NEURENBERG vroeger NEURENBERG nu Voeding voor de geest Sport. Hermes-Nieuws K.V H. I-Luto II 5-3 De Troonrede De kopstukken van het Nazi-dom worden voor de gehele wereld ter verantwoording geroepen Vijf millioen Rechercheur schrijft in „De Vlam", weekblad voor vrijheid en cultuur: Deze regels, geschreven door een niet-geheelonthouder, zijn niet be stemd voor mensen, die het gebruik van alcohol veroordelen zij den ken er net zo over als ik, en hun instemming is maar al te gemakke lijk te verkrijgen. Zolang ik maar gelezen had, dat de regering drie millioen gulden in deviezen uitgetrokken had voor de invoer van wijn, likeur en cognac, moest ik haar wijsheid prijzen; want ik vind Franse wijn erg lekker, cog nac een van de beste uitvindingen en heb niet het minste bezwaar tegen likeur, behalve als die zeer slap is. Maar toen las ik ook, dat de re gering 300.000 gulden voor de invoer van Amerikaanse boeken bestemd heeft. En nu heb ik aan de drie millioen voor wijn en cognac geen pleizier meer. Zelfs als niet-geheel onthouder zou ik het andersom beter gevonden hebben. En vooral na deze vijf jaren. En daarom zal er bij mij met de feestdagen géén wijn op tafel staan. Jammer. Want ik vind hem nu een maal lekker. 9000 PAAR SCHOENEN IN BESLAG GENOMEN. De politie heeft bij de Zaan- landse Scltoenhandel te Zaan dam 9000 paar schoenen in be slag genomen, die aan de distri butie waren onttrokken, zo ver neemt het Vrije Volk. De schoe nen zijn voor een groot deel van vooroorlogse kwaliteit. DE DOUGUAS-MACHINE OP TERUGREIS. De Douglas-machine, die de proef vlucht naar Indië heeft gemaakt, is Maandagmorgen weer uit Batavia ver trokken voor de terugreis naar Neder land. De ,,Skymaster" had twintig passa giers aan boord. Het toestel zal via Penang vliegen. Voor de Tresling-beker speelde Her mes 1 tegen de tweede klasser H. B. S. Deze laatste staan momenteel met 301 aan de kop van de afdeling. Hermes verloor eervol met 20, waarbij nog vermeld dat onze stadgenoten twee in vallers hadden. De dames speelden tegen de dames van H. B. S., ook een tweede klasser en verloren eveneens, hoewel b,er de cijfers nog eervoller waren, nj. 10. De hockeyers uit Den Helder maakten een uitstekende indruk. Hermes 3 (dames) was te gast bij de Kraaien 3 te Wormerveer en zegevierde met 2—1. Hermes 3 (heren) speelde thuis tegen Hurley 3 en zegevierde eveneens met 1. De comptitie punten kwamen dus voor de volle honderd procent binnen. Korfbal. Om 2 uur floot scheidsrechter Zwakman (uit Alkmaar) de twaalftallen ln het veld. Het begin was onzeker, maar geleidelijk KVH het spel in handen. N. v. Dijk opende na 10 min. spelen .net een mooie doorbraak cfe score (10). KVH zat goed op de bal. maar er werd het middenvak te slordig gespeeld. Luto gooide het spel met lange worpen door het middenvak goed open. Eindelijk bracht de aanval van Luto de stand in evenwicht en hiermede ging de rust in. Na °e rust werd er door beide ploegen hard gewerkt, maar 't wilde in de aanval van HVH maar niet lukken. Luto had meer Succes en met een paar mooie afstand schoten bracht zü de stand op 8—1 in haar Voordeel. Wij dachten KVH te zien verliezen, maar aanval dacht er anders over en door feb paar snelle en zeer handige doorbra den van W. Visser liep KVH haar ach- S? nd in en stonden beiden ploegen ccr op gelijke voet 8—8. Er was nog -•mm te spelen. KVH vocht voor de erwinning, want alles was nog moge- w Peters bracht na een mooie rw/de stand op 4—8 en kort daar door KVH J' Hemelr^* de 8tand °P 5~~3 (Vervolg van pag. 1) Vol bewondering ben IK voor het grote aandeel van Suriname Cura- gao zowel in de oorlogvoering van hot koninkrijk, als in de hulpverlening aan Nederland. De nationale gevoelens van cie bevolking van deze gebiedsdelen zijn in de afgelopen jaren op ondub belzinnige wijze tot uitdrukking geko men en zullen zonder twijfel op de aanstaande Rijksconferentie als een kracht ten goede medewerken. Afhankelijk op velerlei gebied. Ten aanzien van onze betrekkingen met het buitenland valt in de eerste plaats met grote waardering te gewa gen van de steun, die wij na de bevrij ding uit verschillende landen in on^e tijdelijke nood ondervonden. De roof, gedurende de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhankelijkheid op velerlei gebied ten gevolge gehad, die voorlopig onze internationale handels betrekkingen sterk beïnvloedt. IVtoge de eendrachtige vredesinspanning van ons volk dit weldra doen keren. Met de verbonden landen zijn de betrek kingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die gezamenlijk moeten worden opgelost en waarom trent, naast veel overeenstemmend in zicht, ook verschil van mening moge lijk is. De totstandkoming van de Verenigde Naties wettigt de verwachting, dat de ze nieuwe poging tot vrede door or ganisatie en overleg ook in moeilijke omstandigheden met kracht zal wor den volgehouden. Ook al zijn niet al onze wensen ten aanzien van deze or ganisatie bevredigd, toch zal mijn re gering met kracht medewerking ver lenen aan de voorbereiding en werking van alle organen der Verenigde Naties. Met betrekking tot de geslagen vijand spant de regering zich in, onze be langen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste kracht te bepleiten. In Duitsland ving de Nederlandse mili taire missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is vertegenwoordigd in het Adviserend Comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetelt. Nederland dient in staat te zijn, in internationaal verband naar vermogen bij te dragen tot de handhaving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan de wederopbouw van de Koninklijke Marine, welke Tn de oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltreffende wijze wordt georgani seerd. Maatregelen zijn in voorberei ding ten einde in het voorjaar van '46 een jaarklasse dienstplichtigen in wer kelijke dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwikkeling van de militaire en van de burgerlijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeenschapplijke belangen zal behartigen. Het is mij een behoefte uiting te ge ven aan het ernstig streven mijner regering, om Nederland te doen herle ven als een rechtsstaat, waarin rechts zekerheid en vertrouwen in de rech terlijke organen volledig zullen zijn hersteld. Bij het ongedaan maken van onrecht, tijdens de bezetting gepleegd, is voor de Raad voor 't rechtsherstel 'n belang rijke functie weggelegd. De regering heeft het zich tot een taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvat tingen aan den bezetter herinnert, uit onze wetgeving te verwijderen en door nationale voorschriften te vervangen. Gestreefd wordt naar een snelle vol tooiing van de noodzakelijke zuivering van de overheidsorganen. De regering zal een Staatscommissie instellen tot voorbereiding van een wij ziging van de grondwet, welke zonder twijfel van de eerder genoemde voor bereidende studies, waartoe de bezet tingstijd velen opwekte, zal profiteren. De arbeid dezer commissie zal voor de onderwerpen, welke de verhouding tot de overzeese gebiedsdelen raken, ver band moeten houden met die der reeds genoemde Rijksconferentie. De herziening van de financiële ver houding tussen het Rijk en de gemeenten beeft de bijzondere aandacht tfer rege ring. Herstel van de financiële zelfstan digheid der gemeenten als einddoel staat hierbij voor ogen. Het vraagstuk der ge meentelijke indeling heeft mede haar aandacht. Een centenaarslast drukt op het volk. De financiële toeètand kenmerkt zich door de noodzaak van zeer grote uitga ven. Voor mijn verarmde land, dat reeds onder een zeer zware staatsschuld ge bukt gaat, betekent dit alles een cen tenaarslast. Het streven zal er bij voort during op zijn gericht een doelmatige besteding der gelden te verzekeren en de onvermijdelijke heffing zo billijk mo gelijk te verdelen. De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezondmaking van de begroting worden gevolgd. Door het opnemen van buitenlandse leningen zal het tekort op de betalingsbalans worden aangevuld, tot deze door een hervatting van de uitvoer en van het internationale dienstbetoon weer in evenwicht zal ko- mem Een overzicht van 's lands financiën en ingrijpende belastingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de lopen de lasten op het bedrijfsleven te verlich ten, zullen binnenkort aan de volksver tegenwoordiging worden aangeboden. Herstel met kracht bevorderd. De regering is voornemens het ge lukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zowel ten aanzien van de binnenlandse productie als van de export. Reeds werden han delsverdragen afgesloten met enige staten, terwijl verdere onderhandelin gen gaande zijn. De industriële ont wikkeling van het land waarbij grote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden geleid, uitgaand van een algemeen nationaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans wor den gelegd. Herstel van land- en tuinbouw. Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met grote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zowel ten behoeve van de ver zekering onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding on misbare export. De regering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tege lijkertijd een grotere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoering mogelijk te ma ken. In voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling der bedrijfsorganisatie, waar aan zoowel een economische als een sociale taak zal worden toevertrouwd. Beheersing van de ontwikkeling van prijzen en lonen en het scheppen van verhoudingen, waarbij het levensonder houd voor allen gewaarborgd is, is een van de doeleinden, waarop de economi sche en sociale politiek wordt gericht. Voorwaarde voor een verruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der pro ductie, zowel door voller bezetting der bedrijven als door verhoging der ar beidsproductiviteit. Sociale herzieningen. Betere ver zorging voor de oude dag. Op de grondslag van een reeds in Lon den tot stand gekomen rapport wordt een herziening der sociale verzekering uit gewerkt, die deze van arbeidersverzeke ring zal doen uitgroeien tot een algemene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzor ging voor de oude dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden onder de ge volgen van de bezetting, zal grote waak zaamheid en krachtige maatregelen eisen. Ten einde het de bevolking mogelijk te maken het grote tekort aan dekking, kleding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar nodig, con- sumptiecredieten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschik baar komen. Groot herstelplan. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar bescha digde woningen definitief worden her steld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe wonin gen worden gebouwd, terwijl het drie voudige van het hiervoor benodigde ma teriaal voor de wederopbouw van de industrie en het herstel van het verkeers wezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de be hoeften van volkshuisvesting en industrit worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voor bereiding tot verzekering van de doel treffende uitvoering van dit bouwpro gramma. Ook de wederopbouw van het culturele leven heeft de volle aandacht der rege ring. Reorganisatie onderwas. Een reorganisatie van het onderwijs, in begrepen het hoger onderwijs, is in voor bereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van hetgeen uit de samenleving opkomt. Met grote aandacht volg ik de weder opbouw van de overheidsorganen, zowel burgerlijk als militair. De herziening van de rechtspositie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resul taat mede tot verbetering van de waar dering van den ambtenaar leiden, zowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan ech ter hiertoe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeids leven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. De strijd om de vrede. Voor het overige wil ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in de komende tijd uw aandacht zul len vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, ondanks ver moeidheid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om enerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en anderzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van morele bezinning in de jaren dei verdrukking. De wegneming van de be- zettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet, maken tot een dracht in rijker schakering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven opdringen en winnen aan bewust heid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van node, nu wij gewikkeld zijn in een strijd van even grote hevigheid en betekenis als die der oorlogsjaren: de strijd om de vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwde voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in die strijd, dat Hij het in een dracht de weg der overwinning zal doen betreden en uwe arbeid moge doen strek ken tot heil des lands, verklaar ik de gewone zitting der Sta ten-Gen era al voor geopend. Een speciale verslaggever van het A. N. P. seint: Neurenberg „stadt des parteitages": ln de straten de dreu nende tred van laarzen van mannen in bruine en zwarte uniformen, bloedro de vlaggen met het onheilspellende hakenkruis ln witte cirkel, spandoeken met uitdagende leuzen. Opgewonden is de menigte, dronken van machtsbewustzijn. De wereld krimpt ineen en wacht af met bang hart, zo was het eens Neurenberg processtad. De kopstukken van het nazidom, wehrmacht en industrie zijn er nog en zullen nog. eenmaal in het middelpunt van de wereld staan, maar thans niet als bewierookte helden, doch als armzalige misdadigers. Hun wacht geen zaal met ln extase verkerende aanhangers, geen armen zullen omhoog vliegen, geen „sieg heil" zal hun door de ruimte tegemoet galmen. De zaal, welke zij zullen betreden zal de plaats zijn, waar de menschheid einde lijk, eindelijk de rekening zal presen teren aan de uittartende hooemoed. belichaamd in deze mannen, die on noemelijke rampspoed over de wereld hebben gebracht. Hier zal koele zake-, lijkheid heersen. Ontdaan van alle franie zu'len feiten, niets dan feiten spreken. Hier zal worden vastgelegd, eens en voor altijd, wat nimmer mag worden vergeten. Hier zal blijken of de millioenen voor niets zijn gestor ven. Dit zal een ven de belangrijkste functies van het proces zijn, namelijk dat het de barre werkelijkheid der af gelopen jaren van verschrikking, waar voor velen de neiging hadden hun ogen te sluiten, zal bewaren voor het nageslacht, daarbij een onschatbare dien6t bewijzend aan de geschiedenis. Alle gebeurtenissen, welke tenslotte maar fragmentarisch tot de openbare mening doorgedrongen zijn, zullen hier worden samengevoegd tot een sy stematisch geheel, dat dringend het duivelse plan van deze aanstichters en bedrijvers van de grootste misdaad, ooit in de wereldhistorie opgetekend, zal aantonen. Het hoofd van de afd. Voedselvoorzie^ ning van het departement van economi sche zaken, mr. H. Crevels, heeft ver klaard. dat tijdens de bezetting 5 mil lioen mensen op Java van honger ge storven zijn. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V-.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3