Aanvullende Bonnenlijst Stadsnieuws Stranding Jong- en Oud bijeenkomst Burgerlijke Stand. De heer H, Brinkman benoemd tot verificateur der gemeente Financiële positie overheidspersoneel Oudgedienden onder slopershanden Urk. 300 Ned. klokken komen terug Gisteravond om ongeveer half zeven Is de „Harlingen 33", schipper Blok, die van de visserij terugkeerde, door de mist misleid en op de eerste krib bezuiden de vuurtoren gelopen. De „Wieringen 121", die in de nabijheid voer, heeft nog geprobeerd het scheepje vlot te maken, wat niet lukte. Door het stoten op de stenen is het lek geraakt, zodat het water begon te maken. De bemanning, bestaande uit vier kop pen, is op de Wieringer botter overge stapt, die hen naar de Helderse haven biacht. Vandaag zullen pogingen in het werk worden gesteld om het schip voorlopig te dichten en indien mogelijk vlot te maken. Aanstaande Zondag om 3 uur zal in de Lutherse kerk, Weezenstraat, we der een „Jong-sn-Oud" bijeenkomst worden gehouden, welke ditmaal min of meer in het teken van Indonesië zal staan. Daar dit op het ogenblik in het middelpunt der belangstelling staat, en dus ook voor deze bijeen komst de belangstelling wel groot zal zijn, kan ieder die een zitplaats wil bemachtigen, slechts aangeraden wor den vroegtijdig naar het Weezenstraat- se kerkgebouw te gaan, om teleur stelling zoals bij de vorige „Jong-en- Oud" bijeenkomst, te voorkomen! Liturgie en geestelijk woord worden ditmaal verzorgd door den heer J. K. Schendelaar, die tot onderwerp heeft: „Wat hebben wij ermee te maken?" Vervolgens vertelt mej. B. Fransen iets over „Ziekte en bijgeloof in In donesië" en als derde spreker komt de heer C. Riekwel een boeiend verhaal vertellen, getiteld: „Rimboetocht". Een en ander wordt omlijst door or gelimprovisaties en -soli van mevr. A. GraaffKamp, door zang van mevr. G. ManPloog, sopraan, en het Lu thers kerkkwartet. De toegang is vrij en programma's 2ijn aanwezig, de kerk zal zijn ver warmd. De bijeenkomst zal ruim een uur duren. SELBACH WEER PRESENT. Wij hebben dezer dagen een kijkje genomen in het winkelpand aan de Sluisdijkstraat, waarin de firma Sel- bach sinds enige dagen haar intrek heeft genomen. De étalages zagen er aantrekkelijk uit en ook het inwendige van de zaak kon alle critiek doorstaan; tal van bloemstukken getuigden van de be langstelling van leveranciers en cliënten. Er is een aardige keuze te maken uit de klassieke platen, die men nog heeft weten te bewaren uit de tijd toen de zaak nog aan de Kanaalweg ge vestigd was. Ook voor muziekstukjes kan men weer terecht. Veel radiotoe stellen en gramofoons zijn nog niet op de markt, Philips bijvoorbeeld fabri ceert op het ogenblik veel van der gelijke artikelen voor Zweden, dat op zijn beurt weer locomotieven aan Ne derland levert. Wij vertrouwen echter, dat ook daarin binnen niet al te lange tijd verbetering te bespeuren zal zijn. Wij wensen de firma Selbach véél succes in haar nieuwe home. Bevallen: M p. Koopmansvan Bergen van der Grijp, z. J. Bras Doorn, z. G. Holtjer—Boogaard, z. M. Bakker—Kreijger, z. A. Teensma— Trap, d. A. MeijerKuiper, z. D. BekkerHertogh, z. j. j. de Heer— Hoogerwerf, d. M M Beegers—Looij, z. p. M. van den Berg—Boerdijk, z. Ondertrouwd: P. M Post en P. van der Zouw. C. Persoon en J. J. van der Reijden. D. Tuithof en M. C. de Groot. H. de Vries en M. J. Maste- maker. Getrouwd: D. Klijzing en C. Rui tenburg. Overleden: A. N. Otter, m., 29 Jaar. N. Roos, echtge. van W. Drijver, v. 56 jaar. E. Baars, m., 69 jaar. J. Smit, m., 46 Jaar. GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diploma machineschrijven bij het instituut „Mercurius" alhier, de dames A. M. Metzelaar, A. G. Lanser en J. G. H. Hendrikse. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. De heer H. Brinkman, commies ten kantore van den Verificateur der ge meente, is door B. en W. op 13 No vember benoemd tot Verificateur der gemeente. Sedert 3 Juni 1942 was de heer Brinkman belast met de waar neming van de Verificatie, in verband met de ziekte, en later de pensionnering van den Verificateur, den heer A. C. de Koster. De heer Brinkman is ruim 20 jaar in gemeentedienst werkzaam. Op 1 December 1923 kwam hij als klerk op het kantoor van den gemeente-ont vanger, waar hij tot 1 Juli 1930 werk zaam bleef. In 1929 slaagde de heer B. voor het examen gemeente-finan- ciën. Op 1 Juli 1930 werd hij klerk ten kantore van den toenmaligen Ve rificateur. 1 Jan. 1935 werd hij bevor dert tot adj.-commies en op 31 De cember 1938 tot commies. Deze benoeming zal door velen met instemming begroet worden. De heer Brinkman heeft zich door zijn optre den vele vrienden verworven en door zijn waarneming van ruim 3 jaar heeft hij getoond tenvolle voor zijn verant woordelijke taak berekend te zijn. NIEUWE COMMANDANT ERFPRINS. Tot commandant van het strafkamp „Erfprins" is in de plaats van de luit. Reij benoemd de wachtmeester der Huzaren, de heer Haaema. De heer Haaema heeft gisteren het bevel over genomen. Onlangs werd medegedeeld, dat de minister van binnenlandse zaken krach tens een besluit van de ministerraad een commissie heeft ingesteld om te adviseren over de vraag, welke maat regelen tot verdergaande verbetering van de positie van het overheidsperso neel, met name van het lager bezoldigd personeel, op korte termijn zouden kun nen worden genomen. Deze commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de regering, van enkele andere organen, waaronder de „Stichting van de Arbeid" en van de centrale personeelsorganisaties, welke in het Rijksoverleg zitting hebben, heeft onder voorzitterschap van den heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T., dezer dagen haar eenstemmig advies aan den minister van binnen landse zaken uitgebracht DE RIJKSDIENST VOOR UITVOERING WERKEN. In ons nummer van gisteren deel den wij mede, dat hedenavond in Ca sino een vergadering zou worden ge houden onder auspiciën, van de Hel derse Beetuurdersbond, waarin de 2e voorzitter van het N. V. V. zou spre ken over het onderwerp: ,,De Rijks dienst voor uitvoering werken en wat daarmee samenhangt". Wij ontvingen na de publicatie van deze mededeling het bericht, dat be doelde vergadering door onvoorziene omstandighden geen doorgang kan vinden. U kunt U dus een vergeefse wandeling besparen. Wanneer eventueel deze bijeenkomst op een ar.dere avond zal worden ge houden, zullen wij dit in ons blad tij dig publiceren. SPEELTUINVERENIGING DEN HELDER. Op 5 en 6 December zal voor de kinderen der leden een St. Nicolaas- feest worden georganiseerd, waartoe zij als volgt worden ingedeeld. Woensdagmiddag 5 December in Casino; voor kinderen van 6 tot en met 10 jaar. Donderdag 6 December in de club huizen der speeltuinen; voor kinderen van 3 tot en met 5 jaar. Voor deelname aan deze feesten kun nen de leden hun kinderen iederen dag laten inschrijven gedurende de week 19—24 November, des namid dags tussen 2 uur en 4.30 uur in de clubhuizen der speelturinen Kemp haanstraat en Tuindorp, alwaar te vens nadere inlichtingen worden ver strekt. Men wordt verzocht voor ieder kind een lege papieren zak bij de inschrijving mede te brengen. Het bestuur. SUIKERFREULE TE TE JULIANADORP. De toneelvereniging „Jong Leveu" uit Noordscharwoude zal Woensdag avond 21 November a-s. in de zaal Doorn het mooie Indische blijspel „Suikerfreule" opvoeren. Zoals overal elders zal het ook hier stellig niet aan belangstelling ont breken. „NOVA 8ENTO" 25 JAAR. Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan hoopt de Helderse Esperan tistenvereniging „Nova Sento" een feestavond te houdsn op Dinsdag 20 November, in de „Roskam", aanvang 8 uur. In de grote loods op het stations emplacement staan twee oude spoor wagens, slachtoffers van het oorlogs geweld. Vijftig jaar lang stonden zij ge reed om elk honderd reizigers van station tot station te brengen, met zo nu en dan een korte siësta in één der werkplaatsen, waar het materieel der Spoorwegen gereviseerd wordt. Deze twee wagens hebben echter dusdanige schade opgelopen, dat zij voor niets anders meer dan voor de sloop in aan merking komen. De treeplanken zijn geblakerd, de deuren verwrongen, de spanten ontzet, de verlichtingsinstalla ties onbruikbaar. Een zestal werklieden van de Rijks werf zijn met de afbraak begonnen. Zij doen dit onder leiding van een opzichter van de dienst voor materieel en werk plaatsen van de Nederlandse Spoor wegen, die precies kan vertellen, waar men het beste kan beginnen. Men kan nu eenmaal niet zomaar ergens een stuk wegslopen, neen, ook het demon teren moet oordeelkundig en met over leg geschieden. Er is heel wat werk aan zo'n wagonwrak. Bijna 400 arbeids uren zijn er nodig voor men kan zeg gen: ziezo, meer kan er niet af. Dat betekent dus voor de zes mensen an derhalve week werk per wagon. Zo staan er zeven en twintig.... Het valt nog best mee, te zien hoeveel bruikbaar materiaal er af komt. Stoom- leidingen, remstangen, koppelingen, buf fers. Sommige deuren zijn ook nog te gebruiken. In de hoek van de loods ligt al een flinke stapel kostbaar paar denhaar en krijn (gedroogd Alpengras), de vulling van onherstelbare zittingen. Dit spul kan echter uitstekend dienst doen bij het in orde maken van licht beschadigde rijtuigen. Als wij in de loods komen is juist een bankwerker bezig met een autogeen snijapparaat de remstangen van één der wagons los te branden. Hij staat in de werkput tussen de beide spoorstaven, en een briljant vuurwerk van gloeiende vonken verlicht spookachtig dat ge deelte van een spoorwagen, dat we ge meenlijk niet zien. Als door koek gaat de felle vlam door het staal. Op het dak van de wagon gaat het werk inmiddels voort. Plank voor plank en stijl voor stijl moet er aan geloven. De vloer raakt bezaaid met splinters, waarvoor nog maar nauwelijks plaats is lussen stof, vuil en glasscherven. Ja, die glasscherven. Die liggen daar nog niet zo heel lang. Verschillende ramen van deze wagon waren nog heel, toen hij op het Helderse stationsemplacement een plaatsje vond. Juist deze ramen boden de jeugd een hoogst aantrekkelijk mikpunt voor het gooien van stenen; waarschuwingen werden in de wind ge slagen, met het gevolg, dat niet één ruit meer heel is. Wat zouden deze ruiten van pas gékomen zijn bij de reparatie van andere wagons! Nu moeten er plaatjes triplex of ander ondoorzichtig goed in de sponningen worden geplaatst. De ouders van dezelfde baldadige kin dertjes zijn misschien wel de eersten, die daar straks aanmerking op zullen maken... Het programma vermeldt o.a. enige schetsen, een zestal liederen in het Esperanto en een polonaise. Tussen en na de programmanum mers zal worden gedanst. NIEUWE KABEL. Het electrische bovennet zal metter. tijd geheel verdwijnen. In de Prins Hendrikstraat is men reeds begonnen met het leggen van een ondergrondse kabel. Voor diegenen die nog aange sloten waren op het bovennet bete kent dit een belangrijke verbetering. BESTUUR ANTI-REVOLUTIONNAIRE KIESVERENIGING. In de laatst gehouden ledenvergade ring vond de bestuursverkiezing plaats. De uitslag was: D. Agter le voorz.; J. Bakker 2e voorz.; R. Kale le secr.; W. K. Kramer 2e secr.; A. Hoekman le penn.m.; K. Romkes 2e penn.m.; R. Brouwer alg. adj. Reser ve: T. van der Berg, L. Hakvoort en W. Pasterkamp. NIEUW ZANGKOOR. In de afgelopen week werd eennieuvp zangkoor opgericht. Het betreft hier een koor, dat uitsluitend zal bestaan uit jongedames. De leiding berust bij den heer L. Kramer. Een twintigtal dames traden als lid toe. In het be stuur kregen zitting: M. van der Berg, J. Keuter en Mar. Ras. CHR. MUZIEKVERENIGING „VALERIUS". Aan onze muziekvereniging, die zich op Urk in een grote populairiteit mag verheugen, werd door B. en W. een jaarlijkse subsidie toegekend van 100 uit erkenning voor de volkscon certen, die regelmatig zijn gegeven. voor de tweede helft van de 12e periodé 1945 (11 t.m. 24 November 1945). Bonkaarten KA, KB, KC 512: 155 250 gram grutterswaren. 156 200 gram zout. 157 250 gram jam. 158 250 gram peulvruchten. 159 100 gram vermicelli, pudding-1 poeder enz. 160 210 gram ontbijtkoek. 161 100 gram gedr. zuidvruchten. 162 150 gram vleesch. 163, 164 2 kg. aardappelen. B15 1 kg. aardappelen. A16 2 liter melk. B16, C16 3l/t liter melk. Bonkaarten KD, KE 512: 250 250 gram grutterswaren. 251 200 gram zout. 252 250 gram jam. 253 100 gram vermicelli, pudding poeder enz. 254 210 gram ontbijtkoek. 255 100 gram gedr. zuidvruchten. 256 150 gram vlees. 257 1 kg. aardappelen. 258 6 liter melk. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 November van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met in gang van Maandag 18 November mag worden afgeleverd. Deze week wordt wederom één kilo gram aardappelen per persoon méér verstrekt aan personen van 4 jaar ert ouder. Dit kilogram extra is bestemd om een voorraad te vormen. Nog geldige bonnen- Tot 24 November zijn voorts nog ge|" dig de bonnen 110 voor koffie, 108 en 204 voor biscuits en 747 voor cacaopoeder. Naar A.N.P. van de Inspectie Kunstbescherming verneemt, arrive ren heden, Vrijdag, met vier kust vaarders 300 Ned. klokken, die tij dens de bezetting werden wegge voerd, in Delfzijl. Zij zijn hoofdzake lijk bestemd voor de noordelijke pro vincies en zullen van Delfzijl naar Groningen en Harlingen worden overgebracht. De ontvangst in Har lingen zal met enige feestelijkheden gepaard gaan. -

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2