HELDERSCHE COURANT „De deur voor onder handelingen blijft open" De Indonesiërs stelden teleur Himmler beschermde, de Joden NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Van Af ooft: Stakmg in de Wieringermeer Weerbericht Belgisch vensterglas voor Nederland Slaolie met Kerstmis 40.000 poststukken uit Indië A/s de orde hersteld is vertrekken de Britten Min. Schermerhorn Reinigingswerk van de menselijke beschaving ZATERDAG M NOVEMBER IMS. 3* laargang Na. SM. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 1 2.60Postabonnementen t 3.00 Op een gister in Batavia gehouden persconferentie heeft luitenant-gouver neur-generaal van Mook er nogmaals op gewezen, dat de deur voor verdere besprekingen met de Indonesiërs nog open staat. Van Mook verklaarde: „Ik ben voornemens de deur open te hou den, wat er ook moge gebeuren, maar het initiatief moet van de andere par tij komen". De luitenant-gouverneur- generaal voegde hier nog aan toe, dat, tenzij beide partijen tot een beter be grip komen van elkanders standpunt en bedoeling, het verkrijgen van een constructieve oplossing buitengewoon moeilijk is. Dr. van Mook verklaarde: „De repu blikeinse weigering is te wijten aan de aandrang, die van meer extremisti sche zijde is uitgeoefend. Dit draagt echter niet tot een vermindering van de spanning bij. Wij hebben hun niet gevraagd om in te stemmen met be paalde voorstellen, maar slechts de si tuatie te bespreken en misschien een doelmatig besluit te nemen. De Ne derlandse plannen zijn aan de repu blikeinen en aan de gehele wereld be kend gemaakt. Ik kan niet zeggen, dat er tot nog toe iets, dat op vruchtdra gende besprekingen lijkt, van andere zijde is bekendgemaakt". Dr. van Mook wees vervolgens op de onjuist heid der republikeinse bschuldigingen, dat de voornaamste functies van de partementshoofden aan Nederlanders zouden worden gegeven en zeide, dat stilzwijgend alle functies in de Ned.- Indische regering gedurende de jaren der bezetting als tijdelijk beschouwd werden, daar „in het bezette Indië In donesiërs en Indo-Chinezen verbleven, die meer aanspraak konden maken op permanente functies" Dr. van Mook voegde er bij, dat het op deze punten onmogelijk was te besluiten, voordat het voornaamste probleem is opgelost, hetgeen slechts bereikt kan worden door middel van vrije en open be sprekingen. „Dit is echter onmogelijk Wegens de onzekerheid waarin ieder een verkeert, die niet aan extremis tische zijde staat'. De toestanden in de buitengewesten verbeteren bij de dag na het wegnemen van bepaalde mis vattingen. De mensen gaan weer aan hun werk. „Als ook op Java weer vol doende zekerheid heerst, zou met op bouwende arbeid kunnen worden be- Alle arbeiders, zowel gewone als vak arbeiders in de Wieringermeer hebben Vrijdagmorgen het werk neergelegd. D.U.W. (Wederopbouw) heeft de arbei ders willen dwingen om op accoord- loon te gaan werken. Vrijdagavond zou de E.V.C. een vergadering beleggen. Nader wordt ons meegedeeld dat Maandag a.s de arbeiders in de Wierin germeer onder protest het werk zullen hervatten. Op' de Vrijdag gehouden vergadering van cfe E.V.C. werd een ultimatum ge steld. waarin een uurloon van één gulden wordt geëtst. Wordt dit niet ingewilligd, dan zullen ze 13 Dec. opnieuw in staking gaan. NOG SOMBER WEER. Zwaar bewolkt, overwegend droog, vrij koud. Matige Zuidoostelijke wind. gonnïn".' Dr. van Mook wees er op, dat de Nederlanders en ook de Am- bonnezen een zelfbeheersching aan de dag leggen, die onder de tegenwoor dige „vreselijke spanning" bijna bo venmenselijk te noemen is. Zij verne men hoe hun familieleden en beken de in de gebieden van Midden-Java, die niet onder gealliëerde controle staan, behandeld wordzn. „De tegen woordige ontzettende gebeurtenissen in Soerabaja en Semarang kunnen op generlei wijze in verband gebrachh worden met de tegenwoordigheid van Ambonnese soldaten uit het Ned.-fn- dische leger". Hij verklaarde, dat de Europeanen in Soerabaja reeds twee weken voor de aankomst der geal lieerden in de gevangenis waren ge worpen, terwijl in Midden-Java de kampen der Europese vrouwen in brand waran gestoken, ondanks het feit, dat zij onder de beschermingston den van het Britsche leger. EXEREMISTEN OVERVALLEN KAMP IN AMBARAWA. Robert Kiek seint uit Batavia, dat extremisten een interneringskamp bij Ambarawa hebben overvallen en daar bij vrouwen en kinderen niet hebben gespaard. Negen vrouwen of kinderen zijn gedood, tenminste drie zijn ster vende en twintig zwaar gewond. Het personeel van de Nederlandse Rapwi, dat ongewapend was, is niet aange vallen. Tijdens een persconferentie heeft de Belgische minister van Economische Za ken medegedeeld, dat België zich bereid verklaard heeft aan Nederland 600.000 m2 glas te leveren. Deze uitvoer zal de belangen der Bel gische geteisterden ntet schaden, daar het glas geproduceerd wordt in een onlangs in werking gezette oven. Bovendien le verde Nederland voor deze productie zelf de nodige brandstof. Deze uitvoer heeft een aantal werk lozen opnieuw aan het werk gesteld en bovendien aan België de gelegenheid ge schonken zijn plicht van menslievendheid jegens Nederland te vervullen. Omstreeks Kerstmis krijgen alle leeftijdsgroepen een rantsoen slaolie. De grootte van dit rantsoen is vast gesteld op 2 dl. (dat is ca. 180 gram). Deze slaolie wordt boven het nor male vetrantsoen verstrekt. In verband hiermede deelt het Centraal Distributiekantoor mede, dat men hiervoor bon 328 of 422 der bonkaart 513 tegen ontvangstbewijs moet inleveren bij een detaillist, die eertijds gewoon was spijsolie te ver kopen, en wel uiterlijk Zaterdag 1 December a.s. Te gelegener tijd zal bekend gemaakt worden, met ingang van welke datum men, onder over legging van het ontvangstbewijs, de olie zal kunnen betrekken. Aflevering voor die datum is niet geoorloofd. Nader zal worden mede gedeeld, of voor het kopen van de slaolie nog een afzonderlijke koop bon zal worden aangewezen. De „SkymastT" weer thuis. Toen Parmentier hedenmiddag om even over drieën de „Skymaster" op Schiphol aan de gronde zette, had hij met zijn bemanning het bewijs gele verd: ten regelmatige luchtverbinding naar Indië is weer mogelijk. Aankomst en vertrek van een Indiëvliegtuig zal dan ook binnen afzienbare tijd in de meest letterlijke zin van het' woord een alledaags geval zijn. Nu is het dat no3 niet. Zoals duizenden getuige waren van het vertrek op die nevelnatte Zaterdag morgen van 10 November jl.. waren op deze helderkoude voorwintermiddag verscheidene honderden aanwezig ter begroeting van dit regeringsvliegtuig, dat de eerste na-oorlogse passagiers (een 25-tal, waarbij 2 kinderen van 3'/« en 5 jaar), vracht (waarbij een grote tros heuse bananen) en post (246 kg.) uit Batavia naar Holland bracht. Tal loze landgenoten zullen dezer dagen met spanning hun brievenbus legen. Velen de directeur van P.T.T., de heer L Neher. s.chat het aantal meege komen postukken op ongeveer 40.000 zullen met ontroering het bekende schrift van verre geliefden weer onder ogen krijgen. Berichten van doorstaan leed, van doodsgevaar, van angst maar ook van troost en van hoop op spoedig weerzien. Aangaande Indonesië merkte Bevin op, dat het enig doel van Groot-Brittannië is: de liquidatie van de nasleep van de oorlog met Japan volgens de bevelen van generaal Mac Arthur, opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten in het Verre Oosten. De Engelsen wensen slechts geïnterneerden en krijgsgevangenen te helpen en zullen zich niet mengen in meningsverschillen tussen de Nederland se regering en de bevolking van Nederlands-Indië. Als de militaire doelen zullen zijn bereikt en het burgerlijk bewind hersjeld is, zullen de Britse troepen onmid dellijk worden teruggetrokken. Aan de andere kant bestonden verplichtingen tegenover Nederland, dat Japan de oorlog heeft verklaard, toen Groot-Brittannië is aangevallen. Men heeft Groot-Brittannië verweten, dat het niet eerder troepen naar Java heeft gezon den, maar dat kon niet voor de officiële Japanse capitulatie en de hierop betrek king hebbende bevelen van den Mikado. In verband met het feit, dat de Nederlandse regering niet wil onderhandelen met Dr. Soekarno, zei Bevin, dat enkele der belangrijkste gebeurtenissen in de geschiedenis vjn het Britse keizerrijk zijn voortgevloeid uit de omstandigheid, dat de Britse regering zo verstandig was met zogenaamde rebellen tot een vergelijk te komen. Wat de bekwaamheid om te onderhandelen en orde te houden betreft, hadden de Indonesiërs Bevin tot nu toe zeer teleurgesteld. Hoe eerder de Indonesiërs de strijd staken en met de Nederlandse regering gaan praten, hoe beter dat vol gens Bevin voor het land zal zijn. De Britse regering zal daarbij assisteren. Flitsen uit Neurenberg Een speciale verslaggever van het ANP seint: De gevangenen hebben slechts gedu rende de lunch gelegenheid met elkaar te spreken, en er ontstaat dan in kleine groepen een levendige discussie over het proces. Hans Fritzsche, eens Göbbels assistent, ziet bleek van woede over de beschuldiging van de samenzwering met voorbedachten rade tot massa-moorcf. Hij verklaarde: „wij werden bedrogen en verraden, en wij hebben fouten gemaakt, waarvoor wij misschien verdienen te hangen. Maar beschuldig ons niet kort weg van het goedkeuren van de massa moord op de Joden. Ik heb persoonlijk getracht de vijandelijke propaganda over deze wreedheden op haar waarheid te toetsen, en men heeft mij toen dé verze kering gegeven dat de Joden om poli tieke redenen onder de bescherming van Himmelr stonden, maar dat zij in geen geval gedood werden. Ik heb dit, onnozel genoeg, geloofd, en ik heb voor de radio de geallieerd^ propaganda een leugen genoemd. U kunt zich mijn bittere te leurstelling indenken toen ik ontdekte dat ik de leugenaar geweest was. Ik ben bereid de verantwoordelijkheid voor mijn fouten te dragen en deel te hebben aan de gemeenschappelijke schuld. Ik geef niets meer om mijn leven. Daarom heb ik ook slechts voorwaardelijk verklaard, dat ik niet schuldig ben. Maar ik ontken de beschuldiging van samenzwering met voorbedachten rade ten stelligste". Gedurende de middagpauze hoorde men Baldur von Schirach aan Gör^ng vragen wie de bevelen gegeven had om de Joden uit te roeien. „Himmler veronderstel ik" antwoordde Göring. Von Schirach schudde het hoofd en mompelde „afschuwelijk" en ging toen wegr somber zitten. Streicher constateerde inmiddels dat drie rechters Joden zijn.... In zijn praatje „Op de Brug" sprak minister Schermerhorn Vrijdagavond over de opsporing en berechting van oorlogs misdadigers. Hij stond stil bij de talloze wreedheden en moorden, hier door de bezetter gedreven en spoorde een elk aan, zoveel mogelijk gegevens te verzamelen en inlichtingen te verstrekken. Het zijn niet alleen moorden, maar ook de meest schadelijke handelingen en mar telingen, verkrachting en diefstal, ja roof op grote schaal, waaraan de Duitsers zich hebben schuldig gemaakt. Om een snelle opsporing mogelijk te maken is in ons land de volgende orga nisatie geschapen: Wij hebben, zoals ge zegd, een Nederlandse commissie inzake oorlogsmisdrijven. Dit is het centrale punt. Er zijn ook subcommissies, in alle provin ciale hoofdsteden en bovendien in Am sterdam en Rotterdam. Door de burgemeesters wordt nu be kend gemaakt, waar de bevolking van hun gemeenten de aangifte van oorlogs misdrijven kan doen. Wanneer gij ge tuige zijt geweest van een door een Duit ser begaan misdrijf, wendt u tot den burgemeester en u zal een verklaring worden afgenomen. Van belang is zo veel mogelijk namen van andere getui gen te noemen. Ook indien gij zelf geen getuige zijt geweest, maar wel over ge gevens beschikt, is het gewenst, het ge- gevene te bevoegder plaats mee te nemen. Landgenoten, dit vergt enige moeite van u en van onze overheids-administra- tie. Met grote nadruk zeg ik echter, dat de commisie en de subcommissie de ge gevens moeten krijgen, teneinde rechts zaken zorgvuldig te kunnen voorbereiden Landgenoten, ik doe een dringend be roep op uw medewerking, maar ik moet eerlijk toegeven, dat ik bij dit alles een gevoel van weerzin moeilijk kan onder drukken. Dit stuk reinigingswerk van de menselijke samenleving in Europa is echter nodig. Pas wanneer dit verricht is en. wij weten dat er recht is gedaan, kunnen wij in een wereld, die zich zelf gereinigd heeft, de taak, waarvan ik in het begin sprak, voortzetten. Daarop is in de eerste plaats ons oog gericht, en daartoe roepen wij u dan weer op, nadat wij onze plicht voor deze reiniging der samenleving hebben vervuld. Bij K. B. van 21 November 1945, is tot voorzitter van de Tweede Kimer der voorlopige Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting be noemd mr. J. R. H. van Schaik, lid van die Kamer.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1