japanse militaire Nederlanders een zodanige propaganda en tegen an dersdenkenden een zodanige terreur ontketend, dat een bekendmaking geen nut zou hebben gehad en niet in over eenstemming te brengen viel met de waardigheid der regering. Zolang dui zenden weerloze Nederlanders, die de zwaarste verdrukking door de vijand doorstaan hadden, in gevaar verkeerden door bedreigingen een vrije bespreking onmogelijk wed gemaakt, was ook ieder begin van gemeenschappelijke recon structie uitgesloten. reeds in het kort gemeld, te Batavia een klaring van de Nederlands-Indische RUSTIG HERFSTWEER. Weinig verandering, behoudens plaatselijke opklaringen. Nu door de hulp van onze bondge noten het gevaar voor de bevrijde geïn terneerden verminderd is en enige ver betering ingetreden schijnt te zijn ten aanzien van de vrijheid van spreken en van contact, is het ogenblik geko men om het programma der regering op de rede van H.M. de Koningin van 6 December 1942 gebaseerd, nader uit te werken. De regering gaat uit van de erkenning van het rechtmatig streven der Indonesiërs naar een nationaal be staan en van de overtuiging dat dit streven door een goede samenwerking tussen Indonesiërs en Nederlanders, langs de weg van een wettige evolutie, te verwezenlijken is. Doelstelling is daarbij de spoedige ontwikkeling van Indonesië tot deelge- nooit in een koninkrijk, dat zodanig ge construeerd is. dat het nationaal ge- respect van alle daaraan deelnemende volkeren wordt gewaarborgd. Daartoe zal in dit land op wettige wijze de centrale regermg_zodanig ge reconstrueerd moeten worden, dat zij uit een volksvertegenwoordiging op de mocratische grondslag bestaat, in be langrijke meerderheid samengesteld uit Indonesiërs en een raad van ministers onder den gouverneur-generaal als ver tegenwoordiger van de Kroon. Door deze regering zullen de inwen dige aangelegenheden van het land moeten worden bestuurd terwijl daar beneden door een doelmatig decentrali satie de regionale en locale belangen zullen moeten worden behartigd. Het kiesrecht Het kiesrecht zal een onderwerp van nader overleg zijn, doch behoort op vrije vorming van de openbare mening en vertegenwoordiging van de burgerij in haar belangrijkste geledingen te be rusten. Indonesië zal overeenkomstig de toe zegging van H.M. de Koningin tot een volledig deelgenootschap in het konink rijk worden opgeroepen, welks organi satie dus uit de rijksdelen zal worden opgebouwd. De vorm aan deze grond gedachte te geven zal door het over leg in de rondetafelconferentie en de behandeling van haar voorstellen door de wetgevende organen van het konink rijk moeten worden bepaald. Ook de vraagstukken als die van een eigen vlag voor Indonesië, naast die van het koninkrijk, zullen moeten wor den beslist. De inschakeling van Indo nesiërs en andere burgers van niet- Nederlandse landaard in de dienst van het koninkrijk, kan aanstonds systema tisch worden uitgebreid. Regelingen en instellingen, welke nog berusten op of gevoeld worden als rasdiscriminatie, zullen verdwijnen of worden hervormd. Zoo zal de scheiding worden opgehe ven tussen een Nederlands- en Indone sisch bestuur, evenals de gescheiden strafrechtspraak. In aile publieke diensten zal de fei telijke opneming van burger van niet- Nederlandse landaard met kracht wor den' doorgevoerd tot in de hoogste rangen, evenals de onderlinge samen- Zie vervolg pagina 3. De vergadering te Moskou is gesloten zonder een rede van Stalin. Men ver wacht ook later in de avond geen toe spraak meer. Molotof zeide voorts, dat het procédé van de atoombom niet geheim gehou den behoorde te worden. REDE VAN MOLOTOF. Molotof wees op het belang van de aanstaande verkiezingen in de Sovjet- Unie, die over de toekomst van het land zullen beslissen. In verband met de omzetting van de oorlogsindustrie naar de vrede zei Molotof, dat ook de be hoeften van het Rode leger en de Rode vloot niet moesten worden vergeten. „In dit tijdperk van de ontwikkeling der atoomenergie moeten wij op de hoogte blijven van de ontwikkeling der techniek en in de pas marcheren met de andere technici. Wij wensen in vrede te leven met alle volken der wereld, maar zolang de rassenhaat en het fascisme niet zijn uitgeroeid, mag onze waakzaamheid niet verslappen en moeten wij voortdurend bedacht zijn op het handhaven van de vrede". Foto: ANEFO De Indonesische B. S. Niet alleen in Nederland, maar ook in Indonesië werd een felle ondergrondse strijd gevoerd tegen den bezetter. Toen dë Japanse capitulatie een feit was, werd de strijd gestaakt en leverden deze on volprezen Guerillastrijders hun wapens in bij de bevoegde geallieerde instanties. Er komen meer sigaren. De heer Polak, directeur van het llyksbureau voor tabak, gaf Dins dagavond voor de radio enige bij zonderheden over de tabakspositie. Hij beloofde, dat aan de klacht, die spreekt over een te weinig in omloop brengen van sigaren boven de grote rivieren tegemoet zal wor- den gekomen. Er komt ook een ,.knak"-sigaar, waarvan men er zes voor één rantsoen kan kopen. Ook komt er een klein model cigarillo: het „sprietje" (20 op 1 rantsoenbon). Om de tabaksrantsoenering mogelijk te maken is per week 175.000 kg. tabak nodig. Het getal van 2 rantsoe nen per week voor mannen en 1 rantsoen voor vrouwen is tot eind 1946 gegarandeerd. Er worden geen sigaretten meer geïmporteerd. Onze industrie kan zelf aan de behoefte voldoen. Het bericht, als zou de regering 450 mil- lioen sigaretten hebben aangekocht, is dan ook niet juist. Onze lezers aan het woord H. De sociale mens was geboren. Dit ook is de zin van de oorlog. Want 't moge v/aar zijn, dat de oorlog voorvelen een avontuur is geweest, voor anderen de ondergang, voor de meesten onzer moge zij een loutering zijn. Zo werd de N.V.B. een breed plat form, waar vele mensen van allerlei geestelijke Stromingen elkander kunnen ontmoeten om gezamenlijk zich te bera den voor één grote brede politieke acti viteit van een vooruitstrevend karakter. De N.V.B. wil sociaal-paedagogisch werkzaam zijn en die vergeestelijking van de mens helpen bevorderen. Daar binnen in de mens moet de vernieuwing plaats hebben; eerbied voor de mense lijke persoonlijkheid is dus een eis van de allereerste orde, juist om dat wat zich daar in die mens afspeelt. Demo cratie is dus grondslag van haar werk zaamheid, personalisme noemt de N.V.B. aat. 't Betere in de persoon, in de mens, is weer ontwaakt (liefde voor het ge heel) en in de naam van dat Betere, van 't Goddelijke in hem, zal hij nu als sociale mens kunnen denken en hande len. Slaan we nu het ontwerp-program op, dat de N.V.B. aanbiedt, dan .kunnen we nu verstaan onder A. op blz. 3: „de men selijke persoonlijkheid, geroepen tot verantwoordelijkheid, zowel voor de ont plooiing der eigen gaven als voor de dienst aan de gemeenschap, in waar heid, gerechtigheid, barmhartigheid en naastenliefde, worde door enkeling en gemeenschap geëerbiedigd", PERSONA LISME; en onder C. op blz. 5: „Arbeid is, behalve noodzakelijk middel tot be staanszekerheid, een onvervangbaar be standdeel van een volwaardig mense- Mjk bestaan, alsmede dienst aan de ge meenschap. Arbeid is een zedelijke fac tor van de eerste rang en het centrale element in het voortbrengingsproces; gezonde arbeidsverhoudingen zijn voor waarde voor een gezond gemeenschaps leven. Doel en richtsnoer van de sociaal- economische activiteit dient niet te zijn winst voor het individu, doch een rechtvaardige voorziening in de rede lijke behoeften van allen", SOCIALIS ME, en dan volgt een ontwerp-opbouw van een georganiseerde arbeidsgemeen schap. De N.V.B. staat een planmatige productie voor (geleide economie), waarbij nog aangetekend zij, dat zij het antwoord op de vraag in welke mate de overheid rechtstreeks de verantwoorde lijkheid voor en'of de leiding van de productie op zich moet nemen, afhan kelijk stelt ó.a. „van de vraag, of par ticuliere dan wel overheidsexpioitatie een gegeven onderneming of groep van ondernemingen beter aan het doel der voortbrenging doet beantwoorden," (II A. blz. 8). (Zie vervolg pag. Ij DE KONINGIN TE LONDEN. Koningin Wilhelmina heeft Dinsdag in Buckingham Palace met den koning en de koningin van Engeland het noen maal gebruikt. Ned. Spoorwegen bestellen 500 autobussen Crossley Motors heeft een order der Nederlandse Spoorwegen ontvangen voor 500 autobus-chassis met diesel motor. De aflevering van deze chassis zal in 1946 beginnen. De waarde van de bestelling beloopt ongeveer 900.00# pond sterling.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1