Onsympathieke woorden van de Australische regering Onlusten te Tel Aviv Officiële radiouitzending over de Indische kwestie De strijd in Indo-China Hongersnood in Chinese provincie De verkiezingen Joego-Slavëi in Albert Goering gearresteerd Proces tegen bewakers van Dachau Ondergrondse vliegtuigfabriek in Japan Wat brengt de Radio Marineberichten Kolen voor Noorwegen via Rotterdam Ned. mijnenvegers op weg naar Indië Zal het nieuwe „kabinet"' bloedvergieten kunnen voorkomen Gezagstroepen arresteerden Klessebes De officiële Australische kortegolf- zender, die onder auspiciën staat van de ministeries van buitenlandse zaken en voorlichting, verklaarde in een uit zending dat „Amerika als Pontius Pi- latus zijn handen in onschuld wast voor wat betreft de Indonesische moeilijkhe den" en dat Groot-Brittannië op hypo critische wijze handelt in deze kwestie. Australië kan niet blind zQn voor het leit dat veertig millioen Indonesiërs ten noorden van haar, op de lange duur wel eens belangrijker zouden kunnen zijn voor de nationale veiligheid, om nog maar te zwijgen van handel en ver keer, dan een paar duizend Nederlan ders, die dit gebied vroeger onder bun gezag hadden." Zo werd in de uitzending gezegd, en voorts dat de Labourregering van Australië noodzakelijkerwijs beïnvloed was door de opvatting over emancipa tie en hang naar zelfbestuur van de betrokken volkeren. Indonesië valt nu in de werkings sfeer van de Amerikaanse luchtmacht en marine en in de toekomst zouden de Amerikaanse handelsbelangen wel eens kunnen overheersen. Feitelijk onder schrijft de regering der Ver. Staten de politiek die door admiraal Mountbat- ten gevoerd wordt. Natuurlijk is er veel huichelarij onder de Indonesiërs, waar van er velen actieve collaborateurs met de Japanners en fascisten zijn. Een duidelijke uiteenzetting van de Ameri kaanse politiek zou veel indruk maken op de Nederlanders en op de Indone siërs. van de Japannezen, die gelijktijdig de in bet werk om hun souvereiniteit in Indo-China te herstellen. Terwijl de En gelsen voortgaan met het ontwapenen van de Japaneezen, die gelijktijdig de Annamese rebellen bestrijden. Laatst genoemden leveren strijd zowel tegen de Fransen als tegen de Engelsen en Japan nezen, aldus de correspondent van de Times. Aldus is het beeld van de verwarde situatie in Indo-China, waar de Japan nezen, aldus de correspondent, hoewel onbewust, een belangrijke rol hebben ge speeld om te trachten het Franse gezag te herstellen. Zij hebben meer doden en gewonden te betjeuren In gevechten met de Annamleten dan de Engelsen, Indiërs en Fransen tezamen. De Japan nezen hebben de Annamieten opgeleid en bewapend en thans worden zij met hun eigen wapens bestookt. Niettemin zouden de Japannezen nog steeds wa pens aan de rebellen verschaffen, en hun aantal zou alleen al in de omgeving van Saigon 10.0000 man volledig bewa pende troepen groot zijn. De Annamieten leggen zich vooral toe op guerilla-operaties, welke zij in hoofd zaak richten tegen de Japannezen. De Japanse troepen aan de zuidoostkust van Cochin-China worden voortdurend over de zee van uit Saigon versterkt, daar de situatie in dat gebied hun zorgen baart. 80 Proc. van de Chinese provincie Soeiyoean. die deel uitmaakt van bin- nen-Mongolië, is thans onder contróle van de communisten, die sinds de Ja panse capitulatie hun invloedsgebied aanzienlijk hebben uitgebreid. De com munisten zouden zich van deze gehele provincie willen meester maken. Een groot aantal steden is reeds in hun handen gevallen. Er heerst hongersnood. De regeringslegers, vermogen hiertegen niet veel uit te richten. Meerderheid stemt Tito. De Reuter-correspondent Robert Lloyd schrijft over de Joegoslavische verkiezingen, dat deze, te oordelen naar de berichten zonder gebruikma king van intimidatie en onder zo goed mogelijke voorzorgen voor geheime •temming gehouden, een over weldigende steun voor het regiem van maarschalk Tito hebben opgeleverd. De uitslag van deze verkiezingen betekent een mandaat tot het vervangen van het Koninkrijk Joego-Slavië met zijn Ser vische predominatie, door een bonds republiek, op basis van gelijkheid in status van de zes samenstellende pro vincies: Servië, Kroatië, Slovenië, Bos nië, Montenegro en Macedonië. De oude Servische, Kroatische en Sloveense par tijen zijn thans definitief vervangen door de partijen van het nationaal front dat in samenwerking met de communis ten is gevormd. Radio Praag meldde gister, dat een in Duitsland opererende Tsjecho-Slo- waakse commissie van onderzoek met Amerikaanse hulp Albert Goering, de broeder van Hermann, heeft gearres teerd, die tijdens de Duitse bezetting directeur-generaal is geweest van de Skodafabrieken te Pilsen in Tsjecho- Slowakije. Tevens is in hechtenis ge nomen dr. Brachtl, die onmenselijke experimenten zou hebben verricht op gevangenen. Donderdag is te Frankfort het proces begonnen tegen 40 bewakers van het concentratiekamp Dachau. Zij worden beschuldigd van de dood van meer dan 30.000 gevangenen en van het martelen en uithongeren van nog vele duizenden meer. Bovendien hebben zij, de wetten en gebruiken van de oorlog schendend, experimenten uit gevoerd op gevangenen door hun ma laria-injecties te geven, bloedvergifti ging en besmettelijke ziekten te bezor gen. Het Hof wordt gepresideerd door brigadier-generaal John Lentz van 't derde Amerikaanse leger. De verdach ten zijn van twintig tot 74 jaar oud dit is de leeftijd van de verdachte Schilling beschuldigd van experi menten met gevangenen voor mala- riaonderzoek. In verband met de door Bevin, Groot-Brittannië's minister van bui tenlandse zaken, afgelegde verklaring aangaande Palestina zijn te Telaviv, de grootste Joodse Palestijnse stad, onlusten uitgebroken. De Britse rege ring verklaart bij monde van majoor C. J. V. Shoppee, dat zij genoodzaakt is geweest het vuur op de demon strerende menigte te doen openen. De Palestijnse politie wordt bijgestaan door Britse troepen van de zesde luchtlandingsdevisie, die heeft gevoch ten in Normandië, zoals Reuter er aan toevoegt. Majoor Shoppee, meldt dat de menigte onder meer zou hebben geroepen: „Smerige Britten". Een partij geslepen diamant wordt verpakt om naar Amerika verzonden te worden. Geslepen diamant is een van de weinige artikelen die wij momenteel kunnen uitvoeren voor het verkrijgen van deviezen, die de opbouw van ons land ten goede zullen komen. Foto Nnefo/v. Haren Nomann-P. MOSKOU WIL CONTROLERAAD VOOR JAPAN. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Byrnes heeft vanmiddag medegedeeld, dat Moskou teruggekeerd is tot zijn eis inzake de oprichting van een contróleraad der vier mogendhe den voor Japan, gelijk aan die te Ber lijn. Noch over deze kwestie, noch over de kwestie van de commissie van ad vies voor het Verre Oosten, zo zeide Byrnes. is met de Sovjet-Unie over eenstemming bereikt. De onderhande lingen duren echter voort. Derniere Heure bevat een A.F.P.- bericht, waarin gezegd wordt, dat de Amerikanen een geweldige onder aardse vliegtuigfabriek in een plaats je ten Noorden van Tokio hebben ontdekt. Deze fabriek, die volgens de Ja panners de beste ter wereld is, be slaat een oppervlakte van bijna veertig hectare en is bestand tegen bommen van.een ton. Zij bestaat uit zes verdiepingen, welke ondersteund worden door zuilen van 60 meter hoog. Tegen het eind van de oorlog was de productie nauwelijks be gonnen. VRIJDAG 16 NOVEMBER. HILVERSUM I. 301 m. 16.3016.45 Het korte verhaal. „De zwarte vijver". 16.4517.00 Gramofoonmuziek. 18.0418.30 Ster van de dag. 19.0019.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.15—19.30 Reportage. 19.3020.00 Benedict Silbermann en zijn Novelty Serenaders, m.m.v. de Novelty Sisters. 20.1520.30 Politiek weekoverzicht door L. de Jong. 20.3021.00 Cantabile-septet. 21.0021.15 Op de Brug. Min. van Kleffens. 21.15—21.25 Gramofoonmuziek. 21.2522.15 Radio Philharmonisch orkest o 1. v. Albert van Raalte. 22.1522.30 Mens en maatschappij. 22.3023.00 Zigeunermuziek. 23.01—23.15 Nieuwsberichten 23.15—23.30 Avondwijding. Kap. B. Klop- penborg. HILVERSUM II. 415 m. 18.0118.30 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 18.3018.50 Karin Juel en Harry Brandelius Zingen Zweedsé liedjes. 18.50—19.00 Voor Je slapen gaat. Met Regina naar dromenland. 19.2519.30 Gramofoonmuziek. 20.01—20.30 Ted Brooks' rhythme kwartet m.m.v. Mixy Smeekens. 20.3020.45 De werkende vrouw. Dr. Sis Heyster over: „Verborgen rijkdom" 20.45—21.00 Orgelmuziek. 20.11—21.15 Op de Brug. Min. van Kleffens. 21.15—21.45 Avondwijding. Ds. E.E. de Looze. (Van onzen Rotterdamsen corr.) In de nacht van 7 op 8 Nov. heeft zich te Rotterdam een bijzonder en wel zeer verheugend verschijnsel voorgedaan. Er werden kolen overgeladen uit Rijnaken In een zeeschip. Dat was vóór de oorlog Iets heel normaals,'maar nu is het een hele gebeurtenis, want daarmede ls er nu voor het eerst weer sprake van doorvoer te Rotterdam in die zin. dat goederen te Rotterdam in een zeeschip worden gela den. Want de kolen, waar het hier om gaat, zijn kolen uit het Roergebied, die door Ne derlandse schepen naar Rotterdam zijn ge bracht. En dit ls geen incidenteel geval, maar een begin van een regelmatig varen van voor Noorwegen bestemde kolen en daarmede een dienstverlening, die op het ogenblik van zo buitengewoon groot be lang is, omdat deze thans een der weinige mogelijkheden is om deviezen naar ons land te brengen. ZWOLLE. Door de Royal Canadian Engineers worden op het ogenblik de pijlers van de grootste Bailybrug tijdens deze oorlog gebouwd, de Maple Leaf Bridge, te Zwolle, versterkt en van ijsbrekers voorzien, om de brug tegen be schadiging bij ijsgang te beschermeii. De brug, die een lengte heeft van 750 meter en een doorvaarthoogte van 5 meter. Foto: Henneke-P. Naar A.N.P. verneemt, zijn <fe Neder landse mijnenvegers, die hun taak ge durende enkele maanden in de Indische wateren moeten verrichten, Gibraltar ge passeerd. Na aldaar een dag te zijn ge bleven, zijn ffe schepen in convooi naar Malta vertrokken. De reisduur werd op zeven cfagen geschat. Hieruit is af te leiden, dat de reis naar Indië korter zal duren dan men oorspronkelijk aannam. Op hun route hebben de mijnenvegers met zeer slecht weer te kampen gehad, waardoor zij een Spaanse haven moesten aandoen. De Nederlandse schepen trok ken, gedurende de dagen, dat zij daar op beter weer wachtten, zeer veel be langstelling. De Nederlanders maakten een uitstekende indruk. De verwachting is, dat de mijnenvegers over ongeveer een jaar terug zullen zijn. Het nieuwe „kabinet-Sjarir" heeft in Batavia een golf van optimisme tenge volge gehad. Britse en Nederlandse kringen hopen, dat het kabinet het bloedvergieten zal kunnen doen eindigen en een weg kan vinden die uit de politieke impasse voert. Sjarifoedin heeft verklaard, dat toen het oude ka binet in Augustus werd benoemd, er mensen lid van waren die onder de Ja panners het hoofd van verschillende afdelingen waren geweest. Het is on vermijdelijk dat enige van hen Japanse ideën in hun musters hebben gebracht, aldus Sjarifoedin. In i(jn pamflet, getiteld „Onze strijd" geeft de nieuwe premier Sjarir toe, dat de Indonesische jengd niet geschikt is voor een leiderschap en dat bun fascis tische methoden in Soerabaja schade moeten doen aan de Indonesische zaak. Niet alleen in Soerabaja, maar over geheel Java staan geen politiemannen, maar jongeren op de kruispunten der wegen op wacht, gereed om een ieder aan te houden, die naar hun mening, schade zou kunnen doen aan de Indo nesische zaak. Het is de weinig benij denswaardige taak van den minister van openbare veiligheid om hen weer naar huis te zenden", zo heeft Sjarifoedin verklaard. Op aanwijzing van een onderofficier der gezagstroepen is Donderdagavond 'n inval gedaan in het perceel Gerard Reynstraat 58, te 's-Gravenhage. In dit huis. dat door geheime kasten en berg plaatsen in alle opzichten tot een ge schikt „onderduik-oord" was inge richt, hield zich op een twee.al mede werkers van het voormalige cabaret van Paulus de Ruiter, nl. Rienks en zijn echtgenote Ceesje Sneenhoff. De laatste beter bekend als Klessebes. Beide „artisten" zijn in verzekerde bewaring gesteld.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3