HELDERSCHE COURANT Engeland eist het recht iri West-Europa een blok te vormen Gevoelens van Rusland moeten vriendschap met versterkt worden Wijst Soekarno Nederlands aan bod af? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Rede van Bevin voor het Lagerhuis ANNEXATIE Coup om Triëst Rede van Churchill DONDERDAG NOVEMBER IMS Se Jaargang No. 18*. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen t 3.00 Engeland zal in de Oostelijke gebieden niets ondernemen, dat schadelijk kan zijn voor de Sovjet-Unie. „Wanneer wjj die verzekering geven, kan ik mij niet voorstellen dat de natuurlijke reactie zou zijn dat men de deur sluit en dat men alle contact tussen mensen, betzij voor de handel of iets anders zou verbieden. Ik ben ook niet van zins om de positie te aanvaarden, die Radio-Moskou zo vaak uitbazuint: Zjj eisen het recht om goede betrekkingen te onderhouden met hun naburen, terwijl ik een misdadiger ben wanneer ik vraag om goede betrekkingen met de landen, die aan onze grenzen gelegen zijn. Engeland eist bet recht op met Frankrijk, Nederland, België, Scandinavië of andere landen in een Westelijk blok in contact te treden, landen, die Engelands culturele vrienden waren, die een zelfde opvatting van democratie hebben als Engeland. Ia een rede over de Engelse buiten landse politiek zeide de minister van buitenlandse zaken. Bevin. in het lager huis. dat de regering in regeringszaken noch haar macht, noch haar verplich tingen kan overdragen aan een deel der gemeenschap, i.c. de geleerden, die belast zijn geweest met de ontwikkeling der atoomenergie. Een campagne, zoals die gevoerd is. is niet fair jegens de regering en de volksvertegenwoordi ging. Bevin wenste er de nadruk op te leggen, dat de problemen rond de atoombom een groter druk leggen op de geesten der Amerikanen ais be zitters van de bom in verband met hun verantwoordelijkheid, dan op de gees ten van de volken van die landen, die niet in het bezit van die geheimen zijn. De Amerikanen traeljJ.ee> si.eh op- het ogenblik een beeld te vormen vart de gevolgen van het openbaarmaken van de atoombom. Bevin zelf heeft nooit bij het nemen van beslissingen op inter nationaal gebied de atoombom als po litieke factor mee laten spreken. „Hoe groot de macht der wapenen ook moge zijn en wie minister van buitenlandse zaken moge zijn. zodra men afwijkt van de gedragslijn, waarbij de problemen niet worden opgelost op grond van wat recht is. zullen deze tot verderf voe ren". de kaarten open op tafel te leggen. Wij zijn daartoe bereid." Internationale problemen moeten vrijwillig door de betrokken yolkeren opgelost worden, en niet door geweld of agressie: dat is het standpunt der Britsche regering. Niet omdat wij be vreesd zijn ons te verdedigen. Maar ik beschouw als belangrijkste zaak in de buitenlandse politiek het verlichten van de last die drukt op het leven der mensen. Ik geloof dat dit land veel heeft gegeven, veel heeft te winnen bij een uitwisseling-cultureel, economisch en artistiek. Er is op de wereld nog voër ieder, er behoeft geen afgunst, geen naijver te zijn. Wanneer die ver- -klaruag.vH*«^HHa -door—i»ï.esèd««Jv Tvu- man zou zijn' afgelegd, zou er geen oor log zijn geweest. Wanneer die verkla ringen in 1939 zou zijn herhaald, zou deze oorlog eveneens zijn voorkomen. Bevin legde er de nadruk op, dat. on danks de atoombom, een militaire macht steeds voor politie dienst nood zakelijk zal blijven. De er.ige nvanier echter waarop een internationale org3- nisaie in stand kan worden gehouden is dat die organisatie volledg als ver- Reeds 60.000 brieven voor de Oost Voor het vliegtuig, dat Zaterdag naar de Oost vertrekt, is tot dusver op het postkantoor reeds een bezen ding binnengekomen van 60.000 brieven en briefkaarten. Dit is een recordpost, maar deze hoeveelheid zal nog groter worden, nu het ver trek van het eerste vliegtuig uitge steld is van Woensdag tot Zaterdag, zodat er nog meer bij kan komen. (Parool). Arrestaties te Batavia De Britse strijdkrachten zijn te Ba tavia tot talrijke arrestaties overgegaan. Eergisternach zijn 22 leden van een bende gewapende nationa'isten gear resteerd. doch 20 anderen die waar schijnlijk door de plaatselijke politie zijn gewaarschuwd, wisten te ontsnap pen. Anderzijds meldt men uit Magelang, dat een groot aantal gewapende Indo nesiërs zich rond de stad concentreert. De comité's voor gebiedsuitbreiding cfer drie zuidelijke provincies hebben een tele gram aan de regering gezonden van de volgende inhoud: Comité's voor gebiedsuitbreiding der drie zuidelijke provincies, in vergadering bijeen, constateren uit gegevens, binnen gekomen uit alle streken en uit alle oe- volkingsiagen beneden de grote rivieren, dat grote meerderheid der bevolking o.m. gebiedsuitbreiding als schadevergoeding noodzakelijk acht en dat cfe bevblking in het zuiden des lands ernstig bezorgd is voor bestaansmogelijkheid van ons volk als deze rechtvaardige Nederland e eis wordt genegeerd. Zij verzoeken cfe regering met grote aai -Iran3 alvorens een beslissing te nemen, "ons volk gelegenheid te geven zich bij referendum liit te spre- ken". Het telegram is namens allé zuidelijke comité's ohderteVend door: dr. A. Kessen, tirs A. A. van der Poel en Th. L. Neute- Itngs. BYRNES BEANTWOORDT VRAGEN. Hij wenst nog niet te antwoorden op de vragen over de Palestijnse kwestie. Plannen worden gemaakt om* de Ame rikaanse troepen uit China terug te trekken. H11 noemt de berichten uit China overdreven. Stajifi was in Pots dam al zwaar verkouden. plichting een politiek aanvaardt dat man op hun woord, vertrouwt, en dat enigde volken nog niet, toch behoort iedere beslissing die genomen wordt zodanig te zijn. dat deze past in het kader dier organisatie. Bevin zeide: „Er bestaan twee beginselen: het eerste ddt slechts tijd, begrip en verzoening tot vereniging leiden. Men krijgt een afschuwelijke nachtmerrie van onzeker heid. die ieder ogenblik te voorschijn komt. Het tweede is het principe van de samenwerking als doel. Als gevolg va® de grote strijd van de laatste zes jaren is de grote moeilijkheid ontstaan, of de zogenaamde invloedssferen- en de machtspolitiek geheel kunnen verdwij nen. Ik moet bekomen dat soms tijdens onderhandelingen de machtspo litiek mij naakt en onbeschaamd voor de ogen stond. Maar 't andere ogenblik ziet men. dat men zoekt en streeft naar andere idealen. Ik wilde' het Huis dus vragen niet te ongeduldig te zijn tijdens deze overgangsperiode." Bevin zeide voorts dat overal op de wereld een grote eis naar sociale rechtvaardigheid is. Ook president Tru- man heeft dat in zijn twaalf punten goed gezien. Bevin geloofde niet dat de atoomenergie zeer spoedig voor in- dustrieële doeleinden gebruikt zou kunnen worden, en de noodzaak van het gebruik van atoomenergie voor bommen zal verdwijnen met het schep pen van een nieuwe wereldveiligheids organisatie. Bovenal moet een politiek gericht op de wereldvrede worden ge voerd om de eatastrophe. die het ge volg van het gebruik van deze vernie- t: ingswapens zou zijn. te voorkomen. ...Ik doe namens de Britse regering een beroep op de grote mogendheden om er niet iedere vijf minuten een politie agent om de hoek komt kijken. Wij hebben dat stadium nog niet bereikt. Wij staan nog te dicht bij de oorlog. Volgens een door A.F.P. aangehaald be richt van de Gazeite de Lausanne, ont leend aan Noord-Italiaansche bladen, zou een gewapende coup om Triest van Joego slavische zijde op handen zijn. In de om geving van Tric-st zouden troepenconcen traties zijn gesignaleerd. v gQP.QSA.Ue. -UfiStL. W^L-. ston CM&rchül ui het Engelse Lagerhuis, bij de Qpening van het debat over de bui tenlandse politiek, het woord gevoerd. „Hoewel wij verschil van mening hebben o^er binnenlands .aangelegenheden, spre ken wij, wat onze buitenlandse verhou dingen betreft, als een groot verenigd Brits volk, een Brits Gemenebest en im perium, dat alle verschrikkingen van de oorlog heeft doorstaan, onoverwonnen en onoverwinnelijk." Na er op gewezen te hebben, dat het hem na besprekingen met Attlee en Bevin gebleken was, dat de regering het niet geraden achtte, het huidige debat over geheel Europa uit te doen strekken of de netelige problemen tér sprake te brengen van sommige Europese landen of de on rust in het Midden-Oosten, verklaarde Chuschill, dat het echter niet mogelijk is over de Ver. Staten te spreken, zonder "gewag te maken van de andere deel genoot in de Britse overwinning, n.i. de Sovjet-Unie, Hierover zeide Churchill o m.: ..De dappere Sovjetlegers hebben, toen zij door Hitier werden aangevallen, hun bloed gegeven en ondragelijke fol teringen ondergaan,, totdat de eindover winning was behaald. Ik verklaar daar om. dat het de oprechte wens is van dit Huis dat spreekt in naam van het Britse volk dat de gevoelens van kameraadschap en vriendschap, w^ike tussen het Britse en Russische volk zijn ontstaan. niet alleen behouden, ciocji Vtrortcfcirentf versterkt ^moeten^worden. WEERBERICHT TOENEMENDE WIND. In het Noorden des lands tijdelijk krachtige. Westelijke wind, zwaar bewolkt en later enige regen, zelfde temperatuur. DE WIERINGERMEER KOMT DROOG. In het Noord-Oosten van ie Wieringermeerpolder is reeds een gedeelte van 1500 H.A. drooggekomen. De boeren zijn er druk bezig met het herstellen van hun zwaar gehavende boerde rijen en het zaaiklaar maken van de bodem. Een zaaimachine die letterlijk on dergedoken is geweest wordt van een nieuw laagje verf voorzien. Foto: AnefO'Raucamp-P. Ik wens hieraan toe te voegen, hoe verheugd wij allen zijn, dat Generalissi mus Stalin nog steeds met stevige hand het schip van staat bestuurt. Zelfs in dien er grote verschillen mochtën bestaan tussen ons en de Sovjet-Unie op poli tiek, sociaal en zelfs op moreel gebied, mogen wij het nooit toestaan, dat zich in ons land een stemming ontwikkelt, die de banden tussen onze beide volken, welke onze trots en bescherming waren in de jongste verschrikelijke strijd, verbreekt of doet verslappen." Na een opsomming te hebben gegeven van de inhoud van de jongste belang rijke rede van pres dent Truman, waar in de politiek van de Ver- Staten werd uiteengezet, verklaarde Churchill, dat het de plicht van Engeland was, om deze ver klaring van president Truman te verwel komen en dat, wat de in deze verkla ring uiteengezette doeleinden betreft. En geland ..aan de zijde van de Ver. Staten staat met een overtuiging, welk alle an dere overwegingen veronachtzaamt." Chur chill zeide tenslotte nog: „Wij kunnen vol vertrouwen verwachten, dat het Britse Imperium en Gemenebest, zij aan zij met de Ver. Staten, samen sterk genoeg zullen zijn om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen Zolang wtj ln goed ver trouwen en .in ere met elkander han delen, behoeven deze landen niemand en niets te vrezen." „Ik ben er in het geheel niet van on der de indruk," zei Soekarno naar aan leiding van de verklaring van Van Mook. „Het is slechts een herhaling van de oude bekende verklaring van Ko ningin Wilhelmina." „Wa willen echter niets te maken heb ben met het Koninkrijk der Nederlan den," Tot nog toe is er geen teken, dat de Nederlanders wat anders van plan zijn dan hun oude koloniale systeem te her stellen, meende dr. Soekarno.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1