Café-Dancing „De Roskam" Het Franse standpunt VOETBALSCHOENEN GEZELLIG DANSEN KERSTBOMEN „HET TOPPUNT VAN GEZELLIGHEID!!" Schrijven van E.V.C. aan N.V.V. Eerste films uit Indië Economische overeenkomst In Frankrijk op 20 jaar stemgerechtigd Hitier vreesde Engeland De aanval op Polen Spanning tussen Argentinië en de V.S. Waf brengf de Radio LAATSTE NIEUWS. Vertrouwen op Celebes orkest Jack Scholle zang s AU Elmans ZATERDAG EN ZONDAG ENTREE F 1.MATINEE EN WEEKDAGEN F 0.75 DINSDAGAVOND VRIJ ENTREE BAASKNECHT H. v. d. POLL's ZATERDAG TE VAN EWIJCKSLUIS Kwekerij „Carpe Diem", Fa. T. T. Meedendorp Zonen Het bestuur van de Eenheidsvak- eentrale heeft aan het N.V.V. een schrijven gericht naar aanleiding van zijn besluit de fusiebesprekingen te schorsen. Aan dit schrijven wordt 't volgen de ontleend: „Uw besluit bevreemdt ons ten zeerste. Wij moeten helaas vaststellen, dat hier op zeer lichtvaardige wijze met de zo dringend noodzakelijke een heid der Nederlandse vakbeweging wordt omgesprongen. Het bevreemdt ons des te meer, daar we in de vaste overtuiging le ven, dat het het N.V.V.-bestuur ernst is met de besprekingen en deze niet als een propagandastunt beschouwt. Uw bestuur haalt uit een verslag in Parool van de rede van Blokzijl aan: Over de voorwaarden voor een fu sie zal echter niet alleen in de con ferentiekamer tussen Kupers en Blokzijl, maar tevens door de arbei ders in de bedrijven beslist worden. Wat hieraan voor demagogisch zit is ons niet recht duidelijk. Het feit, dat het N.V.V. het met deze zienswij ze eens is? Dit kan ons slechts ver heugen, daar ons dit zeer zeker een stap nader brengt bij de eenheid in de vakbeweging. Wij verwachten van uw bestuur na deze opheldering, de mededeling waar en wanneer de volgende be spreking kan plaats vinden." De marine voorlichtingsdienst meldt: In Neder 1 zijn thans de eerste lllms Van Indie aangekomen, welke zijn opge nomen door den marine lllmcorrespon- dent Wossenburgh, die tezamen met den omgekomen marine-correspondent Beis- hulzen in September j.1. aan boord van de „Van Galen" naar Indië ls vertrok ken. Luitenant ter zee der 2e klasse Wossenburgh heeft filmreportages ge maakt van het vrouwenkamp Tjideng bij Batavia, van het leven in de hoofdstad van ons Indië, van de ontvangst der vrouwen aan boord van het s.s. Flancius In de haven van Tandjong Priok, en van het bezoek van den commandant zee macht in het Verre Oosten, luitenant ad miraal Helffricht, aan de Plancius. De films zullen In de bioscoop-Journaals worden opgenomen. Vrijdag 7 December zal de reportage van het vrouwenkamp Tjideng aan 't Nederlandse publiek wor den vertoond. Tussen België, Frankrijk, Neder land en Luxemburg. „Het laatste nieuws" schrijft: Ten einde elkander wederkerige hulp te verlenen en hun belangen onderling in overeen stemming te brengen, hebben de rege ringen van België, Frankrijk, Nederland en Luxemburg besloten zich met elkan der te verstaan betreffende: a) de bevoorrading van levensmid delen en leveringen van eerste levens behoeften; b) de wederzijdse levering van grond stoffen en werktuigen, welke onmis baar zijn voor het weer op gang bren gen van de nijverheids- en landbouw productie; c) samenwerking op het gebied van de bestaande voortbrenging, rekening houdende met de traditionele handel tussen de vier landen. De vier rege ringen beogen de gemeenschappelijk beschikbare hulpmiddelen zo goed mogelijk te benutten en. ieder voor zover het haar betreft, een progres sieve hervatting van de internationale handel te bevorderen. De hierboven vermelde vraagstukken zullen bestudeerd worden door een rasd van economische samenwerking, die be staan zal uit drie afgevaardigden die onderscheidenlijk de regeringen der Bel gischLuxemburgse tolunle, der Neder landen en van Frankrijk zullen vertegen woordigen. Inzake centr. Duitse regering De woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ge zegd, cfat men Frankrijk bij het vraag stuk over een Duitse regering verkeerd begrijpt. Hoewel hij geen officiële ver klaring gaf in verband met persberich ten over de mededelingen van Byrnes, dat Amerika voorop zou gaan bij de op richting van een gecentraliseerde rege ring in Duitsland langs Frankrijk heen zonodig zeide de woordvoerder, dat er een voortdurend misverstand schijnt te bestaan. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen een g- centraliseerd bestuur in Duitsland, maar het belangrijke woord is bestuur". Indien de Amerikanen Duitse ambtenaren heer en meester willen laten van een Duitse centrale regering, is dit een geheel ander geval en moeten wij ,,neen" zeggen. De woordvoerder verge leek de toestand in Oost-Duitsland met die in West-Duitsland en zeide, dat nie mand zich zal -'erbeelden, dat Duitsland Oost-Pruisen of Silezië bij de vredescon ferentie terug zal krijgen. Indien in ver gelijking de centrale Duitse gecontro leerde regering met macht bekleed werd over Ruhr, Rijn en Saar, zou zulks onge twijfeld op een beslissing vooruitlopen, waar de Duitse westelijke grenzen zullen liggen. FRANKRIJK'S NIEUWE GRONDWET. Het comité van de Franse Nationale vergadering heeft zich gisteren met 30 tegen 12 stemmen ten gunste van de invoering van een verplicht stemrecht voor alle Franse mannen en vrouwen verklaard. Voorts werd met algemene stemmen besloten voor te stellen, dat het beginsel der evenredige vertegen woordiging en het stemrecht op de leef tijd van 20 jaar, zullen worden aan vaard. Soldaten zullen ook aan de stemming mogen deelnemen, terwijl volgens de voorstellen van het comité ook stem men per post zal zijn toegestaan. Toen Hitier opmerkzaam gemaakt werd op het feit, dat Engeland Polen een ga rantie gegeven had, zei hij, dat Engeland niets gedaan heeft, toen de Sovjet-Unie Bessarabië bezette. Toch heeft Hitier ge aarzeld, toen Engeland in de laatste dagen voor de uitbarsting zijn garantie gaf. Toen hij dit hoorde belde hij Göring op, om te zeggen, dat hij de voorgenomen be zetting van Polen had stopgezet. Göring vroeg daarop of dit tijdelijk of voorgoed was. De Führer antwoordde: ,,Neen, Ik wil alleen zien, of we de Britse inter ventie kunnen voorkomen." „Denkt u, dat Engelands houding bin nen vier of vijf dagen zal veranderen?" Zo moet Göring, volgens zijn eigen ver klaring geantwoord hebben. Ook Von Ribbentrop heeft bij zijn verhoor doen voorkomen, of hij Hitier heeft wil len remmen. Hij verklaarde: „Toen ik van de officiële Britse garantie door middel van experts hoorde, ben ik on middellijk naar den Führer gegaan en toen ik vernam, dat militaire maatregelen tegen Polen waren genomen, heb ik hem gevraagd, zijn orders terug te trekken en de opmars niet door te laten gaan. De Führer stemde daar onmiddellijk mee in en gaf via adjudant Schmundt bevel om de opmars te staken." Inderdaad schortte Hitier de aanval zes dagen op, doch de wijze, waarop hij in deze zes dagen trachtte met Engeland tot een accoord te komen, kon geen succes hebben. In verantwoordelijke kringen is open lijk toegegeven, dat tussen de Verenigde Staten en Argentinië een nieuwe span ning is ontstaan ter oorzake van de kwes tie der deportatie van Duitse spionnen Nadat vier maanden lang was onderhan deld, scheen men over de uitlevering van deze spionnen aan de Verenigde Staten ln principe tot overeenstemming te zijn gekomen. Zeven spionnen zouden met een Amerikaans schip worden gedepor teerd, doch slechts vier werden aan boord gebracht en korte tijd voor het ver trek van het schip op bevel van de Ar gentijnse politie weer van boord gehaaLd. De Verenigde Staten verlangen onder meer uitlevering van den beruchten Von Wleland, leider van de nazl-spionnage m geheel Zuid-Amerika. Reuter meldt, dat, volgens mededeling van Byrnes, de regering van de Verenigde Staten Argentinië heeft herinnerd aan zijn belofte, alle Duitse agenten aan de Verenigde Staten §uit te leveren. Byrnes zeide, dat tot op heden nog geen deportaties waren geschied. DOODSTRAF GEëlST TEGEN JAMASJITA. Tegen Jamasjita, den voormaligen com mandant op de Philippijnen, ls Woens dag de doodstraf geëist. Aanbevolen werd de dood door ophanging. Het vonnis zal Vrijdag a.s. worden uitgesproken. VOOR VRIJDAG 7 DECEMBER. HILVERSUM 1, 315 M.: 15.Voor do vrouw. 15.15 Gramofoonplaten. 16.— Godsd. halfuurtje. 16.30 Gr.pl. 16.54 Kort verhaal. 17-— Gr.pl. 16.01 Pianospel. 18.30 Gr.pl. 19.— Nieuws. 19.30 Orkest van Ted Pow- der. 20.01 Buitenlands weekoverzicht. 20.15 Ecfdy Walis speelt. 21.— Op de brug. 21.15 Orgelconcert. 21.45 Gr.pl. 22.15 Mens en maatschappij. 22.30 Op de drempel van de nacht. 23.01 Nieuws. 23.15 Avondwij ding. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM 2, 415 M.ï 18.01 Nieuws. 18.30 Gr.pl. 18.50 Vóór Je slapen gaat.... 19.— Liederen voor bariton. 19.30 Voor de Nederl. strijdkrachten. 20.01 Omroep orkest. 21.— Op de brug. 21.15 Zigeuner orkest. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.57 Sluiting en Wil helmus. OOSTENRIJKSE OORLOGS MISDADIGERS. De voorbereidende commissie voor het proces der Oostenrijkse oorlogsmisdadi gers heeft de eerste lijst met namen van oorlogsmisdadigers gepubliceerd. Zij om vat 80 namen, en hieronder komen voor: dr. Apold, directeur van de Alpine Mon- tan, die de nazibeweging heeft gefinan cierd, Seyss-Inquart, Fischböck, Glaise- Hostenau, Guldo Schmidt, Baldur von Schirach, Kaltenbrunner, Sepp Dietrich. De commissie zal eerlang nieuwe lijsten publiceren. De samenwerking tassen d« Indonesiërs en de Nica. De regeringsvoorl.dienst afd. Gro te Oost meldt: Zaterdag j.L vond te Watampone een vergadering plaats van de voor. naamste vorsten van de Boeginese landen van Zuid-Celebes onder lei ding van den Australisclien batal jonscommandant namens de Austra lische officieren. De Conica van Ma- kassar en Nica-officiexen waren me de vertegenwoordigd. In een vriend schappelijke bespreking werden di verse misverstanden uit de weg ge ruimd. Sommigen veronderstelden, dat Nederland niet zou behoren tot de Verenigde Naties. Zij hadden de indruk, dat deze alleen bestonden uit Amerika, Rusland, Engeland en China. Nadat verheldering op dit punt verkregen was, werd de cate gorische vraag gesteld, of inderdaad de Nica in het Australische legerver- band was opgenomen, en als zodanig dus ook namens den Australischen bevelhebber optrad Dit werd door den vertegenwoordiger van het Australische opperbevel bevesti gend beantwoord. De aanwezige vorsten verklaarden daarop, dat in dien de Australische bevelhebber daartoe last gaf, dit voor hen aan leiding zou zijn voortaan inderdaad met de Nica samen te werken. Dit is inmiddels geschied, zodat een gun stige ommekeer in de politieke toe stand op Zuid-Celebes verwacht mag worden Bloembollenbedrijf met grote kwekerij in Noord-Holland zoekt BAASKNECHT. Leegstaand huis aanwezig. Geheimhouding desgewenst verzekerd. d. blad°n<ler n°" 3«8- bur' V SCHOENENMAGAZIJN SPOORSTRAAT 109 H.H. Voetballers, heden kunt U of uw vereniging bij de K.N.V.B. weer nieuwe zegels aanvragen voor voetbalschoe nen waarop wij U weer onze bekende kwaliteiten leveren. in alle maten tot 6 meter. Bestellingen vóór 10 December (vooral van grote bomen!) Groet (N.R), TeL 323 K 2209. Gevraagd: NET DAGMEISJE, Uhr. beg., bjj T MULDER, Amstelmeerw eg A 64, De Haukes, Wieringen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 3