HELDERSCHE COURANT Door Duitsland 60 millioen mensen de dood ingejaagd Ze zijn niet allen schuldig! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 20.000.000 mensen in concentratie kampen vermoord DE WERELD BESCHULDIGT 10 000ste auto ingevoerd Uit de Pers: WEERBERICHT VRUDAG 9 NOVEMBER 1*48. te Jsaronf Né. SU VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen 1 3.00 De 43 pagina's tellende, met forse letter gedrukte dagvaarding van het Internationaal Militair Gerechtshof, dat de voornaamste Duitse oorlogsmisdadi gers. die de geallieerden in handen konden krijgen, zal berechten, is een document van de allergrootste histori sche betekenis. Immers, voor het eerst in de geschiedenis worden hier staats lieden en openbare functionarissen van een souverein land ter verantwoording geroapen door een rechtbank, die als de vertegenwoordigster van het wereld geweten kan worden beschouwd. De mannen, die te Neurenberg voor de openbare mening, welke hen in de jaren voor de oorlog vaak heeft ont zien. terwille van neutraliteit- en an dere overwegingen, rekenschap van hun monsterachtige daden zullen hebben af te leggen, kenden, toen zij de wereld in hun ijzeren machtsgreep gevangen meenden te hebben en zich onaantast baar waanden. God noch gebod. Nu zijn zij zelf gevangenen, beschuldigd van de meest infame misdaden, die de geschiedenis ooit heeft geboekstaafd, als men bedenkt, dat door hun toedoen naar schatting 60.000.000 mensen de dood in zijn gejaagd, waarvan alleen al 26.000.000 in concentratiekampen. Nooit zijn er in een oorlog zoveel slachtoffers gevallen als gevolg van terreur als in de tweede wereldoorlog. Hoe formida bel de middelen der Duitse oorlogvoe ring ook waren, deze oorlog was voor Duitsland meer een oorlog tegen weer loze mannen, vrouwen en kinderen, dan een militaire oorlog. Ten hemelschreiend. Alle ellende van de concentratiekam pen is in de dagvaarding vastgelegd in sobere getallen, die voor zichzelf spre ken. Van de 228.000 Franse politieke gevangenen en gedeporteerden wegens ras waren nog slechts 28.000 in leven. Huiveringwkekend is het beeld, dat de in de Sowjet-Unie en Oost-Europa be gane misdaden opleveren. In Maidanek gingen 1.500.000 mensen ten onder, in Auschwitz 4.000.000, in Lwow werden 700.000 Sowjet burgers onder wie 7 vooraanstaande kunste naars, geleerden en technici, ter dood gebracht. In het Joodse Ghetto van deze stad werden tussen 1941 en 1943 meer dan 133.000 mensen mishandeld en ver moord. In het kamp van Ganov werden 200.000 vreedzame burgers uitgeroeid. De meest geraffineerde methoden van wreedheid werden toegepast, zoals het verwijderen van de ingewanden en het bevriezen van menselijke lichamen in bakken water. Massa-executies vonden fusilleerd en op een dag alleen, op 19 September 1944, in het kamp Koga, schoten de Duitsers 2.000 vreedzame burgers neer, waarna de lichamen bij wijze van vreugdevuren verbrand wer den. In Litauen werden Sovjet burgers in massa vermoord, namelijk in Panerai minstens 100.000, in Kaunas méér dan 70.000. in Alitus ongeveer 60.000, in Prer.ai meer dan 3.000, in Villiampol ongeveer 8.000, in Mariampol ongeveer 7.000, in Trakai en naburige steden 37.640, in Letland werden 447.000 per sonen vermoord. Massamoord op kinderen. Zonder genade werden tezamen met volwassenen zelfs kinderen vernietigd. Zij vermoordden hen met hun ouders groepsgewijze en alleen. Zij vermoord den in kindertehuizen en hospitalen, door hen levend te begraven, ze in het vuur te werpen, ze aan de bajonet te rijgen, ze te vergiftigen, experimenten op hen ten doen, hun bloed af te tap pen ten behoeve van het Duitse leger, hen in de gevangenis te werpen en ze op te sluiten in martelkamers van de Gestapo en concentratiekampen, waar de kinderen stierven van honger, mis handeling en epidemieën. De dagvaarding vermeldt dan uitvoe rige gegevens over de deportaties vjn burgers uit de bezette gebieden. In België werden tussen 19401944 min stens 190.000 burgers als dwangar beiders gedeporteerd. Uit de Sovjet- Unie werden 4.978.000 Sovjet burgers weggevoerd. De krijgsgevangenen werden even eens op misdadige wijze mishandeld. Soms moesten ze meer dan 600 km bijna zonder enig voedsel marcheren, waardoor een groot aantal van uitput ting is overleden. Cultuurmonumenten vernietigd. De dagvaarding geeft vervolgens een uitvoerig overzicht van de door de Duitsers gepleegde roof en aangerichte economische vernietiging ln de ver schillende door hen bezette landen, als mede van de door hen gestolen kunst schatten of vernietigde cultuur monu menten. De economische plundering van België beloopt een bedrag van 175 millioen Belgische franken. Op het grondgebied van de Sovjet- Unie hebben de Duitsers 1710 steden, meer dan 70.000 dorpen en gehuchten en meer dan 6.000.000 gebouwen ver woest of ernstig beschadigd en onge veer 25.000.000 personen dakloos ge maakt. Uit een officieël memorandum van het Duitse opperbevel blijkt, dat de Duitsers van plan waren de gehele Russische steden, o.a. Leningrad van de aardbodem weg te vagen. De Duitsers verwoestten 427 musea, w.o. de schitterende musea van Le ningrad, Smolenks, Stalingrad. Nowgo- rod en Poltawa. In het wagenpark van de sectie T van M. G. te Breda, werd dezer dagen de 10.000ste geïmporteerde auto geregistreerd. Het werk van S aanvoer, registratie en distributie van de door de Nederlandse regering in Engeland aangekochte automo bielen begon in Februari. In negen maanden tijds heeft de sectie deze 10.000 atito'3 aan de ontschepings- j havens afgehaald, geregistreerd en via de daarvoor bestemde organen in distributie gebracht. De Papieren molen Wij lezen in „Trouw": Een firma heeft voor haar bedrijf een kleine ijzeren ketel nodig. Deze is in voorraad en kan terstond geleverd worden, doch er is een ijzervergunning no dig. Deze wordt persoonlijk op het kantoor Den Haag aangevraagd. Na weken wachten nog eens informe ren. Belt U-nog maar eens op. Bij telefoneren wordt men van de ene naar de ar.dere afdeling verwezen. Resultaat? Uw aanvraag is zoek, dient U maar een nieuwe in. Protest is waar deloos. Zonder papieren kan geen vergunning verstrekt worden. Dat deze op het bureau zijn zoekgeraakt, maakt geen verandering in de procedure. De firma kan zonder ke tel niet werken en dus stagneert haar bedrijf week Plaats met begeleiding van muziek door in week uit. een orkest, dat samengesteld was uit gevangenen. Sedert Juni 1934 deden de Duitsers Pogingen om hun misdaden voor de wereld te verbergen. Zij groeven de lijken op en verbrandden deze en ver brijzelden de beenderen met machines om ze als kunstmest te gebruiken. In Estland werden tienduizenden ge- BUIEN. Wisselende bewolking, enkele buien, vooral in de kuststreken. Matige, tijdelijk krachtige Noord- Westelijke wind, vrij koud. Dezelfde firma heeft grondstoffen nodig voor haar fabricage. Deze grond stoven worden haar op hasr kantoor aanfeeboden. Een koop wordt gesloten. Het goed is in veem te Rotterdam. Na enige we ken volgt een bericht van een Rijksbureau, dat dit goed sinds enige tijd niet zonder vergunning kan worden ingekocht. De koop gaat dus niet door. Eerst vergunning aanvragen. Ver gunning komt nu uit drie verschillende plaatsen uit het land. waaronder Maas tricht. Begrijp goed. het ligt in Rotterdam en komt nu langs de vlugste weg nl. uit Maastricht. Gouda en Amtserdam. Naast de stag natie der vergunning nu nog die van de verzending Da, firma kan draaien, mits de grondstoffen er zijn. Gevolg arbe'.dsstagna- tie Bedrijfsschade. Een andere grondstof had één maand nodig voordat de vergunning afkwam. Deze vergunning moet in geleverd worden bij een leverancier. Deze stuurt haar door naar haar kan toor Den Haag en het goed moet nu komen uit Pernis. Dit duurt reeds 14 dagen. De firma kan draaien, maar wacht op grondstof fen. Stagnatie. Doorlopend schadp. Hebben we direct na de bevrijding niet eens een groot aanplakbiljet gezien met de suggestieve titel: „EN NU VOORUIT". Het wordt hoog tijd. (lat er voor het bedrijfsleven een andere weg gevonden wordt dan de lijdensweg der Rijksbureau*. Prioriteit nr. i Indien er één groep van ons maatschappelijke leven is. die de dankbaarheid van ons volk verdient, dan zijn het de artsen, zo schrijft de ..Nat. Rott. Crt". De bezetting heeft op de ge zondheid (Jer Nederlanders een zeer zware wissel ge trokken. Dat de grote massa daaraan niet is bezweken, danken wij vooral aan de toewijding der doktoren, die onder steeds ongunsti ger omstandigheden een voortdurend zwellende stroom zieken aan hun zor gen zagen toevertrouwd, doch onversaagd de strijd tegen ziekten en ondervoe ding bleven voeren. Wat de laatste winter aan licha melijke en geestelijke in spanning van de medici ten plattelande èn in de stad heeft gevergd, besef fen slechts de ingewijden. Bovenal echter verdient de stand der medici een ,',mo- numentum aere perennius" een gedenkteken duur zamer dan brons omdat zij in het verzetsfront een gesloten groep vormde, die tegenover de aansla gen van den vijand op ons volksbestaan met de moed der overtuiging openlijk de stem van gerechtigheid en menselijkheid deed slinken. En thans moeten de art sen, die zich zozeer van hun hoogste plicht tegen over land en volk bewust bleken, ervaren, dat over heid èn volk hun plicht verzaken en in gebreke blijven de medici op af doende wijze de middelen te verschaffen, welke zij be hoeven om hun nimmer aflatende taak naar beho ren te blijven vervullen. Volgens ons van medische zijde verschafte gegevens zijn er in Nederland nog ongeveer 1500 artsen, die een auto nodig hebben. In Commentaar, het blad van de Regeringsvoorlich tingsdienst. werd onlangs medegedeeld, da.t als eerste maatregel, 500 auto's ter beschikking van artsen zijn gesteld, maar dit betekent, dat 1000 anderen hun ge rechtvaardigde wens niet vervuld zien. In het aan gezicht van deze nood moeten wij het ergerlijk, ja schandelijk noemen, dat dagelijks voor vermaalcs- inrichtingen rijen auto's geparkeerd staan en dat voor ambtelijke of zake lijke doeleinden beschik baar gestelde auto's klaar blijkelijk misbruikt wor den voor plezierritjes. Dat is een schande. Een moeder schrijH ons Wij mensen zijn zo licht geneigd tot generaliseren. Wij scheren dan alles over een en dezelfde kam. Dat is een zijdig en onjuist. Er is een spreek woord, dat zegt: „Alles weten is alles vergeven". We zijn het daarmee, in zijn algemeenheid, niet eens, al zijn we er diep van overtuigd, dat ons oordeel in vele opzichten milder zou zijn, ais we alle motieven kenden, die iemand tot een bepaalde, voor ons afkeurens waardige, daad heeft gebracht. We zijn geneigd 'om alle jongelui, die het uniform van de N. S. K. K. hebben gedragen te kwalificeren als dienst knechten van den vijand. Is dat juist? Dezer dagen ontvingen wij een schrij ven van een moeder, dat niet bestemd was voor plaatsing in onze krant, doch waaruit we vandaag toch een deel wil- 'en opnemen om U te laten zien, dat voorzichtigheid in ons oordeel toch wel zéér wenselijk is. Deze moeder schrijft ons: „Mijn zoon is ook een slachtoffer van deze oorlog. Geboren in het jaar 1923 was hij een van de eersten, die ge dwongen werd om in Duitsland te gaan werken en ook een van de eersten, die weigerde. Ik vraag mij nu nog wel eens af of het goed van me geveest is, deze weigering te steunen, want de gevolgen daarvan zijn niet gering. Hij was onderrgedn'- m en behalve met de razzia's ging het wel, maar door een klein verschil raakte hij daar weg en kwam thuis, wat gevaarlijker was. Te'kens kwamen zo ons waarschuwen. Toen (ik schrijf dit toe aan zijn leef tijd) ging hij informeren om chauffeur te worden, in burgerbet'ekking bij de N S. K. K. F.n wat was het gevolg? Hij werd vast gehouden, drie dagen op water en brood gezet, omdat hij niet wilde tekenen. Hij werd kaal geknipt en geprest om te tekenen, wat hij ten slotte deed. O.i. is dit verkeerd ge weest, maar het is toch begrijpelijk voor een jongen van 20 jaar, die ge dreigd werd om naar de kolenmijnen te worden gezonden of iets dergelijks? Van het begin af stond het hem niet aan en hij heeft op aanraden van een Belgischen ziekenoppasser net zolang in z'n bed gewaterd, tot ze hem weg stuurden. Hij is ongeveer 5 maanden weggeweest en was erg zenuwachtig en trillerig toen hij thuis kwm. want dat wegsturen ging zo maar niet. Nu dachten we er af te zijn. maar ho maar. Een onderzoek is begrijpe lijk, maar hij zit nu al van 10 Juli af vast. Ik vraag me af, wat komt er nu van zo'n jongen terech'? Zou die niet verbitterd word-n? Spreken doe ik hem niet. Ik zie hem hier alleen als een misdadiger langs lopen en steek m'n hond on. Het is het enige wat ik voor hem kan doen, tenminste zo liikt het. Het is gelukkig, dat ik nog voor hem kan bidden, anders zag ik het nog donker der in. Al'es *1' mijn man in 't werk stelt is tevergeefs Tot zover de hartekreet van deze moeder. We willen hier verder geen commenfar aan vastknopen. Een ieder oorde'e maar zelf. 1000 paar vooroor'ocse scHoen°n in bes!ag genomen Bij de schoenwinkelier van der K-eeft te Hengelo, werden 1000 paar vóóroor logse schoenen in beslag genomen, die door de eigenaar tegen schromlijk op gevoerde prijzen zouden worden ver kocht. De schoenwinkelier is ing slo ten.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1