Moderne kruiser voor onze Marine STADSNIEUWS. HET STEDELIJK MUZIEKKORPS Onze plantsoenen ri\ Wie heeft een bril over? Urk. Twee torpedojagers DE GEEST BIJ DE MARINE UITNEMEND Waf brengi de Radio? Distributienieuws. Brandstoffen voor centrale verwarming en leskamers 200.000 kisten sinaasappelen De heer Steinroth dirigent. Ons Stedelijk Muziekkorps raakte kort na de capitulatie in 1940 zijn diri gent kwijt. De heer Bos moest andere oorden opzoeken en kreeg een benoe ming bij het Concertgebouworkest. Het orkest zelf is actief gebleven en heeft-in combinatie met de Oranje Har moniekapel en het Helders Fanfarekorps doorgewerkt. Deze „fusie" is van "kracht gebleven tot na de bevrijdings feesten. Daarna poogde ieder orkest weer op eigen benen te gaan staan. Het was voor het Stedelijk een tegen valler, te vernemen, dat de heer Bos niet meer als dirigent zou terugkomen, daar hij inmiddels was benoemd tot tariton-saxofonist bij de Marine Staf- muziek te Rotterdam. Er moest dus naar een anderen dirigent worden uit gezien. Men heeft dezen gevonden in de persoon van den heer Steinroth, die in een onlangs gehouden bestuursvergade ring als zodanig werd gekozen. Hij heeft de benoeming bereids aangenomen en inmiddels reeds een tweetal repeti ties geleid. Zo is de heer Stéinrofh, die op 12- jarige leeftijd als leerling-klarinettist bij het Stedelijk kwam, in de loop der jaren tot dirigent bij hetzelfde orkest omhoog- geklommen. Overigens heeft hij als soloklarinettist bij de stafmuziek zijn sporen wel verdiend; als ma.ioor-staf- muzikant ging hij uit de dienst. Het Stedelijk Muziekkorps heeft plan nen voor een uitvoering in voorberei ding. Men zit echter met de moeilijk heid, dat verschillende leden nog niet in de stad terug zijn, zodat het orkest nog niet op volle sterkte is. Wij hopen ech ter. dat hierin spoedig verandering zal komen. Voor de oorlog konden wij ons ver heugen over het bezit van een aantal goed onderhouden plantsoenen. Deze hebben helaas sterk onder de omstan digheden geleden. Onze lieve jeugd ge bruikte ze als speelterrein, terwijl de laatste tijd tal van geiten en ander ge dierte zich op last van hun eigenaars aan het sappige gras te goed deden. Sinds enige weken is de gemeente druk bezig om de perken en plantsoenen weer hun normale aanzien te geven. Het Julianapark mag er weer zijn. Van de potsierlijke schuilgaten en andere ver dedigingswerken is niets meer te vin den. Een keurig gazon is weer aangelegd met sierlijke omlijningen. De zwarte perken zijn van onkruid gezuiverd, ter wijl de beplanting werd herzien. Als volgend jaar alles weer in bloei staat, zal al dit werk pas goed tot zijn recht komen. Men is nu aan de gang met de ver schillende andere perken en perkjes, plantsoenen en plantsoentjes. -Veel is er te doen. Tal van vaste planten werden in de loop der maanden door de bur gers weggehaald, zodat het nodig bleek door de hele gemeente heen nieuwe rozen- en andere plan'en neer te zetten. Het spreekt echter vanzelf, dat van nu af op de medewerking van de goe gemeente gerekend wordt. Ouders en onderwijzers moeten hun pupillen er nog maar eens -met klem op wijzen, dat ze de beplanting moeten sparen en hun peelterrein met wat meer liefde voor ie natuur moeten uitzoeken. Ook de eigenaren van geiten en paarden moeten maar naar een andere weide uitzien. In onze gehavende stad is zeer veel ie herstellen en op te bouwen. Wanneer dus een klein onderdeel gereed is, moet ede" stadgenoot er zorg voor dragen, dat men niet eenmaa opnieuw moet be ginnen. 'mmiddag Helderse jeugdraad TT 1 organiseren vari filmmiddagen h*-cdr Helderse Jeugdraad blijk gegeven h~°-r lverstaan in het kader van de geestelijk en culturele opheffing van de cu 1. D eerste filmvoorstelling van de sr> o We"-e de H.J.R. zich heeft voorge- s* ld in c*"t winterseizoen te geven, is dan cic een volledig succes geworden, zo zelfs d enkelen horderden teleurgesteld moes- ton wnadat het Tivoli-theater, dat deze rvdd- gratis door den heer Van Tv.vk be~chikbaar was gesteld, reeds een kv--u-tier vóór de aanvang meer dan vol \vas Over het programma kunnen we kort zijn. De eerste twee films speelden in het in deze dagen zo zeer in de belangstelling staande Indonesië, met name in Bandoeng en op Bali, met zijn vele en veelsoortige uitingen van Indische kunst. Vervolgens werd een zeer leerzame film over het vulkaan-landschap gedraaid. Na de pauze kwam als hoofdschotel de Texel-film. De heer Van der Horst heeft met het ver vaardigen van deze film ongetwijfeld niet alleen het vreemdelingenverkeer op het eiland een grote dienst bewezen, doch niet minder de duizenden, die in de bioscoop zalen in de toekomst door middel van deze film kennis zullen maken met het natuur schoon, dat ons vaderland en in het bij zonder ons naburige eiland ons in zo over vloedige mate biedt. De muziek van Jan de Groot past buitengewoon goed bij dit filmwerk, hetwelk de typisch Texelse sfeer zo goed weet uit te dragen. De wijze, waarop het Texels Museum, de T.E.S.O. en Multifilm dit filmisch document aan ons volk hebben weten te brengen, ver dient werkelijk alle lof. Het was jammer, dat het filmprogramma voor een gedeelte van het jeugdige pu bliek wellicht iets te „zwaar" was, waar door het gesproken woord gedurende de laatste minuten niet geheel te volgen was. Overigens kan de Helderse Jeugdraad op een goed geslaagde filmmiddag terug zien. Naar wij nog nader vernemen ligt het in de bedoeling van de H.J.R.daartoe aan gespoord door vele verzoeken van de zijde van het publiek, de Texel-film nog een keer naar Den Helder te. laten komen en dan te vertonen voor de oudere 'eden van de bij haar aangesloten verenigingen en andere belangstellenden. Wij hopen hierep nog terug te komen. BISSCHOPSWIJDING Mgr. Jac. v d Oord Dinsdag 13 Nov. a.s. wordt voor de oud- ka th. kerk van Nederland ten belangrijke dag. Op die dag zal de Hoógeerw. Heer Jacobus van der Oord, zoon van de Hel derse oud1-katholieke gemeente, pastoor té Amsterdam en deken van het bisdom Haarlem, door de_ Haarlemse geestelijkheid tot bisschop verkozen, de wijding tot bisschop ontvangen, als opvolger van mgr. H. T. J. van Vlijmen, die wegens hoge ouderdom zijn ambt heeft neergelegd1. Mgr. van der Oord werd 11 Febr. 1882 te Hoogwoud geboren, maar kwam al heel spoedig in den Helder wonen. Na zijn studie aan het Amersfoortse gymnasium en in het seminarium aldaar voltooid te hebben wercï hij op 21 Mei 19081 tot priester gewijd en in Januari 1909 tot pastoor te Culemborg benoemd. Op 10 September 1916 hield hij zijn intrede als pastoor te Egmond aan Zee, waar hij mgr. van Vlij men opvolgde, die toen tot bisschop van Haarlem verkozen was. Deze standplaats werd op 1 October 1926 verwisseld voor de gemeente van de heilige Johannes en Willibrordus te Amsterdam, waar mgr. van der Oord momenteel nog pastoor is. Se dert i October 1937 is hij deken van het bisdom Haarlem. Tevens maakt hij deel uit van den bisschoppelijken raad. Onder moeilijke omstandigheden aan vaardt de nieuwe bisschop zijn ambt, daar door de oorlog verschillende gemeenten in zijn bisdom zwaar geteisterd zijn. Veel wordt dan ook van hem verwacht. Maar zijn liefde voor de kerk is groot en, gezien zijn priesterlijke loopbaan, zal hij met vaste hand zijn bisdom weten te besturen en moeilijkheden weten op te lossen. De wijding zal plaats hebben in de ka thedrale kerk te Haarlem aan de Kinder huissingel, des morgens om 10 uur en ver richt worden door Z.D.H. Mgr. Dr. A. Rin kel. Aartsbisschop van Utrecht. Als merkwaardig feit zij hier nog ver meld dat binnen een betrekkelijk kort tijdsbestek drie bisschoppen uit de ge meente den Helder zijn voortgekomen, n.1. in 1912 Mgr. N. Prins, bisschop van Haar lem, in 1920 Mgr. F. Kenninck, aartsbis schop van Utrecht en thans weer Mgr. J. van der Oord, bisschop van Haarlem. GESLAAGD. Op het laatst gehouden examen te s-Gravenhage slaagden de heren Th. Adriaanse en Chr. Heeres voor 't V.D. als scheepswerktuigkundige. Mouton weer terug Na meer dan vijf jaren van afwezig heid is het dansinstituut Mouton weer in onze stad teruggekeerd. Toen de Duit sers met hun Jodenvervolgingen begon nen, moest de heer Schaap de wijk r.emen. Via Sint Maarten kwam hij in Amsterdam terecht, waar hij na enige tijd werd gearresteerd. Op het Centraal Station wist hij echter te ontsnappen, waarna hij wederom in Amsterdam on derdook. Toen de kust daar te langen leste te onveilig bleek, zoch hij zijn toe vlucht in Enkhuizen, waar hij direct na de bevrijding weer is begonnen met het geven van danslessen. Tot op heden zijn daar reeds meer dan 2000 cursisten bij hem ingeschreven. Ook in Den Helder is de heer Schaap nu zijn lessen weer begonnen. Reeds 900 leerlingen werden hier ingeschreven, zodat de gang er al weer flink inzit. Het zoeken is echter nog naar een be hoorlijke zaal, daar de bovenzaal van de Roskam, waar nu iederen Dinsdag en Woensdag de lessen worden gegeven, niet aan alle eisen voldoet. Er zijn reeds landgenoten uii Indië gerepatrieerd terwijl vele anderen nog zullen volgen. Veel hebben zij onder de Japanse bezetting geleden, onmis bare gebruiksvoorwerpen werden hun afgenomen of- zijn op andere wijze ver loren gegaan. De brillendragers onder onze lezers weten wat het zeggen wil, één of meer dagij zonder te moeten doen. Een groot aantal brillen is nodig ora onze thuis komers te kunnen helpen. Helaas leve ren de fabrieken nog te weinig af, zo dat het ook in deze weer moet komen van de medeburgers. Wellicht hebt U een reservebril, of een oud exemplaar. Stelt dit dan voor bovengenoemd doel beschikbaar. Let niet op de kwaliteit, een vakman weet er al gauw nog wat van te maken. Brengt wat U missen kunt naar* het Rode Kruis, p.a. den heer F. N. Winter, Molengracht 10. U helpt daarmee iemand in letterlijke zin de blik ver ruimen. Doet het spoedig doet het direct! DROEVIG ONGEVAL. Bij het verrichten van werkzaamhe den in de polder, op ongeveer 5 km. van Urk geraakte Krijn Post in het kanaal. Daar het slachtoffer vast raak te in de modderige bodem mislukten de reddingspogingen .van zijn collega. Het stoffelijk overschot is later opgehaald an naar Urk vervoerd. IJSSELM EER VISSERS OP AUDIËNTIE. Het bestuur der vissersverenigingen is in verband met de oprichting van een vissers-coöperatie door de minister van landbouw en visserij in audiëntie ontvangen. De minister bleek ean open oor te hebben voor de belangen der vissers en zij zijn dan ook vol goede hoop omtrent zijn beslissing. In een artikel over onze Marine, schrijft „Trouw" o.m.: Begin 1946 zal ons materieel een welkome aanvulling ontvangen door de overname van Engeland van een moderne kruiser met tien 15 c.M. kanonnen een schip zoals wij nog niet hebben gehad en nog twee torpedobootjagers. Dan kunnen wij althans weer een eskader volgen, ofschoon de vloot ook dan nog op geen stukken na beantwoordt aan de behoeften van het Rijk. Maar al staat het er met het materiaal slecht bij, de geest bij de Marine is boven alle lof verheven en de sympathie van het Nederlandse volk voor de Marine is groot. Dat geeft de waarborg, dat de Marine zal herrijzen, groter en krachtiger dan ze in '40 was. Welke weg bij de vernieuwing der Marine wordt ingeslagen is een zaak van regering en admiraliteit. Er zijn stemmen opgegaan om Duitse oorlogsschepen op te eisen en om een heden van de Amerikaanse vloot te kopen; het schijnt ook mogelijk om de beide kruisers, die al van vóór '40 af te Rotterdam in aanbouw zijn, nog te voltooien. Daartegenover wordt opgemerkt, dat wij geen verouderd materiaal moeten hebben en ook gewezen op nieuwe perspectieven, gewekt door de atoombom. Over technische vragen hoeven wij hier het hoofd niet te breken. Er moet een Marine komen, groot en sterk en in overeenstemming met de rang en de behoeften van het Rijk der Nederlanden, dat over vier werelddelen ligt verspreid. VISSERIJ. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om te komen tot oprichting van een visafsiag op Terschelling. Dit zou voor de Urker Noordzeevissers zéér voordelig zijn, daar ze, indien ze bij Terschelling vissan en hun vis in TJmuiden moeten markten, zeker 1 of 2 dagen moeten missen. De directeur van de Urker visafsiag, aan wien ver zocht werd in de toekomst de leiding op Terschelling op zich te nemen, heeft hiervoor bedankt. VREUGDEVOLLE TIJDING. De familie van G. Brands ontving de blijde tijding, dat hij in goede wel stand in Thailand vertoefde. De deel neming in de vreugde was, zoals dat op Urk gewoonte is, algemeen. Wij feleciteren de familie Brands met de ze vreugdevolle tijding. DONDERDAG 8 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301 m. 15.0015.15 Voor de kleuters. Mevr. Celine SchaakeVerkozen met haar Montessoriklas. 16.3117.00 Liederen van Johannes Brahms 17.0017.30 Jeugdkrant, spreker Gabri de Wagt. 17.3018.00 ParijsLonden. 18.4519.00 Tony Schifferstein speelt be kende oude melodieën. 19.0019.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht, 22.3023 00 De „Serenade" 'in haar scha keringen. 23.0023.15 Nieuwsberichten. HILVERSUM II. 415 m. 18.01—18.30 Nieuwsber., progr-overzicht, wij spreken meten pers overzicht. 19.0019.30 Dora Lindemann, sopraan, Max van Doorn, piano. 20.01—20.30 Ensemble George Frank. 20.4521.00 Gramofoonmuziek „The Hill Billies". 21.4522.00 Avondwijding. Ds. P. G. V. d. "Hooff, pred. bij de Geref. Kerk in Hersteld Verband. 22 0122.15 Nieuwsber. en post Scriptum. VRIJDAG 9 NOVEMBER 1945. HILVERSUM I, 301 M.: 7.01— 7.20 Nieuwsber. en progr.overzicht. 7.508.Ochtendwijding. 8.01— 8.20 Nieuwsber. en progr.overzicht. 8.20— 9.— Spaanse en Zuitï-Amerikaanse klanken. 10.00—10.45 Muziek bij de arbeid. Non-stop programma. 10.45—11.15 De zonnebloem. Op radio zie kenbezoek. 13.00—13.20 Nieuwsber. en progr.overzicht. Aan gezinnen, die wegens het gemis van een schoorsteenaansluiting in een woon vertrek of in een vertrek, d^t daarvoor kan dienen, zijn aangewezen op het ge bruik van een in hun woning aanwezige centrale verwarmingsinstallatie zal élsnog een toeslag in cokes kunnen worden toe gekend. Deze toewijzing is zeer beperkt, doch zal tezamen met de hoeveelheid, die op bonnen van de brandsioffenkaar? zal worden beschikbaar gesteld, voldoende zijn om een woonkamer in OTigeveer ge lijke mate te verwarmen ais het geval zal zijn ten aanzien van .1t woonkamer van gezinnen, die hierin met een haard of ka chel kunnen stoken. De voor een toeslag cokes in aanmer king komende gezinnen kunnen deze per brief aanvragen bij de brandstoffencom- missie, waaronder zij ressorteren, onder overlegging van een schriftelijke verkla ring, dat het gebruik van de centrale ver warmingsinstallatie het enige middel is om de woonkamer of kamer, die daarvoor kan worden ingelicht, te verwarmen. Ten slotte wordt erop gewezen, dat voor deze toeslag cokes uiteraard niet in aan merking komen de gezinnen, die voor hun centrale verwarmingsinstallatie reeds een toewijzing voor stookolie hebben verkre gen of aangevraagd. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkom sten hebben, dienen zich schriftelijk aan te melden bij de brandstoffencommissie, waaronder zij ressorteren. Zij ontvangen dan zo spoedig mogelijk een oproep om bij deze commissie te verschijnen, die ver volgens aan de hand van door betrokke nen mede te brengen bescheiden en te verstrekken inlichtingen zal nagaan, of aan de voor het uitreiken van een extra toeslag vaste brandstoffen gestelde voor waarden wordt voldaan. De moeilijke deviezenpositie van onS land ma£.kt, dat bij de invoer van levens middelen, producten van essentieel belang voorrang ontvangen boven artikelen, weH ke voor de voedselvoorziening niet ne slist noodzakelijk zijn. De import van Zuidvruchten, hetzij droog of vers, zal om deze reden vooralsnog beperkt blijven. Dezer dagen is te Londen een contract af gesloten voor het leveren van 200.000 kis ten sinaasappelen uit Palestina aan Neder land. De partij zal in gedeelten worden geleverd in de periode van 1 December tot 15 Februari. In totaal kan 8 millioen kg worden verwacht, waaronder een kleine partij citroenen. De sinaasappelen zullen op een nog nader te bepalen wijze op in distributie worden gebracht.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2