Hel schilderwerk van Michel Angelo STADSNIEUWS. Tweede lezing door Ds Enklaar Het 2e bataljon 4 R. I. Helderse Jeugdraad bijeen Sint-Maarien Het Nederl. Volksherstel Wat brengt de Radio Predikbeurten. De opening van de Staten-Generaal Geen gouden koels i Donderdagavond hield Ds. Enklaar zijn tweede lezing over Michel Angelo, ditmaal diens werk als schilder behan delend. Michel' Angelo voelde zichzelf in de eerste plaats een beeldhouwer; de kunstenaar immers wil strijden tegen de materie in alle werkelijkheid. Mees ter wil hij zijn over de stof en hij kan deze drang het best uitleven in de beeldhouwkunst, waar hij met kracht diezelfde stof kan aanvallen, er wonden in kan slaan, welke wonden niettemin een schone schepping doen ontstaan. Michel Angelo voelt hierin veel over eenkomst met het leven zelf, waarin toch ook de strijd, het lijden en de won den de mens verrijken en veredelen. Zo kan de kunstenaar de mens doen be seffen, dat hij meer is dan een stukje materie, een mechanisme, maar deel uitmaakt van een schoner en hoger wereld, en gesierd is met vele rijke gaven, die hij niet mag laten verslinge ren. Michel Angelo leerde die wereld der schoonheid kennen aan het hof van Dorenzo de Medici, ,,11 Magnifico", de prachtlievende; dat hof was een mid delpunt van het opkomende kunstleven, een middelpunt ook van de wereld der vrijheid, waaraan Michel Angelo zich Verwant wist. Universeel kunstenaar. In zijn later leven was de controverse in zijn geest tussen beeldhouw- en schil derkunst niet zo groot meer; ook de schilder kan op zijn wijze verkondigen wat hij denkt en voelt, al doet hij dit juist door toe te voegen, streek voor streek. En Michel Angelo heeft bewezen, ook als schilder zeldzame gaven te be zitten. Hij was universeel kunstenaar, die de mens uitbeeldde in zijn groot heid, maar ook in zijn tragiek, onder worpen als hij is aan het lijden. Michel Angelo kon zich echter met het lijden niet verzoenen; hij kwam er niet bovenuit. Hij was meester in vele kunsten, de kunst om te leven was hij helaas niet machtig. Telkens weer blijkt uit zijn werk zijn opstandige natuur; hij weet te werken in de schaduw van de dood en van de vergankelijkheid, en dat gevoel verdubbelt zijn werkkracht om aan die dood iets te ontrukken wat on sterfelijk is. De Sixtijnse Kapel. Ds. Enklaar toonde ons tal van lan taarnplaatjes met afbeeldingen van schilderwerken van den kunstenaar. Het belangrijkste werk van Michel Angelo was de plafondbeschildering van de Sixtijnse Kapel in het Vaticaan te Rome. Vier jaren heeft hij hieraan ge arbeid, alles zoveel mogelijk zelf doen de. Het werd een grootse uitbeelding van de dramatische geschiedenis der mensheid, van de schepping, via alle hoogtepunten tot aan het laatste oor deel toe. Merkwaardig was Michel Angelo's visie op de zondeval; de man wordt niet door de vrouw verleid om van de verboden vrucht te eten, neen, hij neemt zelf; hij wil liever zelf alle verantwoordelijkheid dragen, dan zich verleid te weten door de vrouw. Als nevenfiguren schilderde Michel Angelo in de Sixtijnse Kapel verschil lende profeten en sybillen, alle even treffend van uitbeelding. In de Jesaja-figuur beeldt hij de stemming uit van den gehoorzamen knecht Gods, die luistert naar de stem van zijn Heer en gehoorzaamt, al kent hij zijn eigen zwakheid en al beseft hij dat zijn zending toch tevergeefs zal zijn. De Jeremia-figuur congrueert sterk met de geest van den kunstenaar, die cok worstelt met de vraag over het waarom van het lijden en die verzucht: „Mijn volk is minder dan de dieren". Zo werd ons ook de schilder Michel Angelo getekend als een dier zeldzame geesten, die ons hart vervullen van medelijden, doch tegelijkertijd van be wondering voor de vele singuliere gaven, in één mensenziel verenigd, en ie kunt er staat op maken Ieder man van zaken Vindt in „DE BOSKAM" wel vertier Daar is het prettig en ook lekker Amstelbier wiens werk de eeuwen vermag te trot seren. De Noorder Kunstkring heeft met het crganiseren van deze lezingen belang rijk werk gedaan; de keuze van den spreker was ook een zeer gelukkige. Wij kennen de Noorder Kunstkring voldoen de om te weten, dat het bij deze eerste stap op de weg naar de geestelijke we deropbouw van onze stad, niet zal blijven. OMSTREEKS 20 NOVEMBER NAAR ENGELAND. Onze speciale correspondent, die als oorlogsvrijwilliger dienst heeft genomen bij de Gezagsbataljons Indië, heeft een vraaggesprek gehad met één der officie ren van het 2de bataljon IV R.I. Hieruit blijkt, dat bovengenoemd onder deel, dat op het ogenblik gelegerd is in Noordwijkerhout, omstreeks 20 November in auto's op transport gaat naar Nijme gen en vandaar pv spoor naar Ostende. Vanuit deze Belgische haven zal het eerste en tweede bataljon IV R.I., bene vens het eerste en tweede bataljon V R.I. scheep gaan naar Engeland, waar ze in het trainingskamp Oldershot zullen wor den opgenomen. Binnen drie weken na aankomst in En geland zal de inscheping naar Ned. Oost- Indië plaats hebben. In ieder geval gaan de manschappen vóór hun vertrek uit Ncordwijkerhout nog met kort verlof. Daar in het tweede bataljon IV R.I. verschillende jongelui uit Den Helder dienst hebben is deze mededeling ook voor hun familieleden hier ter plaatse van belang. Woensdagavond hield de Helderse Jeugd raad opnieuw een ledenvergadering in het gebouw Palmstraat alhier. Het viel te betreeuren, dat de heer Jan Peters, afgevaardigde van de NJG, ver stek moest laten gaan, waardoor de on duidelijkheid in de verhouding tussen plaatselijke Jeugdraad en NJG niet op gehelderd kon worden. Een belangrijk besluit was het vaststellen van de con tributie. Deze werd bepaald op een be drag van f 0,50 per verenigingslid. Over het algemeen was men zeer té spreken over de activiteit, die door het bestuur aan de dag werd gelegd en hier en daar gingen zelfs stemmen op. om het iets langzamer aan te doen. De Gemeen schapsavonden bleken zich in een alge mene instemming te kunnen verheugen, al werden hier en daar enige bruikbare ,,tips" gegeven. Dat de Helderse Jeugd raad haar taak breed opvat bleek wel uit de woorden van den voorzitter, die bekend maakte, dat het bestuur zich reeds met afgevaardigden van het Arbeids bureau heeft verstaan over het onder werp Jeugdbemiddeling en Beroepsvoor lichting, en dat men alles in het werk wil stellen, om ook op dit punt een be vredigend resultaat te bereiken. Van de leestafel, die van de diverse verenigingsorganen was ingericht, werd een druk gebruik gemaakt. Na vijf lange jaren van duisternis zullen de jongens en meisjes weer gaan door de killig-donkere straten. Zij zullen er gaan, dragend hun lichten, kloppend aan de huisdeuren en zingend met fijne, wat schuchtere stemmetjes de oeroude liedjes van Sinter-Maarten zoals vader en moe der, grootvader en grootmoeder ze ook al zongen Ook dit keert weeromdat het goed was. Wellicht zullen er nog niet zo heel veel lichtjes over de duistere straten zweven als in de dagen van weleer, maar.... er zullen er zeker zijn! Berinnering Nauwelijks waren de laatste October- dagen in nevel en donkerte vergleden of in ons jongens en meisjes voer een eigen aardige geest. Immers de elfde Novem ber naderde en daarmee het jaarfeest van den heiligen Maarten, eens bisschop ergens in het zonnige land der Fransen. Je zocht naar een lege schoenendoos in de rommelhoek op zolder, vroeg moeder om een flinke naald en dan was je uren lang bezig om in het deksel een gaatje of figuur te prikken. Een kerk met hoge spits en gothische vensters, waarachter je rood mica plakte. Dat was bet meest geliefde onderwerp, maar ook andere beelden verschenen op het deksel, al naar je meer of minder kunstzinnig was aan gelegd. Als je geen lege schoenendoos kon vinden, was er altijd nog wel een kleurige lampion overgebleven van een nationale feestdag; de vouwen werden er weer keurig ingestreken, het hengsel rechtgebogen. Tussen de Kerstboomversiersels vond je meestal nog wat stompjes kaars, die zo Vergadering ten Raadhuize. Onder auspiciën van Nederlands Volks herstel werd Woensdagavond ten raad- huize een vergadering gehouden onder voorzitterschap van mr. J. Mulder. Aan wezig waren de burgemeester en de ge meentesecretaris, alsmede de commandant der marine met enige officieren van zijn staf en voorts tal van personen die een leidende positie hebben in het sociale, cul turele en geestelijke leven in onze stad. Geestelijke nood. In zijn openingswoord wees mr. Mulder allereerst op de uiterst moeilijke taak, waarvoor we ons geplaatst zien, namelijk ons volk opheffen niet alleen uit de ma teriële, maar ook uit de geestelijke nood, waarin het verkeert. De activa uit de ont redderde geestelijke boedel moeten weer tot gelding worden gebracht en de slechte passiva geheel geliquideerd. Alle leidende figuren in de wereld waarschuwen ons dagelijks, dat het devies moet luiden: SA MEN WERKEN OF SAMEN STERVEN, of zoals vdezer dagen gezegd werd: er zal een wereld zijn voor ons allen of er zal voor geen van ons een wereld zijn. De mens is niet alleen verantwoording schuldig aan zichzelf en aan zijn naasten, maar bovenal aan God, die het al gescha pen heeft. De krachten die God de mens geschonken heeft mogen niet worden aan gewend tot verdelging van elkanders le ven, maar alleen tot verhoging van de eer van Hem, die deze krachten geschonken heeft. Laat het vuur van de fakkel der beschaving, die wij aanstonds weer aan volgende generaties moeten overdragen, niet verstikt zijn in de verpestende walm van een gruwzaam egoïstisch en godde loos volksbestaan, maar laat het helder vlammend zijn, gevoed door een recht be sef van onze roeping en taak in deze maatschappij. Ervaringen in de gevangenis. Daarna gaf spreker het woord aan drs. Bos uit 's-Gravenhage, die ons op ontroe rende wijze vertelde van zijn werk als geestelijk verzorger in de Duitse gevan genis te Scheveningen. Veel heeft hij daar in de jaren van 1940 tot het einde van 1942 meegemaakt, tal van gevangenen heeft hij in hun laatste uren bijgestaan. Aangrij pend was het te horen hoe velen de dood zijn ingegaan, juichend vaak en vol geloofsmoed. Persoonlijk was hij getuige van verschillende grote processen en hij heeft daar gezien en gehoord hoe de slachtoffers de verhoren ondergingen. Welk een wilskracht en geloofsovertuiging werd daar dikwijls aan de dag gelegd, als men wilde en moest zwijgen. Het werk van N.V.H. Na de pauze vervolgde drs. Bos zijn boeiende voordracht door te wijzen op het grote nut van het geestelijke en cul turele werk dat Nederlands Volksherstel verricht, vooral ook door de constructieve arbeid ten aanzien van onze gederail leerde jeugd. De ouders hebben een zeer verantwoordelijke taak, waarin zij helaas zo dikwijls te kort schieten. Spreker ging daarna de oorzaken na van de zich mo menteel openbarende dans- en uitgaans- woede, of zoals hij zeide, de onmatigheid in het zoeken van ontspanning. In hoofd zaak kan deze worden verklaard als een vlucht uit de eigen verantwoordelijkheid, een gevolg van de leegheid van de eigen ziel. Bovendien is vaak de contróle van de zijde der ouders zo gebrekkig; men laat de kinderen teveel de vrije hand. Het N.V.H. wil de samenbindende kracht zijn tussen alles wat werkt tot heil van het sociale en culturele leven. De lege zie len moeten weer worden gevuld en de arme levens door geestelijke opbouw worden verrijkt. Hij besloot met de ernstige opwekking goed en zo kwaad als het ging in doos of lampion vastgezet werden en klaar was Kees De elfde November zélf kon je meestal niét afwachten; zover reikte je geduld niet. Een paar dagen tevoren reeds, als de gloeikousjes in de straatlantarens nog maar nauwelijks waren aangeflapt ont staken we onze kaarsjes en gingen we op pad. Je had altijd een reuze karwei om je kaars brandende te houden, want het weer v/as in die dagen meestal niet erg gun stig. Ruwe windvlagen en soms een stort bui. Thuis bij de warme kachel was het beter, maar het feest van Sint-Maarten moest toch gevierd worden. In een portiek werd dan de kaars weer aangestoken, wat meestal een flink aan tal lucifers kostte. En dan ging het weer verder, van de ene deur naar de andere en je zong gezamenlijk het liedje van Sinter-Maar ten, van den man, die veel geven kan en van „eerlijk zullen wij alles delen" Na vele avonturen, ontmoetingen met vriendelijke oude dames, die je een paar centen of een appel gaven; een goedige kruidenier, die je hand volstopte met geurige pepernoten, voorboden van het feest van vijf December, kwam je weer met een natte neus, blauwe handen van de kou, maar ook met zakken vol buit, thuis. Daar werden de zakken geleegd en de winst geteld. De centen borg je in je spaarpot, daar kon je dan met Sinter klaas taai en marsepein voor kopen. 's Nachts beleefde je dan je avondlijke avonturen opnieuw in een droom. Je kreeg balen pepernoten en handen vol centen Hoe zalig, als de jongenskiel Nog om de schouder» glijdt! Dan is de hemel in de ziel, En alles even blijd. W. K. ZATERDAG 10 NOVEMBER. HILVERSUM II. 415 m. 14.0114.20 Programma-overzicht en tuin- bouwpraatje door den heer s. S. Lantinga. 14.2014.45 Orgelconcert door Joop Walvis. 17.0017.30 Kinderhoorspel „Boerke Naas", 18.0118.30 Nieuwsberichten, programma- overzicht, wij spreken met...* en persoverzicht. 18.30—19.30 Gevraagde platen. 21.15—21.45 Het omroeporkest o.l.v. Marinus van 't Woud. 21.4522.00 Avondwijding. Ds. R. v. d. Mast, Ned. Herv. prek. te Blericum. ZONDAG 11 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301 m. 9.00— 9.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 9.209.30 Yehudi Menuhin, viool. 10.3012.00 Kerkdienst vanuit de Nw. Waalse kerk, Keizersgracht 676, Amsterdam. Voorganger ds. Aris, 16.0117.30 Jeugddienst vanuit de Ned. Herv. kerk te 's-Graveland. 17.3018.00 Albert Sandler en Alfredo Cam- poli spelen rustige melodieën. 19.0019.30 Nieuwsber. en progr-overzicht. Sportuitslagen. 22.1522.30 Mens en Maatschappij. Pater G. van Gestel S. J. 22.30—23.00 Dansmuziek. 23.1523.30 Avondwijding. Prof. J. H. Ba- vinck, Geref. pred. te Utrecht* HILVERSUM II. 415 m. 9.209.25 Oude levenswijsheid. Spreker J. Reinboud (Epitetus). 9.2510.Semi-populair programma. 10.0010.30 Graag gehoorde melodieën. 10.3012.00 Hoogmis vanuit de Sacraments kerk, Zandberglaan, Breda. 14.30—14.45 Litteraire voordracht. „De Reus", van Axel Munthe. Spre ker Herman Jonker. 14 4515.00 Balalaika melodieën. 15 00—15.15 De heer G. A. van Boven over: „Indische actualiteiten". 17.3018.— Ome Keesje. 18.01—18.20 Nieuwsber. en progr.-overzicht en sportverslagen. 18.45—19.00 Denksport. Prof. dr. F. Schuh. 19.00—19.30 Eddy Walis speelt. 20.01—20.50 Radio Philharmonisch orkest Ow l.v. Koos van de Griend. 21.4522.00 Avondwijding. Pastoor J. Sic- king, pastoor par. St Joris, Eindhoven (platen). om ook in Den Helder eendrachtig de schouders te zetten onder <ïit zeer belang rijk^ werk. Daarna sprak de heer Hof, districts administrateur van N.V.H. te Alkmaar, die eveneens aandrong op het gemeenschap pelijk opbouwen van onze ingestorte sa* Rienleving. De bijeenkomst werd door mr. Mulde* gesloten. 1 ZONDAG 11 NOVEMBER 1045. DEN HELDER. Geref. kerk. Bethelkerk, vm. 10 uur ds. H. v. Twillert, Zondag 41; nm. S uur nm. ds. F. Tollenaar. Rehoboth- kerk, vm. 10 uur ds. F. Tollenaar, nm. i uur ds. H. v. Twillert, Zondag 41. Chr. Geref. kerk (a. d. Steengracht): vm. 10 u. ds. J. Rebel, H.Avondmaal, nm. 5 uur ds. J. Rebel, H.Doop en nabetrachting. Evangelisatie (Vijzelstraat): vm. 10 en nm» 7 uur Samenkomst, nm. 2.30 uur Zondags school. Woensdag nm. 7.45 uur Bijbel kring. Donderdag nm. 7.30 uur Vrouwen- krans. Zaterdag nm. 7.30 uur Bidstond. Oud-kath. kerk, vm. 0.30 uur H. Dienst (pastoor H. J. Verheij). DEN HELDER. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat)10.30 vm. ds. W. J. F. Mei- ners van Amsterdam. Bediening van de H.Doop. Maandag 12 Nov., 0 uur: Tijdrede door ds. W. J. F. Meiners van Amsterdam, Kwartetzang. Leger des Heils (Spoor- gracht 35): vm. 10 uur Inzegening van sol daten, nm. 3.30 uur Openluchtsamenkomst (naast het Distr.bureau), nm. 7.30 uur Op wekkingssamenkomst. Maandag 12 Nov., nm. 2.15 uur: Dameskrans. Donderdag, 15 Nov., nm. 7.30 uur: Bidstond. Deze samen komsten staan o. 1. v. kaps. H. Winter LUTHERSE KERK, WEEZENSTRAAT. Tijdrede door ds. Meinero. Zoals uit een in het nummer van heden voorkomende advertentie blijkt, zal ds. W. J. F. Meiners van Amsterdam, a.s. Maan dagavond om 8 uur in de Lutherse keilc aan de Weezenstraat een Tijdrede houden. Deze rede heeft tot onderwerp: „Atoom energie". Velen zullen zich dezen predikant nog herinneren uit de tijd, dat hij predikant der Lutherse gemeente alhier was. Zijn le vende wijze van spreken boeide altijd zeer velen. Er behoeft dan ook niet aan getwij feld te worden of ook ditmaal zullen ve len dezen bekenden spreker weer willen horen. Het Lutherse Kerkkwartet luistert de dienst op met zijn zang. De dienst is voor ieder toegankelijk en de toegang ia vrij. Ieder Is dus hartelijk welkom. Van officiële zijde vernemen wii. dat de zitting van de voorlopige Sta ten-Generaal op Dinsdag 20 dezer door H.M. de Koningin In de histo rische Ridderzaal zal worden geopend. Het gebruikelijke ceremonieel zal ditmaal achterwege blijven. De gou den koets zal men dit jaar dan ook niet op het Binnenhof kunnen zien.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2