HELDERSCHE COURANT Een Indischman vertelt over zijn ervaringen Mr. van Genechten erkent schuld NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Pessimisme of Reatisme Kersvers uit Jan Oost gekomen Sinaasappelen voor iedereen Zijn Alleen verdwijning van N.S.B.ers kan werkelijke verzoening mogelijk maken laatste brief Koffie, cacao, suiker, peulvruchten, olie! Penicillinefabriek in Engeland Ook de versnaperingen vrij! Koek, cacao en biscuits van de bon WOENSDAG 1» DECEMBER 1945. 3e Jaargang N«. 316. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter HOOFDREDACTEUR J. BIJLSMA ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60. Postabonnementen 1 3.00 De bekende zeeschilder Jaarsma liep Vrijdagmiddag in de binnenstad. Naast hem een man, met die tanig bruine huid, die de thui6vaarders uit de Oost kenmerkt. De populaire Jaars gaf een schreeuw alsof hij een schip praaide, toen hij den man van de krant zag. En hij stelde voor: „M'n zwager Vlam, gisteren uit Indië gekomen". Als je dat hoort zit je meteen met duizend vragen en wij spraken dus af, 's middags een praatje te komen maken. De heer Vlam kent Indië. Hij heeft er 10 jaar gewoond en deed er zaken. Hij reisde er veel, doch was al eni ge jaren vóór de oorlog gerepatriëerd en woonde in Brussel, waar een paar dochters van hem getrouwd waren. Toen kwam de oorlog en werden ze opgejaagd, zoals ook wij aan den lijve ondervonden. België capituleerde, doch de heer Vlam had geen zin om onder de Moffenlaars te zitten en met z'n vrouw ging hij op stap, via Frankrijk naar Spanje en vandaar met een schuit naar Amerika en toen naar de Oost. Dat alles is heel gauw neerge- echreven, maar er waren ontzagge lijke moeilijkheden te overwinnen, voordat de heer Vlam en zijn echtge note voet aan wal zetten in Batavia, na een reis van tachtig dagen. Het was een lange, en een dure reis. Ruim 10.000 gulden waren er voor nodig, maar dat had de familie er graag voor over om in vrijheid te leven. Geen vrjjheid. Die vrijheid was aanvankelijk een teleurstelling, want het eerste wat hun in Indië te wachten stond, dat was Internering. Een voorzorgsmaatregel van de toenmalige regering, tegen het mogelijk binnenkomen van N. S. B.- ers. Het onderzoek duurde een maand. Wij waren er nog vlug uit, want er Waren families, die heel wat langer werden vastgehouden", vertelt de heer Vlam. „We zijn toen naar Kamadjang bij Garoet gegaan, waar ik beheerder werd van een berghotel. Na enige maanden brak de oorlog met Japan uit en toen leerden we spoedig de Japanse terreur kennen". Jappen-terreur, Het gezicht van den verteller be trekt. „Dat zijn geen mensen meer", zegt hij, „het zijn varkens. Vooral de z.g. stoottroepen, die in het begin van de oorlog kwamen, waren on mensen. Boeven, die uit de gevange nis kwamen en die geen vrouw ont zagen".... „Geen Europeaan mocht in zijn wo ning blijven. De cultures werden ver nield. Ik heb het in Garoet gezien, dat de theestruiken uit de grond werden gerukt. Er is zoveel in Indië op te knappen, dat ik me afvraag of Indië nog wel lonend voor ons is". Weerbericht STORMACHTIG. Krachtige tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkte lucht met enkele regenbuien, vrij zacht weer. We kijken den heer Vlam een beet je ongelovig aan. „Ik meen wat ik zeg, meneer. Java was voor ons het rijkste eiland en Java is het zwaarst geteisterd en vergeet niet, dat als we de zaak daar op moeten knappen het millioenen kost en we daarbij een be volking van 50 millioen hebben te on derhouden. Heel het Oosten wil de blanke weg hebben. „Wat denkt U van de extremistische beweging?" zo vragen we. „Een beweging, meneer, het is geen beweging. Heel het Oosten wil de blanke weg hebben. Ook de intellec tueel is er van overtuigd, dat de Wes terling weg moet. De regenten praten ons nog wel naar de mond, maar in hun hart zijn ze ook voor het losma ken van Indië van de Westerse in vloeden. Heel Azië is tegen ons. Ze liegen als ze het anders zeggen. De algemene groet is de fascistengroet en de uitroep „Merdikka", dat vrijheid betekent. De jongens op straat roepan het elkaar toe, ze zeggen het in trei nen en in hotels, als ze de haak van de telefoon nemen en als een gesprek besloten wordt. Neen, het ziet er niet gunstig uit". (Zie vervolg pag. S) IN DE CAVALERIEKAZERNE TE AMERSFOORT VOND DE OVERDRACHT PLAATS VAN 17 FOKHENGSTEN, AFKOMSTIG UIT OLDENBURG. Deze prachtige paarden werden door de Engelsen ten behoeve van de Nederlandse fokpaardenstapel in Duitsland gevorderd. Tijdens de overdracht. V.l.n.r.: de directeur-generaal van de Landbouw, dr. van Leignes Bakhoven, kolonel Stalker, hoofd van de veterinaire dienst van het Engelse leger aan de Rijn en kolonel Otto van het Nederlandse leger. Het is de bedoeling, zo schrijft „Het Vrije Volk", de sinaasappelen, die in gedeelten worden aangevoerd, in algemene distributie te brengen. Dat dit voor de Kerstdagen nog kan geschieden, moet echter wel uitge sloten worden geacht. De volledige tekst van de brief, welke Mr. R. van Genechten aan den griffier van 't Bijzonder Gerechtshof te 's Graven- hage, voor hij zich van het leven be roofde, schreef in zijn cel in de gevan genis te Scheveningen, is door den pre sident van dit Hof aan het A.N.P. ter publicatie overhandigd. Wij ontlenen er het volgende aan: De brief was gedateerd 8 December 1945. Naarmate ik in de eenzaamheid der cel de gebeurtenissen der laatste jaren overwogen heb, zo schrijft v. Genechten, ben ik mij mijn schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. Het is alsof ik uit een droom ontwaakt ben. De hou ding, die de Nederlandse nationaal so cialisten tijdens de oorlog hebben inge nomen, werd ingegeven door de ge dachte, dat zij beter dan de overgrote meerderheid der bevolking inzagen, waar het belang en de toekomst van het Nederlandse volk lag. Zij werd be paald door drie overwegingen. Deze overwegingen wogen zo zwaar, dat zij zich zelfs van de regering en van de overgrote meerderheid van het volk afscheidden, toen Duitsland Ne derland binnen viel. Geen van deze drie overwegingen is echter door de feiten bevestigd. De vergissingen, die wij begaan hebben, zijn dan ook te fundamen teel om door een beroep op goede trouw gedekt te worden. Wanneer men zich in een zo critische tijd als het Nederlandse volk heeft meege maakt, afscheidt van de overgrote meerderheid' en van de politiek der wettige regering, kan dit alleen ver ontschuldigd worden doordat men blijkt juist te hebben gezien. Daarbij komt in mijn persoonlijk geval, dat ik er mij bewust van ben geworden, dat ik door mijn optreden het Neder landse volk ten diepste heb gegriefd, zulks alhoewel ik mij er steeds ten zeerste mede verbonden heb gevoeld en zeer gelukkig was temidden er van tq kunnen leven. De oorzaak van dit op treden ligt in een verbitterde verstan delijke hoogmoed. Ik heb besloten zelf het vonnis van het Bijzonder Gerechtshof te execu teren. Ik doe dit, omdat de gevolgen bij een langer in leven blijven voor mijn gezin nog rampzaliger zouden zijn dan reeds het geval is en omdat ik van mening ben, dat alleen werkelijke zoenoffers de heilloze verwijdering tussen onze duizenden volgelingen en het Neder landse volk kunnen doen verdwijnen. Het is mij duidelijk geworden, dat alleen de verdwijning van de leidende nationaal socialisten een werkelijke verzoening met de duizenden ongeluk- kigen, voor wier gedachtengang wij in hoge mate verantwoordelijk zijn, kan mogelijk maken. Ik dank God dat er tengevolge van mijn optreden niemand de dood heeft gevonden en dat ik niemand heb aan gezet in het Duitse leger te dienen, maar meerderen daarvan heb weerhou den. Ik betuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haatdragende woorden, die ik tegenover de Joden heb gebruikt op een tijd, dat zij reeds zo getroffen waren, al draag ik nift de minste schuld aan hun afslachting en heb ik die altijd huiveringwekkend ge vonden. Waar ik er een verzoenende werking van verwacht, hoop ik, dat U mijne schulderkenning zult willen publiceren en ik roep het mededogen van het Ne derlandse volk in voor mijn gezin. Hoogachtend, uw ~W w.g. R. VAN GENECHTEN. Met het oog op de komende feest dagen zal een bon worden aangewezen voor één extra-rantsoen van 100 gram vlees. De aanwijzing der vleesbonnen zal voortaan per 14 dagen geschieden met drie bonnen van 100 gram, zodat men voor de periode der feestdagen in totaal over vier bonnen kan beschikken. Bij de vóór Kerstmis te publiceren bon nen komen voorts, behalve de koopbon voor het extra rantsoen spijsolie, bonnen voor 100 gram koffie en 100 gram cacao poeder. Het extraatje van 100 gram sui ker wordt niet op een afzonderlijke bon gegeven, maar de normale rantsoenen voor de volgende 14 dagen zullen met deze hoeveelheid worden verhoogd. Het zelfde geschiedt voor de peulvruchten, welke ter compensatie van de komende tijdelijke verlaging van het kaasrantsoen extra zullen worden gegeven (250 gr. per 4 weken voor alle leeftijden). De thans in aanbouw zijnde penicilli nefabriek te Speke nabij Liverpool, die de grootste ter wereld wordt en aan bouwkosten 1 millioen pd. st. zal vergen, nadert haar voltooiing, aldus de Daily Tel. Het personeel zal bestaan uit 300 man. Een tweede grote penicillinefabriek wordt gebouwd in Barnard Castle (graaf schap Durham). Minister Mansholt heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij de tijd gekomen acht langzamer hand het aantal artikelen van de distributie te verminderen. Hij deelde mede, dat grutterswaren, peulvruchten, biscuits, koek, cacao, verschillende versnaperingen vrij zullen worden gegeven. Ook het varkensvlees zal in de naaste toe komst wel vrij komen. Brood nog niet, doch alleen uit de overweging, dat het brood anders als veevoer zal worden aangewend.

Heldersche Courant | 1945 | | pagina 1