HELDERSCKE COURANT Een Koningin spreekt tot Haar Volk Temidden der verwoesting liggen de krachten herstel en vernieuwing In het komende jaar 340.000 woningen definitief hersteld 10.000 nieuwe woningen gebouwd voor De Gauüe is bereid INDONESitRS VERKLAREN DE OORLOG AAN DE BRITTEN NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Opening der Stalen-Generaal Leden der Staten-Generaal, Weerbericht STALIN WELDRA TERUG IN MOSKOU Indon. Nat. Conventie bijeengeroepen DINSDAG NOVEMBER 1945. to Jaargang No. 192, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60Postabonnementen i 3.00 H.M. de Koningin heeft hedenmiddag bij de opening van de zitting der Voorlopige Staten-Generaa! de volgende troonrede uitgesproken: Gevoelens van diepe bewogenheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van bittere scheiding weer in uw raidden verschijn. Leed en ontbering, nederlaag en ontreddering, maar ook offervaardig heid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitse furie. In smart gedenken wij de tienduizenden Joodse landgenoten, die werden ge marteld en vermoord, de millioenen Nederlanders en Indonesiërs, wier veiligheid bedreigd, wier levenskracht verteerd en wier zedelijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het verzet tegen den vijand, dat sterke krach ten wekte en dat ons thans onze vrijlieid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvankelijker voor geestelijke bezinning, meer bereid tot offers, dieper bewust van onze saam horigheid en vaster besloten onze roeping als natie te verstaan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor herstel en vernieuwing en wij gorden ons tesamen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid ge kocht dan dat wij haar nu zouden mis bruiken of verspillen. Daarbij denk Ik aan de duizenden, die vielen in de strijd om het vader land, hetzij in onze krijgsmacht, op de kccpvaardij of in het verzet. Moge hun offer inspirerend werken op hen, die gespaard bleven. Met grote voldoening zie Ik de succesvolle krachtsinspanning, gericht op de noodvoorziening in de geteisterde gebieden en op het herstel van verkeer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walche ren en van de Wieringermeer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstre ken, maar bovenal omdat zij het sym bool zijn van herwonnen kracht. In Mijn radiorede van 20 Maart 1941 riep ik u allen op tot gezette overwe ging van herzieningsplannen op staat- Kundig gebied, waarbij met de veran derde omstandigheden en met de opge dane ervaringen zou zijn te rekenen. Met grote vreugde constateer ik, dat deze oproep grote weerklank heeft ge vonden. De plannen van velen, gesmeed in de bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij om vatten niet alleen hervormingen van het staatkundig bestel, maar zijn ook ge richt op een nieuwe vormgeving van het maatschappelijke en culturele le ven. In deze worsteling worden de krach ten gesterkt en gebundeld, welke thans «ie aanval hebben ingezet tegen norm loosheid en ontwrichting. De overheid heeft bij dit alles slechts WEINIG VERANDERING. Plaatselijk mist, overigens licht bewolkt, droog weer. koude ochtend, meest zwakke wind. een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de activiteit der burgers in kerk en gezin, zowel als in andere levensverbanden positief waardeert. Indië: geen wraakoefening noch koloniale overheersing. Met grote zorg vervult Mij de ont- w.kkeling der gebeurtenissen op Java. In gespannen medeleven volg Ik het 1 '.ot der talloze kinderen, vrouwen en r annen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van een ver- dwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitterheid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aange- i daan. Ik betreur diep het leed, dat tot aan het herstel der orde over Java's bevolking onvermijdelijk zal komen. En toch blijven wjj pogen voor Ne derlanders en Indonesiërs in dit thans geteisterde land de toekomst te red den, de toekomst van een gemenebest, gebouwd op de vrijwillig aanvaarde saamhorigheid der Rijksdelen. Geen wraakoefening staat ons voor ogen. noch de vestiging ener koloniale over heersing, doch wij houden ons er van overtuigd, dat slechts de gemeenschap onser volkeren, hier en overxee. een waarborg biedt voor aller harmonische ontwikkeling, veiligheid en blijvende welvaart. Daartoe de mogelijkheid te scheppen is de grote krachtsinspanning waard, die te dien einde van ons volk zal wor den gevergd. Moge het ons spoedig ge geven zijn de grondgedachten, die Ik reeds schetsmatig ontwikkelde in Mijn radiorede van 7 December 1942, langs constitutionele weg tot volle werkelijk heid te zien worden. Ik weet, dat Ne derland bereid is. onbaatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwe status van ons Koninkrijk. Het spoedige bijeenkomen van de Rijks conferentie blijf Ik daarom bevorderen. De politieke delinquenten Een snelle en rechtvaardige berech ting van de politieke delinquenten be schouwt de regering als een dringende zorg. Het ligt in het voornemen om de bevoegdheden tot opsporing en aanhou ding op dit gebied weldra toe te ver trouwen aan de normale politie-orga- nen. (Zie vervolg pag 3) Generaal de Gaulle heeft zich bereid verklaard zgn pogingen tot de vor- ming ener regering uit de drie grote partgen te hervatten. Dinsdagochtend ontvangt h(j een delegatie bestaande uit drie vertegenwoordigers van elk der drie grote partijen. DE PRODUCTIE VAN DEKENS. Naar aanleiding van een onlangs gepu* bliceerd bericht, dat de productie van dekens thans 200.000 stuks per maand zou bedragen, vernemen wij nader, dat dit aantal 90.000 stuks bedraagt. In een Indonesische radio-uitzending van Maandag, is de oorlog aan de Britten verklaard en een beroep gedaan op de nationalisten in Midden-Java om hun bondgenoten in Semarang te komen versterken. De Britse troepen gaan nog steeds door met het opruimen van. de haarden van verzet in Semarang en heb-4 ben den Indonesischen „gouverneur" in arrest gesteld. Maar vandaag werd ge meld, dat er nog steeds enige onrust heerste door de buitengewoon agressieve houding, die de extremisten daar aannemen. Eén van de 3 officieren, die be hoorde tot de groep van 3 Nederlandse en 3 Britse officieren, die Zaterdag in de omgeving van Semarang zijn aangevallen, ls aan zijn verwondingen overleden. Naar de News Chronicle meldt, wordt verwacht, dat StaLin spoedig In het openbaar zal verschijnen. Zijn vacantie is bijna voorbij. De dagorder door maarschalk Was- silevsky, uit naam van Stalin ter ge legenheid van de dag der artillerie, getekend, verscheen Maandag onder een foto van Stalin. Uit gezagheb bende bron wordt nogmaals ver klaard, dat de gezondheid van den r Laarschalk buitengewoon goed is. Een droom wordt werkelijkheid. Toen het vliegtuig in het internationale verkeer een grote rol begon te spelen, droomde velen reeds van de tijd, dat iedereen zijn eigen vliegtuig bezat, even als een fiets of een auto. Deze droom schijnt werkelijkheid te worden, want een warenhuis te New-York, dat dezer dagen opende, bood haar bezoekers een 1-persoons vliegtuig aan. dat, hoewel niet uit voorraad leverbaar, toch reeds besteld kon worden. De kosten bedroe gen 2350.per toestel. Foto: Anefo/INPP. Het nieuwe „kabinet" van Sjarir heeft Maandag een vergadering gehouden, die tot laat in de middag duurde. De 3 mi nisters die niet in staat waren geweest het Karametgebied te verlaten, kwamen later. Sjarifoedin verklaarde tegenover Robert Kiek: „In verband met de critlek, die binnenslands tegen ons kabinet is rezen, heeft men besloten op 25 Nov. een Nationale Conventie (het volledige centrale nationale comité) bijeen te roepen. Ais deze Conventie onze politiek onderschrijft, zullen wij met ons werk doorgaan. In het andere geval verwacht ik. dat het kabinet zal moeten aftreden, hoewel enkele leden uit het kabinet her kozen zouden kunnen worden". Hoewel de belangrijkste leden van het Centrale Nationale Comité nu leden van het „ka binet" zijn, heeft Sjarifoedin verder ver klaard „wij leven snel en de meningen zouden nu veranderd kunnen zijn". Ver der zei hij, dat hij geen idee had, hoe de meningen zouden liggen in het Cen trale Nitaonale Comité. Op een vraag, welke invloed de komende Nationale Conventie zou hebben op de a.s. bijeen komst van de drie delegaties, zei Sjari foedin: „Het is zo geregeld, dat wü a~s. Don derdag generaal Christison moeten ant woorden op de vraag of wij wel of niet wensen door te gaan met of formele besprekingen rechtstreeks tussen ons en de Nederlanders of informele besprekin gen onder voorzitterschap van Christison. Ook moeten wij den geallieerden com mandant er van op de hoogte stellen, of wij wel of niet bereid zijn, deel te ne men in een niet-politieke technische commissie, die de economische maatre gelen onder het oog zal zien. Maar de tegenwoordige samenstelling maakt het voor ons zeer moeilijk om welke van deze vragen ook te beantwoorden. Als de Conventie deze regering ten val brengt, zouden alle tegenwoordige daden zonder resultaat zijn geweest. Maar of de volgende bijeenkomst op het hoofd kwartier van generaal Christison zal plaats vinden, zal worden beslist op onze kabinetszitting van Woensdag". STAKING TE BOMBAT. Twintigduizend fabrieksarbeiders te Bombay kondigden heden een staking van een dag af ten einde hun solidari teit „met de Indonesische strijd om on afhankelijkheid" uit te drukken.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1