STADSNIEUWS. Tweede gemeenschapsavond Helderse Jeugdraad De zeevaartschoolvereniging Gemeentelijke besluiten Schagen. De oudjes terug naar Den Helder HET WONDER VAN DE TELEVISIE MARINUS Waf breng f de Radio7 De wederopbouw van Rotterdam Finantiële overeenkomst met Noorwegen De heer Beekhuis van Til over de schildtrkunst. Nadat de eerste gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad zo uitste kend slaagde, wordt thans de tweede gemeenschapsavond georganiseerd, en wel op Vrijdagavond 9 November a.s des avonds 8 uur, in „Casino". Ditmaal zal als spreker optreden de heer M. Beekhuis van Til, leraar aan de R.H.B.S., alhier. Zijn onderwerp luidt: „Gedachten over Schilder kunst". Wie dezen spreker kent, weet, dat de Jeugdraad ook ditmaal een gelukki ge greep doet. Het zal allerminst een droge lezing worden, integendeel: hèt wordt een vlotte causerie, sprankelend van humor en geest, die aller belang stelling hebben zal. v De muzikale omlijsting is eveneens in uitstekende handen. Enkele Jeugd- raadsters zullen vóór aardige liedjes zorgen. Het wordt dus weer een echte ge meenschapsavond! Helderse Jongenen: komt als één grote familie in drom men opzetten. „Casino" moet vol! Toegang alleen voor leden boven 16 jaar op vertoon van de gele lidmaat schapskaart. Deze toegang is, zoails wel bekend zal zijn, geheel gratis. Elk lid heeft het recht één introducé (liefst een ongeorganiseerde) mede te brengen om hem met de sfeer van onze Jeugdraad te doen kennis maken. Een der vele verenigingen die uit hun ooriogsdommel ontwaken, is de zeevasrtschoolveareniging. Dit ontwa ken gaat echter niet zonder moeilijk heden, daar er feitelijk van de grond af weer moet worden begonnen. Zeelui zijn echter niet voor een kleintje vervaard: Z. V. S. V. is reeds in zee, met een bemanning van onge veer 75 koppen. Dit is esn respectabel' aantal, wanneer men in aanmerking neemt, dat het alle leerlingen zijn van de eerste klasse. Het bestuur van Z. V. S. V. staat voor vele moeilijkheden. Eén ervan is heel gemakkelijk op te lossen. Door de oorlogsomstandigheden zijn name lijk de lijsten met donateurs verloren gegaan. Tal van zakenlieden en parti culieren uit onze stad stonden daarop vermeld. Hun steun is onontbeerlijk. De -taris, de heer J. Steert, p.a. Intern-. Zeevaartschool. Binnenhaven 75, verzoekt alle vroegere donateurs, of zij zich even bij hem willen opge ven. Nieuwe donateurs zijn natuurlijk ook van harte welkom! RECTIFICATIE. Naar wij vernemen heeft ons bericht over de morgen te houden getuigenis avond bij vel an misverstand gewekt. Wij delen nog mede, dat deze avond georganiseerd wordt door de Neder landse Evangelisatie Zending, BENOEMING. Mej. T. Brakhoven, fröbelonderwij zeres te Den Helder, is met Ingang van 1 December 1945 benoemd tot hoofd der fröbelschool te Bussum. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, uit oefenende de bevoegdheden van de ge meenteraad, de ondervolgende besluiten aijn vastgesteld, 1. Besluit van 28 Sept. 1945 tot het wij zigen van de Verordening betreffende het beheer der gemeentebedrijven, tot het wijzigen van de Salarisverordening 1935, tot het wijzigen van het Ambten ar enregl. 1935. tot het wijzigen van de instructie voor de hoofden van takken van dienst, tot het wijzigen van <Je algemeene instruc tie voor de ambtenaren, alsmede tot het opnieuw aanwijzen als „tak van dienst" van onderscheidene gemeente-diensten en -bedrijven, een en ander In verband met samenvoegen van de diensten Gemeente werken, Plantsoenen, Reiniging, Grond bedrijf en Zweminrichting, tot een dienst van Openbare Werken. 2. Besluit van 21 September 1945 tot het fn het leven roepen van een cursus in de Engelse taal voor de leerlingen van het 5e en 8e leerjaar der scholen voor gewoon lager onderwijs. 3. Besluit van 23 Oct. 1945 tot het vast stellen van de begroting der inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1945 tot een totaal bedrag van: inkomsten van de gewone dienst f 4.197.098 uitgaven van de gewone dienst f 5.468.952 per resto nadelig saldo f 1.271.854 inkomsten van de kapitaaldienst f 4.281.504 uitgaven van de kapitaaldienst f 4.281.504 saldo 4. Besluit van 19 Oct. 1945 tot het vast stellen van de tarieven voor de levering van gas voor het eerste tweemaandelijkse tijdvak na 1 September 1945 (en voor het tijdvak voorafgaande aan deze periode, gedurendes hetwelk ook reeds gas werd afgeleverd) a. levering volgens gewoon tarief over de gewone meter f 0,13 per m3; b. levering volgens gewoon tarief over de muntmeter of penningmeter f 0,14 per m3; c. levering volgens vastrecht-tarief 1. bij betaling van een vastrecht van f 3 per maand f 0.06 per m3; 2. bij betaling van een vastrecht van f 1,20 per maand f 0.07 per m3; d. levering voor ruimte- en centrale verwarming f 0,05 per m3. 5. Besluiten tot het benoemen van tij delijke leerkrachten aan het gemeentelijk lyceum, te weten: 16 October 1945: de heren H. J. R. Smith (aardrijkskunde), N. H. Biersteker (En gels), J. Henderikx (aardrijkskunde) en H. Korrelboom (aardrijkskunde), allen le Den Helder; 23 October 1945: mej. H. M. E. Ruym- gaart (Frans), en de heren P. G. Jense (Frans), H. J. Marinus (wiskunde) en R. Datema (wiskunde), te Den Helder, en de heer W. J. Koster (aardrijkskunde) te Dordrecht; 27 October 1945: de heren C. P. de Heer (wis- en natuurkunde) te Purmerend en J. Hoekstra (Duits) te Driehuis-Velsen. 6. Besluit van 10 October 1945 tot het benoemen van C. Klein, te Wieringen, tot onderwijzer aan de openbare lagere school no. 6, alhier. 7 Besluiten tot het aangaan van kas geldleningen ter voorziening in de be hoefte aan kasgeld, tot na te noemen bedragen: 9 October 1945: f 100.000,voor de tijd van 3 maanden; 11 October 1945: f 350.000,voor de tijd van 3 maanden, f 200.000,voor de tijd van 6 maanden en f 250.000,voor de tijd van 3 maanden; 16 October 1945: f 250.000,voor de tijd van 3 maanden; 19 October 1945: f 150.000,voor de tijd van 3 maanden; 24 October 1945; f 400.000,voor de tijd van 6 maanden. 8. Besluiten tot het vaststellen van wij zigingen der gemeente-begroting voor het dienstjaar 1943, en wel: 2 October 1945: wijzigingsbegroting no. 9; 5 5 October 1945: wijzigingsbegroting no. 10. 9. Besluit van 19 October 1945 tot het voor een jaar verlengen van de overeen komst, waarbij aan de gemeente Den Helder vergunning wordt verleend tot het gebruiken van drie gedeelten Noord zeestrand nabij Huisduinen. 10. Besluit van 4 October 1945 tot het aan de N.V. Zeebad Huisduinen kwijt schelden van de voor 1945 verschuldigde huur voor het strandgedeelte vóór Huis duinen, aangezien ook dit jaar het pu bliek geen gebruik van het strand heeft kunnen maken. 11. Besluit van 27 October 1945, tot het benoemen van mevr. D. A. Cramer Schaap tot gedelegeerde voor de gemeente Den Helder in het bestuur der Vakschool voor Meisjes. Den Helder, 6 November 1945. Druk; Dagblad v. Noord-Holland N.V. Het Tehuis voor Ouden van Dagen van de Geref. Kerk te Den Helder, het welk gedurende de laatste oorlogsjaren in Schagen was geëvacueerd, gaat weer terug naar het eigen gebouw in Den Helder, aan de Gravenstraat. Het ge bouw is weer geheel opgeknapt en ziet er thans weer keurig uit. Donderdagavond j.1. was 'n afscheids avond georganiseerd. Tegenwoordig wa ren de voorzitter van het bestuur, de heer Boendermaker, bestuursleden, eni ge diakenen uit Den Helder. De voorz. opende de avond en gaf te kennen hoe moeilijk het contact tussen bestuur en den Vader en Moeder van het Tehuis de heer en mevr. Van Roon, was door de oorlogsomstandigheden en prees de goede leiding, die desondanks toch ge geven was. Namens het bestuur bracht spr. de dank over aan den Vader en Moeder voor het goede werk voor de ouden van dagen verricht. De heer Van Roon gaf vervolgens een overzicht van de tijd in Schagen doorge bracht. Hij noemde het een grote zegen van God, dat ondanks de moeilijkheden der voedselvoorziening, geen mens in het Tehuis gestorven was gedurende deze benarde tijd. Dat we de moeilijke tijd zo goed doorgekomen zijn, hebben we te danken aan de leveranciers, zei spr. Hij noemde in het bijzonder de f.roentenhandel Kouwenberg, die altijd goed en tegen lage prijzen geholpen beeft en ook aan den landbouwer C. Gootjes van Tjallewal hebben wij veel Ie danken, aldus spr., voor de goedkope tarwe, welke hij steeds leverde. Na dit officiële gedeelte werd de avond verder gezellig met zang, muziek en voordracht doorgebracht. De heer en mevr. Teitsma verleenden hierbij hun medewerking. Het is te hopen, dat de Helderse oud jes nog een goede en gelukkige levens avond beschoren is in hun eigen tehuis. Vermeld zij nog, dat de heer Kouwen berg ten afscheid aan de oudjes drui ven en appelen aanbood. Het „wonder" van de televisie ontwikkelt zich meer en meer in het dagelijkse leven van de Verenigde Staten. Thans worden reeds prach tige gekleurde films over en tussen de torenhoge huizen in New-York uitgezonden. Paul W. Kesten, de vice-president van het bestuur van Columbla Broadcasting System, had een uit zending in een studio bijgewoond en vertelde, dat de beelden, hoewel zij doorgaans uit slechts 525 lijnen be staan, er nu 1575 hadden, die prach tig in kleuren uitgevoerd waren. Zij werden van een toestel naar een ander apparaat gezonden, dat ze op een volmaakte wijze weergaf. Zij waren even duidelijk als bij een ge wone bioscoopvoorstelling. Ze hadden hem en hadden hem niet De P.O.D. te Hilversum dacht vorige week een goede dag te heben. H. J. J, Marinus werd gezocht en ieder P.O.D.er stelde het zich tot een eer dezen land verrader in zijn kraag te pakken. Toen dan ook een HilveFsumse agent bij de P.O.D. aldaar aanklopte en met hese stem fluisterde: „Die vuile Marinus, u weet we, die gezocht wordt, die is naast m'n huis." toen kwam de P.O.D. in be weging De Hilversumse „Potters" wilden zich dit buitenkansje niet laten ont gaan en ijl Jen naar het opgegeven adres. Daar belden ze aan en vroegen of aanwezig was „H. J. Marinus". „Ja," zei de dame, die open deed, „die is hier." „Laat hem komen", zeiden de man nen van de P.O.D. en hij kwam. Een lang en breed geschouderd man stond voor hen. Zijn uiterlijk klopte niet erg met het beeld, dat zij zich gevormd hadden van den beruchten H. J. J. Ma rinus. „Bent u Marinus," zo vroeee» ze. „Ja, die ben ik", kwam prompt het antwoord. Maar niet de Marinus, die u zoekt." ,Ja," dachten de mensen van de P.O.D., „dat kan je nou wel zeggen, maar dat is natuurlijk een uitvlucht." „Uw persoonsbewijs...." Het persoonsbewijs werd getoond, het klopte bijna wat de naam betreft, maar er ontbrak een J. aan. De mannen van de P.O.D. hadden het arrestatiebevel echter zo slecht gelezen, dat ze dat niet opmerkten en ook niet ingingen op het leeftijdsverschil en op de bewering van den man, die voor hen stond, dat hij 52 en geen 33 was en dat ze dat toch wel konden zien." „Gaat u maar mee." H. J. ging mee. mopperend, ontstemd dat de heren niet wat meer onderschei dingsvermogen hadden. En daar was heel wat overtuigings kracht voor nodig en daar moesten ver schillende telefoontjes aan gespendeerd worden alvorens de Hilversumse P.O.D.- ers geloofden, dat ze „meester Mari nus uit Den Helder" in zijn kraag had den genomen, die toevallig een dagje bij zijn zuster was. Het is een geluk voor den Heldersen heer Marinus. dat ze zijn naamgenoot te pakken hebben, anders was het on verantwoordelijk om nog een stap bui ten de deur te zetten. Maar nu kan hij weer vrij en frank rondlopen, want H. J. J. zit op de plaats waar hij be hoort, nj. achter de tralies. WOENSDAG 7 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 M.: 15.1515.30 Voor de vrouw. 15.30—16.30 Middagconcert door 3 Ameri. kaanse orkesten. 16.31—16.45 Na schooltijd. „Het Groninzse jongetje". 16.45—17.00 Kinderkoor van Willem Hespe 17.35—16.00 Jazz-programma. 18.30—18.45 Het Rijk overzee. C. H. W. van der Ven. oud-hoofd der school ln Ned.-Indië spreekt over: „Naar ruimer horizon". 18.4519.— Cowboyliedjes. 19.00—19.15 Nieuwsber. en progr.-overzlcht 19.15—19.30 Reportage. 20.15—20.30 Brieven van onzen Londensen correspondent J. H. Huizinga. 20.30—21.— Gramofoonmuziek. 21.00—22.10 Hoorspel „Madame Curie", door Willy Corsarl. Regie: K, Kleyn. 22.15—22.30 Mens en Maatschappij. 23.01—23.15 Nieuwsberichten. 23.15—23.30 Avondwijding. Ds. dr. W. Lod der, Ned. Herv. pred. HILVERSUM 2, 415 M.i 10.01—1( .30 Nieuwsberichten. 18.30—19.— Orgelconcert door Joop Walvis. 20.0121.— Het Omroeporkest o.l.v. M. v. 't Woud. 21.00—21.15 Commentaar op beleid en be wind door den patriot. 21.15—21.45 Benedict Silbermann and hls Novelty Serenaders. 21.45—22.— Avondwijding R.K. 22.01—22.15 Nieuwsber. en progr.-overzlcht. DONDERDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301 m. 7.01— 7.20 Nieuwsber. en progr.-overzlcht. 7.50— 8.00 Ochtendwijding. Kapelaan B. P. F. Rohling. 8.01— 8.20 Nieuwsber. en progr.-overzlcht. 10.—10.45 Muziek bij de arbeid. 10.45—11.15 „De Zonnebloem radio-zieken bezoek. 12.35—13.00 Orkest Carco Carcassola. 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.-overzlcht. (Van onzen Rotterdamsen Carr.). Vijf en een half jaar is het nu al weer geleden, dat Rotterdam door het grote bombardement is getrof fen. Veel is er sindsdien in Neder land gebeurd en men is Rotterdam een beetje vergeten. Maar nog altijd is de Maasstad bij verre de zwaarst getroffen stad van Nederland en nog altijd is de tweede stad van ons land een stad zonder centrum. Reeds in 1940 is er een wederop. bouwplan bekend gemaakt. Dat plan is er nóg en er is al een heel klein beetje van verwezenlijkt in de vorm van een abominabel leelijk huizen blok aan de Goudschesingel. De directeur van het adviesbureau Stadsplan Rotterdam, ir. C. van Traa, heeft thans bij de opening van het Rotterdamse „Oog en Oor" medege deeld, dat het stadsplan grondig moet worden herzien. Gelukkig, want het begin van uitvoering van het oorspronkelijk plan is heel wei nig hoopgevend. Er moet een stad komen, aldus ir. van Traa, breed en forsch, met goede woongelegenheid en behoorlijke recreatiemogelijk heden. Het sociale aspect weeg» zwaar bij de wederopbouw. Er kan geen sprake van zijn, dat de bijna 30.000 huizen, die zijn ver nield, alle zullen terugkeren in de binnenstad. Het gros daarvan wordt verplaatst naar breed op te ze^ j1} buitenwijken, en hetzelfde geldt voor de fabrieken en werkplaatsen» waarvan Rotterdam er door de oor log 2300 heeft verloren. Het stads plan zal volkomen worden herzien en het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden in ruim opgezet over leg. De wederopbouw van Rotter dam moet een kwestie worden van teamwork, zowel in de planning, aIS in de uitvoering. OVER TWEE JAAR RIJDEN ALLE ELECTRISCHE TREINEN WEEB- Het herstel van het gehele electr'^^e spoorwegnet, zoals dit bestond in fZ tember 1944, inclusief de electrificat' van de lijn AmsterdamAmersfoort z naar „Het Parool" verneemt, niet vo eind 1947 zijn beslag krijgen. Tussen Nederland en Noorwegen k Dinsdag een financiële overeenkom^ gesloten, welke onmiddellijk van wordt.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2