Stadsnieuws De Buffel De contactmiddag in Casino Bridgen Vertrektijden Texelse boot Het Marine-Sanatorium-londs DISTRIBUTIE-NIEUWS. 100 gram vlees extra Verandering in extra rantsoenen Voor a s. en jonge moeders Waf brengt de Radio NIEUWE CHEMISCHE ELEMENTEN ONTDEKT Uit de Pers: Kentering Zuivere rechtspraak Wij herinneren ons allen de zwart- geschilderde oudjes, die vóór de oor log in de Nieuwediepse wateren aan de ketting lagen. De „Emma" en de „Buffel" aan de buitenhaven, de „Schorpioen" aan de Zuidstraat en de „Van Speyk" op de werf. Het is natuurlijk bekend, dat deze schepen niet tot dat doel op stapel werden ge zet. De „Buffel" bijvoorbeeld, die Zater dag op zijn „basis" terugkeerde, werd reeds in 1876 gebouwd. Het was een gepantserd ramschip van ongeveer 2200 ton waterverplaatsing, met ec/) bemanning van 140 koppen en bewa pend met 2 kanonnen van 28 cm. De snelheid was nog echt „ouderwets": 10 geografische mijlen (pl.m. 16 km.) per uur. Toen de „Buffel" als oorlogsschip geen dienst meer kon doen, heeft men hem gedegradeerd tot logementschip voor de zeemiliciens, en als zodanig heeft hij dienst gedaan tot in de oor logsdagen van 1940. In Juni 1940 werd hij naar Amsterdam gesleept, waar hij ook kazernediensten heeft gedaan. Thans is hij dan weer terug. Wel licht kan hij ook straks weer goede diensten in zijn oude functie bewij zen. Zaterdagmiddag is het Centraal Co mité tot actie overgegaan, In een propvol Casino was de jeugd van de klassen 5 en 6 der lagere scholen aan wezig en zij heeft genoten. De man van het initiatief, de heer Rudolph, opende deze middag, waar na een vlot programma werd uitge voerd. De jeugdband o. 1. v. Eb Re- gelink weerde zich kranig; de man voor het doek had eveneens een Z'-ü- re taak, want vooral op kindermidda gen zijn hiaten contrabande! Het optreden van de Morali's wekte veel bewondering. Enige leden van de A. J. C. brachten een vlot lekespel. Twee meisjes met een gitaar zongen Zuid-Afrikaanse liedjes, en natuurlijk waren de Krekeltjes er ook; deze „mannen met baarden" hadden zelfs een speciaal programma voor deze middag. Het was alles een succes. De heer Rudolph vertelde nog. dat er verschillende clubs on stapel staan. Er is echter nog een tekort aan lei ders, en ook aan zaal- en kamerruim te. Ouders, laat Uw kind juist die club Uitkiezen, waar het 't meeste aan heeft. Niet iedere avond iets anders. In de winter huiselijkheid en gezins leven. in de zomer de natuur ln. Raad pleegt den onderwijzer (of de onder wijzeres) hier eens over. Ook de pro- paganda-commissie zal U nog nadere Inlichtingen verstrekken, o.a. via de school en via de buurtvereniging. „NEDERLAND HELPT 1NDIE". Ten bate van het comité „Nederland helpt Indië" zal op Dinsdag 11 Dec. a.z. het Helders Mannenkoor een uit- voering geven in de Nieuwe Kerk. Daarbij zal de afdeling Den Helder van de Mij. tot Bev. der Toonkunst haar medewerking verlenen, terwjl beide koren geleid zullen worden door den heer Leeuw ene. Als solisten zullen optreden de be kende altzangeres Annie Woud en de organist Feike Asma. Nadere bijzonderheden zullen nog volgen. SPANNENDE DRIVE. Zaterdag 17 Nov. ji. had in de „Ros kam" een open bridgedrive plaats, ge organiseerd door de Helderse Bridge club „1945". Een 42-tal paren had zich voor de strijd opgegeven. In een kort welkomstwoord heette de heer Selier, voorzitter, de deelnemende paren hartelijk welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigende paren van de plaatselijke zusterverenigingen, van Wie- ringen en Schagen. Na het bekend Blaken van het wedstrijdreglement werd te half drie begonnen. Er werd geapMid Wellicht ten overvloede geven wij hier de diensten van de Texelse boot: Vertrek Texel 8 uur, vertrek Den Helder half elf, vertrek Texel half drie en vertrek Den Helder half zeven. Deze dienst wordt ook op Zon- en feestdagen onderhouden. in 3 lijnen van 10 en één lijn van 12 paren. Voor elke lijn was een le en 2e prijs beschikbaar gesteld, welke be stonden uit voor elk winnend paar 2 taarten, dank zij de medewerking van de firma Wijma, terwijl een 2-tal fraaie schemerlampjes met kaart-motieven de prijzenserie aanvulde. Er heerste gedurende de drive een prettige spanning, welke eerst eindigde toen de prijswinnaars bekend werden. De prijswinnaars werden: Lijn A: 1. Dr. BroekensDr. Lange 6S pnt.; 2. QuantBiersteker 67 pnt. Lijn B: 1. v. d. VeldeKuiper 63 pnt.; 2. DekkersZoon 60 pnt. Lijn C: 1. KroonSchaafsma 76K pnt.; 2. BlaauboerKraan 69 pnt. Lijn D: 1. SiewersBommer 63 pnt.; RavenEelman 59 pnt. In de oorlogsjaren heeft ook het Marine-Sanatoriumfonds de nodige moeilijkheden moeten doormaken. Propaganda voeren was niet mogelijk en financieel was het uitsluitend aan gewezen op de contrioutie. Het werk moest echter doorgang vinden, daar de vele zieke marinemannen en hun ge zinnen niet konden wachten op betere tijden. Niet minder dan f 120.000 werd Uitgegeven voor gezinshulp en voor de verpleging van patiënten in sanatoria. Het aantal verpleegdagen over de af gelopen vijf jaren bedroeg ruim 100.000! Gelukkig heeft men kans gezien, de kas in eigen beheer te houden. Dit was een belangrijke factor toen na de be vrijding het M. S. F. de zaken weer met kracht ging aanpakken. Het spreekt echter vanzelf, dat de finan ciële toestand verre van rooskleurig is, wat te meer klemt als we denken aan de vele marinemensen met hun gezin nen, die uit Indië zullen terugkeren, en waaronder zeker velen zijn die voor M. S. F.-steun in aanmerking zullen komen. Enige weken geleden werd in de Roskam een feestavond gehouden, waarvan de opbrengst door den heer Nijpels geheel werd afgestaan aan het Rode Kruis en het M. S. F. Dat bete kende voor het M. S. F. een bate van ruim f 500. Er is echter véél meer geld nodig. Daarom heeft het M. S. F. een soireé-dansante georganiseerd, die a.s. Vrijdagavond in Casino zal wor den gehouden, met medewerking van een Hawaiiangezelschap en een dans- orkest. Kaarten hiervoor zijn mede verkrijg baar bij den algemeen vertegenwoor diger -.en het M. S F. voor Noord- Holland, den heeh G. F. Geistdorfer, Boerhaavestraat 61. Bij hem kunnen zich ook nieuwe le den en donateurs aanmelden, die uiter aard zéér welkom zijn. TWEE JUBILARISSEN. Heden, 20 November, is de heer J. v. Zoonen, machinezetter, 25 jaar in dienst "bij de N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Morgen, Woensdag, is het de heer D. Kruk, handzetter, die zijn 25- jarig jubileum in deze zaak viert. Beide jubilarissen hebben ook ja renlang hun arbeid gegeven aan de Helderse Courant en het is vanzelf, dat op deze dagen veel herinnerin gen uit de goede oude tijd zullen worden aangehaald, de tijd dat de Heldersche Courant in groot formaat uitkwam in de dagen van Sint Ni- colaas. Door de grotere aanvoer van slacht vee op de najaarsmarkt en door de regelmatig binnenlopende transpor, ten van vette ossen uit Ierland, is het mogelijk geworden naast het huidig vleesrantsoen van 150 gram per week een extra bon voor vlees uit te geven. Op deze bon, die j-.-oor éénmaal bedoeld is, zal in de periode van 19 November tot 2 De cember a.s. 100 gram vlees zonder been gekocht kunnen worden. DE EXTRA-VLEESBON. Het Central Distributiekantoor deelt mede, dat voor de periode van 18 November tot en met 1 Decem ber a.s. een extra hoeveelheid van 100 gram vlees zonder been verkrijg baar is op de bonnen 165 en 259 der bonkaarten 512. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat a.s. en jonge moeders in den vervolge geen 700 gram bloem of 800 brood extra meer zullen ont vangen, doch in plaats hiervan 500 gram suiker. As. en jonge moeders ontvangen dus voortaan als extra- rantsoen per 4 weken: 1.000 gram ha vermout, 1.000 gram gort, 20 liter melk, 500 gram boter, 500 gram sui ker, 400 gram vlees. HILVERSUM 1, 301 M.: 15.1515.30 Kwartier voor de vrouw. 15.3016.30 Russisch concert. 16.45—17.— Walsen. 17.0017.45 Orkest Piet Coomans. 17.4518.Gramofoonmuziek. 18.0118.30 Emile Vacher en zijn Orkest. Afgew. door Rina Ketty. 18.3019.Opera-concert Rc-sini. 19.0019.15 Nieuwsber. en progr.-overzicht. 19.3020.Ensemble George Frank. 20.1520.30 Vragenkwartier door L. de Jong. 20.3021.30 Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Albert van Raalte. 22.15—22.30 Mens en Maatschappij. 22.3023.Zigeunermelodieën. 23.0023.15 Nieuwsber. en post scriptum. 23.1523.30 Avondwijding. 23.30Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 2, 415 M.ï 18.0118.30 Nieuwsberichten. 18.30—18.45 Janie Bron. 19.00—19.30 Laurens Bogtman, bariton en Herman Kruyt, piano. 19.30—20.— Progr. v/d Ned. strijdkrachten. 20.3020.45 De werkende vrouw. 21.0021.15 Departementen spreken. 21.1521.45 Jack Hylton. 21.4522.Avondwi;>ding. WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945. HILVERSUM II 301 M.: 7.508.Ochtendwijding. Ds. H. van Elskamp. 8.01— 8.20 Nieuwsber. en progr -overzicht. 8.209.Populair ochtendprogramma. 9.3310.Vioolvoordracht door Yehudi Menuhin. 10.0010.45 Muziek bij de arbeid. 10.4511.15 De Zonnebloem op radiozieken bezoek. 11.1511.30 Kookpraatje door P. J. Kers. 11.3011.45 Franse chansons 11.4512.Ber. over krijgsgevangenen uit het Verre Oosten. 12.3513.Joop Walvis, orgel. 14.3015.Populaire gramofocnplaten. Op het congres van de Amerikaan se vereniging voor chemie heeft pro fessor Glenn Seabourg van de Uni versiteit van Californië, de ontdek king van twee nieuwe scheikundige elementen bekend gemaakt. Het be treft de „elementen 95 en 96", 61e nog geen naam hebben. De ontdek king werd gedaan door het bombar deren van uranium 230 en plutonium 249 door helium-ionen, die een 8Pan" ning hebben van 40 millioen elec- tronen. De ontdekking werd gedaan in de Lawrence universiteit Berkeley. ZO volgt op die van element 94, pluto nium genaamd. Voorts werd de on dekking van Neptunium 237 of tweeling-element van element plutomium genaamd, bekend maakt. Onder dit hoofd schrijft het Hbld. o.m.: Er zijn voor het aarze lende beleid cïat na de J apanse capitulatie in Indië is gevoerd, misschien verzachtende omstandigne- den aan te voeren. In Indië zelf, dat drie jaar lang her metisch door de Japanners van het nieuws over de buitenwereld was afgeslo ten, konden allerlei mis vattingen ontstaan. Uit het geen nu langzamerhand bekend wordt kan worden opgemaakt, dat de Indische bevolking zich alleen ge laten waande en volkomen overgeleverd aan Japan. Men kende de rede van 1942 en de bedoelingen van Nederland niet, evenmin als de kracht der geallieer den. De nationalistische be weging werd, in onkunde, onder Japanse pressie op geblazen, en vele elementen die aanvankelijk in het ge heel niet anti-Nederlands waren, gaven er uit weer loosheid aan toe. Maar naarmate het Japanse gif doorwerkte, werden de leidende groepen feller, en toen na de Japanse capitu latie bleek dat de Britse strijdkrachten voor het herstel der orde aanvanke lijk volkomen ontoereikend waren, was dit begrijpelij kerwijze koren op haar molen. Wat de Engelsen betreft, wij kennen hun moeilijk heden. Ook zij ondervinden scherpe critiek over hun beleid in Britsch-Indië, Birma, Palestina, Indo- China en zelfs bepaalde groepen in hun eigen land (zoals bijv. prof. Laski, voorzitter van Attlees eigen Labour Party) bezor gen hun aanvoerders en staatslieden hoofdpijn. Daarom willen zij niet meer hooi op hun vork nemen dan strikt nodig is. En daarom willen zij de Ne derlandse gezaghebbers in Indië, die zelf nu eenmaal niet over voldoende eigen gezagsmiddelen beschikken, laten praten waar en wan neer dit slechts enigszins vruchtbaar en ontspannend zou kunnen werken en on getwijfeld hebben zij pres sie in die richting geoefend, Ook in het belang der vele duizenden Nederlandse ex- gevangenen uit de Japanse kampen, die nog niet over al voldoende militair kun nen worden beschermd. Maar Soerabaja heeft be wezen dat er grenzen zijn aan zulk geduld en dat on der bepaalde omstandig heden inderdaad zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Trouwens, meer en meer blijkt hoe daar waar de Indische gevoelens zonder al te groot molestgevaar kunnen worden vertoond, bereidheid bestaat een op grondslag der koninklijke boodschap met Nederland te praten (zoals de nationa listische leider op Celebes voor radio-Makassar ver klaarde); ofwel dat er on derling verdeeldheid onder de vele Indische volksstam men en groepen tot uiting komt, zoals op Sumatra, waar de Engelse bezetting nu voortgang maakt. De stem van Indië is waarlijk niet zo eensgezind als de extremisten met hun dwangmethoden dat gaarne doen voorkomen. NEDERLAND heaft een herziene rijksstructuur en een nieuw Indisch statuut beloofd, op grondslag der rijkseenheid. Op die basis wil het eerlijk overleg plegen, dat in de toekomst tot goede samenwerking in onderling vertrouwen kan leiden. Het wil die toe komst niet door geweld bederven, wanneer een extremistisch en Japans geïnspireerd nationalisme het daartoe niet dwingt. Het *iet er naar uit, dat ook de verantwoordelijke Engelsen en gematigde In dische nationalisten dit be ginnen te begrijpen. Om deze sfeer zuiver te ma ken en te houden zullen opstandige uitwassen met kracht moeten worden on derdrukt, in het belang der gematigde Indische richting zelve. Wij moeten hopen, dat door de schade en schande der laatste maan den. in Londen, Batavia en Den Haag iets zal zijn ge leerd. VERONTWAARDIGING en ongerustheid hebben wij geconstateerd, zo schrijft de Nat. Rott. Crt. over het ontslag van rechtsvervol ging, door de Bijzondere Raad van Cassatie gegeven aan een landwachter, na dat de procureur-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Hof de doodstraf had ge- eist en dit Hof 20 jaar had opgelegd. Verontwaardiging gericht tegen en ongerust heid over het beleid van den hoogsten rechter van landverraders, echter ten onrechte. De landwachter werd vervolgd wegens het tre den in vreemde krijgs dienst. De Bijzondere Raad van Cassatie nu heeft be slist dat de Landwacht, het met dubbelloops Jachtgewe ren bewapende korps, geen Duits instituut maar een Nederlandse politiedienst was. Veroordeling wegens in vreemde krijgsdienst treden kon dus niet ge handhaafd blijven; en dit had het voor velen onaan genaam verrassende ont slag van rechtsvervolging ten gevolge. Toch is deze beslissing niet al te ver rassend; de raadsman had voor het Bijzondere Hof reeds in die zin gepleit. Wil men zijn verontwaar diging luchten, dan richte men die niet tegen de Bij zondere Raad, maar tegen het O.M. bij het Bijzondere Hof. Dit had er rekening mee moeten houden, dat er verschil van mening over de positie van de Land wacht mogelijk was en, althans subsidair, iets an ders bliv. hulpverlening aan den vijand ten la6te moeten leggen. Intussen denke men niet, dat de landwachter In kwestie nu van alUv af ls. Hij kan ln elk geval nog voor een tribunaal worden gedaagd, dat hem tien jaar buiten de maatschappij kan houden, en hem allerlei rechten en zelfs zijn hele vermogen kan ontnemen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2