Om de gouden onafhankelijkheidsbeker Voor 3 ton aan steekgelden Bondselftal wint met 4—0 van Rotterdams elftal Coleijn knock-out Amsterdam heeft 50 millioen tekort Een kwart millioen verradersgeld Opgraving te Laren De rede van Minister v. Kletfens Waf brengi de Radio TECHNISCHE DAG Utrecht: Utrechts elftal—Mijnstreek elftal J—l COMPETITIE K. N. V. B. DISTRICT III Eerste klasse: Ensch. Boys—Wagenlngen 10 Quick—Be Quick 1—1 Go Ahead—P.E.C1 Tubantia—N. E. C1—S HeraclesEnschede 33 DISTRICT I 2e klasse A: Alcm. Victrix—Alkm. Boys 15 Z. V. V.—West-Frisia 2—6 UITSLAGEN N.H.V.B. lcc: Schagen 2Geelzwart 1 3—1; SVW— HRC 4 43 (onder protest van HRC), Wa tervogels 3—Winkel 1 0—4, JVC—VZV 1 32. 21: Kaagvogels 1—SRC 1 23, Texel 2— Helder 4 afgel., HRC 5—ZAP 1 2—5, Succes 2—KBC 2 5—0. 3i: Succes 3—ZAP 2 3—3, Oosterend 2— JVC 2 S—2, ZDH 1—HRC 6 afgelast. 3J: DTS 4Kaagvogels 2 4—1, VZV 2— Geelzwart 2 32, Winkel 3—W.Waard 2 3—1, LSVV 3—Schagen 3 1—8. 4f: ZAP 4Watervogels 4 41, Succes 4 Watervogels 3 73, Texelse Boys 3ZAP 3 afgelast. Adsp. O: BKC a—ZAP a 8—7, JVC Helder a uitgest., HRC aSchagen a 4—3. Adsp. P: Helder bWatervogels a 2—0, HRC b—SRC a 1—1. 2de klasse A. In Alkmaar was de derby Alcmaria- De Boys. Het werd een 51 overwin ning voor de Boys, die hiermede wel een verrassing brachten. Zij staan nu met OSV met 4 winstpunten aan de kop. 3de klasse A. In Oudkarspel is gespeeld DTS Schagen. De Deetjes hebben met 4-1 deze wedstrijd gewonnen en zodoende staat Schagen met 2 verloren wedstrij den al een heel eind achter. Waar schijnlijk is de thuisclub dan toch niet zo zwak als aanvankelijk veronder steld werd. De stand in deze grote afdeling ir nu als volgt: Helder 1 1 9 0 4—2 2 Succes 1 1 0 9 53 2 DTS 2 10 1 7—9 2 HRC 0 0 0 0 0—0 0 Hollandia 0 0 0 0 00 0 Schagen 2 9 0 2 38 0 HELDER 2—K. F. C. 3 1—4. Helder 2 verloor met 9 man van K. F. C. 3 met 41. Wij hopen, dat het bestuur van Helder, de spelers, die zonder meer wegblijven, voorlopig zal schorsen. HFC TEGEN OLD INTERNATIONAL 1 Januari a.s. zal op het veld van HFC de traditionele wedstrijd HFC tegen Old International weer worden gespeeld. KORFBAL. KVH wist met 53 te zegevieren over Luto 2 uit Amsterdam. Onze korfballers hebben zich dus kranig hersteld van de eerste nederlaag. Belgische boksers in Carré. Zaterdagmiddag organiseerde promotor Le Bon, in Carré Amsterdam, wedstrij den tussen Belgische en Nederlandse be roepsboksers, ten bate van het Comité „Amsterdam helpt Arnhem". Een voorwedsfrijd tussen de Amsterdam mers Hofstede en Coleyn won eerstge noemde door k.o. in de tweede ronde. De publieke belangstelling viel niet mee. Onder de bezoekers bevonden zich wnd. burgemeester P. de Boer. Een novum bij deze wedstrijden was de uniforme kledij der ringhelpers. Hel drama v. d. Ptaym Verduistering loopt op tot 60.000 gulden Voor drie medespelers in de zaak- Van der Pluym is het onderzoek zover gevorderd, schrijft „Het Parool", dat de rechtbank hen uit voorarrest kan ontslaan, nl. voor de twee aannemers Teeuw en Heertjes en den bouwkun dig opzichter Heere. Zij zullen, waar zij slechts ondergeschikte rollen vervuld hebben in dit grote drama, thuis kun nen afwachten, wanneer hun zaak be recht wordt. De recherche heeft overigens weer twee nieuwe medeplichtigen kunnen ar resteren. nl. een Alkmaarse aannemer en een bouwondernemer uit Velzen, die reeds bekend hebben 10% van de aan nemingssom het bedongen percenta ge aan Van der Pluym betaald te hebben. Inmiddels wordt het onderzoek ook In andere richtingen voortgezet. Zekerheid bestaat reeds over een ver duisterd bedrag van f 60.000 gedurende het laatste half jaar vóór de capitulatie. Overigens nadert het bedrag, dat aan steekpenningen geïncasseerd werd, de drie ton, hoewel nog steeds niet het diepste punt in deze heksenketel van zwendelarij bereikt is. Het college van burgemeester en wet houders heeft een suppletoire begroting vastgesteld voor 1945, waarbij het tekort van de oorspronkelijke begroting ten bedrage van 16.800.000, nader werd begroot op rond 50 millioen gulden. De oorspronkelijke begroting werd medio 1944 voorbereid en is dus in het algemeen gebaseerd op de toestand van vóór Augustus 1944. Het tekort van deze begroting, groot rond 17 millioen gulden, week niet veel af van dat van de be groting voor 1940, de laatste begroting, Jie voor de oorlog werd vastgesteld. Het tekort van die begroting bedroeg toch 14.149.153. De ontwikkeling der gebeurtenissen na Augustus 1944, allereerst de ver plaatsing der vijandelijkheden naar Ne- derlandsch grondgebied, de spoorweg staking en vervolgens de beëindiging der vijandelijkheden op 5 Mei 1945, heeft niet nagelaten grote invloed uit te oefenen op verschillende belangrijke onderdelen van de gemeente-huishou ding. Een schat ter waarde van een kwart millioen is ontdekt in de tuin van een villa aan het Zevende Drift te Laren. Eén meter diep werd een broodtrom mel opgegraven met bankpapier, ef fecten, juwelen en honderd gouden ringen, die zekere N. J. Roa, oud-taxi- chauffeur en agent van de S.D. zich had toegeeigend. Hij had deze goede ren van Joden afgeperst tegen belofte hen te helpen. Hij leverde hen echter prompt daarop aan de S.D. uit. Ros was de handlanger van P. C. Docter, hoofd van een „Jüdische Aussenstelle" en destijds gearresteerd. Is de wedstrijd om de gouden onafhan- kelijkheidsbeker ooit met groter belang stelling tegemoet gezien dan vandaag? Nu voor het eerst na zes jaren de wedstrijd, die ter gelegenheid van de honderdjarige herdenking van onze bevrijding van het Napoleontische juk in 1913 is ingesteld, weer kon worden gespeeld, is hij van dub bele betekenis geworden. Sterkte gelijk. Ook bij de spelers ontbrak het feu sacre niet, doch dit werd, vooral in de eerste helft, getemperd door het gladde veld. De uitslag van 40 in het voordeel van het Bondselftal Is ongetwijfeld geflat teerd, want de beide ploegen verschilden In sterkte niet zo heel veel. De wedstrijd. Borrani kreeg kort na het begin een piachtige kans om de score voor de Rot terdammers te openen, toen Wilders de Jong te hulp moest snellen en Borrani alleen voor Kraak kwam te staan. Zijn schot ging echter hoog over. Aan de andere kant wipte Braams de bal over doelman Landman heen, doch het leer ging juist naast. Even later stormde de zelfde speler op Landman aan, doch zijn schot vond geen genade. Toch zou Braams het eerste doelpunt scoren. Na 21 minuten kreeg hij een pass van Smit. Hij zette goed door en met een tam schot passeerde hij Landman, 10. Vooral in de voorhoede van het Bonds elftal werd het spel erg kort gehouden, daar de balcontróle door de gladheid van het veld anders helemaal op niets uit liep. Dit zagen we aan de andere kant, waar de spelers het met lange trappen probeerden, doch zonder succes. Even later werd een doelpunt van Ooms afgekeurd wegens buitenspel en aan de Rotterdamse zijde zond Barronl nog een venijnig schot in, dat Kraak echter over de lat wist te werken. De tweede helft begon met een Rotter dams offensief, doch alle aanvallen stran den op de hechte verdediging van het Bondselftal, geholpen door de midden- linie. Zoals het in die gevallen meestal gaat, aan de andere kant kwamen de doelpunten. Na 25 minuten kwam er een tegenaanval en Van der Stolk joeg met een vliegend schot de bal juist binnen de rechter paal, 20. Vijf minuten later werd dezelfde speler weer vrij gelaten en direct herhaalde hh het spelletje. Met een diagonaal schot verdween het leer achter Landman, 30. Even later zond Braams een gevaarlijk schot in, doch Landman kon de bal nog via de paal keren. Toen echter de bal na een schot van de rechtervleugel ook via zijn han den tegen de paal, doch ln het veld terug kwam, was Smit er bj) om de stand op 4—0 te brengen. Na afloop reikte burgemeester Oud de beker aan aanvoerder Smit uit, nadat hij een toespraak had gehouden, waarin hij zijn vreugde uitte over de herwonnen onafhankelijkheid en dank bracht aan onze bevrijders, waarvan vertegenwoor digers aanwezig waren. De derde voetbal-Zondag is weer achter de rug en ook deze wae voor Den Helder een groot fiasco. Er vonden enkele wedstrijden van lagere elftallen plaats, maar ook ditmaal ontbrak er een wedstrijd van formaat, waarbij bijv. Helder of HRC betrokken was. De ontevredenheid blijft. De ontevredenheid en bij de clubs en bij het publiek blijft door deze gang van zaken bestaan, temeer daar de kans op verbetering nog niet in zicht is Wanneer men zo Zondags op de velden vertoeft, dan doet het weer Prettig aan dat er volop gesport wordt. En wij kunnen waardering hebben voor de gemeente, die ondanks de grote zorgen, heeft gemaakt, dat alles toch nog mogelijk was. Wanneer nu Puk nog de plannen voor het bouwen van twee kleine nood-tribunes werke lijkheid worden, dan kunnen de sport- enthousiasten meer dan tevreden zijn. Dubbel jammer is het daarom dat men van de zijde der voetbalautoritei ten niet die medewerking krijgt, die men daarvan had mogen verwachten. Een stad. als Den Helder had daar toch wel enigszins op mogen rekenen en zoals het nu gaat is dit voor onze clubbestuurders wel een bittere ge waarwording. Alsnog hopen wij dat **1 herstellen, opdat ook onze frote lichaam de NVB dit onrecht nog clubs weer de gelegenheid krijgen l>ch ten volle te ontwikkelen. De trem-vert>inding naar Den Helder Is neter dan ooit te vorm, zodat dit 6cen motief kan zijn. (VERVOLG VAN PAG. 1.) Als de vrede bedreigd wordt. Komt de Veiligheidsraad tot de slot som dat de vrede bedreigd wordt of dat agressie plaats heeft (wordt er m.a.w. door den een of anderen staat geweld gebruikt), dan zal de Raad als volgt heb ben te handelen: In de eerste plaats mag hij de betrok ken landen opleggen «ekere voorlopige maatregelen die er toe kunnen strekken verergering van de toestand te voorko men: In de tweede plaats mag de Raad de leden van de organisatie opleggen de diploma tieke en economische betrekkingen met het schuldige land te verbreken. Indien dit niet tot het gewenste resul taat leidt, mag de Raad een militaire demonstratie of werkelijk militaire ope raties voorschrijven door enige of alle leden van de organisatie. Het spreekt wel vanzelf, maar bi niet temin in het handvest tot uitdrukking gebracht, dat alle staten die lid worden van de nieuwe organisaie, hun recht van zelf-verdediging behouden zolang niet de veiligheidsraad voldoende maatregelen neemt. Ik moet u nu iets zeggen over regionale bijzondere regelingen die kunnen dienen tot verhoging van de internationale vei ligheid. Het handvest staat uitdrukkelijk toe dat zulke regionale arrangementen worden gemaakt en in werking gebracht, mits onder toezicht van de Veiligheids raad. Dit laatste is zeer belangrijk. Zulke regionale veiligheidsregelingen immers openen de mogelijkheid, indien daar niet voldoende op wordt toegezien, dat zij machtsgroeperingen vormen die zich richten tegen andere dergelijke groepe ringen. Gebeurt dit. dan zijn wij natuur lijk nog veel verder van huis dan wan neer het ongebreidelde conflicten geldt MAANDAG 1» NOVEMBER 1945. Hilversum I, 301 m.: 15.15—15.30 Kwartier voor de vrouw. Vraag gesprek tussen mevr. M. Olff v. Boven en den heer L. Koele- wijn over: Kledingstoffen en hun onderhoud. 15.3016.30 Beroemde orkesten. 16.3016.45 Na schooltijd. Een brief van tante Pauline uit Engeland, waarin ze vertelt over Engeland en de Engelse kinderen en...... een verrassing. 16.4517.Muziek voor de kinderen. 17.0017.30 Ted Powder en zijn orkest. 18.01—18.20 Gramofoonmuziek: H. Heidt and his Misical Knights. 18.2018.45 Voor de rijpere jeugd. 18.4519.Orgelspel door Reginald Foort. 19.0019.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.15—19.30 Reportage. 19.3020.Eberhard Rebling, piano en Haakon Stotijn, hobo. 20.0120.15 Nederland herrijst. ,,De Fox" spreekt. 20.15—20.30 Zang door Betty Hutton en Frank Sinatra. 20.30—21.— Benedict Silbermann en ziin Novelty Serenaders. 21.002U5 De stem onzer bondgenoten door een geallieerd officier. 21.15—22.15 Omroeporkest o.l.v. W. Lohoff. 22.1522.30 Mens en Maatschappij. 22.3023.— Componist van de week: Al- phons Diepenbrock. 23.0123.15 Nieuwsberichten. 23.10—23.30 Avond wij ding. Ds. E. D. Spel berg, Ned. Herv. pred. Hilver sum. Hilversum II, 415 meter. 1841—18.30 Nieuwsberichten, programma overzicht. 18.3019.00 Een halfuurtje Zuid-Ameri kaanse muziek. 20.0120.15 Jan Corduwener non-stop. 20.15—20.30 Orgelmuziek door S. Torch. 20.3020.45 Landbouwpraatje. Dr. J. A. van Steijn, dir. van het Staats bosbeheer. tevens hoofd van de afd. '„Boswezen en Jacht" van het min. van landbouw en visserij en voedselvoorzie- nin over: „De Nederlandse bossen na de oorlog". 20.45—21.45 Omroep Kamerorkest o. 1. v. Jaap van Ginneken. 21.4522.Avondwijding. Ds. J. de Groot, Ned. Herv. pred. Driebergen. 22.6122.20 Nieuwsber. en event. parle mentair overzicht. •22.2Ci-22.58 Gramofoonmuziek. 22.58—23.— Sluiting en Wilhelmus. tusschen afzonderlijke staten. Ik heb dan ook in de Staten-Generaal duidelijk ge zegd, dat de regering regionale pacten helemaal niet bij voorbaat verwerpt, maar daarover alleen zou kunnen den ken wanneer de nodige waarborgen aan wezig zijn dat een regionaal pact, waar aan Nederland eventueel zou kunnen deelnemen, niet gericht is tegen enig bepaald bevriend land of enige bepaalde groepen van landen, en wanneer zo'n regionaal pact behoorlijk met andere re gionale pacten zou zijn gecoördineerd. Tot het scheppen van deze waarborgen schijnt nu de organisatie der Verenigde Naties, waar alle landen inzitten, als het ware aangewezen. In de eerste plaats moet ik verder mel ding maken van het Internationaal Ge rechtshof. Dit zal in de vorm een nieuw gerechtshof zijn, maar met een statuut dat vrijwel het zelfde is als het statuut van het onder de Volkenbond bestaan hebbende Permanente Hof van Interna tionale Justitie. Het Internationaal Gerechtshof blijft te Den Haag. Evenals dit laatste zal het nieuwe Hof in Den Haag gevestigd zijn. Het zal dus aanknopen bij de rechterlijke uitspraken van het oude Hof en op ons grondgebied een nieuw arbeidsveld vinden voor ver dere uitbouw van de internationale rechtspraak. Sociale en Economische Raad. In de tweede plaats zou ik gaarne mel ding willen maken van de Economische en Sociale Raad, die zal worden inge steld onder de auspiciën van de alge mene vergadering. Die raad zal uit 18 le den bestaan en ten doel hebben het schep pen van een hogere levensstandaard en het bevorderen van arbeid voor allen en van economische en sociale vooruitgang. De Raad zal verder belast zijn met het oplossen van internationale economische, sociale, hygiënische en aanverwante vraagstukken en hij zal internationale cul turele en opvoedkundige samenwerking moeten stimuleren, dit alles op een grond slag van eerbied voor de rechten van het Individu en voor de grond-vrij beden vrijheid van meningsuiting binnen de grenzen van de wet, vrijheid van ver eniging en vergadering enz. voor allen zonder onderscheid van ras, geslacht, taal of godsdienst. Deze Raad heeft uit gebreide bevoegdheden. Vraagt men mij nu in welke stemming Nederland de nieuwe organisatie moet binnengaan, dan zou ik zeggen: met ge matigd optimisme. Laten wij vooral niet vervallen in de fout van deze nieuwe po ging tot vredeshandhaving bij voorbaat maar te beschouwen als tot mislukking gedoemd omdat de Volkenbond in be narde omstandigheden geen uitkomst bracht. De vorige week heeft prof. Anema in de Eerste Kamer hieraan welspreken de en treffende woorden gewijd. Wij heb ben er het allergrootste belang bij. dat deze nieuwe onderneming een succes wordt en moeten niets nalaten om daar toe met moed en enthousiasme mede te werken. De tijd van onze xelfstandig- heidspolitiek behoort tot het verleden. Onze veiligheid kan slechts worden ver kregen door samenwerking. Zoals ik in het begin reeds zeide. is de kern van het vraagstuk: overeenstemmend inzir* tussen de grote mogendneden.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3