Henk Hoogervorst opent een artistiek „offensief'' Stadsnieuws Twee belangrijke uitvoeringen in de Nieuwe Kerk En het Meisjeskoor zingt weer! Gemeentelijke besluiten INGEZONDEN. Bureaucratie De verhouding Jeugdraad-N.J. G. De teraardebestelling van gefusileerden De Pieter F'ores op de werf Niemand zal ontkennen, dat Den Helder sedert de bevrijding gespeend gebleven U van amusement. Integen deel, week-in, week-uit geven gezel schappen van allerlei aard uitvoerin gen, waarop de lichte, lichtere en al lerlichtste Muze als gastvrouwe op treedt. Met kunst van beter gehalte werd onze stad echter kariger bedeeld en dit is merkwaardig, omdat wij van oor deel zijn, dat hieraan door een groot publiek wel degelijk de behoefte ge voeld wordt. In dit opzicht is het dan ook alleszins verheugend te kunnen berichten, dat er plannen in de maak zijn, die op korte termijn zullen zor gen. dat Den Helder weer enige avon den van werkelijk artistiek kunstgenot tegemoet gaat. Dank zij Henk Hooger vorst, van wien men de laatste tijd weliswaar niets vernam, doch die achter de schermen een soort kunstzin nig offensief voorbereid heeft. Het mei-Jeskoor In een onderhoud, dat wij dezer da gen met Hoogervorst hadden, heeft de- ze ons zijn plannen uiteengezet en dit zijn er niet weinige. Hst populaire meisjeskoor ('s heren Hoogervorst s troetelkind) gaat weer zingen. Het zong de gehele oorlog door, zij het „zwart" Want noch de dirigent, noch een der meiaies hadden ooit contact met de „Kultuurkamer", ondanks pressie en i bedreiging. Er te thans weder een re- petitielokaal, er is (en dit is het voor naamste!) een mateloos enthousiasme hij de 38 zangeressen, burgemeester Ritmeester aanvaardde het Bescherm heerschap, wethouder Van Loo het ere voorzitterschap en mevr. Moree zal haar traditionele plaats aan de vlev^' weder innemen. Hoogervorst deelde mede, verbaasd te zijn over het niveau waarop het koor nog staat, ondanks de grote „vacantie". die het genoot. Dit te wel een der beste beloften voor de toekomst. En.... voor een nabije toe komst. went binnenkort zal het meis jeskoor optreden in D?n Helder en zal men zich van zijn kwaliteiten zelf kun nen overtuigen. Het Haags Kamerorkest. 24 November a.s. zal echter eerst in de Nieuwe Kerk aan de Wesistr. een concert gegeven worden door het Haags Kamerorkest, onder dirlctie ven Hoogervorst. Dit orkest bestaat uit beroepsmuzikanten, gerecruteerd uit leden van het Conservatorium. Koninklijke Militaire Kapel en de Marine Kapel. Stuk voor stuk zijn het vakmensen, zowel de strijkers als de blazers en in Den Haag gcr.iet dit orkest een uitstekende reputatie. Er wordt een speciaal Schubert-pro- gramraa uitgevoerd, o.a. de Svmpho- nie in H. moll (Unvollendete). de bal letmuziek uit ..Rosamunde" en de ouverture „Rosamunde". Helene Pet. de zangeres, zingt o.m. „Der Hirt suf dem Felsen", met clarinet obligaat, uitgevoerd door den voormalig »n Heldersen muzikant Nico Houpper- mans, lid van de K.N.M K. Deze uit voering wordt de eerste .van grote allure in Den Helder en de West er- kerk zal stellig te klein zijn om al len te bevatten, die dit instrumen taal en vocaal evenement wensen te beluisteren. De Rustenburger koorknapen. Het volgende onderdeel van dit mu zikaal „offensief' bestaat uit een con cert op 15 December as., eveneens in de Westerkerk, met de „Rustenburger Koorknapen", het eveneens reeds uiterst populair jongenskoor uil de Re sidentie. Het is interessant te weten, dat e'k dezer koorknapen ook instru mentalist is, een instrument bespeelt.1 Zonder uitzondering bespeelt elk van hen een blaas- of strijkinstrument. On der leiding van Hoogervorst wordt een Kerst-concert gegeven, waarop werken van Palestrina. Tlozart, Mendelssohn en Brahme uitgevoerd worden. Voorts *n keur van bekende Kerstliederen. Men zal de jongens die avond als zangers en als muzikanten kunnen beluisteren en wat wij over de mérites van dit koor reeds eerder vernamen, garan deert een zeer bijzondere uitvoering. Als solisten treden op Victor Bougue- non, solo-cellist van het Rotterdamse Philharmonisch Orkest en Aart Smink, orgelist. Ziedaar, de beide uitvoeringen, die, Den Helder tegemoet gaat. En nu zul len er waarschijnlijk velen zijn, die willen weten hoe het met Hoogervorst zélf gesteld is. Welnu, na aanvanke lijk bij de Stafmuziek der Kon. Mari ne gewerkt te hebben, na de bevrij ding, ging hij over naar de Koninklij ke Militaire Kapel, wederom als hoornist. Behalve zijn leiding aan de reeds genoemde koren, dirigeert hij ook nog een harmonie-orkest in Den Haag, benevens een vrouwenkoor. Hij te nog nèt zo jong gebleven, nèt zo vitaal, nèt zo heerlijk enthousiast als in de jaren vlak vóór de oorlog, toen hij op artistiek eebied dingen in Den Helder deed. die minstens op merkelijk genoemd mogen werden. Het is goed, dat hij zijn oud ideaal in Den Helder niet verried voor dat nieuwe werk in Den Haag. Hij bleef onze stad trouw, omdat hij niet kón breken met het werk, dat onder zijn handen gegroeid was tot iet6 moois en waardevols. Hoogervorst heeft een taak in Den Helder: de taak van het brengen vjn goede zang en goede muziek. In beide gevallen te het niet de lichte Muze waarmede hij coquetteert. Hij stelt zijn Ideaal enige fazen ho ger! A. C. VAN KAMPEN Burgemeester en wethouders van Den Helder maken bekend dat doop hen, uitoefenende de bevoegdheden van de gemeenteraad, de ondervol gend besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluit van 2 November 1945 tot het verlenen van eervol ontslag met ingang van 1 December 1945 aan den heer A. de Best als onderwijzer bij 't lager onderwijs. 2. Besluit van 13 November 1945 tot het met ingang van 1 Januari 1943 benoemen van dan heer ir. J. F. A. Alozerij, te Horst (L.), tot directeur van openbare werken. 8. Besluit van 13 November 1945 tot het met Ingang van 1 Deecmber 1945 benoemen van den heer H. Brinkman te Den Helder tot verificateur der ge meente-financiën. 4. Besluit van 13 November 1945 tot het wederom benoemen van den heer L. F. van Loo tot onbezoldigd ambte naar van den burgerlijken stand. 5. Besluit van 2 November 1945 tot het benoemen van mej. J. M. van Wol- feren, te St. Maartensbrug, tot onder wijzeres aan de openbare lagere school no. 5. 6. Besluit van 2 November 1945 tot het benoemen van den heer H. N. Kaptein, te Burgerbrug, tot hoofd der openbare lagere school no. 1. 7. Besluit van 6 November 1945 tot het alsnog nader vaststellen van de dag, gerekend met ingang van welke de heer J. P. Berkhouwer benoemd is tot rector van het gemeentelijk ly ceum. op 16 Augustus 1945. 8. Besluiten tot het vaststellen van wijzigingen der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1943 eh wel: 30 October 1945: wijzigingsbegroting no. 11; 2 November 1945: wijzigings begroting no. 12; 6 November 1945: wijzigingsbegroting no. 13. 9. Besluit van 2 November 1945 tot het vaststellen van de electriciteitsta- rieven op de navolgende bedragen: Tarief A (enkel tarief) f 0-235; Ta rief BI (dubbeltarief hoo.gta-ief) f 0. 235; Tarief B2 (dubbeltarief, laag- (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) Geachte redacteur, In uw veel gelezen blad stond een arti kel over twee Helderse zakenlui, die woorden te kort hadden na een bezoek aan den heer X in Den Haag. Dan kunt u zich indenken hoeveel woor den ik tekort kom om maar niet te spre ken over mijn geduld. De reden is deze: Ondergetekende is al sinds 8 Juli 1940 ge- evacueerd naar Keerhugowaard en is al sinds de bevrijding bezig om weer terug te komen in Den Helder, met het volgende resultaat: Ik ben direct naar Den Helder gegaan op een fiets met massieve banden, wat een ware marteling voor mij was, om mijn licht daar eens op te steken omtrent de herevacuatie. Daar kreeg ik de raad eerst een huis te zoeken en dan naar de diverse bureaux te gaan. Ik deed dit en toen ik op die bureaux kwam, bleken deze des middags gesloten te zijn, dus ging lk onverrichter zake terug. De twintigste Juli ging lk met mijn vrouw naar Den Heider en op het bureau Sociale Zaken kregen wij een bewijs» dat wij oorlogsslachtoffers waren en kregen daar een voorrangskaart. Toen zijn wij naar de Woningstichting ge gaan, waar wij direct binnen werden gela ten. Wij waren daar omstreekt half tien en om half twaalf waren wij klaar en kon den een huls gaan zoeken. Onze keuze was gauw gedaan op de Javastraat 125, met de bedoeling daar een kapperszaak te vesti gen. De huiseigenaar had er niets op te gen Na de nodige formulieren ingevuld te hebben, werd het wachten op de ver gunningen. Na verloop van 14 dagen had den we nog geen bericht uit Den Helder, daarop stapte ik maar weer op mijn ram- melfiets en vertrok naar mijn geboorte plaats, waar ik mijn hele leven, d.w.z. ruim veertig jaar, gewoond heb. Daar hoorde ik bij mijn broer, dat in het door mij gehuurde huis geen zaak be gonnen mocht worden. Ik wederom naar Sociale Zaken, maar daar was er niets van bekend. In de Wetstraat dito. De heer Smit belde voor mij op waarom ik nog geen vergunning gekregen had. maar hem werd gezegd, dat er aan werd gewerkt. Dus ik maar weer onverrichter zake naar Heerhugowaard en maar wachten. Een week, twee weken, nog niets "gehoord. Ik des morgens opgebeld naar Sociale Zaken hoe het ermee stond en ik kreeg ten ant woord, dat mijn stukken nog niet klaar waren, maar dat ik ze de komende week met vertrouwen tegemoet kon zien. Weer gingen er 14 dagen voorbij. De 12e Sept. kreeg ik van de adviescommissie Rechts herstel en Beheer bericht, dat ik benoemd was tot beheerder van de kapperszaak van J. M. Manshanden in de Stakman Bosse- straat 65. In Den Helder heb ik deze zaak besproken, maar de condities bevielen mij niet, dus heb ik het van de hand gewezen. Enige dagen later heb ik weer Sociale Zaken opgebeld, maar daar wisten ze nog steeds niets. 's Middags werd ik opgebeld door bu reau Sociale Zaken, daarbij werd gezegd, dat ik op de Javastraat geen zaak mocht vestigen. Ik antwoordde, dat er aan het huis niets veranderd zou worden en dat ik er alleen een kapperssalon wilde maken, maar geen winkel, 's Middags zou er veigaderd worden en dan zouden ze te gelijk mijn zaak ook behandelen. Enige dagen later belde ik weer op om te vragen hoe het er nu mee stond. Het bleek, dat men er niet toe gekomen was om mijn zaak te behandelen Ik moest maar wachten tot de volgende vergade ring. U kunt begrijpen, dat het mij erg begon te vervelen. Ik ben toen naar Vluchtelingenzorg, St. Lourensstr. te Alk maar, gegaan. De heer Fels was afwezig. Gelukkig stond zijn secretaresse mij te woord. Ook zij vond het een schande en belde direct den heer v. d. Vaart op. Het slot was dat ik 14 dagen later alle ver gunningen had. Nu zult u denken, dat ik klaar was. Er moest nog het een en ander opgeknapt worden aan het huis. Daarvoor ben ik naar het bureau Herstelcommissie afd. Wederopbouw op de Kerkgracht gegaan. Daar werd mij gezegd: Uw huis op de Ja vastraat wordt zo spoedig mogelijk in or de gemaakt, mijnheer, want op uw stuk ken staat: spoed. Ik direct naar den heer Boom, aannemer, die het huis onder houdt. Zo gauw hij de bonnen zou heb ben, zou hij aan het werk gaan en in vijf dagen zou het huis dan woonklaar zijn. Dit was op 14 Oct. Nu wacht ik al weer drie weken om tot de teleurstellende ont dekking te komen, dat er niets, maar dan ook niets aan gedaan is. Navraag bij de Wederopbouw kan het nu nog wel 14 dagen of drie weken duren; misschien nog wel langer. Mijnheer de redacteur, vindt u dit niet het toppunt van bureaucratie? Ik ben in Den Helder toch geen vreemde ling? Mijn zaak op de Hoofdgracht 6 werd door de Moffen vernietigd, mijn inkom sten staan stop en van Vluchtelingenzorg krijg ik sinds 1 Sept. ook niets meer en je moet maar zien om met je gezin rond te komen. Het is een schande iemand zo te behandelen. Men leest steeds van hulp aan oorlogsslachtoffers enz. enz., maar dit is dan toch geen hulp meer, maar tegen werking. U begrijpt, dat ik dan ook wel eens gebrek aan woorden heb. Hopende, dat u dit artikel in uw blad wil opnemen, teken lk met de meeste hoogachting: H. J. WEIDEMA, Middenweg G 163, Heerhugowaard. tarief) f 0.135; Tarief C (vastrechtta rief) f 0.08; Tarief Dl (maximaaltarie! gegarandeerd minium) f 0.06; D2 (maximaaltarief zonder gegarandeerd minimum) f 0.07; El (industrietarief, hoogtarief) f 2; E2 (industrietarief, laagtarief) f 0.115; Tarief F (kooktarief) f 0.05; Tarief G (krachttarief voor waterbemalingen) f 0.08. 10. Besluit van 6 November 1945 tof het herzien van de salarisregeling van het personeel der bijzondere scholen voor voorbereidend onderwijs te Den Hélder. VERTEGENWOORDIGER M.S.F. Deze stad heeft weer haar vertegen woordiger voor het M.S.F. Zijn adres isï Boerhaavestraat 64. Men onthoude het. WATERSTANDEN. H. water Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag 20 Nov. 21 Nov. 22 Nov. 23 Nov. 24 NOV. 25 NOV. 26 NOV. 8.05—20.35 6.55—21.20 9.40—21.50 10.30—22.20 11.15—23.10 12.00—23.55 12.50— 0.40 L. water 2.06—14.25 2.50—15.30 3.40—15.50 4.20—16.25 5.05—17.— 5.50—17.35 6.35—16 20 Het heeft heel wat voeten in de aarde voor onze Helderse jeugd weet, wat ze over bovengenoemde verhou ding moet denken. Het zag er naar uit, dat de situatie zou worden opge helderd in de vergadering van ajs. Woensdag, waarin de alg. secr. van 't N. J. G., de heer Peters, zijn licht over deze aangelgenheid zou laten schijnen. Zeer onvoorziene omstandigheden zijn echter de oorzaak, dat ook dan de lantaarn nog niet zal gaan bran- den, daar de komst van den heer Pe ters wederom te uitgesteld, terwijl niet bekend is, wanneer men die komst wél tegemoet kan zien. Onz jeugd zit wel met moeilijkhe" den Aan belanghebbenden delen wij me de, dat de leden van de Vakgroep Begrafeniswezen zullen worden inge schakeld bij het transporteren van het stoffelijk overschot van hen, die niet overeenkomstig de voorschriften van de begrafeniswet zijn ter aarde be steld. Dit zijn dus gefusilleerden en anderen die in de strijd tegen den be zetter het leven hebben verloren. In vele gevallen is de identificatie van deze slachtoffers moeilijk. Het is dos gewenst, dat de familie zich went tot de plaatselijke leden van bovenge noemde vakgroep met zoveel mogelijk gegevens betreffende den overledene, bijvoorbeeld foto's, herkenningstekens als ringen e.d. De Dienst voor Opsporing, Identifi catie en Berging kan dan een onder" zoek instellen, waarna indien moge lijk en wanneer de familie dit wenst, het stoffelijk overschot op 's Rijks kosten naar de plaats van herkomst za'. worden overgebracht *n op een voudige wijze bijgezet. Op deze wijze kan aan hen, die toch' hun leven in de barre strijd tegen het Nazisme hebben verloren, een Pas* rende laatste eer worden bewezen. De adressen van de Helderse bij de Vakgroep aangesloten begrafenison dernemers zijn: A. P. de Wit, Stakman Bossesetrant 58. G. van Leeuwen, Californië- straat 8. J. Visser, Krugerstraat 93. Aan deze adressen zijn alle nadere Na de „Buffel", die Zaterdagmorgen terugkeerde was het Zaterdagmiddag de Pieter Florisz, die op haar oude basis terugkwam. In de Meidagen van 1940 Is deze mijnenveger, door de bemanning voor Enkhuizen tot zinken gebracht. De Duitsers hebben het schip nadien g6" licht en het naar Duitsland gebracht. De sleepboot „Margriet" heeft de Pieter Floresz thans naar Nieuwediep terug gebracht. Het schip werd direct doorgesleeP naar de werf, waar het grondig za worden nagezien.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2