HELDERSCHE COURANT Nieuwe Jodenvervolging in Polen r n.i/.b. Japan stond onder Duitse suggestie Brede volkspartij in 'beginsel tot stand gekomen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Opnieuw zijn zij het kind van de rekening Naar Palestina Zestien Engelsen en Brits-Indiërs gedood De Jap durfde Rusland niei aan Koersverandering Generaal Christiansen zal hier terecht staan oogst groot succes DINSDAG 11 DECEMBER 1945. Se Jaargang Na. SOS, VERSCHIJNT DAGELipCS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen t 3.00 Een speciale correspondent van het A.N.P. seint: Op het ogenblik stromen dagelijks honderden Joodse vluchtelingen uit Polen de Amerikaanse zóne van Duits land binnen. De oorzaak is de algemene onrust, welke in Polen door bepaalde elementen, die zich tegen de vooruit strevende regering kanten, wordt teweeg gebracht. Hun activiteit richt zich als vanouds het felst tegen de Joden. Het aantal Joodse overlevenden na vijf jaar Duitse uitroeiingspolitiek bedraagt 70.000. Het oorspronkelijk in Polen ge woond hebbende aantal Joden was 3.500.000. Van deze 70.000 bevindt zich sedert de bevrijding reeds de helft in Duitsland. Terroristisch optreden van kleine, tegen de regering gekante groe pen richt zich ook tegen de regerings aanhangers zelf, maar de Joden zijn wederom het eerste het kind van de rekening. Vooral op het platteland zijn de laatste maanden tientallen Joden vermoord of bedreigd. Een van de rede nen is, dat de uit de concentratiekam pen teruggekeerde Joden hun vroegere eigendommen weer opeisen. De Joden hebben thans nog slechts één verlangen, namelijk naar Palestina te gaan. De gebeurtenissen in Polen, waar tegen de regering weliswaar krachtig optreedt, deden hen het besluit om in Palestina eindelijk rust te vinden voor v hun gemarteld bestaan, in de daad omzetten. Met alie mogelijke midde len zijn zij de tocht naar het beloofde land begonnen, met treinen, auto's en lopende. Zo arriveren zij in München, waar zij de Amerikanen voor een on gekend probleem stellen: hen te huis vesten en te verzorgen. Op het ogen blik bevinden zich daar reeds 3000 vluchtelingen. Men verwacht, dat dit aantal vóór 1 Januari 10.000 zal zijn. Van München worden zij doorgezonden naar Joodse centra, dié reeds overvol waren met in Duitsland zelf bevrijde Poolse Joden. Plaatselijke autoriteiten doen al het mogelijke om hen bij te staan, doch de middelen zijn volkomen ontoereikend, met name de huisvesting, kleding en voeding, zodat de algemene toestand in de kampen niet veel beter is dan in de concentratiekampen. Een aantal buiten landse journalisten, die het kamp te Landsberg, waar 6300 Poolse Joden in voormalige wehrmachtskazernes en hou ten noodbarakken zijn ondergebracht, bezochten en diep onder de indruk wa ren van de daar heersende wantoestan den, welke het uitbreken van een epidemie doen verwachten, welke de overlevende slachtoffers van het nazi bewind zou decimeren, zonden een pro test aan de wereldpers. De gebouwen en barakken zijn over- Weerbericht VOORTSCHRIJDENDE DOOI. De dooi die Maandag reeds in het Noorden en Westen des lands is in gevallen, zal verder over Nederland voortschrijden. Meest zwaar bewolk te lucht, aanvankelijk nog geen neer slag van betekenis, N.W. wind, die aan de Noord-kust tijdelijk krachtig zal worden en daar later naar het Noorden zal omgaan. Er is gevaar voor gladde wegen. vol. In kleine ruimten van 5 bij 5 meter moeten 25 mensen wonen, min stens twee mensen, soms drie, in één bed van een meter breedte. Sommige wonen in koude, vochtige, donkere, met rook gevulde kelders, waar nat hout gestookt wordt, aangezien er geen kolen beschikbaar zijn. De barakken, waarin honderden ondergebracht zijn, waren door het Amerikaanse leger af gekeurd voor Duitse krijgsgevangenen, maar moesten wegens ruimtegebrek door vroegere gedeporteerden worden betrokken. Men vindt gebroken ramen, zodat er bittere koude heerst. Onvol doende dekens en kleren, alleen ijs- water om te wassen, geroeste pijpen, gesprongen leidingen, soms een wa tercloset voor honderd man, alles ver veloos grijs en somber. Hier leiden dui zenden, na alles- te hebben doorge maakt, een mensonwaardig bestaan. Het voedsel is ontoereikend, 1900 ca lorieën in plaats van minimum 2500. onsmakelijk zonder afwisseling met onvoldoende elementaire voedingsstof fen. Zo is een nieuw hoofdstuk toege voegd aan het blijkbaar nooit eindigend drama der Joodse Europeanen. Bjj een der felste gevechtshandelingen, welke zich tot dusverre op West-Java afspeelden, werden tijdens een aanval op een gemotoriseerd konvooi tussen Bata via en Bandoeng Zondagavond 16 Engel sen en Brits-Indiërs door Indonesiërs gedood, bericht Ass. Press uit Batavia. Onder de doden bevonden zich een En gels officier, een Engelse soldaat en 14 Brits-Indische soldaten. 30 Brits-Indiërs liepen verwondingen op. De Engelsen riepen gevechtsvliegtuigen te hulp, wel- k de Indonesische strijdkrachten be schoten en waarschijnlijk 50 man ver wondingen toebrachten. Ben speciale verslaggever van het A. N. P. seint: In de nacht van zeven December belde Ribbentrop zijn Italiaansen collega Ciano op om zijn uitbundige vreugde te uiten over het feit, dat Japan op dè knop van Pearl Harbour gedrukt had, teneinde de oorlog in het Verre Oosten te ont ketenen. Dit blijkt uit Ciano's dagboek, waaruit vanmiddag door Alderman geci teerd werd, toen hij Duitslands onvermoeide ijver, om Japan in de oorlog te be trekken, behandelde. Een uitgebreide serie brieven, telegrammen, notities van ge sprekken werden overgelegd als bewijzen voor de duistere toeleg van de Duitse machthebbers om de oorlog over het gehele oppervlak van de aarde te doen uit vloeien als een verzengende lavastroom. De rol van Von Ribbentrop. Op 29 Maart sprak Von Ribbentrop Matsoeka en stelde Singapore voor als rijpe vrucht, die zonder gevaar te pluk ken was want Amerika zou toch niet klaar zijn om er iets tegen te doen. Rap porten over verschillende andere confe renties met Matsoeka werden overge legd, alle in dezelfde toon van Duitse aanmoediging en Japanse terughoudend heid. Ook een telegramwisseling tussen Von Ribbentrop en het gezantschap te Tokio waarin steeds naar nieuwe motie ven voor Japan om ,,een kans van dui zend jaren" aan te grijpen werden geka- beld, werd overgelegd. Na Pearl Harbour eindigde Von Ribbentrops activiteit niet, want toen moest Japan geanimeerd wor den om Rusland nog aan te vallen. Hiermee waren Von Ribbentrop en de zijnen terstond begonnen, toen de aanval op de Sovjet-Unie vast stond en een maand na deze aanval telegrafeerde Von Ribbentrop aan Tokio, dat de Sovjets spoedig zouden ineenstorten, zodat het nu tijd werd voor Japan om het Chinese probleem op te lossen. Hij ging zover, een aanval op Wladiwostock voor te stellen. De Duitse gezant zou daartoe Matsoeka en bevriende zakenlieden be werken. Bij talrijke gelegenheden her haalde Von Ribbentrop deze aandrang, met des te meer kracht, naarmate bleek, dat de operaties in Rusland niet tot een zegevierend einde konden voeren. Maar nog in de zomer van 1942, toen de Duitse legers in opmars waren in de Kaukasus en Sebastopol gevallen was, voelde Hitier zich zo sterk, dat hij Japan vroeg alleen dan de Russische grens te overschrijden, wanneer voldoende sterke krachten ter beschikking waren. Ciano twijfelde. Van alle grootheden van de as was er maar één niet opgetogen over Pearl Har bour. Dat was Ciano, die in zijn dagboek aantekende: ,,Von Ribbentrop is dolge lukkig over de aanval op Amerika, maar ik ben nog niet al te zeker over de af loop van wat begonnen is. Eén ding is zeker: dat Amerika in oorlog komt en de oorlog zo lang zal voeren, tot het in staat is zijn potentiële macht te ontwik kelen". Ook de koning van Italië was blij, doch moest bij nader inzien toege ven, dat Ciano's blik op de toekomst wel juist kon zijn. Mussolini was uitermate vrolijk, omdat hij gelijk had gekregen met zijn voorspelling van September 1939, dat het worden. een intercontinentale oorlog zou Haal den Duce uit zyn bed. Von Ribbentrop was de laatste dagen voor 7 Dec. niet te houden, zo weet Ciano ons voorts te vertellen. Hij wilde onmiddellijk een nieuw verdrag sluiten en stuurde zijn gezant daartoe midden in de nacht. Von Ribbentrop had de boodschap meegegeven, dat de Duce speciaal uit bed gehaald moest worden, maar zover liet Ciano het toch niet ko men. Merkwaardig is, dat Ciano elders in zijn dagboek te verstaan geeft, dat de opgetogenheid van Von Ribbentrop blijk baar toch niet algemeen gedeeld werd in Duitsland: Het idee om Amerikaanse interventie te provoceren verheugde de Duitsers steeds minder. Wie ook ge schokt was door het grote nieuws, dat was de gewone nuchter denkende man zoals de tolk van Ciano, die het bericht vertaalde. Hij beefde als een riet. Deze eenvoudige reactie, die door millioenen andere gewone mensen in de hele wereld getoond werd in aangezicht van het grenzeloze leed, dat Japans besluit over de wereld zou uitstorten, was inderdaad waard om in het dagboek van Mussolini's schoonzoon te worden vastgelegd en hier in Neurenbergs zaal te worden voorge lezen voor hen, die mede de grondslag voor Pearl Harbour hebben gelegd. Speciaal Göring hoorde met een somber gezicht toe, maar hij keek bepaald be ledigd, toen in de loop van de behande ling de president aan Alderman vroeg: „U zegt Reichsmarschall, wie bedoelt u daarmee?" Gaat Engeland een nieuwe koers uit zetten? Dat is de vraag, die we ons stellen na de conferentie te Singapore en de mededelingen in de bladen, dat generaal Christison de orde in een zo groot mogelijk gebied zal herstellen en handhaven om „het mogelijk te ma ken dat een constitutionele hervor ming en een zekere mate van zelfbe stuur der Indonesiërs in het kader van het Koninkrijk der Nederlanden tot stand komen en besprekingen daar over gehouden worden op een gere gelde en wettige wijze, zonder vrees of geweld". We zullen niet te snel juichen, te meer waar Londen zelf verbaasd schijnt te zijn over deze nieuwe koers, die gevaren zou worden. We wachten dus nog even af. Wel was het dringend nodig, dat Engeland een krachtiger houding aannam. Het is aan de slap heid van de Britse leiding in Indië te wijten, dat er zooveel moeilijkheden geschapen zijn. In een brief, die we dezer dagen uit Indië ontvingen, van een familielid, dat twintig jaar op Java heeft ge woond en dus tot oordelen bevoegd mag worden geacht, werd geschreven: ..het zal waarschijnlijk nodig zijn, dat er eerst weer eens een aanslag ge pleegd wordt op een Engels generaal, alvorens Engeland krachtiger zal op treden". Dit is helaas een treurige waarheid. Engeland heeft rustig toegezien, dat de Japanners aan de extremisten op Java hun wapens gaven. Engeland heeft niet ingegrepen, toen de extre misten de gevangenkampen bezetten Engeland heeft geweigerd, dat Ne derlandse troepen op Java zouden lan den. Nu de extremistische figuren een grote aanhang hebben gekregen, nu de Indonesiërs de mening zijn toege daan, dat Nederland toch eigenlijk weinig waard ls. nu het prestige van de gealliëerden ook een gevoelige klao heeft gekregen, juist door dit slappe optreden, nu komt Engeland tot be zinning en gaat de orde herstellen. Het is een bedroevend slappe poli tiek, die Engeland heeft gevoerd We zijn waarlijk niet voor de practijk van het ..oog om oog en tand om tand", maar we geloven wel, dat wanneer de Britse politiek doelbewuster en krachtiger was geweest er veel bloed niet gevloeid zou zijn en veel leed niet geleden. B. Naar het A. N. P. verneemt, is het thans zeker, dat generaal Christiansen, de Duitse militaire beve'hebber in het bezette Nederland, in Nederland zal terecht staan. Volgens de Amerikaanse radio is ge neraal Patton bij een auto-ongeluk in de omgeving van Heidelberg In Duitsland zwaar gewond. De besprekingen tussen verschillende politieke partyen, die onder auspiciën van de N.V.B. zyn gehouden, zyn, naar „De Typhoon" wist te melden, met vol ledig succes bekroond. De S.D.A.P., de Vrijzinnig Dem. Bond. de C.D.U. en nog enkele andere losse groepen hebben zich bereid verklaard, zich in een brede volksparty op te lossen. Met de „Christofoor" groep van de katholieken en de „Nieuwe Nederlander" groep van Mr. v. Walsum uit de C.H.U. worden nog besprekingen gevoerd en deze sullen bun houding nog nader bepalen.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1