HELDERSCHE COURANT „Geloof, hoop en liefde 250.000 M.2 glas uit België en de grootste van deze is de liefde" Klaas BoonSolo Alt-Violist van het Concertgebouworkest NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Attlee over de internationale toestand WEERBERICHT Keert Leopold niet terug? Wonderlijk snelle carrière van 'n Heldersen jongen Zo de vaderzo de zoon de dochter! zo Soekarno vraagt interventie van Truman en Attlee ZATERDAG M NOVEMBER 194» k Jaargang Na. SM VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Enkele uren voor zgn vertrek naar de Verenigde Staten, heeft de Britse minister-president Attlee het woerd gevoerd in het Mansion House in Londen. „Het voornaamste doel van mijn bezoek aan president Truman," aldus Attlee, „is de bespreking met hem en met Mackenzie King van de wereldaangelegen heden, in het licht het verschrikkelijke licht van de ontdekking van de atoomenergie." ATTLEE. Over de atoombom sprekend, ver klaarde Attlee: „Ik geloof niet, dat de meerderheid van ons volk voldoende begrijpt, in welke omvang wij onze meningen moeten herzien. Wij hebben reeds met de atoombom kennis ge maakt. Wij kunnen er niet zeker van zijn, dat de toegepaste wetenschap voor de oorlogvoering nog andere en nog verschrikkelijker wapens zal uit vinden. Het probleem, waarvoor wij ons thans gesteld zien, is niet zozeer hoe wij deze nieuwe en verwoestende kracht op de wereld zullen toelaten, dan wel welke vorm van wereldsamenleving noodzakelijk is in een wereld, waar enkele bommen grote steden zouden kunnen verwoesten. Wij zullen samen moeten werken met alle landen, om na te gaan, hoe wij in vrede met elkaar kunnen leven. Ik hoop, dat de dag zal aanbreken, waarop verwoestende oor logen evenzeer een ding uit het ver leden zullen zijn als thans het uitbre ken van pest in Londen". Attlee eindig de zijn rede als volgt: „In deze tijden waarin de wetenschap zoveel tot onze beschikking heeft gesteld is het nog steeds voortduren van oorlog een ge brek, te wijten aan een moreel tekort van de mensen. Er was een nacht, welke wij ons allen herinneren, toen de Lon- dense City door het vuur werd ver zengd, toen huizen, winkels, kantoren en fabrieken werden verwoest. In de morgen zag men toen, sereen boven de ruïnes uit, onze grote kathedraal van SL Paul nog staan. Dit komt mij als een symbool voor. Temidden van de dood en de ver woesting van deze jaren van oorlog zjjn nog steeds ongerept gebleven de eeuwige aanvaarde waarheden, waarvan ons le ven afhankelijk ia. Ik zal mg door deze hoge waarden laten leiden, niet terneer geslagen of gedrukt, doch in de geest het uiterste in te spannen om te trachten mijn medemensen te dienen, waarbij ik dese drie dingen indachtig zal blijven, geloof, hoop en liefde en de grootste van deze drie is de liefde." MINDER WIND. Afnemend buiïg, koud, meest ma tige, naar Oost omlopende wind. Extra waarschuwing voor de land en tuinbouw: voor de komende nachten moet op flinke nachtvorst worden gerekend Naar in welingelichte Belgische kringen te Geneve verluidt, laat de ge zondheidstoestand van koning Leopold nog steeds te wensen over. Kortgeleden heeft hij een tweede hartaanval gehad. De koning heeft nog niet besloten of hij verder pogingen zal doen naar de troon terug te keren. Volgens een per soonlijken vriend van den koning zou deze er de voorkeur aan gevzn zich ver van alle politiek te houden en verder te leven als particulier. EEN DER EERSTE FOTO'S VAN JAVA. Een kijkje in een vrouwen kamp bij Batavia, waar tevens de kinderen zijn ondergebracht. Foto: Anefo-P. Verleden week speelde Hubermann in 't Amsterdamse Concertgebouw het be roemde vioolconcert van Tschaikowski en de vertolking er van werd een feest van klank, een droom van geluk, die in drie kwartier voorbijschoof. Het or kest volgde den meester disciplinair en zeer artistiek en soms dwaalde ons oog over het ensemble van strijkers en bla zers, dat Neerlands eerste orkest vormt. Eén van hen, de alt-violist, is een Hel- derse jongen, en hij zat daar: jong, vi taal en blond: Klaas Boon. Terug schoten onze gedachten, een jaar of vijftien, Klaas Boon, mannelijk in de lange broek, speelde op de H.S.V.- uitvoeringen. Nog herinner ik me wat hij speelde, na al deze jaren. „La Ber ceuse de Jocelyn", „de" Czardas van Monti„Orpheus" Hij was maar een mager kereltje in die dagen, in dat glimmende kamgaren schooljongenspakje. Maar als hij speel de, zweeg de zaal. Zélfs die roerige, deinende, kritische H.S.V.-zaal.Waar om? Omdat we intuïtief voelden, dat deze jonge Boon uit het oude muzikan ten-nest tot méér in staat was dan het sluitend maken van een saldi-balans en het trekken van een derde-machts wor tel. In de pauze spreken wij Klaas Boon. V/ij zien elkaar aan, en dan glijden onze handen in elkander. Herinneringen flit sen door ons heen.... na zóveel jaren. Een sigaret, een paar opmerkingen en dan: „Hoe lang ben je nu al uit Den Hel der?" „Laat eens zien.... ik ben nu 30, met m'n 16e vertrok ik.,., dat is dus 14 jaar. We praten over die Helderse jaren. Eerst de studie bij zijn vader, dan de lessen in Amsterdam. Studerenstu deren.... dagen achtereen. En weken en maanden. En die maanden rijden zich aaneen tot jaren! Even in de twintig vertrok hij uit Den Helder. Werd leider van een dansorkest. Avond aan avond optreden. Niet omdat Klaas Boon zich verslingerd had aan hot-jazz, maar hier heiligde het doel de middelen. Het aan de jazz verdiende geld werd gebruikt voor lessen. Van de beste vioolmeesters. En zo groeide deze jonge muzikant artistiek uit tot een jong artist. In '41 kwam de grote kans. Door een toeval werd hij in de gelegenheid ge steld aan het proefspel voor de Examen commissie van het Concertgebouw, waaronder Van Beinum, deel te nemen. Onvoorbereid werd hij voor de lesse naar gezet, enonvoorbereid hoorde hij enkele dagen later, dat hij als violist was aangesteld van het eerste orkest in den lande. Achteraan zat hij in het ensemble, bij de tweede violen. Dit duurde tot Juni 1944. Hem werd aangeboden de functie van alt-violist. Even aarzelde hij. De keus was moeilijk. Maar hij koos. Alt viool. En hij verhuisde naar de derde lessenaar. Tot September van dit jaar. Toen moest examen worden afgenomen voor solo alt-violist en het was Klaas Boon, die de functie verwierf. Een uiterst snelle carrière. Verbluf fend snel. Maar hij verklaart het ons: dat alles kon, omdat ik hard gewerkt heb. Het wordt je niet cadeau gedaan en al bén je er, dan blijft daar de strijd om je plaats te behouden. Dat kan maar op één manier. Door zo hard te ploete ren, dat je er van overtuigd bent het uiterste gegeven te hebben. En 't aller uiterste. Het klinkt zo eenvoudig: och, hij heeft de gave. Maar de mensen ver geten zo licht, dat er naast die gave ge werkt, gesjouwd en geploeterd moet worden Iedere dag opnieuw. Plannen voor de toekomst? Nog niet. Ik heb nu verantwoordelijk werk. Ik speel de soli in het orkest en lat was een lang gekoesterd ideaal. Eo later.... nu, dat zien we wel." „Speelt je vader nog?" „Ja, hij ging in '40 Den Helder uit en vestigde zich op Wieringen in Hippoly- tushoef. Daar gaat hij natuurlijk door met les geven. Die kèn niet buiten mu ziek, net als wij allemaal van de fami lie." „Allemaal „Neen, m'n moeder en Jetty zijn ge storven. Maar m'n zuster Greet studeert piano aan het Muzieklyceum in Amster dam. Die klaart het ook wel." „Zou je niet eens in Den Helder wil len spelen?" Levering per maand Met België heeft Nederland een han delsverdrag gesloten. Het is gister ondertekend. Het verdrag is van beperkten omvang. Wij zullen uit dat land in hoofdzaak ontvangen glas en kalk. Voorzien is in de invoer van 600.000 vierkante meter glas tot het einde des jaars. In het volgende jaar zal 250.000 vierkante meter glas per maand worden geïmporteerd. Nederland zal aan België cokes leve ren. Cokes was voor ons vroeger reeds een belangrijk export-artikel. De rege ring acht het dan ook van belang, on danks onze eigen moeilijke kolenpositie, n u reeds met cokes op de internationale markt te verschijnen. Volgens een te New-Tork uit Batavia ontvangen telegram zou Soekarno een beroep hebben gedaan op president Tru man en den Britsen Eersten Minister Attlee, om hun bemiddeling te verlenen „ter voorkoming van oorlogsgeweld op geheel Java". DE ONTRUIMING VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Te Washington is officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse troepen en die van de Sowjet-Unie op de lste December uit Tsjcho-Slowaijke zullen worden teruggetrokken. Handel in rundvee wordt vrijgegeven Naar Trouw verneemt, zal met in- gaug van Maandag de handel in rundvee worden vrijgegeven, alhoe wel de kopers van de runderen in het bezit moeten zgn van een aan koopvergunning, afgegeven namens den Provincialen Voedselcommissaris, door een Plaatselijk Bureauhouder. Deze maatregel betekent, dat de z.g. taxatie-markten komen te ver vallen, waardoor een veehouder, wanneer op een hem uitgereikte aan koopvergunning een rund door lo ting via de taxatie-markt werd toe gewezen, eigenlijk gedwongen werd dit rund te accepteren Met ingang van de volgende week zullen de veehouders zélf hun runde ren weer kunnen uitzoeken, hetgeen voor de veehandel, maar vooral voor de veehoudersbedrjjven, een belang rijke stap naar normaler verhoudin gen in deze branche betekent. „Natuurlijk, niets liever, maar ik kan mezelf niet aanbieden. Ik hoorde laatst, dat er in Nieuwediep een groot sympho- nie-orkest in oprichting is. Het zou me lijken om daar solo bij te spelen." Dan praten we verder over de muziek, over Den Helder en over al die andere dingen, die twee Jutters zo met elkaar plegen te bespreken En nog even later is de pauze voorbij en verlaten we de couloirs. De lange blonde jongen, die zo snel carrière maakte naar het grote podium, de andere naar de zaal. Maar de laatste houdt vast in zijn ge dachten de herinnering aan die dagen, toen een mager jongetje de Berceuse de Jocelyn speelde, in het onvergetelijk Casino aan de Ka^aa'weg. A. C. VAN KAMPEN.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1