HET ELFTAL VAN H.R.C. Stadsnieuws Duizenden hectaren Wieringermeer- land vielen droog Zondagsoverdenhing De laatste maand Predikbeurten. 700 bunder geploegd, 500 bunder wintertarwe ingezaaid, 1000 arbeiders werken in het nieuwe land Het water trekt een schijn heilig gezicht In het Noorden en Noord-oosten staat het water nog in de Wieringermeerpol- der. Het ligt daar stil en wijd over het vruchtbare land. Een matte herfstzon legt een levend pad van zuiver goud, zover het oog reikt. Slechts een enkele rimpeling trekt over het watervlak, trilt tegen de muur van een wankele boer derij. Het water ziet er vriendelijk uit, het is of het vandaag uitrust van het vernielingswerk, dat het in enkele maanden verrichtte, 't Ziet er nu schijn heilig-onschuldig uit. Maar het is niet zo vriendelijk als het zich nu voordoet. Toen het zeven maanden geleden, met donderen geweld, door de vals geslagen gaten sloeg en op zijn prooi afstormde, toen zag het er minder vriendelijk uit, toen was datzelfde water een monster, dat zijn boosaardig vernietigingswerk grondig ging verrichten. Het sloeg met razend* geweld tegen de nieuwe boerde rijen aan, het kroop tussen deuren en nen steunen. Van ver lijken het Ba linese huisjes op palen. Je kan aan de woningen, die blijven staan en aan de bomen langs de wegen zien, hoe hoog het water gestaan heeft. Er is een lichte afscheiding, waarboven donkerder de toppen zijn. Een sinister beeld. Vooral de dorpen maken een sinistere indruk. Het slijk ligt centimeters dik op de wegen en de ingestorte huizen blokkeren tal van paden. Zo is het in Middenmeer, vóór de ramp het handels centrum van de Wieringermeer, zo is het in Wieringerwerf, het officiële cen trum van de polder, of nee, van Wie ringerwerf is practisch niets meer over. We kunnen er met de auto niet komen, het water verspert, van Slootdorp uit, de toegang, maar in de verte zien we het liggen. De kerktorens staan er nog, dat is zo goed als alles. Van het oudste dorp, Slootdorp, is ook niet veel meer over. De „Emmahoeve" staat er over eind en de pachter, de heer Slachter, is bezig met herstel van zijn woning. De kozijnen door naar binnen, het nestelde knecht spoelt buiten de modder van de zich in kasten en kamers, het vrat aan stevige muren, het grijnslachte tegen de grote graanschuren bij Middenmeer en wierp zich op de kerken van Slootdorp en Wieringerwerf. Het omsloot het al en stoeide grimmig met het meubilair van duizenden mensen, die hier een geluk kige tijd hadden gewoond en nu over haast op de v'ucht waren geslagen, voor dit vernielend geweld. Wat aanvankelijk weerstand bood werd langzaam ondermijnd. En ook de storm sprak nog een woordje mee, die zwiepte deze waterzee met woest ge weld tegen muren, die nog weerstand hadden geboden, zodat ze wankelden. Daken stortten in en als armen, die ten hemel geheven worden over zoveel schreiend onrecht, stonden de betonnen spanten nog overeind. Het water deed zijn werk radicaal. Het water deed zijn werk in de Wie- ringermeerpolder radicaal. Er zijn maar weinig woningen en gebouwen, die ge deeltelijk gespaard bleven. Het water vernielde radicaler dan de tien-ton bom men van de Engelsen. Het was vasthou dender, nam geen genoegen met half werk, vrat door en spoelde het alles weg, eerst als de muren wankelden en het dak instortte, scheen het tevreden te zijn. De Moffen hebben geweten wat ze deden, toen ze het Hollandse land, met den aartsvijand van eeuwen, gingen bestrijden. Ze hebben het geweten en ze hebben er duivels veel plezier in gehad. Ze zouden zo de geest en de weerstand van die verwenste Hollan ders wel breken. En ze hebben bereikt dat menig Wieringermeerbewoner, met tranen in de ogen, maar met de tan den op elkaar en de vuisten gebald, het werk van jaren verloren zag gaan. Een eindeloos land van grijze slib. En nu valt de Wieringermeer weer droog. Duizenden hectaren zijn weer van het water verlost. Een eindeloos land van grijze slib, zo zagen we het van de week, toen we voor het eerst over de dijk bij Aartswoud, de Wie- ringermeerpolder inreden. Een land waar de bonte kraaien nog meester zijn, waar de meeuwen rondwieken en de kauwtjes druk kwetterend in de kale bomen zitten. Het is een troosteloos gezicht dit eer tijds rijke land a's een grauwe woestijn te zien. Alleen de randboerderijen zijn gespaard, van de rest van de prachtige behuizingen en de aardige moderne wo ningen, is prachtisch weinig over. Een muur hier en een brok muur daar en van een aantal woningen, dat te tellen is, de bovenverdieping Vooral de wo ningen hebben het moeten ontgelden, het is of ze zo van de schuren zijn weggeslagen. Ze liggen in puin, vol komen. En van de schuren hangen soms de daken nog scheefgezakt op de beton ramen. ,,De modder zat zo dik tegen de muren in de kamer", zegt de heer Slachter, dat we die er als 't ware af hebben moeten bikken. Maar nu ziet die kamer er toch ook weer toonbaar uit." 't Is er ge schuurd en geboend en boven is het huis bewoonbaar. Het water drong hier niet door en de bewoners hopen dan ook zo spoedig mogelijk terug te keren. De weg terug.... In Middenmeer is kapper Zwart bezig zijn woning schoon te maken. Zwarts vrouw is er ook. Ze heeft een overall aan en stapt op gummi laarzen door de prut om haar woning. „Maar binnen ziet het er alweer knap uit, meneer", zegt ze trots en we moeten door de modder om het te zien. We stappen over plassen en kuilen, we klimmen over de rommel, die om het huis ligt. „Heb je een mat voor de deur liggen vrouw", grapt de kapper. „Ja, hoor", lacht z'n vrouw.... We staan achter de woning. „Kijk", zegt de kappersvrouw, „daar ligt m'n dressoir en dat is onze boekenkast en dat was de divan." Het zijn brokstukken van meubelen, die we daar zien liggen, diep onder de modder, vormeloos. Maar het is of het de mensen niet raakt. „We willen zó weer terug", zegt mevr. Zwart en haar man beaamt het. „Over twee of drie maanden, meneer, dan is het hier weer vol leven". We kijken om ons heen. 't Is een chaos, waar je ziet. Er is geen enkel bewoonbaar huis. Waar halen deze men sen dit optimisme vandaan? Ze willen terug, terug al is het op de puinhopen van het huis, waar ze de beste tijd van hun leven werkten. Naast de kapperswinkel staat hotel Smit, enkele muren, neerhangende pla fonds, vergane vloeren, kromgetrokken balken. Een ruïne. Dit was het- hart van de Wieringermeer. Hier was de graan- beurs. Hier werd voor duizenden ver handeld De hoop leeft. De hoop is levend bij de Wieringer- meerbevolking. Kijk van de kerktoren van de gereformeerde kerk in Mid denmeer waait een stuk van een vlag. Die vlag werd gehesen op de dag van de bevrijding, door een Wieringer- meerder, die met een schuit hier heen voer, in de toren klom en de vlag liet klapperen boven het golvende water als een symbool van de vaste wil om dit land weer aan het water te ontworstelen en dat is bijna ge beurd. Dag en nacht malen de gema len Leemans en Lely en iedere minuut worden ongeveer 2600 M3 water weg- gemalen. Er zijn dagen, dat er hon derden hectaren droogvallen. De vernieling aan land en wegen valt mee. De wegen zijn uitstekend begaan baar en al ziet het land er troosteloos uit, bij een lichte bewerking is het weer bruikbaar. Reeds werden 700 bunder omge ploegd en werd in 500 bunder de win tertarwe gezaaid. Sloten worden weer uitgediept, alleen de kanten waren aangeslibt. De verkaveling valt mee. De beplanting heeft veel geleden. Slechts de sterkere boomsoorten zullen het misschien houden, de wilg, de eik en de iep, de heesters zijn dood. Maar dit zal herstellen. 500 arbeiders zijn bezig met het cultuurtechnische werk, 300 geschoolde en ongeschoolde arbeiders zijn druk aan de gang met het herstelwerk aan boerderijen en woningen. Men hoopt er voor de win ter nog een 100-tal klaar te hebben. Zo worstelt en werkt men om te her stellen wat de bezetter in een van zijn waanzinnige buien vernielde. En vol gend jaar zal het koren weer buigend staan op de eindeloze akkers.... B. LUTH. GEMEENTE DEN HELDER. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de in dit nummer voorkomende advertentie inzake het niet doorgaan van een gemeentevergadering op Zondag, 9 December a.s. JEUGDVERENIGING „VIJZELSTRAAT". Maandag 10 Dec. a.s. zal in het Evan gelisatiegebouw Vijzelstraat de vierde lezing gehouden worden over Jezus, nl. Jezus, de harmonische mens. Voor bij zonderheden zie men de advertentie. KERSTMIS NADERT. Uit een stal aan de Rijksweg werd een wit konijn verduisterd, terwijl een bewoner van de Huygensstraat aan gifte deed van de ontvreemding van twee konijnen. H. R. C. I—D. T. S. I. Aanvang 2 nur. Het giftal van H. R. C. I, dat D. T. S. ontvangt, ziet er als volgt uit: Boogaard Bijl Koster de Werker de Jong Bakker Roomeijer Nieuwstadt de Vries Heeris Dissel H. R. C. II vertrekt om 9.25 uur naar Amsterdam om Volewijckers IV te gaan bekampen. HERMES-NIEUWS. Heren: Terrein Sportlaan, aanv. 2 u. HERMES—ALKMAAR III. De eerste ontmoeting eindigde in 'n gelijk spel, doch wij verwachten dit maal een duidelijke overwinning voor Hermes. daar Alkmaar III stellig de minst sterke ploeg uit deze afdeling is. Dames: Terrein Sportlaan. aanv. 3.15 u. HERMESFAHC (Amsterdam). De eerste ontmoeting eindigde in *n overwinning voor FAHC, dat evenals Ijsvogels nog steeds ongeslagen is. Zouden de Hermesdames voor een ver rassing kunnen zorgen? Schagen: UVO I—HERMES II. Willen de Hermesdames dit jaar 'n gooi naar het kampioenschap doen, dan zal er a.s. Zondag gewonnen moe ten worden. Onmogelijk lijkt dit niet, maar dan zal men ook alle krachten moeten inspannen. Handbal. HAV-NIEUWS. De voor de heren vastgestelde wed strijd tegen Rapiditas is uitgesteld, daar er te Amsterdam a.s. Zondag se lectiewedstrijden zullen worden ge houden. Voor deze wedstrijden zijn de HAV heren Bakker en Huitinga uitge nodigd. Dames I gaan een zware wedstrijd tegemoet te Wieringerwaard tegen Olympia I* Dames II spelen thuis en ontvangen de Zwaluwen uit Kolhorn. Deze wed strijd wordt gespeeld om 2.30 uur. Helder B-terrein. De wedstrijd te Wie ringerwaard wordt gespeeld om 11 u-, vertrek per trein 9.25 uur. Zo zitten we weer in de laatste maand van het jaar en naderen wij de donkere dagen, die aan het Kerstfeest voorafgaan. Wat gaat het snell O, zeker, daar waren jaren, toen wij jong en fris waren, dat wij met de golf jes van de tijd speelden, dat wij ons geheel onderdompelden in de lust van de voortgang en voorbijgang. Toen wens ten wij, dat de tijd nog sneller zou gaan. Die speeldagen zijn voorbij en door jaren van ernst vervangen. Nu horen wij, als wij spreken over de laatste maand, het lied der vergankelijk heid. Dat bijvoeglijk naa.nwoord „laat ste" kan ik in het leven voor veel din gen zetten. Daar is een man, die de gewoonte heeft elke dag een glaasje te drinken. U weet wel wat ik bedoel. Maar één slokje zal het „laatste" zijn. Zal de nasmaak (zoals het oude Boek zegt) bitter zijn? Men heeft de goede ge woonte elke Zondag naar de kerk te gaan. Eén preek zal de „laatste" zijn, die ge horen zult. Daarom is er aan elke preek een waarschuwing verbonden. Mis schien zegt ge: „Met preken houd ik me niet op, ik doe aan economie of politiek. Wil ik mij ontspannen, dan ga ik naar de bioscoop of naar de danszael." Ver geet dan evenmin, dat één rede de „laat ste" zal zijn, die ge hoort, één film de „laatste", die ge ziet, en één dans de „laatste", die ge dansen zult. O, ik wens U allen groot en klein, een lang leven toe. Maar al wordt ge honderd jaar, één jaar moet het „laatste" zijn. Eens zult ge de „laatste" wandeling maken in het zon netje. Ge denkt: „Dat zal mij opknap pen, zonneschijn! De mensen kijken U aan en denken: „Wat wordt hij oud!" Thuisgekomen hijgt ge er van. „Ga wat liggen!", raden uw huisgenoten bezorgd. Ze zeggen. „Morgen ben Je weer be ter!", maar ze denken: „Hij kon wel eens niet meer van zijn bed afkomen' De dokter komt en zegt* „Het drankje zal u opknappen!" Maar bij het ver laten van uw huis zegt hij tot één van de huisgenoten: „Hij haalt de morgen niet meer." Weldra geeft ge de „laat ste" zucht, slaat de „laatste" polsslag. Misschien hebt ge nog gelegenheid uw „laatste" wens kenbaar te maken, uw „laatste" woord te spreken vóór men u hult in uw „laatste" kleed en brengt naar uw „laatste" rustplaats. En dan? ~a en dan? De Bijbel zegt: dan komt net „laatste" oordeel: Ook voor hen, die Jezus ken nen, komt die „laatste" levensdag, die „laatste" ure, waarin zij ontmoeten de „laatste" vijand, de dood. Ook voor hen geldt Btlderdijk's woord, dat van opgaan, blinken en verzinken spreekt, als het lot van ieder mens. Ook voor hen is 't: Als ik de doodsvallei betreën Laat mij elk aardse vriend alléén. Maar zij weten: De trouwste Vriend in nood, Geleidt hen over graf en dood. Een oud moedertje, dat erg ongelukkig liep, werd eens in Amsterdam door den vriendelijken tramconducteur bij het in stappen van de tram geholpen. Tramcon ducteurs zijn meestal innemende men sen. Op het achterbalcon stonden een paar heren, die tegen elkaar (wat te hard» zeiden: „Die heeft óók haar beste dagen gehad!" De oude keerde zich om en zei met een tinteling van vreugde in haar ogen en stem: „Neen, heren, mijn beste dagen moeten nog komen!" Ze wist, dat haar „laatste" leveusuur zou worden gevolgd door een eeuwig leven in storeloze zaligheld, een eeuwig wonen in de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. DEN HELDER. Ned. Herv. Gem. Nieu we kerk: 10 uur ds. Elink Schuurman; Palmstraat: vm. geen dienst, nm. 5 uur ds. Borghardt. Geref. kerk. Bethel- kerk, vm. 10 uur ds. H. v. Twillert, Hei lig Avondmaal, nm. 5 uur ds. H. v. Twil lert, H.A. Dankzegging; Rehobothkerk, vm. 10 uur ds. F. Tollenaar, Heilig Avondmaal, nm. 5 uur ds. F. Tollenaar, H.A. Dankzegging. Leger des Heils (Spoorgracht 35): 10 uur Heiligingsdienst, 7.30 uur Opwekkingssamenkomst. Maan dag 10 Dec., 2.15 uur, Dameskrans. Don derdag 13 Dec., 7.30 uur, Bidstond. Deze samenkomsten worden geleid door kap. H Winter. Hersteld Evang. Luth. gem., Weezenstraat, vm. 10.30 uur ds. W. J. F. Meiners van Amsterdam. Doopsgez. gem. 10.30 uur, da. Schepman. Chr. Geref. kerk a. d. Steengracht,, vm. 10 en nm. 5 uur, ds. J. Rebel. Evangelisatie (Vijzelstraat): vm. 10 en nm. 7 u., evang. Hall, nm. 2.30 uur Zondagsschool. Woensdag nm. 7.45 uur Bijbelkring. Don derdag nm. 7.30 uur Vrouwenkrans. Za terdag nm. 7.30 uur Bidstond. Oud- kath. kerk, vm. 0.30 uur H.Dienst (past. H. J. Verhey). Oud-Ge-, Gem. (Hoog* straat/ 10 en 5 uur leesdienst.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 2