HELDERSCHE COURANT Flitsen uit Neurenberg De 32 gefusileerden van de Leusderheide bijgezet Komt er een betere bezo5diging van het burgerlijke rijkspersoneel? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Weerzien van „Der Herr Reichskommissar" Ook de Russen klagen aan Plechtigheid te Amersfoort Advies ingediend DONDERDAG 22 NOVEMBER 1945. 3e Jaargang No. 294. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen i 3.00 Het proces te Neurenberg is begonnen. Het nieuws stroomt reeds binnen. Onmo gelijk is het alles te verwerken. Onder bo venstaande kop, zullen we U echter zoveel mogelijk over de gebeurtenissen mede delen. I. De climax in de opsomming van de Duitse misdaden werd Dinsdag in de middagzitting bereikt, toen de Russische aanklager achter de katheder in het cen trum van de zaal plaats nam en voor het eerst de Russische stem klonk. De Rus, in tegenstelling tot de andere aanklagers, in uniform, las met krachtige stem de reeks gruwelen van onvoorstelbare afme'tingen voor, waaraan zijn land ten prooi is ge weest. De namen van Leningrad, Sta- lingrad, Novgorod en Poltawa, waaraan naast onsterfelijke glorie voor de Sovjet- Unie bovenmenselijk leed verbonden blijft, schoten als vlammen uit zijn voordracht. Hij gaf gigantische cijfers over het ver moorden, de verwoesting en de plunde ring in Oost-Europa. Toen hij wegens de lengte van de aanklacht werd afgelost door een zijner medewerkers, bood de zaal gedurende een half uur een levende illustratie van de werelden, die hier tegen over elkaar staan. Daar was aan ene zijde cfe jonge blonde Rus, gekleed in een een voudige groene werkkiel met strakke leren riem, die voor het tribunaal stond om met bewogen stem de onmetelijke schuld vast te stellen, die de Duitse oor logsmisdadigers tegenover zijn volk hebben. En tegenover hem de snel verbleekte glorie van een misdadig regiem, dat zich aan zijn herboren land vergreep. Op deze momenten legt men de koptelefoon neer en luistert naar de zangerige Russische stem, waaruit men slechts enkele bekende klanken hoort opspringen. Met de lezing van het Russische deel was de aanklacht beëindigd. De vertegen woordigers der aanklagers lazen daarna de appendices voor. Göring schudde heftig neen toen zijn kwaliteit van generaal der SS werd genoemd. Hij blijft trouwens met Seyss-Inquart de roerigste en meest de monstratieve man der beschuldigden. Het gros der anderen zit stil te staren en toen Von Ribbentrop even de zaal moest ver laten, strompelde hij als een oude gebro ken man. Seyss Seyss-Inquart trekt algemeen de aan- dacfft doordat hij geen ogenblik stil zit en zich met roodgloeiend hoofd en rechtopstaande haren steeds weer tot den voor hem zittenden. in sportpak ge stoken. Frick wendt. Het schijnt alsof hij de strtijd nog niet wil opgeven en hardnekkig oude thesen zal verdedi gen. Streicher blijkt, na langere ob servatie, een zeer ongunstig uiterlijk te hebben, dat niet zo opviel toen wij hem en profiel zagen. Zijn rol was allang uitgespeeld en hij telde in dit gezel schap niet meer mee. maar helaas is zijn doel. de vernietiging van het Jood se volk, voor het grootste deel bereikt. Frank probeert zich ook goed te hou den, maar het lukt niet al te best. Hij praat in de pauzes veel te veel Sauckel. de man. die de deportatie van millioenen slavenarbeiders op zijn ge weten heeft, is het type van proleta- rischen kleinen burger. Met zijn korte, kale schedel, gemeen en dom lachend gezicht kijkt hij naar alle kanten rond; ihen begrijpt niet. dat deze man eens SS General en minister geweest is, of eigenlijk beseft men nu pas goed wat de SS was. Hier zat geen Göring. Hier zat geen Göring van pralende uniformen, gesn Ribbentrop van Lon- dense Hitlergroet, geen generaal der SS. maar een onbeduidend burgerman Streicher, geen groot-admiraals, maar angstige schriele gezichten. Het lijkt of de echte beklaagden, de tyrannen van Europa, ontbreken. Maar het pro- Weerbericht WEINIG VERANDERING. Meest nevelig of zwaar bewolkt, doch overwegend droog weer. Zwakke wind, vrij koud. ces is nauwelijks begonnen. Misschien wordt het toch nog méér dan oordeel over mensen, die reeds door de ge schiedenis gevonnist zijn. Mogelijk wordt nog geschiedenis gemaakt, on danks de vervallen staat van het inge storte gebouw van het derde rijk. Per ilet van rekening zijn er reeds op de eerste dag momenten geweest, waarin de grootheid van beschikking van recht en historie opschoot als een bliksemschicht. En dit is zeker: zulke momenten zullen er in de komende weken in Neurenberg nog vele zijn. Alweer .„Wir sind unschuldig" NEURENBERG. 21 Nqv. Een spe ciale verslaggever van ANP meldt: Voor het eerst klonken vanochtend de stemmen der beklaagden, toen zij een voor een uit hun bank moesten opstaan om voor de microfoon antwoord te geven op de vraag, of zij schuldig waren of niet. Göring. die als eerste naar voren kwam. stelde zich voor de microfoon in postuur en begon met de opmerking, dat hij een verklaring wilde afleggen De president ontnam hem da delijk het woord, waarop Göring. ont stemd doch kalm zeide: ,.Im sinne der Anklage bin ich nicht schuldig". Nadat Göring weer had plaats geno men kwam de ziekelijk vermagerde Hess voor de microfoon die op overspannen wijze ietwat snauwend zijn ,,nein" de zaai inslingerde. De president commen tarieerde deze opmerking met: „Wij zul len dit beschouwen in de betekenis ,.not guilty" (hilariteit in de rechtszaal, die dadelijk door hem werd onderdrukt) Ribbentrop zeide slechtst: „lm sinne der Anklage nicht schuldig" en richtte het strakke masker van zijn verbeten ge laat een ogenblik in de richting van het tribunaal. Keitel zeide bars: „Ich bekenne mich nicht schuldig"; Frank zeide met onzekere stem dat hij niet schuldig was. Frick zei verbeten: „Nicht schuldig": Streicher reageerde op ge lijke wijze. Schacht zeide bedaard: „Ich bin in keiner weise schuldig"; Doenitz, die steeds een waardige indruk maakt, zeide rustig: „Nicht schuldig"; Raéder zeide een weinig onbeheerst en ner veus: „Ich bin nicht schuldig": Sauckel riep driftig en met pathos: „Für Gott und der welt und für alle meine volks genossen bekenne ich mich unschuldig". DE OPENING DER ZITTING VAN DE VOORLOPIGE STATEN-GENERAAL. Na afloop der plechtigheid verlaat H M. de Koningin de Ridderzaal en begeeft zich, niet zoals andere jaren gebruikelijk was per gouden koets, doch per auto naar het Paleis. Foto: Anefo/Breyer-P. Jodl. die er in soldatenjas met zijn korte kale hoofd als een Beierse boer uitziet, riep dramatisch: „Ich bin unschldig. ich habe ein reines gewissen für Gott und der geschichte". Von Papen zeide nijdig, afgebeten en demonstratief: „Kei- nenfalls schuldig". Seyss Inquart, die er nog steeds opgewonden uitziet, zeide vrij kalm: „Ich bekenne mich nicht als schuldig". Speer, die er verbeten uit ziet. zeide: „Nicht schuldig; Von Neu- rath bewaarde de diplomatieke vorm en zeide kalm: „Ich beantworte die frage mitt nein"; Fritseh. Rosenberg, Funk en Von Schirach zeiden vrij nor maal niet schuldig te zijn tegenover deze aanklacht. De na.bg de Leusdense weg ge- fusilleerden van O. D. en I. D. bijgezet. Woensdagmiddag werden onder zeer grote belangstelling op de algemene begraafplaats Rusthof te Amersfoort, de stoffelijke resten bijgezet van de resp. op 20 Juli 1943 en 4 Augustus 1943 door de Duitsers gefusilleerde 32 ondergrondse strijders ui{ het tweede ordedienstproces en uit het I. D.-(in- lichtingendienst)-proces. De bijzetting geschiedde met mili taire eer. waarbij o a. ook afdelingen van de koninklijke marine aanwezig waren. De namen van de slachtoffers zijn: J. van Hattem. J. W- van Pienbroek. C. Wegerif, W. van Hattem. R. Blaauw, K L. Kamp, W. H. van De onlangs doop den minister van bin nenlandse zaken ingestelde commissie die tot taak heelt van voorlichting te dienen omtrent de vraag, «elke verder gaande. voorlopige maatregelen, m af wachting van een algehele herziening .van het Ryksbezoldigingsbesluit 1334. zouden dienen te worden genomen ter veri^K 'ring van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel, met name van het lager bezoldigd persjnee'. heett onlangs haar eerste advies uitgebracht In dit eenstemmig advies wordt naar wij vernemen het treffen van de volgende maatregelen aanbevolen: 1. Invoering, te tekenen van 1 Sept. 1945, van een tijdelijke overbruggings toelage van f 24# per jaar of f 4.80 per week voor gehuwden en onge huwde enige kostwinners en van f 126 per jaar of f 2.4# per week voor de overige ongehuwden. voorzover zij de 21-jarige leeftijd hebben bereikt. Ge adviseerd wordt de toelage niet toe te kennen san hen. wier basisbezol diging f 12000 per jaar of meer be draagt. Om rent de zogenaamde jeugdbezol- diging zal den minister van binnen landse zaken nog een afzonderlijk advies van de commissie bereiken. 2. Invoering, te rekenen van 1 Sept. 1345. van 'n gegarandeerde bezoldiging voor hen, dte de 21-jarige leeftijd hebben bereikt, welke zou moeten bt#iragen voor: gehuwden en ongehuwde enige kost winners, in een standplaats der le klasse: f 1000 per jaar of f 34.56 per week: in een standplaats der 2e klasse: f 1675 per jaar of f 32.16 per week: in de overige standplaatsen: f 1550 per Jaar of f 29.76 per week; de overige ongehuwden: in een standplaats der le klasse: f 1400 per jaar of f 26.K per week: in een standplaats der 2e klasse: f 1325 per jaar of f 25.44 per week; ln de overige standplaatsen: f 1250 per jaar of f 24 per week. In verband met de uitvoering dezer garantie wordt voorgesteld de bepaling, krachtens welke aan huwende ambtena ren een uitkering van f 360 ineens wordt verleend, behoudens een overgangsbepa ling. in te trekken. 3. Een soepeler regeling met ingang van 1 Januari 1946 voor een overgang van de oude bepalingen omtrent de mi nimum-kindertoelage. welke vóór 1 Mei 1945 f 200 per kind per jaar bedroeg, naar de nieuwe bepalingen, waarbij het mini mum op f 150 werd gebfticht. Deze over gangsregeling zou moeten vervallen op net ogenblik, waarop het herziene rijksbezol digingsbesluit in werking zal treden. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat er gegronde reden voor de verwachting, dat dit advies door de regering zal .worden aanvaard. Üoorni'nck, B. X. Tuyl, F. A. van Oven, J. Stenger. A. Snijders, W. Kooymans, J. Strobos, F. J. M. J. Brebaart, II. M. C. Braat. J. J. D. ten Bosch, Jhr. J. Schimmelpen- ninck, A. W. M. Abben Roek, Jhr, mr. W. Th. C. van Doorn, Chr. F. van den Berg, W. H. Hertly, S. Vaz Dias, R. Hartogs. J. van Straelen, A. Wijnberg, J. F. H. de Jongemeliy, G. J. F. Vinkesteyn, E. A. Latuperisa, A. A. F. Althoff, A. C. van Rijen, W. Mulder en A. L. J. E. M. Moonen. Zeer vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren op de begraafplaats aanwezig. H. M. de Koningin had zich laten Vertegenwoordigen door kapitein J. C. Buhrmann. Voorts waren aanwe zig: luitenant-generaal Roell, vice-ad- miraal Sloeve, generaal-majoor H. A. Koot. Vergeet hen niet... In de aula voerde luitenant-generaal Roell, die in Juni 1940 de ordedienst heeft opgericht, het woord. Hij her dacht in treffende hewooréingen de slachtoffers, die als helden voor het vaderland gevallen zijn en gaf een korte uiteenzetting van de werkzaam heden van de O. D. en de I. D„ die beide nauw en onverbreekbaar in hun arbeid verbonden zijn geweest. Hij waarschuwde ernstig tegen het gevaar, dat bet vaderland hen. die vielen zo gemakkelijk vergeet voor hen die leven, maar die soms weinig deden. Wij moe ten er voor waken, zo zeide hij. het zuivere goud van het slecht glimmen de namaaksel, dat zich zo gaarne naar voren dringt om onverdiende voorde len te genieten, duidelijk te onder scheiden. Als commandant van de or dedienst dank ik u namens het vader land voor uw offer, dat de grondslag gelegd heeft voor latere bevrijding van uw geliefd vaderland. Uw moed heeft duizenden gesterkt en verkwikt, leidde de korte dienst, die hierna Ds. Vaandrager. leger-predikant, volgde. Plechtig schreed de stoet na aroop uit de aula. voorafgegaan door een militair muziekcorps, terwiil voorts een schat van bloemen werd meege drag an. Op de laatste rustplaats der geval lene werden nog en'*ele woorden ge sproken. waarna de plechtigheid beëin digd werd met een militair saluut ea het spelen van het Wilhelmus.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1