MOLEST Stadsnieuws SPORT- EN SPELAVONDEN VOOR DE JEUGD HET KOMENDE SINTERKLAASFEEST Het Nieuwe Modeblad verschijnt weer „Nova Sento" jubileert Urk. Distributienieuws. NIEUWE BONNEN Hoge rantsoenen voor zware arbeid Ingezonden KAN HET NIET ANDERS? GLAS VOOR ARNHEM De plannen, die het Centraal Comi té de ,,tuchtcommissie" bezig is vit te werken, beginnen vastere vorm te krijgen. Woensdagavond 28 Nov. gaat men namelijk beginnen met het houden van sport- en spelavonden in het P. P—lokaal in de Hoogstraat. Op deze eerste avond worden de meisjes van Tuindorp verwacht, en wel van 6 uur tot hall acht. De volgende Woens dagavond is bestemd voor de jongens uit de Visbuurt. op dezelfde tijd. Voorlopig is de deelname bqperkt, maar dit is nog slechts het begin. Op verschillende plaatsen zijn raambil jetten opgehangen; aan deze adressen kunnen de kinderen zich opgeven. Wie mee kan doen ontvangt daarover een boodschap thuis. Eén der spelen, die men wil beoefe nen. is tafeltennis. De Helderse tafel- tenr.isclub I. V. A., die dit onderdeel voor haar rekening wil nemen, be schikt echter over een veel te gering aantal balletjes. Wellicht zijn er lezers, die de helpende hand kunnen reiken. Men kan zijn „gave" afgeven aan de volgende adressen: Bureau Helderse Courant; Boekhandel Daan Schreuder; H. Enklaar Jr., Lorentzstraat 68; W. F. Louwrier. De la Reystraat 2 en C. Rudolph, v. d. D. v. Maasdamstr. 33. De meeste buurtverenigingen heb ben een Sinterklaasfeest voor de jeugd op het programma. Ook andere ver enigingen en instellingen hebben der gelijke plannen, zodat het er naar uitziet, dat niet minder dan 32 Sinter klazen op 5 December ten tonele zul len verschijn an. De afdeling propaganda van onze plaatselijke tuchtcommissie lelijk woord! zou het zeer op prijs stel len van de diverse secretarissen en secretaressen een opgaaf te ontvangen van dag en uur van de eventueel te houden kinderfeesten. Het is namelijk de bedoeling, dat op ieder kinderfeest een vertgen- woordiger van de tuchtcommissie een kort woord spreekt, van belang zowel voor de aanwezige ouders als voor de kinderen. Men wordt verzocht, zich daartoe in verbinding te stellen met den heer P. van Zandwijk, Bankastraat 21, alhier. FILMAVOND JAN P. STR1JBOS. Woensdag 28 Nov. a.s. organiseert de buurtvereniging Visbuurt een film avond in het Evangelisatiegebouw aan de Vijzelstraat, waarbij de welbekende Jan P. Strijbos zijn medewerking zal verlenen. Wij herinneren ons nog de middag In April 1940, toen de heer Strijbos in de Witte Bioscoop vertelde van zijn reis naar Spitsbergen, waarbij hij in teressante filmopnamen vertoonde. Ook ditmaal zal het daaraan niet ontbreken. BENOEMING VLOOTPREDIKANT. Met ingang van 1 Nov. JJ. is be noemd tot vlootpredikant voor de ha vens Amsterdam, IJmuiden, Den Hel der en Delfzijl Ds. L. A. Bodaan, te Rotterdam. Hij heeft de rang van lui tenant ter zee der le klasse, en zijn standplaats is Amsterdam. Het zal onze lezeressen zeker genoegen doen, ciat het nieuwe modeblad, dat voor de oorlog grage afneemsters had, binnen kort weer verschijnt. Het blad bracht steeds een keur van modellen en had uitstekende knippatronen. Voorlopig zal de oplage vrij beperkt tójn en het aantal abonnementen, dat we kunnen aannemen is dus gering. We gaan in deze uit van het standpunt, dat wie het eerst komt, het eerst maalt. De abonnementsprijs is f 2.40 per kwar taal, bij vooruitbetaling, postabonnemen ten f 2.70. Men kan zich als abonné opgeven bij onze administratie, Koningstraat. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Esperantisten in feeststemming. Dinsdagavond hield de Helderse Es perantistenvereniging „Nova Sento" een feestavond in de Roskam, ter gelegen heid van haar 25-jarig bestaan. De voor zitter. de heer J. Heres, sprak een ope ningswoord. waarin hij wees op de be tekenis van het Esperanto, dat immers eenheid in de talen-chaos wil brengen, opdat de volkeren elkaar letterlijk en figuurlijk beter leren verstaan. Daarna zong een klein koor enige lie deren in het Esperanto, waarbij de Es perantisten in de zaal zich niet onbe tuigd lieten. Van de gelegenheid tot feliciteren werd druk gebruik gemaakt. De erevoorzitter en mede-oprichter, de heer C. Govers, droeg een geestige rijm- geschiedenis van de vereniging voor, wat zeer op prijs gesteld werd. Na de heer Govers sprak de secretaris van de Nederlandse Eseperantistenbond, Mr. Kalma. Ook vertegenwoordigers van an dere afdelingen in de kop van Noord- Holland boden hun gelukwensen aan. Tal van brieven waren binnengekomen, waaruit de heer Heres enige passages voorlas. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht met komische schet sen, zang en dans. Vooral de Esperan- to-Schnitzelbank sloeg in, waarbij Mr. Kalma zelfs de niet-Esperantisten tot meezingen wist te brengen. Op sommige momenen leed de stem ming enigermate door de aanwezigheid van enige personen, die hoofdzakelijk gekomen schenen te zijn om hun dans en vermaakmanie uit te leven. Overigens kan „Nova Sento" met zeer veel genoegen op deze avond terug zien. DERDE GEMEENSCHAPSAVOND GEWIJD AAN DE SPORT. Op Maandag 26 November a.s. vindt in Casino de derde gemeenschapsavond van de Helderse Jeugdraad plaats. Deze avond zal gewijd zijn aan de sport en wel in het bijzonder aan de ijshockey-sport. Het is het bestuur gelukt niemand minder dan den heer Jan Suurbeek, aanvoerder van het Ned. IJshockey- zestal naar Den Helder te krijgen, om een inleiding over deze ter plaatse nog vrij onbekende sport te houden. Het mag wel bekend heten, dat ijs hockey om te zien één der fraaiste, zo niet de allerfraaiste sport is. die wij kennen. Hoewel men practisch niet in de gelegenheid is om de prestaties van bijv. de Canadezen op dit gebied te aan schouwen, kan het toch nuttig zijn, dat de Helderse jeugd iets meer van deze interessante sport te weten komt. DE NIEUWE RAAD. B. en W. hebben de geloofsbrieven, van alle gekozenen voor de nood-ge meenteraad onderzocht en accoord be vonden. De eerste raadsvergadering zal worden gehouden op Zaterdag, 24 November, des namiddags om 4 uur. NIEUWS IN HET KORT. De Italiaanse ministerraad heeft een wetsontwerp op de politieke en juridi- she status van Zuid-Tirol gereed ge maakt. Prinses Margaret van Engeland heeft met goed gevolg een blindedarmoperatie ondergaan. De Japanse generaal Araki, voor komend op de lijst van oorlogsmisdadi gers, heeft zich bij de Amerikaanse mili taire politie aangemeld en is opgesloten. De voormalige leider van de Japanse organisatie „De Zwarte Draak", Josjijisa Koezoe, Is door de Japanse regering uit geleverd en ln de gevangenis te Soegamo Voor de eerste helft van de 13de periode 1945 (25 November t./m, 8 December 1945) voor het noorden des lands. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA. KB, KC 513 300, t./m. 306 800 gram brood. 307, 308 200 gram bloem. 309 400 gram suiker. 310 100 gram suiker 311 125 gram boter. 312 250 gram margarine. 313 100 gram vet. 314 200 gram kaas. 315 150 gram vlees. 316, 317 2 kg aardappelen. B 21. B 22 400 gram brood. A 23 2 liter melk. B 23, C 23 3'/t liter melk. B 24 1 kg aardappelen. Bonkaartent KD, KE 513: 400, 401 800 gram brood. 402, 403 200 gram bloem. 404 250 gram rijst of klnderm. 405 500 gram suiker. 406 100 gram suiker. 407 250 gram boter. 408 125 gram margarine. 409 200 gram kaas. 410 6 liter melk. 411 150 gram vlees. 412 1 kg. aardappelen. D21, D22 400 gram brood. E21 250 gram rijst of kinderm. Tabahskaarten enz.: T01 2 rantsoenen tabaksarti- kelen (geen importsiga retten.) V01 100 gram chocolade of sui kerwerken. X01 2 rantsoenen tabaksartl- kelen (geen importsiga- etten De bonnen voor vlees, melk en aard appelen zijn geldig tot en met Zater dag 1 December a.s. Ditmaal ontvangen personen van 4 jaar en ouder wederom een kg. aard appelen per week meer. Deze extra hoeveelheid van een kilogram per per soon is bestemd om een voorraad te vormen. Men beware derhalve deze kilogram aardappelen. Voor de week van 2 t/m 8 December as. zullen nog bonnen worden aange wezen voor vlees, melk, aardappelen, bloem, biscuits, zout, peulvruchten, ta bak en-versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 November as. van.des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 26 November mag worden afgeleverd. De bonnen 165 en 259 voor 100 gram vlees extra, die reeds eerder aangewe zen werden, blijven geldig tot 1 Dec. Met Ingang van 85 Nov. worden de toeslagen voor bijzondere arbeid als volgt gewijzigd: Per 14 dagen wordt bo ven het normale rantsoen verstrekt: voor zeer zware arbeid: 500 gram suiker, 4800 gram brood, 625 gram margarine, 200 gram kaas, 600 gram vlees; 8000 gram aardappelen. Voor zware arbeid: 2400 gram brood, 250 gram margarine, 300 gram vlees, 6000 gram aardappelen. Voor brood, 125 gram margarine, 100 gram langdurige of nachtarbeid: 1200 gram vlees, 2000 gram aardappelen. KINDERBISCUITS NAAR KEUZE OP RIJSTBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men op bonnen, welke reent geven op 250 gram rijst of kindermeel, desgewenst in plaats van deze artike len 250 gram kinderbiscuits kan kopen. TAAI-TAAI ENZ. OP ONTBIJTKOEKBON. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat taai-taai, Amsterdamse korst jes en soortgelijke artikelen verkrijg baar zijn op de bonnen voor ontbijtkoek. DE PRIJS VAN DIERLIJK VET. De dir.-gen. van de prijzen deelt m0" de: Het binnenkort in distributie te brengen dierlijk vet. verpakt in een heden van 200 of 400 gram, mag ten hoogste aan den consument worden verkocht tegen ƒ1.65 per kg. 0-33 P- 200 gram Mei 1945 deed zijn intrede. Vijf bange oorlogsjaren waren voorbij. Een zucht van verademing ging op in geheel ons Vaderland. De verwoestingen en schaden echter bleven. Een groot gedeelte van het welva rende Nederland is ver anderd in een troosteloze woestenij, een puinhoop, waarin de verdreven bewo ners, die nog gespaard bleven, weliswaar terug keerden, doch van alles beroofd en meestentijds met geen dak boven het hoofd. Een lichtpunt voor hen bleven de molest-verzeke- ringmaatschappijen. Niet voor niets wisten zij zich verzekerd te hebben; thans zouden deze maatschappijen moeten doen, hetgeen de opzet der waarborging ge weest was: het uitbetalen van schade aan de getrof fenen. En het moet erkend, de maatschappijen kenden haar plicht. Trots de ver keersmoeilijkheden, waarbij zij zo goed als generlei steun kregen van bevoegde instanties, deden de taxa teurs en afwikkelaars van schaden hun best; de om vang der schaden was even wel zo ontstellend groot, dat de opneming slechts langzaam kon vorderen. Maar de schaden die reeds bekend waren, gaven een ontzettend beeld te zien, de omvang toch was zo groot, dat met het innen der premies niet kon wor den volstaan; er moest tot navordering worden over gegaan. Waartoe overigens de deelnemers bij het aan gaan der verwaarborging zich verplicht hadden. Maar.... de oorlog was geëindigd en gevaar dreigt er niet meer. De niet ge troffen deelnemers ver zaakten schromelijk hun plicht, de angsten voor eigen bezit waren vergeten; de gedane beloften niet ingelost. Men vergat de verplichtingen, die men heeft tegenover zijn mede mensen. Sociale en ethische verplichtingen weliswaar, doch waaraan men zich niet onttrekken mag. De naheffingskwitanties werden dikwijls botweg geweigerd! Men vraagt zich onwille keurig af, welke mentali teit een gedeelte van ons volk bezit. Materiëel eigen belang voert veelal de boventoon. De oorlog heeft menigeen niets geleerd! Noch verdraagzaamheid, noch naastenliefde. Men be seft niet, dat uitbetaling aan al die slachtoffers slechts kin geschieden, als de niet-getroffenen hun plicht ten volle nakomen. De gehele opzet der ver waarborging toch was, dat de gespaarden hun getrof fen broeders zouden hel pen. Maar het laatste woord is nog niet gesproken! Het is te hopen, dat deze wei- gerachtigen door een snelle rechterlijke beslissing wor den gedwongen hun finan ciële verplichtingen na te komen. Doch snel! De getroffenen kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht! VAN EYSDEN. Mijnheer de Hedacteur, Ondergetekende verzoekt U beleefd enige plaats ruimte in Uw veelgelezen blad. In de stad werken, bij bet reinigen van straten en pleinen, enige jonge krach ten, terwijl oudere mannen, 60, 65 en zelfs van 70 jaar, voor werk naar buiten worden gestuurd, naar het terrein van de Stadsreini ging. M.i. ware het beter andersom, de oudjes in de stad, de jongeren er bui ten, temeer omdat het grootste deel geen rijwiel ter beschikking heeft en dus alles moet lopen. Kun nen zij, die dit werk uit voeren of laten uitvoeren, hier geen verandering, ten gunste van de oudere men sen, in brengen? M.i. moet het toch al niet nodig zijn om op 70-jarige leeftijd nog voor je levensonderhoud te moeten werken. Of den ken zij, die deze mensen naar dit werk toe sturen er evenals de Duitsers over: het oude moet toch eerst af? x. (Inzender heeft gelijk als hij zegt, dat het niet nodig moest zijn dat 70-jarigen nog moeten werken om in hun levensonderhoud te voorzien. Of de noodzaak hier is kunnen wij niet beoordelen. Het is heel goed mogelijk, dat dit clandestiene inwoners zijn, die op deze manier in onze gemeente willen blij ven en dan is het goed er maar niet al te veel drukte van te maken. Dat de jongere krachten in de gemeente werken zal wel zijn oorzaak vinden, dat de gemeente, bij Jfiet aannemen van personeel, via het Arbeidsbureau na tuurlijk de beste krachten eruit neemt. De arbeiders die op het beltterrein wer ken, werken daar voor de Grondmaatschappij, die dit werk van de gemeente heeft aangenomen. Wij me nen, dat de leeftijdsgrens 65 jaar is en dus zullen de ouderen, die er werken, wellicht met hun leeftijd gesmokkeld hebben. Red. Heldersche Crt.) Weid. Heer, Ondergetekende vraagt be leefd u aandacht voor het volgende, naar aanleiding v/d radio-oproep van Maan dagavond. Daar de oproep luidt: „Arnhem heeft glas nodig" en een Amsterdams fabrikant daar iets op ge vonden heeft, om in alle fabrieken en kantoren glas te verzamelen van spiegels, schilderijen enz., doet on dergetekende een dringend beroep of dat in Den Hel der ook niet mogelijk is. Het staat er ln Arnhem zo voor, dat, als er niet geholpen wordt, duizenden mensen van de winter moe ten evacueren. En men weet wat dat zeggen wil. Als in Den Helder ln alle kantoren, werkplaatsen enz. ook voor één raam het glas wordt weggehaald en dit wordt dichtgemaakt met carton of triplex, dan zou dit heel wat glas op leveren voor Arnhem. Arn hem heeft toegezegd, dat al het glas weer wordt terug gegeven wanneer dat mo gelijk is, met een Inscriptie van dankbaar Arnhem. Men weet wat het zeggen wil als duizend mensen en kin deren ln de kou zitten ln deze tijd. En dan de zie kenhuizen en andere In richtingen. Amsterdam heeft aange pakt. Zou dit dan in Den Helder niet mogelijk zijn? We kunnen toch niet toe zien dat van de winter duizenden mensen zullen sterven van kou omdat de huizen niet dichtgemaakt kunnen worden. Dit kun nen wij niet toelaten. We moeten allen helpen dit grote leed te keren. Er zul len ln Den Helder ook wel schilders zijn die dit werk willen opknéppen. Wij moeten allen helpen. G. BONAR1US.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2