Uitreiking Bronzen Leeuw Stadsnieuws Het orgel Marineberichien INGEZONDEN. DISTRIBUTIE-NIEUWS. De „Skymaster" Vrijdag thuis [T— - De kip en het ei Ned. Inheemse soldaten moeten Batavia verlaten Hetgeval „De Landwacht" Aan Matroos 3e klasse K v. d. Zee In de aula van het Koninklijk Instituut had Maandag 19 Nov. j.1. een bijzondere plechtigheid plaats. De commandant, lui tenant ter zee le klasse E. Dankmeijer, reikte namelijk een hoge onderscheicïing uit aan één zijner ondergeschikten, die de volgende dag naar het Verre Oosten zou vertrekken. Het voltallige marineper soneel, voor zover de dienst dat toeliet, was daarbij aanwezig. Bij Kon. Besluit van 18 Oct. 1945, no. 56, werd de bronzen leeuw toegekend aan den matroos der le klasse K. van der Zee, wegens: „Als opvarende van onze torpedo boot „Z 5" bijzondere moed en plichts betrachting getoond tijdens een beschie ting van de Maasbrug te Rotterdam op 10 Mei 1940, door gedurende deze ge vechtsactie op uitstekende wijze op ho- gergenoemcïe bodem zijn taak te blijven vervullen toen hij zwaar gewond werd, tot dat hij, nog slechts half bij bewust zijn zijnde, aan de Militaire Geneeskun dige Dienst moest worden overgegeven". In zijn toespraak wees de heer Dank meijer op de betekenis van deze onder scheiding. De bronzen leeuw is inge steld tot beloning van die personen, die nog niet voor een onderscheiding in de Militaire Willemsorde in aanmerking ko men. Wij weten allen, dat men practisch gesproken gesneuveld moet zijn voordat men voor de M.W.O. in aanmerking komt. De ,,Z 5" heeft in de oorlogsdagen bij de verdediging van Rotterdam een on sterfelijke naam gemaakt. Haar comman dant was één der eersten, die in deze oorlog opgenomen werd in de kring van Ridders in de Militaire Willemsorde. De Koninklijke Marine heeft op alle wereld zeeën het kloeke voorbeeld van de „Z 5" gevolgd. Van der Zee heeft de kans gehad, zijn moed en vastberadenheid te tonen. Vele anderen zouden in zijn plaats hetzelfde gedaan hebben. Trouw kunnen wij allen tonen, vooral in deze moeilijke periode. Wij willen to nen. dat wij niet de oorlog gewonnen hebben om daarna smadelijk de vrede te moeten verliezen. Vooral de Koninklijke Marine stelt er een eer in om hard aan de wederopbouw van ons land mede te werken, door het betrachten van de zo nodige spaarzaamheid en zuinigheid. „Wij zullen jouw voorbeeld voor ogen houden", aldus besloot spr., „en ons voornemen om net als jij te allen tijde op post te blijven: Trouw aan ons Vader land, trouw aan onze Vlag, en bovenal trouw aan onze geëerbiedigde Vorstin, die ons allen in dit opzicht op onnavolg bare wijze voorging. Leve de Koningin!" De diensten van de Texelse boot De directie van de TESO maakte ons erop attent. dat de dezer dagen door ons opgenomen dienstregeling van de Texelse boot onjuist was. De vertrektijden zijn als volgt: Van Texel v.m. 8 uur en n.m. 14.30 en van Den Helder v.m. 10.30 uur, en n.m. 16.30 uur. Ook op Zon- en feestdagen wordt deze dienst onderhouden. „Tavenu" Naar wij vernemen hoopt T. A. V. E. N. U. op 11 Januari a.s. een uitvoering te geven. Het is nog niet definitief be kend, welk stuk zal worden opgevoerd. Dit zal nader worden gepubliceerd. Er zijn vele oud-kunstlievende leden, wier adres niet meer bij het bestuur hekend is. Het is echter wel gewenst, dat de administratie ook op dit punt wordt bijgewerkt, zodat men wordt ver zocht zijn adres op te geven aan één der werkende leden of aan den secre taris, den heer H. W. Reijnen, Singel 2c, alhier. - VERBODEN TERREIN OM „ERFPRINS" Men verzoekt ons te willen mee delen, dat het met ingang van heden, in verband met lijfsgevaar, verboden is, na het invallen der duisternis, tot het aanbreken van de dag, de térreinen, gelegen rondom het ge vangenkamp Erfprins, te betreden binnen een straal van 500 meter om het gevangenkamp. Bovendien is de toegang tot de Fortgracht ook gedurende de dag verboden. Ter plaatse zullen binnen enkele dagen in ruime mate waarschuwings borden worden aangebracht. Jarenlang moest het orgel zwijgen. Het draaiorgel wel te verstaan. Zijn klaterende klanken klonken dm be zetter zeker niet aangenaam in de oren. Éénmaal evenwel dwarrelden de ju belende trillers door de Helderse lucht. Dat was op Zaterdag 19 Augustus 1944, toen aan de Sportlaan slagers en bak kers van ajle leeftijden elkaar op het voetbalveld bekampten, toen honder den kinderen als een wilde horde over de groene grasmat joegen om een koek machtig te worden, en toen daar nog veel meer leuks te beleven viel. Toen ook het gefluisterde gerucht ver spreid werd. dat de Duitsers het ter rein zouden afzetten om jacht te ma ken op onderduikers. Buiten voor het hek stond toen het orgel van De Wolf en het ijzeren wiel was permanent in beweging. De dunne pijpjes hadden veel moeite om boven de schallende luidsprekers op het veld uit te komen. Véél dubbeltjes werden op de schoteltjes geofferd, voor het eerst na lange tijd. Na deze avond werd het orgel weer opgeborgen, onder em bruin zeil in een stoffig pakhuis. Zeil en stof wa ren echter ras verdwenen toen de be vrijding daar was. The officer of the day" en „Sarie Marais" konden weer lustig klinken. Tot heden toe speelt het orgel weer elke dag. Een paar dagen is het uit de circu latie geweest. Dat kwam doordat htt door een grote zware vrachtauto uit Oudkarspel werd aangerand. Boze tongen fluisteren, dat het orgel juist ,Heb medelij. Jet" lispelde.... De schade viel gelukkig nogal mee Wéér speelt het orgel en een outsider kan heel moeilijk vaststellen, welke registers het slachtoffer zijn geweest. Het staat daar 's middags tegen half twee weer bij de werfpoort en 'oen we het daar van de week weer zagen staan, speelde het juist de in deze tijd van het jaar minder toepasselijke me lodie van „Korenbloemen blauw".... Het draaiorgel, toch ook een soort .répatriërende". GESLAAGD VOOR KANTOOR STENOGRAAF. 130 lettergrepen: mej. M. v. d. Kuyl. Voor 't diploma machineschrijven. de dames: E. Vermeer, J. de Bock. R. Eskes. S. Verberne. Allen volgden de lessen aan de St. Mariaschool, Javastraat. Julïanadorp. Benoeming Hoofd School I Naar wij vernemen is tot Hoofd van de lagere school te Julianadorp be noemd geworden de heer H. N. Kaptein van Burgerbrug. De heer Kaptein is van 1930 tot 1938 onderwijzer geweest te Den Helder en wel aan de scholen 4 en 5, waarna hij benoemd werd tot Hoofd te Burger- brug. In verband met het feit, dat de heer Henderikx altijd veel voor de jeugd deed, en in het bijzonder op sportgebied de Julianadorper jeugd veel genoegens bood, komt het ons voor, dat de nieuw benoemde in zijn geest zal voortgaan. De heer Kaptein immers was in vroeger jaren een van de beste voetballers uit Den Helder. Hij speelde lange tijd rechtsbuiten in het eerste elftal van H. R. C. en dat nog wel in de begin periode, toen H. R. C. zo goed van zich deed spreken. Daarnaast speelde hij eenmaal met het Noordholl. elftal tegen het Noordelijk elftal, welke wedstrijd me' 22 eindigde, en waarin hij één der doelpunten maakte. Promoties bij de Marine Met ingang van 1/10-'45 werd de konstabelsmaat A. J. van Luyk be vorderd tot korporaal-konstabel. Met ingang van l/10-'45 werd de konstabelsmaat H. Wijker bevorderd tot korporaal-konstabel. Met ingang van l/ll-'45 werd de majoor-torpedomaker J. Steenaard be vorderd tot opper-torpedomaker. Druk: Dagblad r. Noord-Holland N V. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Geachte Redactie, Zeer aangenaam zal het ons zijn het onderstaande in Uw blad te zien opge nomen. Bij voorbaat dank. Hoogachtend, Mevr. A. HEERSINK—BEEKMAN. Plannen tot oprichting van een Vereniging ter behartiging van de belangen van Vrouwen en Verloofden wier mannen zich hebben ingezet voor Nederlands-Indië. Door enige vrouwen van het le Ba taljon, le Regiment Infanterie is de gedachte geopperd een hechte band te slaan over alle vrouwen en meisjes, wier mannen of verloofden zich in Ned.-Indië bevinden of er naar toe. gaan. Het doel der vereniging zal zijn: le. een nauw verband te leggen tussen de vrouwen onderling door elkander in geschrift met bezoek en door filmvoorstellingen, of lezingen be treffende hun mannen in Indië te steunen. 2e. Het contact met hun mannen of ver loofden (zoons) in Indië in sterke mate te bevorderen. 3e. Sociale en economische belangen van de vrouwen over geheel Neder land aan de desbetreffende over heidsinstanties kenbaar te maken. 4e. Te trachten het verbroken gezins verband zo spoedig mogelijk te her stellen door overtocht naar Indië. Om te komen tot uitvoering van deze doelstelling worden alle vrouwen, ver loofden en ouders (die eveneens als lid van de vereniging kunnen toetreden) van alle onderdelen ook van die reeds naar Indië vertrokken zijn uitge nodigd haar namen en adressen aan onderstaand correspondentie-adres op te geven. Men ontvangt daarop een circulaire met vragenlijst ter verdere inlichtingen om te komen tot één grote organisatie in den lande. Het algemeen Comité en voorlopig bestuur van de vrouwenkring 1-1 R.I. Correspondentie-adres Mevr. A. HeersinkBeekman, 1-1 R.I. Militair Hospitaal Bergen op Zoom. Leden Mevr. M. H. LangbroekBosman. Mevr. A. Bakkervan Tellingen. Mevr. E. M. HogenEschde Weert. Dit Vrouwen-Comité werkt ten nauw ste- samen met de volgende Off. en on derofficieren van 1-1 R.I. Majoor Rombout, Bat.-Comm. Kapt. Heersii.k, Veldprediker. 2e Luit. Langbroek, P.C. Sergeant Bakker. Sergeant HogenEsch. Weer een bon voor schoenreparatie Bon „02 Leder" der lederkaart is .angewezen voor het doen repare ren van schoenen met een hoeveel heid van 25 gram leder en/of rubber zolen- en hakken materiaal. Ook bonnen voor petroleum Van 21 November t.m. 24 Decem ber a.s. wordt op de bonnen 169 en 269 der bonkaarten 512, 214 liter pe troleum beschikbaar gesteld. In ver. band met de bevoorrading van de handel is het mogelijk, dat de petro ieum niet overal direct verkrijgbaar zal zijn. Het Indië-vliegtulg is op ztjn terugreis Karachi gepasseerd en in Caïro aangeko men. In deze plaats zal men een dag blij ven om de repatriërende passagiers in de gelegenheid te stellen, de nodige kleding uit de voorraden, die daar speciaal met dit doel gereedliggen, aan te schaffen. Vrijdag verwacht men de „Skymaster", die 210 kg post aan boord heeft, te Am sterdam terug. Voor de oorlog telde onze pluim veestapel 18 millioen legkippen. „Op brengst" 2'/« milliard eieren. Thans zijn er nog 4 millioen kippen over. Aan boter werd in 1939 uitgevoerd voor een waarde van 46 millioen gul den, aan slachtpluimvee en eieren 100.000.000! Elke kip heeft per jaar 40 kg voedsel nodig, dat is voor alle kippen per jaar 800.000.000 kg! Voorlopig zullen er alleen eieren voor zieken zijn. Misschien, dat we in de tweede helft van het volgend jaar des Zondags bij het ontbijt ook weer eens een eitje kunnen nutti gen! Volgens een officiële Britse verklaring zullen op bevel van het geallieerde opper- bevel alle inheemse soldaten .behorende tot het Nederlands-Indische leger uit Batavia verwijderd worden in verband met het uitbreken van ernstige onlusten en wan ordelijkheden. Voorts wordt daarin verklaard dat Britse troepen thans van Magelang teruggetrok ken worden om elders een gelijksoortige taak te vervullen. De besprekingen tussen Nederlanders en Indonesiërs Welingelichte Indonesische kringen achten het niet waarschijnlijk, zo meldt Reuter, dat de Nationale Conventie der Indonesiërs erin zal toestemmen dat verdere besprkingen tussen Nederlanders en Indonesiërs plaatsvinden, als Rus land, China, de Ver. Staten en Australië niet met de Britten samen aan de voor bereidingen willen deelnemen. De Nationale Conventie zal a.s. Zondag bijeenkomen oxti hierover te beraadsla gen. Britse versterkingen door de lucht naar Semarang Reuter's spciale correspondent Noël Buckley, seint Ujt Batavia dat de Indo nesiërs de wegen naar Semarang hebben afgesneden waardoor de Britse en Brits- Indische troepen in moeilijkheden ge raakten. Ruim veertig minuten nadat de Britten een dringende telefonische op roep om versterkingen hadden gedaan, stegen 10 dakota-s van het vliegveld WJ Batavia op om in Soerabaja versterkin gen te halen. Twee compagnieën Brits- Indische troepen werden aan boord geno men. Motie van verzet De landelijke vereniging van ex" politieke gevangenen uit de bezettings tijd, afdeling Amsterdam, in vergade ring op 15 November 1945 bijeen, kennis genomen hebbende van d® wijze waarop een landwachter en vele andere volksvijanden door de rechts instanties worden beoordeeld, spreekt haar teleurstelling uit over het feit, dat de landwacht als een Ne derlandse legerformatie wordt Bek*a" 1'ficeerd, terwijl dit legerdeel volledw door de bezetters werd gehanteerd en geïnstrueerd, protesteert met klem tegen de be®®£ deling en eist snelle en afdoende be" rechting van de landwacht en allen di® zich tegen de vrijheidsstrijd van J>® Nederlandse volk hebben verzet e hierdoor talloze slachtoffers hebben go- maakt, en gaat over tot de orde van de dag- De oorlog kostte Amerik8 290 milliard dollar De onder-minister van financiën de Ver. Staten heeft onthuld. da.aten tweede were. Joorlog de Ver. rond 290.000.000 ooo dollar gekost heen- jt) Hoeveel dit Is, kan blijken uit hei dat het totaal der uitgaven, t >ssen je. 1940 en 30 Juni 194? door de federale gering gedaan, 323 000.000 000 dollar draagt reuze"" Een Amerikaanse vliegende ,aI)g® vesting heeft het wereldrecord D„»- afstandsviuchten gebroken met e®n ol)tH stop vlucht van 11 052 km. Net record bedroeg 10.733 km.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2