HELDERSCHE COURANT Indonesische Nationale Conventie bijeen Hitier wilde met Stoliri wereld verdelen de Nederlandse lichting naar Indië NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „De handschoenen zijn uitgetrokken op Java Indonesiërs vermoorden onschul dige vrouwen en kinderen Heviger gevechten bij Ambarawa Doortocht voor Iraanse troepen KLEUREN-TELEVISIE Flitsen uit Neurenberg De „Bali" van de Mij. Nederland Adviescommissie Verre Oosien Nog juist geknipt Moet Franco verdwijnen 1 Nederlandse schepen lopen van stapel maandag u november rns. I« Jaargang N*. 1*1. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60Postabonnementen i 3.00 Noël Buckley, Reuter-correspondent te Batavia, seinde vandaag dat de nati onale conventie der Indonesische „republiek" die Zondag werd geopend als de belangrijkste gebeurtenis wordt beschouwd sinds de Indonesische revolutie be gon. Soetan Sjarir heeft de volgende verklaring afgelegd: „De tegenwoordige omstandigheden zijn uitermate moeilijk en ik bemerk dikwijls, dat vele mensen de wanhoop zeer nabij zijn. Ons volk is in een positie gekomen, waarin zij het leven of de dood van een natie onder het oog zien. Ik weet, dat ér oorlog is in Soerabaja, Semarang en op andere plaatsen, maar wij moeten door de omstandigheden onze houding niet laten beïnvloeden. Terwijl ik eerbied heb voor hen, die hun leven hebben opgeofferd, moet ik verklaren, dat de leiding van het land in handen van de regering moet be rusten. De regering zal het programma leiden, dat wij moeten volgen. Onze positie is sterk ondanks de omstandig heden en wij zijn van mening, dat wij ons niet door andere groepen in een richting kunnen laten dringen, die wij niet inwillen". Tot zover Sjarir's ver klaring. Volgens sommige waarnemers slaat de laatste zinsnede uit deze ver klaring op de pogingen van Britse en Nederlandse zijde om een accoord te bereiken. Op de conventie is een. resolutie voor gesteld om te protesteren tegen de aan wezigheid van het Britse leger op Java en om voor te stellen, dat dit leger door een gemeenschappelijke Australische en Amerikaanse macht vervangen wordt. Volgens Noël Buckley is de vernieti ging van de beide radiozendstations ge volgd op vele beroepen die op Soekarno en zijn „kabinet" gedaan zijn, om de vurige uitzendingen van deze stations te doen staken. Over de centra van onrust wordt ge meld, dat in Bandoeng de spanning is toegenomen en dat de Gurkha's de si tuatie te Batavia meester zijn. De stad is rustiger „hoewel verre van normaal". Het communiqué van het geallieerde hoofdkwartier te Batavia verklaart dat de Indonesiërs hebben getracht met be hulp van 200 kleine vaartuigen een landing uit te voeren aan de oever van het meer bij Ambarawa. waar geallieer de troepen de evacués uit het platge brande kamp beschermden. De gevech ten namen in hevigheid toe: na de lan ding hebben de Indonesiërs de nabij gelegen gevangenis bezet, waar zij door tanks en artillerie weer uit zijn verdreven. Te Semarang werd een aanval afge slagen van duizenden Indonesiërs waar onder vierhonderd geüniformeerde en goedgewapende leden van het „vredes- leger". Uit officiële bron wordt gemeld, dat de troepen van Iran, na onderhande lingen met de Sowjet-autoriteiten, ver lof tot doortocht hebben gekregen naar het opstandige gebied van Azerbeidz jan. Zij zün Kazvin gepasseerd. De Britse geleerde Leslie Herbert Bedford heeft een uiteenzetting ge geven over de mogelijkheid van een transatlantische televisiedienst tus sen Groot-Britannië en de Verenig de Staten. Er zijn weliswaar tech nische moeilijkheden te overwinnen, maar de idee is voor verwerkelijking vatbaar. De televisiezenders in het Lon- dense Alexandra-paleis zijn onbe schadigd. Voor de oorlog bezaten tienduizenden personen in Engeland een ontvangtoestel. De aanschaffings- kosten van zo'n toestel zijn thans vrij hoog: tussen de 200 en 300 pond sterling. Wat betreft de televisie in kleuren: het probleem is opgelost, maar voor den particulier zal het waarschijnlijk de eerstkomende jaren niet mogelijk zijn een installatie te kopen, waar mee hij kleurentelevisie kan ont vangen. Volgens het laatste communiqué van het gealliëerde hoofdkwartier te Ba tavia zijn een aantal vrouwen en kin deren door Indonesiërs, die „een beestachtige en wilde" aanval deden op een Rapwikamp te Ambarawa, ver moord. Het communiqué meldt verder dat ongeveer twintig met geweren, pist®* verraderlijke schurk van een kroon- len en zwaarden bewapende Indone siërs aan de achterkant door de om heining drongen. Zij vielen geen be wapende Nederlandse mannen aan, maar vermoordden in koelen bloede 'n aantal Nederlandse vrouwen en kin deren, die uiteraard geen verdedi gingsmiddelen hadden. „DE HANDSCHOENEN ZIJN UITGETROKKEN" OP JAVA. „De handschoenen zijn uitgetrokken" verklaarde gisteren een zegsman van c»e 23ste Britse divisie, toen hij sprak over de wreedheden die dezer dagen door de Indonesiërs op Java worden bedreven ejt die elke soldaat der geallieerde strijd krachten woedend hebben gemaakt. De verhalen over wreedheden bedreven je gens vrouwen en kinderen en ook bij voorbeeld Jegens de bemanning van de neergestorte Britse Dakota. stapelen zich op Brits-Indise soldaten werden ver moord en zwaar verminkt teruggevonden Carka's die een trein met voorraden van de Rapwi escorteerden werden op de gemeenste wijze vermoord. WAT HITLER ZEIDE, TOEN HIJ POLEN AANVIEL. Onder de door de geallieerden in Duitsland aangetroffen documenten bevindt zich ook het verslag van een toespraak van Hitier tot de bevelvoe rende genraals, nadat de beslissing ge vallen was om Polen aan te vallsn. Daar het Hitier gebleken was. dat Ja pan niet aan de zijde van Duitsland wilde strijden zonder bepaalde voor waarden en Mussolini bedreigd werd door een „zwakzinnige koning en een Weerbericht ZACHTER. Zuidwestelijke geleidelijk toene mende wind, in de loop van de dag stijgende temperatuur, zwaar be wolkt met in de middag of tegen de avond kans op enige regen. prins' besloot Hitier met Stalin in zee te gaan. „Er zijn slechts drie grote staatslieden in de wereld" aldus ver klaarde Hitier, „dat zijn Stalin, ik zelf en Mussolini. Binnen enkele weken zal ik Stalin op de gemeenschappelijke Duits-Russische grens de hand druk ken en met hem zal ik overgaan tot het verdelen van de wereld. „Voorts had Hitier in deze toespraak nog het volgende gezegd: „Ik heb naar het Oosten alleen mijn doodskop-eenheden gezonden, met het bevel zonder me delijden alle mannen, vrouwen en kinderen van het Poolse ras of taal te doden. Alleen op deze wijze kun nen wij de „lebensraum" verkrijgen, welke wij nodig hebben. Polen zal ontvolkt en gekoloniseerd worden door Duitsers. Na de dood van Stalin hij is thans ernstig ziek zullen wij de Sowjet-Unie verpletteren". Hitier noemde Chamber'ain een „vuil var ken" èn zeide, dat hij over enkele compagnieën in Poolse uniform be schikte om Polen aan te vallen. „Het doet er niets toe", aldus Hitier, „wat de wereld denkt, want de wereld ge looft alleen in het succes". DUITSE INVAL IN NEDERLAND DREIGDE REEDS IN 1939. Ejq speciale verslaggver van het ANP seint: Wanneer Engeland effec tief had kunnen ingrijpen bij de Duit se inval in Polsn, zou Nederland reeds in 1939 door de Duitsers bezet zijn. Dit blijkt uit een van de aan het tri bunaal overgelegde redevoeringen van Hitier tot zijn naaste medewerkers Hij had o.m. verklaard ,,als Engeland intervenieert in de Poolse oorlog, dan dienen wij Holland met de grootste spoed te bezetten. Wij moeten streven naar een nieuwe verdedigingslinie op Nederlandse grond tot de Zuiderzee. Wij moeten onze schepen achter ons verbranden. Het is niet langer eeff kwestie van recht of onrecht, maar het gaat om lev*r of dood van t chtig millioen mensen". TUdens 7.ij» bezoek aan de verschil lende opleidingseenheden te Glasgow, Wolverhampton en Brentwood gevestigd, heeft de Minister van Oorlog, Mr. J. Meynen, medegedeeld, dat, in verband met de ontwikkeling van de omstandig heden in Indië, besloten is, de in Enge land opgeleide mannen toch zo spoedig mogelijk naar Indonesië uit te zenden. In de loop van Februari zal het kader zijn opleiding hebben beëindigd en naar Nederland vertrekken. Dit kader zal dan de opleiding ter hand nemen van de lichting 1945, die omstreeks Mei onder de wapenen zal moeten komen. De eerste opleiding dezer lichting zal vijf A zes maanden cfuren en de hieruit gevormde divisie zal in het najaar van 1946 naar Indië worden verscheept. Vrijdagmorgen, iets vóór 9 uur, voer het Casco van het. voor de my. Ne derland, in aanschouw zijnde stoom schip Bali, door de opening van de beide Moerdijkbruggen. Daarbij handig gebruik makend van de. door de oor log, ontstane toestand. De Bali werd van Dordrecht naar Rotterdam ge sleept en zou in een normaal geval niet langs het Hollands diep ver scheept kunnïn worden, omdat zij niet onder de bruggen door had kunnen varen. De manoeuvre is uitstekend gelukt. Dr. A. Loudon vertegenwoordiger. Bij K. B. van 18 Nov. i945 zijn be noemd tot Nederlands vertegenwoordi ger in de Far Eastern Advisory Com- mlssion te Washington, dr. A. Loudon, ambassadeur te Washington en tot plaatsvervangend vertegenwoordigers dr. A. D. A. de Kat Angelino. oud-direc teur van onderwijs in Nederlands-Indië en Jhr. O. Reuchlin. ambassadeur te Washington. Familie van Mussert aan de grens gearresteerd. De weduwe van overste Mussert. den broer van den „leider" d:e in de Meida gen van 1940 bij de Moerdijk wercï dood geschoten, passeerde dezer dagen met twee getrouwde <|>chters en haar vijf kinderen de grer.:post bij Glanerbrug. De dames bleken lid te zijn geweest van de N.S.B., waarop zij door het veilig heidsdetachement in hechtenis werden genomen. De Parijse correspondent van de „News Chronicle" veneemt uit goede bron, dat „Frankrijk de Spaanse repu blikeinse regering in Mexico City bin nen enkele dagen erkennen zal". DE VERKIEZINGEN IN OOSTENRIJK. Onofficiële cijfers tonen, dat te Weenen de socialisten een overweldi gende meerderheid gehaald hebben. Zij verwierven hier 85 pet. van de stem men. Naar verluidt, hebben de ver kiezingen te Graz de socialisten een zelfde succes gebracht. MANDSJOERIJSE HAVENS AAN COMMUNISTEN ONTRUKT. De Chinese regeringstroepen hebben de Mandsjoerijse havenstad Hoelatao aan de Chinese communisten ontrukt, aldus melden de nationalistische bla den te Tsjoengking. Hoelatao is gele gen aan de Goll van Liatotoeng. Te Chester in Pennsyvanië is het 12.000 ton metende Turbine motor schip „Limburg", het eerste van een serie van 10, welke door de Scheeps bouw- en Droogdokmaatschappij voor Nederlandsche scheepvaartmaat schappijen gebouwd zullen worden, te water gelaten. De schepen zullen naar de Nederlandse pTovincies in de volgorde van haar bevrijding gedoopt worden. Een schip zal „Noord- en Zuid-Holland" genoemd worden. De schepen zijn alle van het tijdens de oorlog vervaardigde type met een paardekracht van 8500, en een sne1- heid van 16 knopen en zijn in de hoogste klasse van Lloyds en het Amerikaanse bureau voor de scheep vaart geregistreerd. Elk schip heeft tanks met een capaciteit van 4.000 I ton en moderne accomodatie voor twaalf passagiers. Men verwacht, dat de ..Limburg" tegen het eind van het jaar voor de dienst gereed zal zijn, terwijl het laatste der tien schepen in September van het volgend jaar gereed zal zijn.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1