PEER GYNT Stadsnieuws Op het toneel, uit de luidspreker en... in de zaal. De schoenenprijzen Ned. Volksherstel Burgerlijke Stand Déblokkeringsvergunning vishandel Van Tol als politieman en kampcommandant Carolina van Dommelen Een moeder Staking op Texel opgeheven Voor de huisvrouw Zuidvruchten Hulsvrouw en distributie ..tti Vrijdagavond werd in Casino de twee de gemeenschapsavond van de Heider ee Jeugdraad gehouden. Daar de heer Beekhuis van Til door ziekte was ver hinderd zijn voorgenomen lezing te houden, had het bestuur op korte ter mijn den heer Van Vendeloo bereid ge vonden deze avond Ibsen's Peer Gynt te bespreken. De zaal was goed bezet. Op het toneel. De heer Van Vendeloo begon met 'n korte beschouwing over kunst in het a gemeen. In het werk van een kunste naar zijn twee elementen te onder scheiden. In de eerste plaats datgene wat het kenmerk is van zijn eigen tijd; ook de kunstenaar ondergaat de in- Vioed van allerlei factoren, die in zijn werk tot uitdrukking komen. Ten twee de het persoonlijke element, dat het werk typeert, soms door de eeuwen heen. Ibsen was een Noors schrijver uit het midden van de vorige eeuw, in wiens werk telkens weer de Noorse sfeer gevonden wordt. Spr. trekt een vergelijking tussen het Noorse land schap en het Nederlandse. In het eer ste met zijn trotse rotsen, sombere wouden, witte en woeste bergstromen voelt de bevolking zich dicht bij de na tuur, waarin zij de aanwezigheid ver onderstelt van geheimzinnige wezens. In Ibsen's Peer Gynt tekent Ibsen de halfslachtigheid van het Noorse volk uit zijn tijd; realisme en fantasie zijn met elkaar verweven. Heel sterk spreekt eruit de roepstem van het ver leden. Peer is de incarnatie der half heid door Ibsen ook met veel zelfcri- tiek getekend. Op boeiende wijze vertelde de heer Van Vendeloo; verschillende citaten las hij voor. die het werk nader tot ons brachten. Vit de luidspreker. We hoorden ook fragmenten van de illustratieve muziek, die Grieg bij de Peer Gynt geschreven heeft, waarin hij het specifieke karakter van het Noorse volk verklankte door een mu ziek van eigen chachet. Uit de beide suites hoorden wij „Morgenstimming", „Ase's tod", „Solvejg's lied" en ,.Sol- vejg's wiegelied". Deze composities zijn van een zeldzame schoonheid, die het best beluisterd kunnen worden in een volkomen stille omgeving, liefst bij zeer gedempte verlichting. Uiteraard was dit in de Casinozaal niet te berei ken. In de saai. Ja, ook in de zaal was Peer Gynt aanwezig. Er waren zelfs meerdere Peer Gynts. Helaas waren tal van die halfslachtige, bijna uitsluitend P1'* voetbalschoenveters besnaarde natuur tjes aanwezig, die eigenlijk niet goed wisten waarvoor ze deze avond geko men waren. Blagen, die meenden dat de luidspreker alleen klanken voort bracht om hun geredekavel te over stemmen. Jonge knepen, niet alleen wat leeftijd betreft, maar ook wat hun geestelijke rijpheid aangaat. U kent ze wel, langgekuifd, zwaar gebrild en met bravour geplusfouriseerd. Als ze erg flink zijn, roken ze ook ai, soms zelfs diep op de longen; dat maakt in druk. Ze lachten, waar gezwegen en ble ven apathisch rustig wanneer gelachen kon worden. Gelukkig bleek de door den heer Van Vendeloo voor het draaien van S' vejg s lied geuite aansporing tot s' 'e, effect te sorteren. Dit resultaat d bij ons de bijna uitgebluste vonk hoop weer opvlammen, at er van fype jongelui misschien toch nog te naken is. Het deed ons ook 'n ke is venijn in de pen houden. Een ronder prettige indruk maak ten da i .tegen de beide leuke frisse meisje? lse aan het begin en aan het WATERSTANDEN. H. water r nsdag oensci'T Dond Vrijdag Zrterdag 7 -idag Maandag 13 Nov. 14 Nov. 15 Nov. 16 NOV. 17 Nov. IS Nov. 19 NOV. 13.95— 0.40 0.65—14.35 3.50—IS.— 4.10—17.15 5.35—18.20 0.25—19.15 7.10—19.55 L. water 6.50—10.45 8.05—20.05 9.25—21.35 10.45—23.— 12.00—24.05 12.50— 0.40 1.05—13.40 einde van de avond leuke, frisse Hol landse en Zuidafrikaanse liedjes zongen, met guitaarbegeleiding. Over het geheel genomen was deze avond zeker geslaagd te noemen. De Helderse Jeugdraad is op de goede weg; wij zouden alleen willen advise ren voor een volgende bijeenkomst de leeftijdsgrens voor bezoekers wat ho ger te nemen. In ons no. van 8 Nov. J.l. gaven wij voor enkele artikelen de vastgestelde prijzen aan. Dit schijnt bij een deel van het kopende publiek enig misverstand gewekt te hebben. Het gevolg hiervan is, dat verscheidene middenstanders niet-rechtvaardige klachten kregen te incasseren, o.a. de schoenenwinkels. Via den vertegenwoordiger van de vak groep detailhandel schoenen kregen we inzage van de prijsregelingen, welke officieel zijn voorgeschreven. De ge noemde prijzen, waren die van de meest goedkope prijsklasse, voor de kinderschoenen waren alleen de prijzen van de kleinste serie genoemd. Dan zijn er natuurlijk de luxe- en steunschoe- nen, die ook onder een hogere prijs klasse vallen. Deze regeling is 5 November j.1. in gegaan. Wij moeten toegeven, dat de huidige schoenenprijzen hoog zijn, maar het is niet juist hier den winkelier op aan te zien. Zij houden zich geheel aan de voorschriften. Naar wij vernemen is mr. J. Mulder, de voorzitter van de plaatselijke afdeling van N.V.H. tevens rayon-voorzitter, benoemd tot voorzitter van het district Noord-Hol land-Noord, dat zich uitstrekt tot de ge meente Beverwijk en waarbij meer dan 65 afdelingen zijn aangesloten. Tevens is hij aangewezen als vertegen woordiger voor het provinciaal bestuur. Uit deze benoeming blijkt wel de waar dering die men van hogerhand heeft voor de activiteit aie N. ten toon spreidt. r.V.H. ook in Den Helder Wij weten dat N.V.H. niet stil zit en wij zien dan ook met belangstelling uit naar de eerstvolgende culturele bijeenkomst. GROFP SCHOENEN TER JAARBEURS. In de een dezer dagen te 's-Hertogen- bosch gehouden bijeenkomst van schoen fabrikanten is besloten aan de e.v. Kon. Ned. Jaarbeurs als groep déél te nemen. Bevallen: J. C. de Witten Boekei, d. P. Bonte»—Kalf, z. D. Otten—Smit, d. E. T. Taalde Leeuw, z. T. UylemanWijnstra, d. C. RevierBergs- mans, d. M. A. E. WeijsenbornSelder, z. C. MulGroen, z. Ondertrouwd: S. Rob en M. Dek ker. C. Hertog en M. Groothuizen. W. Slikker en P. Th. van der Hoop. C. N. Stroet en E. Schoen. Getrouwd: J. F. v. Dijk en W. M. A. Tjittes. J. L. Kalf en C. Kol. A. Kalf en H. Tol. P. Snip en C. C. Schnei- der. S. Schouwenaar en H. Smit. M. J. v. d. Werf en C. Tibboel. L. W. Vin ken en A. M. Mooij. Overleden: P. Boeder, 75 jaar, m. M. C. K. Schieke, 00 jaar, v. B. Reur- slag, 41 jaar, v. J. J. Blaauboer, 66 jaar, m. W. F. Selderbeek. 49 J. m. A. J. M. Witmer, 15 mnd., m. D. C. Brett- horst, 72 j. v. M. Stam, v. 9 jaar. GEREF. ZANGVER. „HALLELUJA", Na vijf jaar non-activiteit is ook de Geref. Zangvereniging „Halleluja" weer op het appel verschenen. Het koor telt thans reeds ruim honderd leden, die de laatste weken bezig zijn met het instuderen van het Kerstoratorium van H. W. de Wol', dat men op Donderdag 20 Dec. a.s. hoopt uit te voeren. Als solisten zullen medewerken mevr. B. Riekwel—Bruin, alt, de heer D. Holle- stelle, bariton, en de heer F. de Boer, or gel, terwijl het geheel onder leiding zal staan van den heer G. van der Kuyl. Wij hopen op deze uitvoering nader te rug te komen. Het Ministerie van Financiën deelt mede: de Nederlandse Bank verleent een algemene vergunning ,(nr. 36) aan leden van de bedrijfsgroepen effecten handel, handelsbanken, landbouwcre- dietbanken en spaarbanken om deblok kering te verlenen, of crediet te geven of te verhogen, of beschikken ten laste van een debet-rekening toe te staan aan kopers van vis, schaal- en schelp dieren, voor zover zij: a. als leden zijn aangesloten bij de vakgroep groothandel i" vis, gevestigd te 's-Gravenhage; b. als leden zijn aangesloten bij de ondervakgroep visconservenfabrieken, gevestigd te s'-Gravenhage, voor betaling van bij veilingen of van de door de vakgroep groothandel in vis ingestelde verdeelcommissies, waar onder mede te verstaan de N.V. Expe ditie van de IJmuider Vishandelvereni- ging, als commercieel lichaam van de plaatselijke afdeling IJmuiden van de vakgroep groothandel in vis, gekochte vis, schaal- en schelpdieren en zulks op de volgende voorwaarden 1. Aan de leden van de bedrijfsgroe pen effectenhandel, handelsbanken, landbouwcredietbanken en spaarbanken moet door de bovenbedoelde kopers het schriftelijk bewijs worden overgelegd, dat zij in 1945 zijn aangesloten of geor ganiseerd als sub a of b hierboven be doeld. Voorts, dat de koopprijs schuldig is gebleven en dat de betaling geschiedt ter zake van leverantie van vis, schaal- en schelpdieren als op tevens over te leggen nota gespecificeerd; 2. over de geblokkeerde rekeningen of het crediet mag alleen worden be schikt door middel van overschrijving door tussenkomst van de veilingen of een verdeelcommissie als hierboven be doeld op de girale rekening van de aan voerders der vis, schaal- en schelpdie ren, zulks met inachtneming van het bepaalde onder ten vierde: 3. deze vergunning strekt'alleen voor zover de koper schriftelijk verklaart niet over giraal of vrij tegoed te be schikken behoudens een bedrag nodig voor normaal kasbeheer; 4. de leden van de bedrijfsgroepen effectenhandel, handelsbanken, land bouwcredietbanken en spaarbanken mo gen de ter zake bij hen binnenkomende bedragen op de volgende voet over schrijven op de rekeningen van de aan voerders als boven bedoeld: a. verschuldigde bedragen tot 1000 per reis worden op vrije rekening goed geschreven; 1 b. het meerdere wordt op girale rekening goedgeschreven. De vergunning is slechts geldig tot 1 Januari 1946. Wij ontvingen enige ingezonden stukken, waarin men er zijn ver wondering over uitsprak, dat de heer v. Tol door de zuiveringscommissie volkomen gerehabiliteerd zou zijn. Wij attenderen erop, dat wij in onze artikelen den heer v. Tol als kampcommandant belichtten en als zodanig is hij, van de bezwaren die tegen hem ingebracht waren, volko men gerehabiliteerd door het M.G. De klachten tegen hem als politie man zijn, evenals die tegen andere politiemannen, in behandeling bij de daarvoor ingestelde zuiveringscom missie. In deze zaken is nog geen uitspraak gedaan. Reeds vorige week schreven we over „Een Moeder", het toneelstuk van Cor Hermus. Donderdagavond werd dit voor de derde maal binnen 14 dagen in Den Helder opgevoerd, hetgeen een unicum is. Deze derde opvoering was zeer zeker weer geslaagd te noemen. De avond droeg echter nog een bijzon der karakter. Mevr Van Dommelen vierde haar 71e verjaardag. Nauwelijks was het applaus na het laatste bedrijf weggestor ven of de heer Van Loo, wethouder van Onderwijs, was daar om op de hem eigen geestige wijze mevr. Van Dommelen ge luk te wensen met haar verjaardag. De heer Van Loo vond, dat Caroline van Dommelen eerder 17 dan 71 was, 1^ oor delen naar haar vitaliteit. Hij hoopte, dat het haar gegeven mocht zijn nog vele jaren het publiek van haar spel te doen genieten en dan in Den Helder in een nieuwe schouwburg, een nieuw Casino waarvan hij zich voorstelde dat dit een schitterend gebouw zou worden. Bloe men werden aangeboden. Hierna sprak de heer -Wassink, mede uit naam van den oud-directeur van Casino, den heer Polak, van wien hij een felicitatiebrief voorlas. De heer Cees van Dam, directeur van „Het Amsterdams Toneel", kuste mevr. Van Dommelen en sprak op schertsende wijze met haar alsof er geen publiek bestond. Slechts jarenlange grote vriend schap kan een dergelijke vertrouwelijke omgang doen ontstaan. Twee van haar medespelenden, de pastoor en haar jongste zoon in het stuk „Een Moeder" hadden hierna nog het woord, waaruit weer bleek, dat deze vrouw in feite ook een moeder is in dé toneel-wereld, eerbied en vriendschap spraken van uit haar omgeving. Mevr. Van Dommelen vertelde hierna, dat haar laatste optreden voor de oorlog in Den Helder was geweest op een o.- en O.-avond, de dag daarna was ze op Texel en brak dè ellende uit. Den Hel der vond zij zwaar getroffen. Maar het Helderse publiek heeft de moed niet ver loren en bouwt op. Een groot middel om op te bouwen noemde zij de Kunst. Ze Is 71 jaar, maar voelt zich fit en dat is een zegen. Zij had een dergelijk huldiging niet verwacht en dankte het publiek daarvoor met een kushand. Met een driewerf hoera voor de jarige werd deze mooie avond besloten. De staking onder de bouwvakar beiders op Texel is opgeheven. Het uurloon dat 68 ct. bedroeg, wordt met 20 verhoogd. de Het Voorlichtingsbureau van Voedingsraad schrijft: Na 5 jaren is het weer mogelijk vrij geregeld zuidvruchten te kopen, zij hej in kleine hoeveelheden. Het is zo'n een lange tijd geleden, dat ze in de keuken gebruikt werden, dat men bijnai vergeten is in welke gerechten ze ver werkt kunnen worden. Vooral met de dadels, die vroeger minder dan rozij nen, pruimen en abrikozen verkocht werden, weet niet iedereen raad. Als men ze niet als lekkernij eet of de boterham met de ontpitte dadels be legt, kan men er nog wel aantrekke lijke recepten van maken. Dadeleompóte. 250 gr. ontpitte dadels, l'/i dl. water, citroensap of citroenessence. De da dels pl.m. 12 uur in het water weken. De dadels met het water aan de kook brengen, het vocht zo nodig binden met aangemengd aardappelmeel, ci troensap of citroenessence naar smaalt toevoegen en de compote koud laten worden. Zui d v r u ehte npuding. Vt liter melk. 200 gr. oud brood, 100 250 gr. dadels, rozijnen, pruimen of (eventueel suikereen snufje zout. Pruimen, abrikozen of rozijnen eni ge uren in een weinig water weken. Dadels ontpitten en evenals de prui men of abrikozen in stukjes snijden. De melk aan de kook brengen, het brood erin weken en -fijnwrijven. De custardpoeder en een snufje zout aan de broodpap toevoegen. De massa on der roeren enige minuten doorkoken en in een met water omgespoelde vorm overdoen. Dadelpasta. 100 gr. ontpitte dadels, pl.m. dl. water (citroensap of citroenessence). De dadels in het water weken, aan de kook brengen en zachtjes koken tot zij zacht zijn. De dadels fijnwrijven. Een weinig citroensap of citroenes sence toevoegen en de pasta in een potje overdoen. NUTTIGE WENKEN. Geen gewarmde koffie meer. Nu we weer echte koffie krijgen is het goed, erop te wijzen, dat men de koffie niet beheoft op te warmen. Men kan beter de koffie koud laten en de kopjes eerst met heet water omspoelen. Dan direct de koude koffie en de hete melk toevoegen. Aldus behandelt smaakt een kop koffie even lekker als vers gezette. Niet te stijf te te vroeg opwinden. Geen ke'elsteen meer. Ketelsteen kunnen we gemakkelijk verwijderen door azijn in de ketel te koken. Het opnieuw vormen van ketel steen kunnen we voorkomen door een stuiter in de ketel te doen. Dinsdagavond 13 November a.s. om 9 uur zal voor de zender Hilversum 2, golflengte 415 m. een vraaggesprek worden gehouden tus6en de heer E. C. van Noordwijk en esn Nederlandse huisvrouw onder ae titel „een huis vrouw vraagt den directeur van het centraal distributiekantoor".

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 4