Stadsnieuws INGEZONDEN. in „DE ROSKAM". Marineberichten Ontvangstcenlrum voor repatriërenden der zeemacht Vit de Pers: De Troonrede De mooiste ogen van de wereld Dit is de titel van het toneelstuk, dat Dinsdag 27 Nov. a.s. in het Casino zal worden opgevoerd door da toneel groep „Comedia" onder directie van C or Kermus. Het succes van het onlangs opge voerde ..Moeder" deed de Casino-di rectie besluiten op de ingeslagan weg voort te gaan. Speelde laatstgenoemd stuk in een boerenomgeving, „De mooiste ogen van de wereld" geeft 'n episode uit 't mondaine stadsleven en virbaalt de geschiedenis van een jong m-ir'e, dat langzamrhand blind wordt; z'1 wordt bemind door twee jonge irnna, wat natuurlijk zijn verwikke lt! "en geeft. Het is een tragisch stuk van een talentvol Frans schrijver, Jern Sarment, in het Frans verschenen erd<>r de titel: „Les plus beaux yeux du mor.de". '"omedia" heeft het reeds vele ma len in ons land opgevoerd, telkens m»' zéér veel succes. Wij hopen, dat (ip'C opvoering de belangstelling zal kriicen die haar toekomst; wellicht kunnen we dan in dit seizoen nog ppu-rg uitvoeringen in dit genre te- noet zien. Zijn bezigheden buitens huis hebbende De man, die zijn bezigheden buitens- hu :s had, was Mr. van Vroonhoven, de hoofdpersoon van het toneelstuk, dat Maandag- en Dinsdagavond werd opge voerd op de toneelavond van „Hermes". De heer D. Ottervanger zeide in zijn openingswoord, dat het op te voeren sh'k niet alleen de lachlust wilde op wekken, doch ook een ernstige strekking had. En hij had gelijk. „Zijne bezigheden buitenshuis heb bende" verhaalt de geschiedenis van een advocaat, die aan een „carrière- complex" lijdt Hij maakte zich voor de samenleving buitengewoon verdienste- I lij1- weet ook buitengewoon goed „van zich af te praten", en het is even bui tengewoon als hij eens een uurtje in de huiselijke kring doorbrengt. Zijn vtouw interesseert zich ook al voor tal van dingen, bijvoorbeeld voor het verwaar loosde kind, maar vergeet en passant haar eigen „verwaarloosde" kinderen. Zij offert zich zodoende feitelijk op om ha-w man een kamerzetel te bezorgen. Dan duikt een oude jeugdvriend op. die zeer sympathiek zijn invloed ten goede aanwendt. Hij bereikt zijn doel en wordt zelf beloond, doordat aan zijn langdurige en schijnbaar hopeloze vrij gezellenbestaan een eind komt. Een vijf tal bijfiguren geven mede kleur aan het geheel. De heer A. J. Kesteloo speelde de rol van Mr. van Vroonhoven zeer behoor lijk, hoewel een tikje overdreven. De heer J. D. Tompot had als Ir. Houwing, de jeugdvriend, een bijzonder dankbare rol, waarvan hij ook iets wist te maken; deze flegmaticus met zijn rake en vaak geestige opmerkingen werd goed uitge beeld, hoewel in de aanvang wat zwak. De anderen deden ook aardig werk. „Hermes" heeft bewezen niet alleen thuis te zijn op de groene grasmat, maar zich ook op de planken te kunnen weren. Na afloop bleef men nog enige tijd tijeen voor een gezellig dansje. Het Haags kamerorkest Zr'erdag a.s. zal muziekminnend Den H^'der kunnen genieten. De uitvoe- r ng, die Henk Hoogervorst, met het F ->gs Kamerorkest zal geven in de V Kerk aan de Weststraat, belooft c muzikaal gebied een uitvoering van eers'o rang te worden en wij twij- f '~n f dan ook niet aan of de kerk 7-d te 'n blijken voor het aantal be- -,?ft den. Wij zijn de laatste tijd dan or- -iet verwend op muzikaal r«bied e- vet orkest, dat hier optreedt b 'aat k voor stuk uit kunstenaars. De se'V.e van deze avond is bij het 7T-ld"r*-« publiek geen onbkende on- d— h meisjesnaam, Heléne Zijp 7:j 7-1 worden begeleid door Aart Voor bizonderhedan ïie men voorts de aanplakbiljetten en advertentie. Clandestiene luisteraars In oorlogstijd was het clandestiene luisteren van grote betekenis. We kunnen begrijpen, dat het voor verschillenden niet meevalt om van il legaal op legaal over te schakelen. Nu was het voor de clandestiene radio luisteraars over 't algemeen niet zo moeilijk tot de normale tóestand over te gaan, omdat zij behoudens wel licht een kleinere of grotere reparatie hun toestel slechts voor het aan sluiten hadden. Er zijn er echter velen, die hun ont vanger inleverden, en die nu toch ook graag de uitzendingen van Herrijzend Nederland willen volgen, om van dat herrijzen op de hoogte te kunnen blijven. Enkele hunner schijnen de mening toegedaan: er hebben er in oorlogstijd zoveel clandestien geluis terd, laten wij dan nu eens een tijdje een clandestiene aansluiting nemen op de Rijksradiodistributie, anders komen we nooit quitte Het is duidelijk, dat een dergelijke belangstelling door de Rijksradiodistri butie niet op prijs gesteld wordt. De politie heeft dan ook verschillende van dergelijke luisteraars op de bon gezet. Moge dit een waarschuwing zijn voor anderen. „De Instuif" We zijn dezer dagen de Instuif aan de Spoorstraat eens binnengestoven.' en we vonden daar een actief zakenman, die van het principe uitgaat, dat ieder bij hem terecht moet kunnen. Warme croquetten, pannekoeken, slaatjes, ijs, koffie en nog meer is or verkrijgbaar tegen matige prijzen. In de keuken wordt permanent op hoog spanning gewerkt, om de voortdurende stroom bezoekers op tijd te kunnen be dienen. Daarvoor komt heel wat kijken! De zaak zelf ziet er keurig uit, wat klein, doch zeker gezellig. Het verdient stellig aanbeveling, ook eens binnen te stappen en een proef te nemen HET CONCERT VAN A.S. ZATERDAG Van heden af zijn aan ons loket ver krijgbaar de toegangsbewijzen voor 't Schubert-concert, dat Zaterdag in de Nw. Kerk aan de Weststr. zal worden gegeven doop het Haags Kamerorkest (met solisten) o. 1. v. Henk Hogervorst. Z. D. H.—H. K. C. VI 7t. Reeds in het begin bleek het, dat 7. D. H. veel sterker was dan de Rood- bemden. Midvoor De Bruin scoorde het eerst, waarna het al spoedig 2—0 werd. Na de rust wist de thuisclub de stand tot 7—0 op te voeren. Vooral midhalf Boon van Z. D. H. was goed op dreef. HELDER WINT TWEEDE TESTAVOND. Maandagavond organiseerde de Held. Scheidsrechtersver. wederom een test avond onder de voetballers. De opkomst was heel goed te noe men en er werden enige uren gezellig doorgebracht. Ondanks dat, hopen wij, dat de heren scheidsrechters in de toekomst eens een ander systeem uit denken, want op de duur worden deze spelregel-avonden toch wat taai. De uitslag van deze wedstrijd was Helder 45V«; Watervogels 40; H. R. C. 37 en Atlas 36 punten. Dit was de tweede avond in een serie van vier. Helder heeft momenteel de leiding in het totaal en wel met 84 K pnt, Watervogels volgt met 83V« en H. R. C. en Atlas met resp. 76 Vi en 69 punten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Repeteren in de kou? Geachte Redactie, In pers en radio wordt elke dag de aandacht erop gevestigd, dat ieder kan en moet medewerken aan de opbouw van land en volk. Ook in de Helderse Courant wordt daarover geschreven. In bet bijzonder wordt aandacht geschonken aan de vele plaatselijke verenigingen, die hun steentjes bijdragen. Ook de zang- en muziekverenigingen zijn weer in actie. Jammer voor hen, dat onze enige goede concertzaal, het Casino aan de Kanaalweg, werd afge broken, het daarvoor in de plaats ge komen gebouw aan de Molengracht kan slechts ten dele aan de behoeften vol doen. Laten we hopen, dat Den Helder v/eer spoedig een meer geschikt gebouw rijk mag zijn. Er is echter nog iets, dat een grotere belemmering genoemd mag worden. Er is gebrek aan vergader- en repetitie ruimte. Gelukkig zijn de meeste zang en muziekverenigingen onder dak, doch het moet mij van het hart, dat dezelfde autoriteiten, die zoveel spreken over op bouw, eens hun invloed dienden aan te wenden, dat een kleine hoeveelheid brandstof beschikbaar gesteld wordt, opdat het repeteren tenminste in een minder arctische temperatuur kan plaats vinden. In het gebouw van de C. J. M. V. houden vijf zangverenigingen hun repe tities, maar zij zijn genoodzaakt zich in •likke jassen voor zover beschikbaar te hullen. In het bijzonder voor de dames is dit een onhoudbare toestand. Men kan toch een dergelijk lokaal niet gelijkstellen met een café of iets van die aard, want het betreft hier cul tuurwerk, dat stellig steun moet ont vangen. Goed Ik ben er op gesteld een biertje te drinken en te dansen CORRESPONDENTIE J. Serano, Den Helder. De klachten waarover U spreekt zijn ons niet ter ere gekomen. Het heeft dus weinig zin uw oratio pro domo te plaatsen. 0.1. is de optocht volkomen geslaagd. Critiek is er altijd, het is beter, die voor ken- n!sgeving aan te nemen. F. L. Steenman, Hilversum. De door U gezonden kerkelijke boodschap is wel in onze krant opgenomen en wel de dag r.adat zij van de kansels is voorgelezen. Waarschijnlijk is dit u dus ontgaan. Van uw schrijven nam ik overigens met belangstelling kennis. Mevr. Tj. F„ Den Helder. Uw sym pathiek schrijven hebben we met in teresse gelezen. Inderdaad heeft deze zaak twee kanten en het is voor U en allen, die even zwaar als U getroffen zijn, wel heel erg moeilijk om een barm hartig oordeel te hebben. Het doet daarom goéd dat U schrijft zoals U dat gedaan hebt en dat U toont hart te hebben. Dat vooral hebben we in deze tijd nodig. De minister van marine maakt het navolgende bekend: voor uit krijgsge vangenschap gerepatrieerde militairen der zeemacht en voor gezinnen van mi litairen der zeemacht, die uit politieke gevangenschap zijn teruggekeerd, is te Doorn (prof. Utrecht) een buitenplaats, „La Foret" genaamd ingericht als ont vangstcentrum. Bij aankomst ln Nederland zullen zij aldaar worden opgenomen, teneinde hen zonodig te voorzien van kleding, geld middelen, distributiebescheiden enz. Voorts zal registratie, keuring en me* dische hulp aldaar ln eerste instantie plaats vinden. Er zal naar worden gestreefd een en onder zo mogelijk binnen 24 uur te doen verlopen. De naaste familieleden zullen, Indien althans de nodige gegevens tijdig be schikbaar zijn, van aankomst in Neder land zo spoedig mogelijk in kennis wor den gesteld, echter zij men er nadruk kelijk op gewezen, dat afhalen van de gerepatrieerden in de ontschepings haven in Nederland om de hiervoren ge noemde redenen niet mogelijk is. Voor de gerepatrieerden, dus ook de gezin nen. die hier te lande nog geen onderdak hebben, wordt de gelegenheid geopend voorlopig in het ontvangstcentrum te verblijven. Aan het gerepatrieerde marineperso neel zal voorlopig twee maanden verlof worden verleend, waarna wederom een medische keuring aal plaats vinden. Naar gelang van de nitslag, kan ver lenging van het verlof worden verleend. Aan marinepersoneel in Nederland dan wel in Groot-Brittannië vertoevend. indien het gezin zich bevindt onder de gerepatrieerden, voor zover het diens - belang aich daartegen niet verzet, extra verlof van 14 dagen worden "l" leend. teneinde het gezin behulpzaam zijn bit het installeren e.d. Boksen. LUC VAN DAM VERSLAAT SABILLE. Luc van Dam heeft Woensdagavond n zijn partij tegen den Belg Sabllle f overtuigende wijze, na 1» ronden van minuten, gewonnen. „HET GEBEURT WEL EENS ECHT...' Een kleine drukker uit Spanje heeft een schilderij ontdekt, dat waa schijnlijk een werk van Titiaan Manuel Moret kocht een oude vuile schilderij voor 100 pesetas geveer 300 Francs) en restauree het werk met medewerking van schilder. Hij nam het schilderij naar Madrid, alwaar de deskun na een onderzoek tot de conCchte kwamen, dat het hier een e „Virgo Dolorosa" van Titiaan e^en dan wel 'n zeer getrouwe eopl<ï()() ooo heeft Manuel Moret reeds pesetas (ongeveer 2 milli°en sche Francs) voor het werk ge zo meldt A. P. aan „Le Larit' herstel en vernieuwing. Onder deze kop schreef het Alg. Handelsblad o.a.: Het verschijnen van Hare Majesteit ln een nog niet volledig werkend parle ment, dat een mengsel is van verouderde gekozenen en benoemden, was op zichzelf een stuk herstel. Maar de vernieuwing hier kan slechts door verkie zingen komen en daar over zwijgt de troonrede geheel. Hersteld zal ook moeten worden de normale rechtsorde ln Nederland, de rechtszekerheid, met een zo snel mogelijke ver dwijning van resten nood- recht en Nazi-erfenissen in de rechtspleging, maar ook in de mentaliteit en het moreel van een geestelijk zo lang getreiterd, en hter en daar bedenkelijk gede moraliseerd volk. Hier zal inderdaad een geestelijke bezinning moeten doorbre ken. en oorlogsuitwassen zullen niet al te zacht moe ten worden uitgeroeid. De troonrede laat veel onbesproken. Wij noemden reeds de verkiezingen, wij zouden er het annexatie- vraagstuk aan kunnen toe voegen, en meer. Maar het probleem waarvoor rege ring en volk zich in deze rijd van oprichting n't chaos en vernieling ge plaatst zien ls ook te veel omvattend voor een vol ledig program. De rede trekt lijnen, maar geeft geen of weinig details. Er spreekt een groot verlan gen uit naar bestendiging van dat Nederlandse élan, dat in de oorlogsjaren vele scheidsmuren wegvaagde en een eendracht ontwik kelde, welker kracht ook thans onmisbaar is. Maar er spreekt ook werklust uit, zóózeer dat het pro gram veel groter ls dan een regering ln een nor male regeerperiode kan hopen zelfs maar gedeel telijk verwezenlijken. En ten slotte klinkt er zelf vertrouwen uit. Dat achten wij verheugend, zelfs al zien wij grote gevaren ln een socialistische koers voer onze uiteindelijke vrij heden. Maar ln deze ver warde tijd moet een rege ring weten wat zij wil en die indruk vestigt de troon rede. Wij moeten nu af wachten of zij het ook a h, met behoud van al die beste Nederlandse waar den van vrijheid en ver draagzaamheid waarvoor wij ln deze oorlog hebben gestreden. En of haar visie beantwoordt aan die van een straks gekozen nieuwe volksvertegenwoor diging. Het NIEUW N.-HOLL. DAGBLAD schrijft: „Over Indonesië spreekt de koningin duidelijke taal, «"e geen voet geeft aan de verdenking, dat de rege ring te ver zal gaan, en anderzijds ten overvloede nog eens benadrukt, dat het met de koloniale over- heersching gedaan zal zijn. Alleen kwaadwilligen kun nen thans nog aan deze on gegronde vrees, die voor velen een obessie schijnt, vast houden. In het begin van de rede heeft de koningin al les, wat in de bezettingstijd over ons ls gekomen, in weemoedige woorden van herdenking en warme woor den van dank samengevat. Zij komt op verschillende plaatsen terug op het be kende thema: herstel en vernieuwing. Vooral ln de slotpassages, die wij bij zonder in de overweging aanbevelen! Bij alle streven naar be zinning en vernieuwing moet aan bepaalde vaste zekerheden en tradities worden vastgehouden. En de krachten der vernieu wing, voor wie ook aan het einde van de troonrede zeer ruim baan wordt ge vraagd, mog^n, tegenover die vaste zekerheden slechts waarde hebben, als ze goede krachten van een gezonde vernieuwing zijn. De vaste zekerheid voor ons en voor de overgrote meerderheid van ons volk ligt in God en Zijn Wet. Die de koningin terecht om steun en zegen in het be lang van land en volk aanriep. Dat stimuleert ..beleid van hoog gehalte".

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2