De Sint Maarten optochten PADVINDERS OP AVONTUUR Stadsnieuws De bevolking van. Indonesië Zij, die zonder zonden zijn Uit het Politierapport Ambtenaren mogen het invasievoorschot behouden Deze week vonnissen in proces Belsen? Wat brengt de Radio Distributienieuws. Restant soep mag bonloos verkocht Sport. Hermes verliest een punt De Zaterdagmiddag wandeling. Zaterdagmiddag om 2 uur verlieten de groepen, die aan de middagtocht zouden deelnemen, het terrein aan de Kemphaanstraat, voorafgegaan door de Oranjegarde met het tamboerkorps. N.ettegenstaande de koude Oostenwind werd er direct een flink tempo ingezet. Het parcours, dat liep over Juliana- dorp, werd binnen de tijd van drie uur afgelegd. Van de 120 deelnemers was niemand uitgevallen, zodat allen aan de finish de speciaal ontworpen oor konde "in ontvangst konden nemen. De lictitstoet. Tegen zes uur vulde de speeltuin zich wederom met groepen wandelaars, ditmaal met de talrijke groepen uit de He derse jeugd, die aan de lichtstoet zouten deelnemen. Het terrein bood binnen korte tijd een schitterend schouwspel. Verlicht door de schijn werpers op het dak van het clubhuis en de honderden kleurige lichtjes ver toonde de speeltuin veel overeenkomst met een Chinese theetuin. Klokslag half zeven zette de stoet zich. vooraf gegaan door het Stedelijk muziekkorps, in beweging. Reeds bij het afmarche ren bleek de grote belangstelling van de zijde der burgerij, welke belang stelling gedurende de teeht door de stad voortdurend groter werd. Van de stoep van het raadhuis sloegen de heer en mevrouw Ritmeester, benevens de heren Van Bolhuis en Mulder het defileren der groepen gade. Nadat al len voor het raadhuis waren opgesteld, werden de besturen en leiders der groepen in de raadzaal ontvangen. De heer Lüeker bood na een toepasselijke toespraak den burgemeester een inge lijste Sint-Maartensoorkonde aan, als herinnering aan deze eerste tocht na de bevrijding van ons vaderland. De burgemeester sprak daarna een woord van dank, waarin hij de aanwezigen op het hart drukte, vooral in deze tijd aandacht'te besteden aan de opvoeding van de jeugd, wat na de vijf jaren van bezetting meer dan ooit noodzake lijk is. Jammer was het. dat dit oponthoud bij het raadhuis wat lang duurde; de wind maakte wachten het voor de jeugd niet tot een onverdeeld genoegen. Ook de toch al beperkte levensduur van de kaarsjes was er niet op bere- k ?nd. Om half negen werd de speeltuin weer bereikt. Wederom werden oor konden eh bovendien een 19-tal prijs jes uitgereikt. De groep Visbuurt ont ving voor de grote verlichte kabel jauw. gedragen door zes vissers, een kostelijke taart. De tweede wandelmiddag. Om half elf Zondagmorgen verzamel den zich aan de start de groepen van „Duinkanters", „Door weer en wind" (Anna Paulowna„Wieringen" (Hip- pollyushoef) en „Kaaskoppen" (Alk maar Ook een groep P.T.T.ers, waar onder „Ome Gerrit", was van de partij. Precies 11 uur startte men naar Ju- lianadorp, waar rust werd gehouden in café Doorn. Daar zorgde de „Onderdui kersband" voor een prettige stemming. Node gingen de wandelaars dan ook weer op weg om de laatste kilometers te verslaan. Om drie uur arriveerde men, weliswaar met rode wangen en neu'en, maar toch in opgewekte stem- mirg, aan de finish. Nadat allen de oc' nde in ontvangst genomen had den. behoorde ook deze tweede wan de' -» weer tot het verleden. Met ge- no ri kunnen de organisatoren op beice d?<?m terugzien. Donde'd ;avond a.s. zal in het Ca- sir een lezing worden gehouden door den heer C. van Rossem, als oud- lee-aar van één onzer middelbare scho len geen onbekende. Deze Indië-des- kundige hoopt dan iets te vertellen over de bevolking van Indonesië. Het initiatief tot deze avond is ge nomen door de plaatselijke afdeling van de Kon. Ver. „Oost en West", welke vereniging alom in den lande actief is om de belangstelling voor en de kennis van Indië bij ons volk te vergroten. Zij is momenteel ook werk zaam in de actie „Holland helpt Indië", waarin verschillende organisaties sa menwerken bij het behartigen van ie belangen der repatriërznden. Wij kunnen het bijwonen van bedoel de lezing van harte aanbevelen. In onze* artikelen over de bestrijding der tuchteloosheid schreven wij het een en ander over de zucht naar avon tuur bij de jongeren en de ontaarding ervan. Hopman Riekwel van de 2e Helderse Padvindersgroep zegt: „Geeft aan de jongens avontuur, maar dan van de goede soort; avontuur, dat opvoedend werkt". Zaterdagmorgen vonden de jongens van troep 2 bij hun ontbijt een brief waarin stond, dat de hopman 'e mid dags de troep niet kon leiden, daar hij een belangrijke opdracht had ont vangen. Bij de uitvoering daarvan re kende hij op de medewerking van zijn jongens. Hij gaf hun in die brief ver der de opdracht, 's middags om half vijf bij de watertoren te zijn. De instructies. Ze waren er. Niet één kwam te laat. Er was er ook niet één, die juist deze middag iets anders op het programma had. Een fietser reed voorbij, en toen zagen zij plotseling op de grond een geel couvert liggen, met lakzegels ge sloten, geadresseerd aan: „Patrouille leiders troep 2". De brief bevatte de vermaning om kalm te zijn, goed op te letten, en niet rumoerig tewerk te gaan. De troep moest in twee partij en worden gesplist. Iedere partij moest zich aan een bepaald adres vervoegen, waar nadere instructies zouden worden afgegeven. Groep A ontving aan zijn adres de signalementen van drie mannen, die met de trein van 17.28' zouden meeko men en een grote som gelds zouden overhandigen aan een Engelsen zee man, die weer in verbinding stond met een buitenlandse organisatie, die de gelden zou gebruiken tsn nadele van de gehele wereld. Deze mensen moes ten worden gevolgd en verder moest worden gewerkt volgens uitvoerige in structies. Groep B ontving een afschrift van een brief aan genoemden zeeman, die op zijn beurt een Hollandsen zeeman had ingeschakeld met het oog op de veiligheid. Deze persoon had een kaart gemaakt, die verborgen was bij de grote poort in de Van Galenstraat. Uit het een volgde het ander en de verwikkelingen waren legio. De uitvoering. Bij de trein van 17.28 staan de jongens en niets ontgaat hun. De signalementen staan in hun hersenen gegraveerd en zij sl3gen erin, het drietal verdachten uit de stroom reizigers op te pikken. Zo onopvallend mogelijk worden de mannen gevolgd. Groep B vindt de kaart en speurt met het kompas, aan de hand van deze kaart, naar de brief. Onder de derde dakpan rechts, van het baanwachtershuisje bij de over weg, hebben ze succes. Niet het kleinste detail mag worden vergeten, want dat zou het mislukken van de hele opdracht betekenen. De jongens zijn er helemaal „in". Niets ontgaat aan deze knapen van 12 tot 14 jaar. Ze volgen het spoor en komen in de binnenstad, in de waterleidingsdui nen, in het Timorpark, maar ze hou den vast. Ze denken na, deze jongens, ze overleggen samen, want de hopman rekent op hen. Voort naar het doel. Het verhaal is betrekkelijk eenvou dig, en het boeit U, lezer, misschien rraar matig. Maar die jongens hadden hun avontuur. Een avontuur, waarbij ze moesten opletten, nadenken, en niet overijld de eerste de beste ingeving volgen. Hun zucht naar avontuur werd bevredigd. Deze padvinders, verken- Zuivering, Een nodig ding In levensbelang, Dus aan de gang. Koren scheiden van het kaf, Elk verrader krijgt zijn straf. Daarom rechten door de plicht, Laat die plicht goed zijn verricht. Niet gaan wreken, niet gaan haten, niet gaan meten met twee maten, Niet het kwade door het kwade, Niet opnieuw weer gaan verraden. Feiten slechts naar voren brengen, Die de strijd had kunnen lengen En de feiten en de daden Van on-Hollands en verraden. Laat de wraak het recht niet schenden, Haten groeit tot meer ellende. Volg hier na wat Christus deed, Met de eerste steen.... gij weet. WALBOOM. ners, verkenden hun pad en zij tasten voort, onder goede leiding en spelen derwijs naar een hoger ideaal en ster ker geest. Het voorbeeld was niet 6lecht, hop man Riekwel! De politie heeft op verzoek van de grenswacht een dame van Duitse ori gine met haar beide kinderen aange houden, die op de nominatie stonden om uit Nederland te worden verwijderd. In afwachting van hun vertrek over de grens zijn zij in bewaring gesteld. Een bewoner van de Hoofdgracht deed aangifte, dat achter zijn huis een schut ting was gesloopt. Een bewoner van de Hoogstraat, die na 3 jaar evacueren voor het eerst zijn woning opzocht, kwam tot de ontdek king, dat verschillende huishoudelijke voorwerpen waren ontvreemd. Een soortgelijke ontdekking deed een bewoner van de Westgracht, tijdens wiens afwezigheid men de schuur ach ter zijn woning had afgebroken. Een autobus-chauffeur deed aangifte, dat hem een paar bloes buskaartjes en een kniptang waren ontstolen; wellicht is hieraan een of andere kwajongen debet, die „autobusondernemertje" wil gaan spelen. Uit een woning in de le Vroonstraat werden kledingstukken gestolen. In Sept. 1944 werd aan het Rijkspersoneel een z.g. invasievoorschot verstrekt ten bedrage van een maand salaris. Thans is bepaald dat zij dit bedrag niet behoeven terug te betalen. Zij, die het reeds terugbetaalden of die het nog niet ontvingen zal het alsnog wor den uitbetaald. Aan de gemeentebesturen is het verzoek gericht, dienovereenkomstig te handelen, zo meldt „Het Vrije Volk". RADIOVRAAGGESPREK. Huisvrouw en distributie. Aangezien cp Dinsdagavond 13 No vember minister Lieftinck een radio rede zal houden, zal het radiovraagge sprek met den heer E. C. van Noord- wijk, getiteld: „Een huisvrouw vraagt den directeur van het Centraal Distri butiekantoor" op Woensdagavond 14 November om 9 uur plaats hebben over de zender Hilversum II. Omtrent het proces Belsen wordt door de Duitse nieuwsdienst in de Britse zone gemeld, dat kolonel Back house, die als procureur-generaal in 't proces optreedt, morgen zijn grote rede zal houden. In aansluiting hierop, zal de juridische adviseur van het ge rechtshof, Stirling een uitvoerig slot- overzicht geven. Verwacht wordt, dat Donderdag of Vrijdag a.s. de vonnis sen zullen worden geveld. DINSDAG 13 NOVEMBER. HILVERSUM I, 301 M.: 15.1515.30 Kwartier voor de vrouw. 15.3016.30 Middagconcert. 16.4517.— Pianospel. 17.0017.45 Orkest Carlo Carcassola. 17.45—19.— Luise Walker, gitaar. 18.3019.Engelse les. 19.0019.15 Nieuwsber. en progr .-overzicht. 19.3020.— Orkest Piet Coomans. 20.0120.15 Nederland huldigt de B.B.C. 20.30—21.— Uit operette en opera-comique. 21.0021.15 Op de brug. Minister prof. dr. P. Lieftinck. 21.1522.— Uit operette en opera-comique. 22.1522.30 Garmt Stuiveling: Letteren cn Maatschappij. 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.15—23.30 Avond wij ding. HILVERSUM II. 415 M.: 19.01—18.30 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 18.5019.Vóór je slapen gaat.... met Regina naar Dromenland. 19.0019.30 Cantabile-septet. 19.3020.Progr. v/d Ned. Strijdkrachten. 20.30—20.45 Vraaggesprek tussen den heer E. C. van Noordwyk en een Ned. huisvrouw: 'n Huisvrouw vraagt den directeur van het Centraal Distributiekantoor. 20.4521.Benjamino G^gli zingt. 21.00—21.15 Op de brug. Minister prof. dr. P. Lieftinck. 21.1521.45 Jan Corduwener non-stop. 21.4522.Avondwijding. 22.01—22.15 Nieuwsber. en post criptum. 22.15—22.50 Wil Walis met „Sweet and swing". 22.5823.Sluiting en Wilhelmus. Het Miniserie vaif Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt mede: In de tijd van de noodvoorziening is in het Westen des lands een keuzebon aangewezen, die recht gaf op de aan koop van peulvruchten dan wel op een evenredige hoeveelheid soep in blik of in gedroogde vorm, afkomstig uit ge allieerde voedselzendingen. Daar het restant van deze soep te gering is om er een bijzondere bfestemming aan te geven, mag de nog aanwezige voorraad bij detaillisten zonder bon worden ver kocht. GELDIGHEIDSDUUR RANTSOENBONNEN Het Centraal Distributiekantoor deelt ter voorkoming van misverstand mede, dat de rantsoenbonnen met de opdruk: „Een rantsoen artikel A" (zeep), „Een artikel C" (zout), „Een rantsoen artikel D" (fruit), „Een rantsoen artikel F" (beschuit) en „Een rantsoen artikel G" (zuidvruchten) ook na 10 November geldig blijven. Alkmaar IIIHermes 2—2. Hermes speelde j.1. Zondag in het Alk- maarse Sportpark aanmerkelijk enthou siaster dan vorige week tegen Kraaien. Tot twee maal toe slaagden de Alkmaar- ders er in de leiding te nemen. Vóór de rust scoorden zij een uitstekend doel punt uit een strafcorner. Het was echter v. d. Plas, die na enige tijd de partijen weer op gelijke voet bracht (1—1). Na de rust was Hermes vrijwel voort durend voor het Alkmaarse doel, doch een van de weinige uitvallen der groen zwarten bracht hun opnieuw een onver wacht doelpunt (2—1). Toen was het Bakker, die de gelijk maker scoorde en dit was tevens het sein voor een algemene belegering van het Alkmaarse doel. Liefst vijf strafcorners werden achter elkaar op dit doel genomen, doch evenzo vele malen gekeerd. Bij de Alkmaarders speelden vooral de doelman en de spil een uitstekende partij. Bij Hermes waren de uitblinkers rechtsbuiten Wiersma en doelman Broekhuizen, die het weinige werk, dat hij te doen kreeg, uit stekend verrichtte. F.I.T., dat algemeen als een der meest serieuze candidaten voor de bovenste plaats werd aangemerkt sneuvelde even eens te Alkmaar en wel met 21 tegen Alkmaar II. De stand in deze afdeling is thans ais volgt: Alkmaar II 2 3 0 0 4 6—3 Hermes S .1 2 0 4 1 6 FIT S 1 1 1 3 6 5 Kraaien 3 1 0 2 2 12—9 Alkmaar III 3 0 12 1 11 Hermes II (heren) zette haar °verwin- ningenreeks voort met een 40 overwin- ning op Kraaien ni. Directeur: S. Koning; hoofdredacteur- J. Bijlsma: stadsverslaggever Taeko w* de Boer; alg. reportage W. Kok; Sport redacteur J. Bremer. Correspondenten. Breezand-Anna Paulowna Ph. F. J- Wilde; Julianadorp I. J. Gaakeer; Texei W J. tey. Den Burg: Hoofdcorrespon dentschap Wierigen: His Wilms, HipP° lytushoef.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 6